Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

אמתחת תל הירך יוצרת הפרדה בין שריר העכוז לתל הירך. דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) עלולה להיות כרוכה בסימנים ותסמינים חריפים החולפים ברוב המקרים תוך ימים אחדים. יש לאבחן ולטפל בכאבים בירך על רקע זה בהקדם על מנת למנוע כרוניות של הבעיה. לנוכח גורמי הכאב הרבים באזור הזה של הגוף האבחון עלול להיות מאתגר. חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בורסיטיס בירך - רקע

מעל מחצית מהמקרים של תלונות על כאבים בירך נגרמים בגלל דלקת באמתחת התל הגדול או טרוקנטריק בורסיטיס. הבעיה שכיחה יותר בקרב נשים מבוגרות ובקרב ספורטאים צעירים יותר. מפרק הירך הוא מפרק כדורי מסיבי המוקף בין היתר בשרירים חזקים, רצועות עמידות ומעטפת מפרק קשוחה. אלה מסייעים לו במלאכה הסיזיפית של נשיאת המשקל שלנו במצבים שונים ומאתגרים. בצד החיצוני של המפרק ישנם מספר שקיקים או אמתחות (bursae) המלאות בנוזל שמכסות וממדפנות את התל הגדול בירך (Greater trochanter) - בליטה גרמית הנמצאת מתחת לקו המותן בצד החיצוני של האגן.

חיכוך יתר של האמתחות הללו לרוב על ידי גידים של שרירים מקומיים יוביל להידלקותן. הגורם להתפתחות הזה החיכוך הוא לרוב עוטמסי יתר חוזרניים, נזקי חבלה, שיבושים ביומכניים בעבודת מפרק הירך ועוד. גורמים סיכון כוללים הבדל באורך הרגליים, דלקות פרקים, פעילות גופנית מאומצת ועוד. התסמין העיקר בגין דלקת אמתחת תל הירך הוא כאב מקומי המתפתח באופן הדרגתי ויכול להקרין במורד הרגל. מלבד הכאב החולה עלול לדווח גם על מגבלות תנועה, קושי לישון בלילה ועוד. לאחר ביצוע אבחון ואבחנה מבדלת ואישור שאכן מדובר בדלקת באמתחת תל הירך הגדול ניתן לטפל בבעיה. רצוי להתחיל באופן שמרני.

מהי בורסה (אמתחת)

בורסה היא שק קטן או אמתחת שבחלקה הפנימי מצויה רקמה סינוביאלית שמייצרת נוזל סינוביאלי. תפקידה של רקמת הבורסה היא ליצור הפרדה בין רקמות דינאמיות כגון גידים ושרירים לבין רקמה קשיחה - עצם וזאת כדי למנוע חיכוך ופציעה של הרקמות הללו. אלא שתפקיד הגנתי זה גורם לשק הבורסה "לחטוף" את כול הלחצים וחושפת אותו לפגיעה ולדלקות. בגופנו מתפקדות מאות בורסות המבצעות את תפקידן במסירות ראויה. לעתים העומסים גדולים מידי עבורן ואז מתפתחת פציעה ודלקת.

דלקת אמתחת תל הירך?

דלקת באמתחת תל הירך או טרוקנטריק בורסיטיס היא למעשה דלקת של השקיק או האמתחת (בורסה) המכסה ומדפנת את העצם הבולטת של תל הירך (Greater trochanter). ישנה בורסה עמוקה יותר באזור תל הירך הגדול אך זאת נפגעת לעיתים רחוקות בלבד. מדובר בדלקת האמתחת השכיחה ביותר סביב מפרק הירך. תסמונת זאת קרויה גם תסמונת הכאב בתל הירך הגדול (Greater Trochanteric Pain Syndrome). 

טרוכנטריק בורסיטיס

נשים פגיעות יותר מגברים לסבול מדלקת באמתחת תל הירך בשיעור של 4:1. גם גיל מהווה פקטור וגברים ונשים מבוגרים מעלים באופן מובהק את הסיכוי שלהם להתפתחות בורסיטיס. גם הסיכוי לסבול מדלקת באמתחת תל הירך דו צדדי הוא גבוה הרבה יותר בקרב נשים. עם זאת גם נשים וגברים צעירים יותר העוסקים בספורט חוזרני כמו ריצה, טניס ועוד עלולים לסבול מהתופעה.

