Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

ברוב המקרים ילדים שואפים לנוע. הם נוהגים להשתולל, לקפץ ולרוץ. כול שיבוש באופן ההליכה של ילדכם אשר משלבת יחד איתה גם חוסר מוטיבציה לתנועה מחייבת את תשומת ליבכם. יש מגוון סיבות אפשריות לשיבוש באופן ההליכה של הילד שלכם כאשר הסיבה העיקרית היא פגיעה וכאבים בירך. חשוב לבצע אבחנה מבדלת יסודית כדי להחליט האם צריך לטפל בזה ואיך נכון לטפל בזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים - רקע

הליכה לא תקינה אצל ילדים עלולה להיגרם מהפרעות בריאותיות רבות. ברוב המקרים מדובר בבעיה זמנית הנגרמת על רקע נפילה או מכה שקיבל הילד במגרש המשחקים. במקרים אלו הצליעה אמורה לחלוף תוך שעות ועד ימים אחדים. יחד עם זאת אין לשכוח צליעה אצל ילדים עלולה להוות סימן לבעיה משמעותית יותר ואפילו מסכנת חיים. לכן, אין לזלזל בצליעה אצל ילדים, יש לבחון ולאבחן את מקורה כדי למנוע נזקים עתידיים ולעתים גם מוות.

גם במקרה הזה האבחון מתחיל מלמידה מדוקדקת של ההיסטוריה של התפתחות הכאב, רקע טראומטי וסימנים ותסמינים נלווים. בבדיקה הגופנית נאתר את הרקמה שניזוקה, נאמוד את חומרת הנזק ונאבחן את הפתולוגיה הגורמת לסימנים והתסמינים. זיהוי של חום, זיעת לילה ואובדן משקל מהווים דגל אדום המייצג אפשרו שהתסמינים הללו נובעים ממחלה מערכתית מסכנת חיים כמו למשל גידול סרטני או דלקת זיהומית. עם זאת אין לשכוח שברוב המקרים של צליעה אצל הילד הגורם הוא פגיעה פשוטה במערכות שריר ושלד.

גורמים לצליעה אצל הילד

רוב הגורמים לצליעה בקרב מבוגרים נכונים גם לגבי ילדים. בין הגורמים לצליעה נמנה נזקי חבלה (תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט ועוד), דלקות פרקים באחד מהמפרקים נושאי משקל (אגן, ירך, ברכיים, קרסול), דלקות זיהומיות באחד מהמפרקים נושאי המשקל, בעיות מולדות, בעיות התפתחותיות, גידולים ממאירים או שפירים ומחלות נוירולוגיות. במקרים שההליכה הלקויה נגרמת על רקע טראומתי צריך הקלינאי לשלול גם את האפשרות שהילד עבר התעללות. ברשימה הבאה אנו נרחיב במעט לגבי חלק מהסיבות שבגללם הילדים שלנו מתחילים פתאום ללכת באופן לקוי.צליעה אצל ילדים

צליעה אצל ילדים בגלל נזקי חבלה

שיבוש בתבנית ההליכה של ילדים וגם של מבוגרים נגרמת לרוב בגלל פציעות טראומטיות למפרקים ולעצמות הגפה התחתונה. ברוב המקרים הליכה שמשתבשת על רקע טראומתי תגרם בגלל נקע בקרסול, כאבי שרירים, דלקת של גיד אכילס או פציעה של העור מעל אחד ממפרקי הגפה התחתונה. עם זאת יתכן שהצליעה נגרמת בגלל נזק חמור יותר כגון שבר כאשר, שבר באזור השוק (Toddler's fracture) נחשב לשבר שגורם הכי הרבה שיבושי הליכה בקרב ילדים. שיבוש בתבנית ההליכה של הילד על רקע חבלה עשוי לחלוף תוך מספר ימים עד מספר שבועות.

תסמינים

התסמינים של פציעה טראומתית באחד המפרקים הנושאים בעומסי ההליכה יכללו מלבד צליעה גם כאב בתנועה של המפרק או הגפה המעורבים, נפיחות, חוסר רצון ללכת.

אבחון וטיפול

יש להתחיל ולהתאים את הטיפול בצליעה אצל ילדים הנובעת מפציעה טראומתית רק לאחר שאבחנו את מידת הנזק. במידה וקיים חשד לנזק גרמי יש לעשות שימוש באמצעי הדמיה. ברוב המקרים מנוחה היא כול מה שדרוש ללהחזיר את ההליכה למצב נורמאלי. במידה והפציעה קשה יתכן טיפול שיקומי מקצועי. פציעה טראומטית על רקע של התעללות מחייבת אשפוז ועירוב של גורמים רשמיים.

