Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

עצב הירך (Femoral nerve) הוא אחד העצבים המרכזיים המעצבבים את הגפה התחתונה. עצב זה מעניק יכולת מוטורית (כוח) למספר שרירים ויכולת תחושתית לחלקים מהגפה הזאת. לאורך מסלולו, יכול עצב הירך להילכד או להינזק מסיבות אחרות במספר נקודות אנטומיות ובכללם בעמוד השדרה (שורשי עצבים L2-L4) בתוך האגן (Intrapelvic) או באזור המפשעה (Inguinal region). 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נוירופתיה של עצב הירך - רקע

עצהב הירך או העצב הפמורלי הוא אחד מסיבי העצב הגדולים ברגל. העצב וענפיו השונים מעצבבים חלקים מהגפה התחתונה כולל חישה לחלק העליון של הירך ומוטוריקה (כוח) לשריר הארבע ראשי. לחץ ופגיעה בעצב הירך במקורותיו בעמוד השדרה המותני או בעקבות לכידתו לאחר שעזב את עמוד השדרה עלולים לגרום לסימנים ותסמינים חישתיים ו/או מטוריים. בין היתר עלול החולה להתלונן על חולשה של השריר הארבע ראשי, קושי לעלות על מדרגות, פיק ברכיים וגם על שינויים תחושתיים בקדמת הירך כולל נימול בירך לפנים, הירדמות של הירך הקדמית וכלה בתחושת שריפה קשה באזור זה.

אנטומיה של עצב הירך

העצב הירך או העצב הפמורלי הוא אחד משני העצבים הגדולים אשר מעצבבים את הרגל. העצב הגדול יותר הוא העצב הסיאטי (Sciatic). שני עצבים אלו מקורם במקלעות הלומבו סקרליות (Lumbosacral Plexus). מסעו של העצב הפמורלי מתחיל במקלעת הלומברית משורשי עצבים L2, L3, L4. הוא עושה דרכו מטה לכיוון הרגל מחלל הבטן, דרך האגן, חודר מבעד לשריר הכסל (Psoas major), ממשיך מטה בסמיכות לשריר המותן (Iliacus), עובר מתחת לרצועת המפשעה (Inguinal ligament) אל קדמת הירך וממשיך מטה אל השוק ואל כף הרגל. 

במהלך מסלולו מעניק העצב הפמורלי ושלוחותיו יכולת מוטורית לשרירים כופפי מפרק הירך כולל שריר החייטים (Sartorius), שריר הכסל (Iliacus) ושריר המסרק (Pectineus) ולארבעת הראשים של שריר פושט הברך - השריר הארבע ראשי (Quadriceps). ענפים של העצב הפמורלי מעניקים יכולת תחושתית לחלק הקדמי פנימי של עור הירך באמצעות "עצב עור הירך הצידי" (Lateral femoral cutaneous nerve) ולחלק הפנימי של עור השוק ושל כף הרגל באמצעות עצב תחושתי הקרוי "העצב הצפון" (Saphenous nerve). בדיקת רפלקס הברך (Patellar tendon reflex) מעניקה כלי חשוב לצורך בדיקת תקינות העצב.

גורמים

הגורם לפגיעה בעצב הפמורלי במהלך מסלולו המפותל מעמוד השדרה אל הגפה התחתונה עלול להיות נזקים בגב התחתון, לחץ פיזי (לכידה), נזקי חבלה (תאונה, דקירת סכין) או מחלה (סוכרת?). העצב הפמורלי או הירך חשוף ללכידה ולחץ לכול אורך מסלולו החל מעמוד השדרה ועד השוק. נקודות אפשריות ללכידה ונזק של העצב הזה מצויות בעמוד השדרה, במהלך עוברו דרך שריר המותן ומתחת לרצועת המפשעה (Inguinal ligament)

גורמי סיכון

ברוב המקרים נזק לעצב הירך התרחש על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי בין חוליות המותן הגבוהות ולגירוי שורשי העצבים המרכיבים אותו (L2, L3, L4). גורמי סיכון נוספים לנזק לעצב הזה כוללים: טראומה (פצע דקירה, שברים באגן, מפרק ירך), גידול סרטני, מורסה, דימום מסיבי (תרופות נוגדות קרישה, מחלת ההמופיליה, טראומה ישירה) או מפרצת של כלי דם המתפתחים במהלך מסלולו ובסמיכות לעצב.

