Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

איך בוחרים מזרן? תהליך הבחירה במזרן מתאים יכול להיות מורכב אך שווה את המאמץ. אנו ישנים במשך כשליש מחיינו. שינה נוחה ונטולת כאבים היא מפתח ליום טוב ולגב טוב. מזרן איכותי יעניק את התמיכה הרצויה, מזרן לא מתאים עלול להזיק. 

 

הקפדה על ארגונומיה נכונה כוללת גם שינה על מזרן שמתאים לכם. איך בוחרים  מזרן? מזרן לא מתאים עלול לגרום נזקים גופניים ולהוביל להתפתחות תסמונות כאב שונות ובכלל זה כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבים בכתפיים ועוד. נו... אז צריך להחליף מזרן? לא בטוח. ברוב המקרים הכאבים שלכם לא ינבעו מהמזרן ולכן חבל על הכסף והאנרגיה. לעתים הגורם הוא אכן המזרן. אז איך לבחור מזרן? לא פשוט! צריך להשקיע מעט מאמץ. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

איך בוחרים מזרן? - רקע

לבחור מזרןהבעיה היא שאין החלפת מזרן כהחלפת טלוויזיה. ברכישת טלוויזיה כול שעלינו לעשות הוא להצטייד בפרטי הדגם לעשות השוואת מחירים ולהחליט. לא כך לגבי מזרן. תעשיית המזרנים הפכה את בחירתו וקנייתו של המזרן למשהו מורכב הרבה יותר. מגוון המזרנים ושלל הפרסומים מותיר רבים וטובים מבולבלים ואובדי עצות.  ישנם מזרני קפיצים, מזרני ספוג פוליאוריטן, ספוג לטקס, ספוג טמפור ועוד ויש גם את העניין הזה של דרגות הקושי השונות ואוורור ומבנה ועוד.

אז איך לכול הרוחות נימצא את המזרן שעליו נבלה חלק כל כך נכבד מחיינו? במדריך זה אנסה לצייד אתכם במידע הדרוש לבחירת המזרן המתאים לכם.

סוגי מזרנים

מזרני קפיצים

עדיין הנפוצים ביותר. מכילים קפיצים המוטבעים בתוך המזרן בכיסים נפרדים ומגיבים באופן אינדיבידואלי למשקל המונח עליהם. בעיקרון ככול שמספר הקפיצים גבוה המזרון איכותי יותר. עם זאת יש לזכור שאת ההשוואה יש לערוך בין מזרנים המיוצרים על ידי אותה חברה ועם אותו סוג של קפיצים. מעבר למספר הקפיצים לגודל נתון יש חשיבות גם לסוג הקפיצים קוטרם ואיכותם.

יתרונות - טובים מאוד לחלוקת משקל ונוחות
חסרונות - המזרונים האיכותיים מרובי הקפיצים יקרים מאוד.

ספוג פוליאוריטן

מזרנים זולים המצויים בבתים רבים. שנים רבות היוו את המזרן המועדף עד להופעתם של מזרוני הקפיצים ומזרוני הספוג המתקדמים.
יתרונות - זול, קל ועל כן ניתן להזזה בקלות, יכול להספיק לטווחי זמן קצרים.
חסרונות - תמיכה שאינה מספיקה

ספוג גומי טבעי "לטקס"

מזרן ספוג העשוי בטכנולוגיה צפופה. מתוכנן לספוג אנרגיה ורגיש לחום.
יתרונות - מזרן עמיד לשנים ארוכות ואינו סופח חומרים אלרגנים.
חסרונות - מזרנים יקרים המצריכים לרוב בסיס גמיש.

ספוג ויסקו אלסטי (טמפור)

המזרנים הויסקואלסטיים הינם פרי פיתוח של תעשיית החלל האמריקאית.
יתרונות - תמיכה אינדיבידואלית על ידי רגישות לטמפרטורת ולמסת הגוף, נקודות לחץ מינימאליות, ודוחה אלרגנים.
חסרונות - המזרן סופג מידי ומקשה במידה מסוימת על שינויי תנוחה והעברת משקל.

מזרונים נוספים

מזרני אוויר, מזרני מים, מזרני נוצות, פוטונים ועוד. מדריך זה מתייחס לשני הסוגים הראשונים, קפיצים וספוג, שהם גם הנפוצים ביותר.

מדדים לבחירת מזרן:

ראשית ודאו איכות. מזרן טוב צריך לשרוד כ10 שנים

לפני שאנו נרכוש מזרן נוודא שהוא איכותי וישרוד לאורך זמן (8 – 10 שנים לפחות). מזרן טוב חייב להיות בנוי מחומרים איכותיים. למרות שבשנים האחרונות ישנו שיפור מהותי באיכות החומרים והיצור בקרב רוב יצרני המזרנים (לא בקצה התחתון של המחירים) עדיין מוצעים למכירה "מציאות" הגורמות יותר נזק מתועלת ושרידותן לאורך שנים הינה על כן ציפייה מוגזמת.

מידה

בחר את הגודל המתאים להרגלי השינה שלך. עם אתה אוהב להתפרס קח לך מיטה גדולה יותר. בכול מקרה רצוי שהמיטה תהיה ארוכה ב10-15 ס"מ מגובהך. יש לקחת בחשבון גם את גודל החדר.

רכות

ודאו שהמזרן רך ונעים בנקודות המגע שלו עם גופך. ודא שהמזרן מאפשר זרימת דם חופשית לאורך שנת לילה. אחרת אתה תסתובב ותסתובב ותקום עייף.