צליעה אצל ילדים בגלל דלקת זיהומית

צליעה אצל ילדים עלולה להתחיל בגלל דלקת זיהומית של העצם (אוסטאומיאליטיס) הנגרמת מחיידק (לרוב Staphylococcus) ויכולה לפגוע בכול עצם ובכול גיל במהלך הילדות. החיידק חודר לגוף בעיקר דרך פצע או חבלה ופוגע בדרך כלל באחד מהעצמות הארוכות נושאי משקל: עצמות הירך ועצמות השוק. דלקת זו עלולה להיות גורם לשיבוש בהליכה ולנזקים בלתי הפיכים. דלקות זיהומיות עלולות לפגוע גם באחד מהדיסקים הבין חולייתיים (דיסקיטיס) או בעור מעל המפרק ובכך לגרום כאבים בעת ההליכה.

תסמינים

התסמינים של דלקות זיהומיות באחד העצמות הנושאות בעומסי ההליכה יכללו מלבד צליעה גם תחושה כללית של חולי וחוסר תיאבון, חום נילווה, כאב בתנועה ובמנוחה של המפרק המעורב, הזעות לילה, נפיחות ואדמומיות באזור המפרק המעורב וחוסר רצון ללכת.

אבחון וטיפול

הטיפול בצליעה אצל ילדים הנובעת מדלקות זיהומיות צריך להתחיל באבחון מהיר שכן, במקרה של דלקות זיהומיות ישנה חשיבות לזמן. יש לשם כך לעשות שימוש במיפוי עצמות, צילומי רנטגן בדיקות דם ותרבית. חשד לדלקת זיהומית מחייב אשפוז וטיפול דחוף בזיהום באמצעות אנטיביוטיקה. עיכוב בהגשת אבחון וטיפול מתאים עשוי לגרום לנזקים ועיוותים בלתי הפיכים למפרק ולעצמות המעורבים.

 צליעה אצל ילדים בגלל דלקת פרקים

גם דלקות פרקים עלולות לגרום לשיבוש משמעותי בתבנית ההליכה של הילד. ישנן מספר סוגים של דלקות פרקים ששכיחותם גבוהה, יחסית, בקרב ילדים ואשר עלולים לגרום לצליעה משנית לפגיעה במפרקים. דוגמה לכך היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר שנגרמת בגלל תפקוד לקוי של המערכת החיסונית ונקראת דלקת פרקים שגרונית של ילדים (Juvenile rheumatoid arthritis). מחלות נוספות שתוקפות גם את המפרקים כוללות קדחת ים תיכונית משפחתית (Familial Mediterranean Fever), מחלת קרוהן (Crohn's), זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic Lupus erythematosus) ועוד.

תסמינים

התסמינים של דלקת פרקים הפוגעת במפרקי הגפה התחתנה יכללו מלבד צליעה גם נוקשות של המפרקים המעורבים בעיקר בבקרים, כאב בתנועה של המפרק או הגפה המעורבים, נפיחות, חוסר רצון ללכת. תסמינים נוספים של המחלה העומדת בבסיס הנזקים למפרקים.

אבחון וטיפול

הטיפול המתאים בצליעה הנובעת מדלקת פרקים יעשה לאחר זיהוי מדויק של סוג דלקת הפרקים שממנה סובל הילד. בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה יעזרו לנו להשגת מטרה זו.

צליעה אצל ילדים בגלל בעיות מולדות

צליעה אצל ילדים עלולה להיגרם גם בגלל בעיות מולדות כגון התפתחות לא תקינה של מפרק הירך (Congenital hip dysplasia).מדובר בהפרעה שכיחה יחסית הפוגעת בשני תינוקות על כול 1000 לידות. מתוך כול פתולוגיה מולדת זאת גורמת לעיוות המפרק ושינוי במבנה האנטומי שלו. התפתחות לא תקינה של מפרק הירך עלולה לפגוע במפרק ירך אחד או בשני המפרקים וחומרת הנזק יכולה לנוע בין לקות קלה בעמדה של המפרק או ליקוי גרמי קל ועד לפריקה מלאה או עיוות גרמי קשה. 

תסמינים

בשלבים המוקדמים של החיים בעיות מולדות במפרק הירך אינן מייצרות סימנים ותסמינים ועל כן קיים קושי באבחון על ידי גורמים שאינם מקצועיים. מאידך אבחון מאוחר עלול להוביל לבעיות מבניות, שינויים ניווניים וצליעה. במקרים מסוימים זה עלול להגיע למצב שבו חייבים להחליף את מפרק הירך. התסמינים וחומרת התסמינים בעקבות בעיות מולדות ובעיקר עקב התפתחות לא תקינה של מפרק הירך תלויים בחומרת העיוות שנוצר. התסמינים יכללו גם, כאבים בירך ומוגבלות בתנועה של המפרק המעורב וחוסר רצון ללכת.