גם פרוצדורות רפואיות הכוללות ניתוחים להחלפת מפרק הירך, ניתוחי בטן ומפשעה, לידה קשה, טיפולים בקרינה ועוד מהוות גורמי סיכון לפגיעה בעצב. נזק לעצב הזה עלול להפתח גם בגלל מחלה (Diabetic amyotrophy). גורמים מכניים להתפתחות נזק לעצב כוללים חגורה, השמנה, ישיבה או עמידה ממושכים, הבדלים באורך הרגליים ועוד.

נזק לעצב הירך יכול להתפתח גם בשריר המותן כסל (Iliopsoas). שריר זה נתון לעומסים כבדים יחסית וזאת בגין המשימות המוטלות עליו הכוללות בין היתר כפיפה של הירך (הליכה, ריצה). עומסי יתר אלו עלולים בחלק מהמקרים לגרום להתכווצות כרונית של שריר המותן (Psoas) ובכך לגרום ללחץ ולגירוי דלקתי של עצב הפמורלי שעובר דרכו. 

נזק לעצב הירך

סימנים ותסמינים על פי מיקום הנזק לעצב הירך

מהותם וחומרת הסימנים והתסמינים בגין נזק לעצב הירך משתנים בהתאם למיקום הנזק בעצב ולחומרתו. באופן כללי הסימנים והתסמינים המופיעים בעקבות נזק לעצב עשויים לכלול חסרים מוטוריים ו/או חסרים תחושתיים.

- נזק לשורשי העצבים L2-L4

הסימנים והתסמינים בעקבות נזק לשורשי העצבים L2-L4 בעמוד השדרה המרכיבים את עצב הירך יכללו מלבד כאבי גב תחתון גם סימנים ותסמינים מוטוריים - חולשה של השרירים המכופפים את מפרקי הירכיים ופושטי הברך וגם סימנים ותסמינים תחושתיים - נימול או הירדמות של העור בחלק החיצוני קדמי של הירך ובחלק הפנימי של השוק וכף הרגל. 

- נזק לעצב הירך מעל הרצועה המפשעתית

נזק לעצב הירך בתוך האגן מעל רצועת המפשעה (Inguinal ligament) יניב סימנים ותסמינים עצביים מוטורים ותחושתיים כולל חולשה של השרירים שאחראים על הכיפוף של מפרקי הירכיים ופושטי הברך וכן נימול או הירדמות של העור בחלק החיצוני קדמי של הירך ובחלק הפנימי של השוק וכף הרגל. החולה לא ידווח עלך כאבי גב תחתון.

- נזק לעצב תחושתי צדדי של הירך

פגיעה ב"עצב עור הירך הצידי" (Lateral femoral cutaneous nerve) יכולה לגרום להתפתחות תופעה קלינית ששמה מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia paresthetica). העצב התחושתי הצדדי של הירך נילכד לרוב ברצועה המפשעתית (Inguinal ligament). הסימנים ותסמינים של מרלגיה פרסטטיקה כוללים כאבים באזור הירך, כאבים במורד הירך לפנים, נימול ותחושת שריפה בחלק הקדמי חיצוני של עור הירך.

- נזק לעצב הצפון

לכידה של העצב הצפון (Saphenous nerve entrapment) עלולה להתרחש בנקודה שבה הוא בוקע מתעלת המתוויכים (Adductor canal) הממוקמת כ 10 סנטימטרים מעל הצד הפנימי של מפרק הברך. הנזק שנגרם לעצב נובע מהחיכוך שנוצר בינו לבין הרקמה השרירית הדינאמית המתכווצת ומרפה לסירוגין. סיבות נוספות עלולות להיות נזק מקומי כתוצאה מפציעת ספורט או חבלה אחרת או מפרוצדורה רפואית כמו למשל ניתוח של הברך בגלל ליקוי במיניסקוס פנימי. הסימנים והתסמינים בגין נזק לעצב הזה יכללו: כאב בחלק הפנימי של אזור הברך המחמיר בעלייה במדרגות, הליכה ו/או בעמידה ממושכת. תחושת שריפה שעלולה להפריע לישון. ללא פגיעה מוטורית. 