גורמים לדלקת אמתחת תל הירך

ראשית יש לציין שברוב המקרים הגורם הוא אידיופטי כלומר לא ידוע מה גורם לזה. באותם מקרים בהם אנו יכולים להעריך מהו הגורם אנו מזהים את הגורמים הבאים: חבלה ישירה כתוצאה מנפילה או חבטה, הפעלת לחץ מתמשך על הבורסה כמו בעקבות שכיבה ממושכת או חיכוך מתמשך כתוצאה מפעולות חוזרות המפעילות את מפרקי הירך וגורמות לגידים ולשרירים הפועלים על המפרק להתחכך שוב ושוב על אמתחת התל הגדול עד לגרימת דלקת. שרירים שעלולים לגרום לחיכוך ודלקת של הבורסה בירך הם שריר העכוז האמצעי (gluteus medius) הממוקם בחלקו העליון והצידי של העכוז, והגיד של שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band).

גורמי סיכון לדלקת אמתחת תל הירך

מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להעלות את הסיכון שלכם ללקות בדלקת באמתחת התל הגדול. למעשה כול גורם שמשנה את הביומכניקה של מפרק הירך, מעלה את רמות העומס על מפרקי הירך או מעלה את הסיכון לנזקים טראומטיים עשוי להיחשב כגורם סיכון.

בין גורמי הסיכון נמנה:

  • עומס יתר הנוצר על מפרק הירך על האגן ועל הרקמות הנאחזות בהם ופועלות סביבם בגלל יציבה לקויה

  • עומס יתר הנגרם למפרקי הירך ורקמות סביבן בגלל סוג הספורט שלכם. דוגמאות לפעילויות כאלה כוללות ריצה, טיפוס, עלייה או ירידה במדרגות, רכיבה על אופניים כאשר אתם יושבים גבוה מידי ועוד.

  • עומס יתר על מפרקי הירך ועל הרקמות סביבן בגלל המקצוע שלכם (ישיבה ממושכת, נהיגה ממושכת, כריעות ברכיים, עלייה ירידה במדרגות)

  • מחלות שונות כגון דלקת פרקים ריאומטית, שיגדון (גאוט), פסוריאזיס ועוד שגורמות לשינויים כאלה ואחרים ואשר בגינם דלקת באמתחת תל הירך הופכת לשכיחה יותר 

  • ניתוחים באזור האגן ומפרק הירך כגון החלפת מפרק הירך עלול לייצר שינויים שמפעילים לחץ מוגבר על הבורסה. מחקר בארצות הברית מצא שב1.4% מניתוחי הירך נוצר הסיבוך הזה.

  •  

  • שינויים ניווניים במפרק הירך ו/או ברקמות שנאחזות או פועלות סביבו עלול לאפשר התפתחות דלקת באמתחת תל הירך

  • דלקת זיהומית של הבורסה שכיחה בקרב אנשים שצורכים תרופות סטרואידיות או תרופות לדיכוי המערכת החיסונית

  • עומסי יתר על הירכיים ועל הרקמות סביבן בגלל ליקויים מבניים כגון עקמת, רגל קצרה, כף רגל שטוחה ועוד

  • עומסי יתר על מפרקי הירך והרקמות הרכות סביבן בגלל ליקויים תפקודיים כגון חולשת שרירים בירך, חולשת שרירים בעכוז, תבנית הליכה לקויה (צליעה?) עקב פציעה ניתוח או שיתוק בירך, עקב פגיעה בעמוד השדרה התחתון (פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה ועוד) ועוד.

סימנים ותסמינים של דלקת באמתחת תל הירך 

הסימנים והתסמינים בגין דלקת באמתחת תל הירך הגדול עלולים לכלול נפיחות מקומית וכאבים בירך בעוצמה משתנה או כאבים מתמשכים וחריפים מעל חלקו החיצוני של מפרק הירך. הכאבים יתחילו באופן הדרגתי. עוד יתכנו מגבלות תנועה בגלל הכאב. הכאב יכול להקרין מטה לכיוון הצד החיצוני של הירך והברך ומעלה לכיוון הישבן. הכאבים יוחמרו, ולו לזמן קצר, לאחר שכיבה על הצד המעורב, ישיבה ממושכת או נהיגה או כול מאמץ הכרוך בביצוע תנועות חוזרות עם מפרק הירך כגון הליכה, ריצה, עלייה או ירידה במדרגות ושילוב רגליים.  

גם עמידה ממושכת והפעלה של לחץ ישיר על הצד הדלוק יחמירו את הכאבים. שכיבה על הצד אחראית גם להפרעות שינה קשות שכן הכאב החריף כתוצאה משכיבה על הצד הדלוק עלול להעיר אתכם שוש ושוב. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונת כאב נוספות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים באזור מפרק הירך כולל פריצת דיסק וכן פציעה במפשעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

כאבים בירך בקרב רקדנים
כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך? אבחון יסודי עשוי למנוע ליקויים כרוניים. מפרק זה שתוכנן לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים. 

כאבים במפרק הירך אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)