Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

כאבים בירך היא תלונה שכיחה. הגורמים לכאבים בירך הם מרובים וכוללים נזקים לאחת מהרקמות הרבות המרכיבות את המפרק הזה או נזקים ברקמות מרוחקות יותר שיש ביכולתן להשליך כאב לירך. יש חשיבות גדולה לאבחן נכון את מקור הכאב כדי לטפל ביעילות במקור הכאבים ולמנוע התפתחות כאבים כרוניים. בהרבה מקרים חולים הסובלים מתופעה זאת מאובחנים באופן שגוי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה - רקע

מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia-paresthetica) הידועה גם בתור תסמונת ברנרד רות (Bernhardt-Roth syndrome) היא תסמונת כאב ושינוי תחושתי בבירך הנובעים מלכידה של העצב ההיקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי (Lateral femoral cutaneous nerve). תסמונת זאת שכיחה יותר בקרב גברים. ברבע מהמקרים הבעיה מתפתחת בשני הצדדים.  הלכידה של העצב מתרחשת לרוב במפשעה בנקודה בה העצב עוזב את האגן ויורד לרגל.

הגורמים למרלגיה פרסטטיקה הם לרוב עומסי יתר מפעילות חוזרנית או חבלה ישירה. הסימנים והתסמינים של לכידה עצבית זאת הכוללים בין היתר תחושת שריפה וכאבים בירך עלולים לבלבל עם הסימנים והתסמינים של פתולוגיות אחרות ובכללן פגיעה בעמוד השדרה.

אנטומיה של העצב

עצב עור הירך הצידי (Lateral femoral cutaneous nerve) הנו עצב תחושתי בלבד והוא מהווה הסתעפות אחורית של שורשי העצבים L2,3. מעמוד השדרה יורד העצב מטה אל עבר חלל הבטן עובר בסמיכות לשריר המותן כסל ובוקע החוצה מהאגן דרך או מתחת לרצועת המפשעה (Inguinal ligament). הוא ממשיך לנוע מטה בעודו נחלק לשני ענפים כדי לעצבב את החלק החיצוני של הירך. המסלול של העצב אינו אחיד. השינויים האנטומיים הללו גורמים לחלק מהאנשים להיות חשופים באופן מוגבר ללכידה של העצב.

שכיחות 

מרלגיה פרסטטיקהיש רוב גברי מובהק בקרב חולים במרלגיה פרססטיקה. רוב המקרים מתרחשים בקרב אנשים בגילאים 30-50. בעיקרון, ילדים אינם סובלים מהתופעה הזאת. האם הדבר נובע מהתפתחות שינויים ניווניים המקדימים את הופעת הבעיה?. על פי נתונים שנאספו סבורים חוקרים שישנם כ 4.5 מקרים של מרלגיה פרססטיה על כול 1000 בני אדם. 

היכן נלכד העצב?

במהלך מסלולו המפותל יכול העצב להילכד ולהילחץ במספר נקודות אנטומיות. יתכן לחץ וגירוי של העצב מחיכוך ברקמת החיבור במהלך המסלול של העצב טרם צאתו מהאגן או גירוי של העצב בצאתו מבין הסיבים של רצועת המפשעה או בסמוך לנקודת החיבור של רצועת המפשעה אל הזיז הגרמי הקדמי בחלק העליון של האגן. לחץ של העצב יכול גם להתפתח על ידי שרירים בירך כולל שריר החייטים (Sartorius) או השריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fascia late).

גורמים 

כאמור הגורם העיקרי למרלגיה פרסטטיקה היא לכידה וגירוי של העצב באגן ממגוון סיבות כולל מאמצי יתר ועומסי יתר על האגן ומפרקי הירך הנובעים לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

גורמים נוספים כוללים חבלה - מכה ישירה ונזק לעצב הנובעים מפציעת ספורט, נפילה או תאונה הגורמים לחבלה באגן או במפרק הירך או בגב. מרלגיה פרסטטיקה עלולה להתרחש גם בגלל טיפול כירורגי  או טיפול אחר בירך או בגב שגרמו לפגיעה בעצב. 

גורמי סיכון

מספר גורמים עלולים לעלות את הסיכון של עצב עור הירך הצידי (Lateral femoral cutaneous nerve) להיחשף ללחץ וגירוי דלקתיים באגן ולהתפתחות מרלגיה פרססטיקה. בין הגורמים נמנה:

  • משקל עודף או השמנה

  • חגורה, חגור צבאי, תחתון או קישוט שלוחצים על אזור המותניים באגן

  • ליקויי יציבה היוצרים עומס על האגן

  • מאמץ יתר על רקמות הבטן השונות בגין היריון 

  • פעילות גופנית מאומצת כולל אתלטיקה, מפתחי גוף כדורגל ועוד

  • עמידה ממושכת, ישיבה ממושכת או רכיבה ממושכת על אופניים

  • מחלת הסוכרת מעלה פי 7 את הסיכון ללקות בתסמונת הזאת

  • ניתוחי ירך, אגן או ניתוחי גב 

  • שכיבה ממושכת על הבטן בגלל ניתוח גב

  • שכיבה ממושכת על הצד

סימנים ותסמינים

עצב עור הירך הצידי הוא עצב תחושתי בלבד ואינו מכיל סיבים מוטוריים. מסיבה זאת הסימנים והתסמינים המופעים בעקבות לכידתו של העצב באגן ישאו אופי תחושתי בלבד ויכללו, לרוב: כאב עמום, גירוד, נימול ותחושת שריפה בחלק שאותו מעצבב העצב המדובר - החלק הקדמי והקדמי צדדי של הירך. 

הכאבים המופעים במרלגיה פרסטטיקה עלולים להיות חריפים מאוד, בעיקר בעת פעילות המחייבת הזדקפות (הליכה, ריצה). עוצמת הסימנים והתסמינים עלולה להפריע לשינה עם זאת לרוב, מנוחה בשכיבה יש השפעה מרגיעה על הכאבים.

המשיכו לקרוא אודות האבחון והטיפול במרלגיה פרסטטיקה וכן אודות גורמי כאב נוספים לאזור הירך כולל פריצת דיסק וכן פציעה של מאחה עצמות החיק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

כאבים בירך בקרב רקדנים
כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך? אבחון יסודי עשוי למנוע ליקויים כרוניים. מפרק זה שתוכנן לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים. 

כאבים במפרק הירך אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)