אבחון וטיפול

הטיפול הכי טוב בשיבוש תבנית ההליכה של הילד הנובעת מבעיות התפתחותיות מולדות הוא מניעה. ליקוי התפתחותי מולד במפרק הירך ניתן לריפוי כאשר הוא מאובחן בשלב מוקדם. בדיקות (Ortolani maneuver, Barlow maneuver) שנערכות לתינוק עם היוולדו אמורות לאתר את הבעיה. תינוק שנולד עם בעיה התפחותית במפרק הירך ידגים קפלים לא סימטריים במפרק הירך, גפיים תחתונות שאינם שווים באורכם ועוד.

במידת וקיים חשד לקיומה של בעיה מולדת במפרק יש לאשר או לשלול את קיומה. ניתן לעשות זאת בחודש -חודשיים הראשונים לחיי התינוק על ידי אולטרה סאונד  ו/או בגיל חצי שנה על ידי צילום רנטגן. מספר סוגים של מחוכים ותמיכה יעזרו בשלב הזה לקבע את המפרק במיקום נכון ויאפשרו החזרת המפרק לתפקוד תקין. איחור בהענקת טיפול עלול לגרום לסיבוכים, כירורגיה להחלפת מפרק ונכויות עתידיות.

צליעה אצל ילדים בגלל בעיות התפתחותיות

החלקה של ראש הירךבמהלך שנות התפתחות עלולות להתפתח מספר בעיות במפרק הירך ולגרום בכך לצליעה אצל ילדים המלווה בכאב במפרק הירך. התפתחות של נמק (Legg-Calve-Perthes) בקצהו העליון של ראש הירך. פתולוגיה נוספת (ראו צילום רנטגן) היא החלקה של החלק העליון של ראש הירך (Slipped Capital Femoral Epiphysis) ופגיעה בתפקוד המפרק.

תסמינים

התסמינים בגלל בעיות התפתחותיות הפוגעות במפרקי הירך יכללו מלבד צליעה גם כאב ומוגבלות בתנועת המפרק וכמובן חוסר רצון להיות פעיל.

אבחון וטיפול

הטיפול המתאים בצליעה הנובעת מבעיות התפתחותיות חייב להתחיל בזיהוי מהיר של בעיות אלו. טיפול מתאים מונעים נזקים עתידיים קשים. במקרים קשים במיוחד תיתכן ויידרש טיפול כירורגי.

צליעה אצל ילדים בגלל מחלות נוירולוגיות

צליעה אצל ילדים או מבוגרים יכולה להתפתח גם בגלל נזקים ומחלות אשר משפיעות על מערכת העצבים המרכזית ו/או ההיקפית ועל העצבוב לגפיים התחתונות או למערכת שיווי המשקל. שיתוק מוחין (Cerebral palsy), פוליו ומחלות נוירולוגיות עם הפרעות סנסוריות ומוטוריות תורשתיים הם דוגמאות לפגיעה מסוג זה.

תסמינים

התסמינים בגלל בעיות נוירולוגיות הפוגעות בשליטה בגפיים התחתונות יכללו צליעה ברמות חומרה שונות ואף חוסר יכולת לנוע. תסמינים נוספים נגזרים מחומרת הפגיעה הנוירולוגית ועשויים להצביע על מיקומה. בין התסמינים השכיחים ניתן למנות אטקסיה, חוסר שיווי משקל, פתולוגיה של טונוס שרירים ושל הרפלקסים ועוד.

אבחון וטיפול

אבחון וטיפול בליקויי הליכה הנובעים מבעיות נוירולוגיות דורשים זיהוי של מיקום הנזק וחומרתו. מלבד בדיקות נוירולוגיות יש צורך לערוך בדיקות מעבדה ושימוש באמצעי הדמיה. הטיפול נגזר כמובן מסוג הפתולוגיה שעומדת בבסיס הצליעה אצל הילד. 

המשיכו לקרוא אודות גורמי צליעה אפשריים אצל ילדים כולל נזק בכף הרגל, נזק בברכיים, ונזק במפשעה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
שין ספלינט ופציעות אחרות

שין ספלינט ופציעות אחרות בגפה התחתונה טורדות את מנוחתם של ספורטאים חובבים ומקצועיים רבים. בין הפציעות השכיחות נמנה פציעות קרסול, גיד אכילס, שוקיים, שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס בברכיים. מדוע יש ספורטאים שמרבים להיפצע ואחרים שאינם נפצעים כלל?

שין ספלינט ופציעות אחרות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)