Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש צווארי? אבחון וטיפול נדרשים כדי למנוע תסמינים ונזקים כרוניים. מיחושים בראש בגלל ליקויים צוואריים נחשבים לשכיחים ביותר ומהווים את אחת הסיבות העיקריות לפנייה לעזרה רפואית. כמעט כול בני האדם צפויים לסבול מתופעה זאת במהלך החיים. 

כאבי ראש צוואריים מתפתחים בעקבות נזק לאחת מהרקמות בצוואר. אבחון וטיפול מהיר של הכאבים הללו הוא קריטי למניעת כאבים כרוניים. בין היתר עלולים להיפגע חוליות, שרירים, דיסקים בין חולייתיים, עצבים, רצועות, גידים, סחוסים ועודו לגרום כאבים בראש. כאב ראש עלול להיגרם גם מפתולוגיות שחלקן עלול להיות קטלני. יש על כן חשיבות לאבחן את הגורם לכאב הראש ולשלול מעורבות של גורמים מסכני חיים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב ראש צווארי אבחון וטיפול - רקע

בבואנו לטפל בסוג זה של כאבי ראש על רקע נזק לצוואר עיקר תשומת הלב צריכה להיות ממוקדת בחלק העליון האחורי של עמוד השדרה הצווארי. משם ברוב המקרים מתפתח כאב הראש הצווארי.

כאבים בראש על רקע צווארי יופיעו לרוב בצד אחד של הראש כולל עורף, חזית, צד או סביב העין. הכאב עלול להיות בינוני או חריף בעוצמתו. כאב הראש מסוג זה מופיע לסירוגין ועלול להימשך שעות וימים. לרוב, כאבי ראש צוואריים אינם פועמים אלא אם החולה סובל במקביל גם ממיגרנה.

כאב ראש צווארי מתאפיין גם בחלק או כול הסימנים והתסמינים הנובעים מעמוד השדרה הצווארי הבאים: כאבי צוואר, נוקשות צווארית, מגבלות תנועה ונוקשות צווארית. ניתן לגרום לכאב צווארי מקומי וכאב מוקרן לראש על ידי הנעת הצוואר באופן אקטיבי ופסיבי, בעת מישוש חוליות הצוואר העליונות והשרירים המעוצבבים על ידי שלושת שורשי העצבים העליונים, בעת הפעלת לחץ תוך בטני על ידי התעטשות, שיעול, ובדיקת ולסלבה (Valsalva).

יתכנו נקודות הדק בשרירי הצוואר וסביב הצוואר וברקמות חיבור אחרות. תיתכן פגיעה עצבית צווארית על רקע לחץ או גירוי דלקתי של שורש עצב צווארי. במקרה כזה עלולים להתפתח גם סימנים ותסמינים עצביים כגון חולשת של שרירים, נימול או הירדמות של חלקים מהגפה העליונה ועוד. עלולים להתפתח גם סימנים ותסמינים הדומים לאלו של מיגרנה ובכלל זה בחילות, הקאות, רגישות לרעש ו/או לאור, סחרחורות, אובדן שיווי משקל, שיבושים במערכת הראייה ועוד.

אבחון

נהוג לחלק את כאבי הראש לכאבי ראש ראשוניים שהגורם להם אינו ידוע (idiopathic) וכאבי ראש משניים הנגרמים בגלל הפרעה בריאותית אחרת. כאבי ראש משניים נגרמים בגלל פתולוגיות רציניות כגון גידול מוחי, מפרצת במוח, שבץ מוחי ועוד אבל גם בגלל הפרעות בריאותיות פחות חמורות כולל על רקע בעיות צוואר. עד היום אין הסכמות ברורות לגבי האופן שיש לבדוק ולאבחן כאב ראש צווארי. אצלנו במרפאה נתחיל את מלאכת האבחון עם לימוד ההיסטוריה של המקרה.

היסטוריה

אבחון כאב הראש הצווארי יתחיל עם לקיחת ההיסטוריה של המקרה. בין היתר נשאל את המטופל המתלונן על הכאבים בראשו: כמה זמן אתה סובל מהם?, מה מיקום הכאב והאם הוא מקרין לאזור אחר?, באיזו תכיפות הראש כואב?, כמה זמן נמשך כאב הראש בכול התקף?, מהי חומרת הכאב?, תתאר את סוג הכאב (חד, קהה, פועם), אלו גורמים יכולים להחמיר או להקל על כאבי הראש?, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבי הראש?, האם במהלך כאב הראש אתה סובל מרגישות לאור או לרעש?, האם כאב הראש מושפע ממנח, יציבה או מאמץ?. עוד נלמד על הרגליו של המטופל ועל מקצועו. נלמד על הרקע הבריאותי של המטופל ושל בני משפחתו כולל אשפוזים, בדיקות ,טיפולים תרופתיים והאם ישנה נטייה משפחתית לכאבים בראש.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית לאבחון כאב ראש צווארי תכלול תצפית על היציבה במגוון מצבים, נחפש סימנים לליקוי יצבה כולל ראש מושט לפנים, שיבושים מבניים כמו קיפוזיס ועוד. נמשש את הרקמות השונות בצוואר כולל שרירים וחוליות על מנת לאתר אזורים רגישים. נבחן את טווחי התנועה של עמוד השדרה הצווארי באופן אקטיבי ופסיבי. נבחן את יכולת התנועה של כול אחת מחוליות הצוואר ושל עמוד השדרה הגבי. נערוך בדיקה עצבית כולל בדיקת החזרים (Reflexes), כוח גס ובדיקת יכולת החישה. נערוך בדיקה של עצבי הגולגולת ובכלל זה של העצב המשולש (בין היתר בדיקת הכוח של שרירי הלעיסה ובדיקה תחושתית באזור המצח והלחיים) ושל עצב הפנים (בין היתר בדיקת היכולת לבצע הבעות פנים שונות). נערוך בדיקות מיוחדות שמטרתן לזהות בין היתר לחץ על חוט השדרה או על שורש עצב צווארי.