דרגת קושי ותמיכה

רמת הקושי של המזרן חייבת להתאים לכם ולכם בלבד. מזרן רך מידי יצור תופעת ערסל בעוד שמזרון קשה מידי ימנע שקיעה של האגן וחגורת הכתפיים ויגרום לצניחה של חוליות המותן. אם כאשר אתם שוכבים על הצד עמוד השדרה שלכם נותר ישר (היעזר במישהו) זוהי דרגת הקושי שלכם.

חשוב לציין ששינויים בגודל (ילד, מבוגר) ושינויים במשקל הגוף (רזה, עודף משקל, שמן) עלולים לגרום למצב שבו דרגת הקושי של המזרן שקניתם בכסף רב אינה מתאימה יותר. יזמים ישראלים פתרו את הבעיה הזאת על ידי פיתוח מזרן שניתן לשנות בו את דרגות הקושי באופן עצמוני. למזרן המדובר העשוי מ- 6 מזרנים דקים העשויים מחומרים איכותיים ומקנים למזרן 6 דרגות קושי. שינוי המיקום של כול אחת מהשכבות משנה גם את דרגת הקושי של המזרן החל מרך לקשה מאוד כך שהוא יכול להתאים לרוב האנשים בשלבים שונים של חייהם.

מראה

שים לב לצבע הבד ולסוג הבד. עם זאת זכור שהמזרן יהיה מכוסה רוב הזמן.

מבנה

מזרנים יקרים מצופים מבד איכותי, רצוי טבעי. הקפידו על שכבת נוחות עליונה עבה יותר. שכבות ריפוד איכותיות יעניקו תמיכה טובה וארוכת שנים. לגבי מזרני קפיצים: קפיצים איכותיים, מספר רב יותר של קפיצים, כול קפיץ מונח בכיס אישי. אזורי תמיכה וספיגה לכתפיים ולאגן הירכיים. תמיכה וחיזוק היקפי של המזרן בגין המנהג לשבת עליו. מזרן איכותי ימנע השפעת שינויי תנוחת שינה של בן/בת הזוג עליכם. מזרן עם קפיצים איכותיים ומזרן ויסקואלסטי עושים זאת טוב יותר מאחרים.

אוורור

שינה עמוקה ולא מופרעת זקוקה לטמפרטורת גוף ומזרן מאוזנים. יכולתו של המזרן לא לאגור את חום הגוף ולאפשר לחלקו להתנדף הינם קריטיים. מה עוד שקיימים מחקרים המצביעים על אובדן של כליטר מים מידי לילה בשנתנו. מזרן אוגר חום יהפוך את לילותינו למרחץ של זיעה. אם התעוררתם בלילה שטופי זיעה (ולא מפחד) יכול להיות שגם אתם נפלתם בפח ובחרתם מזרן זול.

משטח

יש להניח את המזרן על משטח קשיח. משטח קפיצים ישנה את תכונות המזרן.

יש הרבה מזרונים איכותיים. מה מתאים לי?

הבחירה היא עכשיו בידך. לאחר שווידאנו את איכות המזרון עלינו לבחור את המזרון האיכותי המתאים ביותר לנו! אך קודם לכן מעט אנטומיה: גופו של אדם אינו בלוק ישר זוויות. מזרון טוב חייב לתמוך בשקעים ובקימורים גם יחד!
גופו של האדם בשנתו על הצד (זוהי תנוחת השינה המומלצת) הינו עתיר שקעים ובליטות. מזרן טוב חייב למלא את השקעים (מותן ומורד האגן) ובמקביל לאפשר שקיעה מסוימת של הבליטות (חגורת כתפיים ואגן). במצב אופטימאלי שכזה עמוד השדרה לכול אורכו מצוי במצב ניטראלי ועל כן במצב של מנוחה והשתקמות.

נסה לאתר את המזרן שלך כך:

הסתובב בין חבריך ומכרך התעניין באיזה מזרן הם ישנים (נסה אותם עם אפשר). במידה ואתה נתקל במזרן ממש טוב באחת החופשות שלך נסה לשלוף את פרטיו. בעיקרון על מנת לזהות מזרון מתאים צריך לשכב עליו, לשנות תנוחות שינה, ולהרגישו. אפשרו לבן הזוג או לחבר להתבונן בכם בעודכם שוכבים על הצד על מנת לוודא שהמזרון אכן מאפשר לעמוד השדרה שלכם להיות במנח ניטראלי לכול אורכו. במידה ומדובר במזרן זוגי יש לבחון אותו כאשר בן או בת הזוג שוכבים לידכם.

היכן לקנות מזרן

מזרן לא קונים דרך הטלפון או באינטרנט גם אם המחיר מדהים. קנה רק אצל חברה או חנות המאפשרת לך לנסות את המזרון בביתך לפרק זמן של שבועיים לפחות ולהחזירו במידה ואינו נוח.

תחזוקת מזרן

1) אחת לשלושה חודשים (או יותר על-פי המלצת היצרן) יש להחליף צד במזרן וכן לסובב אותו ב- 180 מעלות אלא אם כן נוצר לשימוש בצד אחד בלבד.

2) הגן על המזרן מרטיבות.

3) שאב את המזרן ואת המסגרת שבה הוא נתון לעיתים מזומנות.

4) השתמש אך ורק בידיות התפורות למזרן לצורך הזזתו

5) אין לקפל או לכופף את המזרן

6) הימנע מישיבה ממושכת על אותה נקודה במזרן

7) החלף את המזרן כאשר נוצרים בו שקעים / שקע או כאשר מפסיק לתמוך כראוי
 

המשיכו לקרוא אודות כאבי גב עליון שעלולים להתפתח כתוצאה מאי התאמה של המזרן וכן קראו כיצד בוחרים כרית שינה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)