Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

כאבי גב תחתון הם פגע רע שמשבש את איכות חייהם של רוב בני האדם וגורם להוצאות כלכליות אישיות וציבוריות אדירות. התהליך המיקרו כירורגי הקרוי צריבת דיסק (Intradiscal electrothermal therapy) תפס תאוצה כגורם יעיל במלחמה נגד כאבי גב תחתון... אז זהו שלא. במחקר שנערך ופורסם בארצות הברית נקבע שצריבת דיסק אינה יעילה לטיפול בכאבי גב כרוניים הנובעים מנזק לדיסק המותני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צריבת דיסק בגב? לא למהר - רקע

צריבת דיסק היא טכניקה של ניתוחים זעיר פולשניים לטיפול בכאבי גב או צוואר שמקורם בדיסק הבין חולייתי. בתהליך הזה מחדירים קטתר אל הדיסק תוך שימוש בשיקוף ובקרינת רנטגן (Fluoroscopy) כדי לוודא את מיקומו של קתטר האבלציה בצורה מדויקת. הקטתר מחמם את הדיסק וגורם להתכווצות הדיסק ולהרס של חלק מחיישני הכאב. פרסומים רבים טוענים ל70% הצלחה ויותר. במחקרים עדכניים שמחויבים לנטרל משוט פנים ונערכו על פי הכללים של הקצאה אקראית, כפולי סמיות, מבוקרי פלצבו הראו שרק 40% מהחולים זכו בהפחתה של 50% ברמת הכאב (Spine J. 2004 Jan-Feb;4(1):27-35).

למרות שמדובר בפרוצדורה בטוחה יותר מניתוח ובעלת פוטנציאל קטן יותר לסיבוכים השאלה שנשאלת היא למה לקחת סיכון בכלל? למה לא לנסות טיפול שמרני תחילה לפני שמתחילים לחשוב על תהליכים כירורגיים שאינם מבטיחים לנו הצלחה.

דיסק בין חולייתי כגורם לכאבי גב

פריצת דיסק רוב כאבי הגב אינם נובעים בפגיעה בדיסק הבין חולייתי. רק אצל 25% מהחולים הסובלים מכאבי גב תחתון וכאבי צוואר הסיבה היא לחץ על שורשי העצבים הנגרמים בגלל נזקים לדיסק הבין חולייתי. דיסק שניזוק ולא משנה עם מדובר בבלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק, משתנה יכולתו לבלום זעזועים ומשתנה גם מבנהו האנטומי.

הדיסק נפחס ומתחיל לבלוט לכיוון שורשי העצבים או לכיוון חוט השדרה. בליטה זו של הדיסק נמצאת כעת בעמדה שבה היא יכולה להפעיל לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה. לחץ על רקמה עצבית תשבש הולכה עצבית תקינה ותגרום לדלקות, כאבי גב או צוואר (תלוי במיקום הדיסק הבולט) ולכאבים מוקרנים לאורך הגפיים.

במצבים של לחץ משמעותי על שורשי העצבים או על חוט השדרה אנו עלולוים לחוות מגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל נימול, הירדמות של חלקים מהגפיים או האגן, חולשה של קבוצות שרירים מסוימות ואף שיתוק מלא של חלקים מהגפיים העליונות או התחתונות, פגיעה בהחזרים הגידיים. לחץ על חוט השדרה עלול לגרום גם לאובדן שליטה על הסוגרים.

צריבת דיסק. מחקרים

קיימים מספר רב של דרכי טיפול בכאבי גב, רובם המכריע חסרי תועלת. כול יום מביא עימו אמצעי חדש וטכניקת ריפוי "מדהימה" שלאחר זמן מתגלה כחסרת כול ערך ולעיתים אפילו מזיקה. גם בתחום הכירורגי קיים נסיון לגיטימי להשיג מקסימום השפעה וריפוי במינימום נזק שנעשה על ידי עצם החדירה באמצעים כירורגיים לתוך הגוף. טכניקה כזו היא צריבת הדיסק אשר מטרתה להסיר חלק כזה או אחר מהדיסק אשר מפעיל לחץ על העצב. 

המחקר שבדק את יעילות הליך הצריבה (Chou R, Atlas SJ, Stanos SP, et al. , 2009) ושלל את יעילותה מגבה מחקרים אחרים שנעשו בשנים האחרונות והעלו ממצאים דומים. במחקר האמור נלקחו 57 חולים עם כאבי גב כרוניים עם פתולוגית דיסק מותני. 38 מהם עברו צריבת הדיסק ואילו 19 קיבלו טיפול פלצבו (אין בו). כול החולים חוברו לגנרטור קבוצת הטיפול קיבלה אנרגיה אלקטרו תרמית לתוך הדיסק הבין חולייתי בעוד שקבוצת הביקורת לא קיבלה את אותה אנרגיה אלקטרו טרמית. כול החולים ללא הבדל קיבלו את אותו טיפול שיקומי שלאחר הצריבה. התוצאות :לא נימצא הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות בעקבות הטיפול. 

בשתי סקירות שיטתיות (Freeman-Brian, J. C., 2006; Freeman, Brian. J. C. and Mehdian, Roshana., 2008) נבדקו מחקרים השוואתיים שונים שבדקו את היעילות של תהליך צריבת דיסק לטיפול בכאבי גב . הראיות בסקירות אלו נבחנו לאור השפעת התהליך על עוצמת הכאבים (VAS), על יכולת התנועה והתפקוד של הגב (Oswestry Disability Index), חזרה לעבודה ומדידה כוללת של השתפרות. מסקנות הסקירות שאין הוכחות עקביות ליעילות של שיטה זו.

References: 

1) Freeman BJC, Mehdian R. Intradiscal electrothermal therapy percutaneous discectomy, and nucleoplasty: what is the current evidence? Curr Pain Headache Rep. 2008; 12 (1):14-21.

2) Freeman-Brian JC. IDET: a critical appraisal of the evidence. Eur Spine J. 2006; 15 (Suppl 3):S448-S457.

3) Chou R, Atlas SJ, Stanos SP, et al. Nonsurgical interventional therapies for low back pain: a review of the evidence for an American Pain Society clinical practice guideline. Spine 2009;34:1078–1093. [PubMed]

4) Pauza, Howel, Dreyfuss, et al. A randomized, placebo-controlled trial of intradiscal electrothermal therapy for the treatment of discogenic low back pain.Spine J. 2004 Jan-Feb;4(1):27-35.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
חיזוק שרירי הבטן לגב בריא

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא! חוליות עמוד שדרה מותני הן החוליות הפגיעות ביותר בעמוד השדרה. חוליות והרקמות סביבן אלו מהווים את המקור העיקרי לפציעות והתפתחות דלקות. מחקרים טוענים ששרירי בטן חזקים המהווים רכיב מרכזי בשרירי הליבה עשויים למנוע פגיעות באזור הזה.

חיזוק שרירי הבטן לגב בריא
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)