בדיקות מתקדמות

כאב ראש צוואריבמידת הצורך נפנה את המטופל לבדיקות מעבדה ו/או בדיקות דימות כגון רנטגן, MRI או CT. בדיקות אלו יעזרו לנו לאשר או לשלול אבחון של פגיעה צווארית כגורם לכאב הראש או כדי לזהות פתולוגיות אפשריות אחרות.

דגלים אדומים

דגלים אדומים שעלולים להצביע על הפרעה בריאותית קשה או על פתולוגיה מסכנת חיים כגורם לכאב הראש כוללים הסימנים והתסמינים הבאים: כאבי ראש שהופיעו פעם ראשונה באופן חריף מאוד, החמרה בלתי מוסברת של כאב בראש שממנו אתם סובלים זמן רב, כאב בראש שהופיע לאחר חבלה, סימנים ותסמינים מסוימים הנלווים לכאב הראש כולל נוקשות צווארית, פריחה עורית, רקע היסטורי של סרטן, חסרים נוירולוגיים, אובדן משקל בלתי מוסבר, חום, כאבי ראש המופיעים לראשונה לאחר גיל 50 ועוד.

טיפול

טיפול עצמי

בחלק מהמקרים כאב ראש צווארי עשוי לחלוף על ידי טיפול עצמי. נסו מקלחות חמות או להניח רטיות חמות.  עסו בעדינות את הצוואר. במידה ומתח נפשי הוא הגורם נסו לשלוט בו באמצעות אחת השיטות לכך כולל מדיטציה ועוד. עשו שימוש בתרופות נגד כאב ללא מרשם אך שימו לב לא להגזים. צריכת תרופות נגד כאב יותר משלוש פעמים בשבוע לאורך עלולה להשיג את התוצאה ההפוכה.

הטיפול הרפואי

הטיפול בכאב ראש צווארי על ידי הרפואה כולל בעיקר שימוש בתרופות נוגדות כאב, תרופות נוגדות דלקת ותרופות להרפיית שרירים. במקרים קשים תציע הרפואה האורתודוקסית ביצוע חסמים עצביים (בלוק עצבי) על ידי הזרקה מקומית של חומרים שונים כולל חומרי הרדמה וסטרואידים.

הטיפול הכירופרקטי

היות ובמקרה הזה כאב הראש נובע מנזקים צווארים יש היגיון בגישה ששמה לה למטרה לשפר את תפקוד הצוואר ויתר השרשרת הקינטית ולרפא את הנזקים בצוואר כדי להתמודד עם כאב הראש. זו הגישה שאנו נוקטים בה אצלנו במרפאה. אנו מטפלים בצוואר, בעמוד השדרה הגבי וברקמות המניעות והתומכות באמצעות עזרים חשמליים שונים כגון לייזר רך. כמו כן אנו מטפלים בחלקי גוף אלה באמצעות טכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שיפור טווחי התנועה של הצוואר והגב העליון, שיפור בתפקוד של חוליות הצוואר והגב העליון, שיפור בתפקוד השרירים הרלוונטיים ובאיזונם בכול הנוגע לכוח, גמישות ואורך. למערכת שיווי המשקל וליכולת החישה העצמית (Sensorimotor training) ישנה השפעה גם על התפקוד של הצוואר. במקרה של כאבראש צווארי נקפיד לאמן גם מערכות אלו. 

מניעה

עקבו אחר המשתנים השונים של כאב הראש הפרטי שלכם. למדו מה מחמיר אותו ומה מקל עליו. למדו מתי הוא מתחיל ומה קודם להתקף כאב הראש. נסו להעריך הם יש קשר לשינה, פעילות גופנית, ישיבה מול מחשב או כול מאמץ אחר. שמירה על בריאות הצוואר משמעותה סיכון נמוך יותר לסבול מכאבי ראש על רקע פגיעה בצוואר. כיצד שומרים על בריאות הצוואר? ובכן כול פעילות, תנועה ו/או שהייה במנח היוצרים עומסי יתר על הצוואר חושפים אותו לנזק מצטבר, התפתחות ליקויים צוואריים ובעקבותיהם להתפתחות כאב ראש.

אלו מנחים, פעילויות ותנועות עלולים לגרום לנזקים בעמוד השדרה הצווארי? יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה, פעילות גופנית כמו למשל שחיית חזה, אלה ועוד מהווים דוגמאות לגורמי סיכון שעלולים להזיק לצוואר. עומס יתר על הצוואר ופציעה עלולים גם להתפתח על רקע נפשי. מתחים נפשיים כרוניים, חרדות, דיכאון ועוד עלולים לגרום להתכווצות כרונית של השרירים בצוואר, בפנים ובגב העליון. שרירים מכווצים באופן כרוני יגרמו על הציר של הזמן נזקים לחלקי גוף אלו ויעלו את הסיכון להתפתחות כאבי ראש. עוד חשוב שנשמר מפני אחד האויבים הגדולים של עמוד השדרה הצווארי - תאונות הדרכים וצליפת השוט. אלה ומנגנוני פציעה טראומטיים אחרים עלולים לחבל בצוואר ולגרום גם לכאב ראש צווארי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים
דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
טינטון צפצופים באוזניים

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

טינטון צפצופים באוזניים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבי ראש סוגים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאב ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאב ראש אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)