אבחון

היסטוריה רפואית ובדיקה מעמיקה עשויים לזהות אם קיימת פגיעה בעצב ומהי רמת החומרה. אדם עם פגיעה במקורות של עצב הירך (L2-L4) או בעצב עצמו במהלך מסלולו מעל לרצועה המפשעתית ידווח (תלוי במיקום הנזק) על פיק ברכיים, צליעה וקושי בעליית מדרגות. הממצאים השכיחים בבדיקה יהיו ירידה בהחזר הגידי של הארבע ראשי וחולשה של השריר הארבע ראשי. יש לחשוד בגב התחתון כמקור לגירוי עצב  הירך על סמך התסמינים שאמורים לכלול גם כאבי גב

אם הבעיה נמשכת זמן מה יתכן ונזהה אטרופיה של השריר. במידה ושריר המותן כסל מעורב אזי הפגיעה בעצב אמורה להיות מעל הרצועה המפשעתית. לרוב יתלוננו החולים על כאבי מפשעה קלים , כאב חריף באזור המפשעה, ירך ואולי גם בטן תחתונה עלולים להעיד על פגיעה עצבית מקורה בדימום מתחת לצפק (Retroperitoneal). פגיעה בעצב באזור המפשעה תניב סימנים ותסמינים תחושתיים בלבד.

אבחנה מבדלת

יש לקחת בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לסימנים והתסמינים שעימם מופיע החולה כמו גם לנסות ולזהות את הגורם להם. יש לשלול בעיות גב תחתון, ו/או בעיות בגפה התחתונה כמו גם רקע של מחלות ופתולוגיות שונות. האם חולשת השריר נובעת מסוכרת? גם סוכרת עלולה לגרום לפגיעה עצבית ולניוון וחולשה של השריר הארבע ראשי אך הצליעה הנובעת מסוכרת אינה כרוכה בכאב, דו צדדית ומתפתחת באופן הדרגתי.

האם חולשת השריר נובעת ממחלת ניוון שרירים? מחלת ניוון שרירים עלולה גם היא לגרום לחולשת שרירים אך גם כאן הפגיעה תהייה דו צדדית וההתפתחות תהייה הדרגתית. MRI או CT של האגן עשויים לעזור באבחון ובהבדלה של הגורם האפשרי לפגיעה עצב הירך. בדיקות נוספות כוללות בדיקת הולכה עצבית (NCT), אלקטרומיוגרפיה (EMG) - בדיקה להערכת תפקוד השריר והעצבים. את הממצאים יש להשוות בין שני הצדדים.

טיפול

הטיפול כמובן, תלוי בגורם לבעיה. כאשר הפגיעה העצבית נגרמת מדימום, גידול סרטני, מפרצת או כול גורם מסכן חיים אחר יש כמובן צורך להתערבות רפואית כירורגית. ברוב הקרים אין הדבר כך ורוב האנשים שסובלים מפגיעה עצב הירך יכולים ליהנות מטיפול שמרני לא חודרני. טיפול תרופתי יידרש כאשר הבעיה נגרמת כתוצאה מסכרת או מחלת כלי דם. הטיפול יכלול הנחיות לגבי אופן התנהגות נכונה כמו למשל הימנעות מתנועות או שהייה בתנוחות אשר גורמות ללחץ או גירוי של העצב. כמו כן יעשה שימוש באמצעים להפחתת דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך, החזרת האיזון השרירי (כוח, גמישות) ועוד. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונת כאב הקרויה סיאטיקה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מלחץ על העצב הסיאטי וכן אודות מגוון הגורמים שעלולים לגרום כאבים בישבן. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

כאבים בירך בקרב רקדנים
כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך? אבחון יסודי עשוי למנוע ליקויים כרוניים. מפרק זה שתוכנן לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים. 

כאבים במפרק הירך אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)