Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במרפק? טיפול נדרש כדי למנוע נזק כרוני. מפרק זה מהווה ציר מרכזי בגפה העליונה וככזה הוא נתון לעומסים חוזרניים בספורט, בעבודה ובחיים. בין היתר הוא עוזר לכם לחבק את בת הזוג שלכם, לאחוז ברקטת הטניס שלכם, למסור כדור בספורט ועוד.

כאבים במרפק הם עניין שכיח ביותר. בהרבה מקרים הם נוטים להיות כרוניים והטיפול בהם עלול לשאת פירות רק לאחר חודשים ארוכים. למה פתולוגיה במפרק הזה נוטה להיות כרונית? להערכתי מדובר במפרק כול כך מרכזי בחיינו שקשה מאוד לנטרל אותו כדי לאפשר לפציעה להחלים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במרפק טיפול - רקע

כך למשל הפגיעה בחלק החיצוני של המרפק הקרויה מרפק טניס נגרמת לעתים קרובות בגלל האחיזה החזקה של הרקטת הטניס והמכות החוזרות ונשנות המוטחות על הרקטה הזאת במהלך המשחק עצמו. כך גם לגבי הפגיעה בצד השני של המרפק הקרויה מרפק גולף. במרפק גולף נוצרים עומסים על החלק הפנימי של המרפק מהמכות בכדור הגולף. לעתים כאבי מרפק נובעים מבעיה רצינית יותר כמו למשל הקרנות כאב מלחץ על חוט השדרה הצווארי או על שורש עצב בצוואר או בגלל אוטם שרירי הלב.

יש על כן לאבחן את מקור הכאב במרפק ולבחור את הטיפול הנכון בכאב הזה. כמובן שסוג הטיפול תלוי בגורם לכאבים הללו. הטיפול בכאבים אלו חייב לכלול לפחות בתחילתו הפחתה משמעותית בעומסים החוזרניים המוטלים עליו.

טיפול עצמי

כאשר הכאבים במרפק אינם חריפים, תנועת המרפק לא נפגעה ואין סימנים ותסמינים נילווים אחרים כמו נימול או חולשה של היד תוכלו לטפל בבעיה בעצמכם. בכל מקרה יש להיות ערני לגבי האפשרות שבכול שלב של הטיפול שלכם הבעיה במרפק עלולה להחמיר ובמקרה כזה אין להסתפק בטיפול עצמי אלא להיוועץ בגורם מקצועי. 

הטיפ החשוב ביותר בטיפול עצמי הוא הימנעות מכאב. שימו לב לא מדובר על להיכנס למיטה ולא לזוז עד שהכאבים יעברו אלא מנוחה של מספר ימים מתנועות ומנחים הגורמים לכאב. במידת הצורך, תוכלו להיעזר באופן זמני בתומך מרפק. עם שוך הכאב חזרו להפעיל ולהעמיס את המרפק באופן הדרגתי. בכל שלב, במידה וחלה החמרה במצב המרפק, צרו קשר עם גורם מקצועי. נסו להימנע מתרופות נוגדות כאב ו/או קומפרסים קרים. אלו, על פי מחקרים עדכניים, עלולים לפגוע בתהליך הדלקתי ולשבש את תהליך הריפוי.פציעה במרפק, טיפול

מתי לפנות לגורם מקצועי 

 •  כאבים חריפים, נפיחות קשה ושטף דם לאחר נפילה

 •  כאבים שאינם עוברים או מחמירים מספר ימים

 •  כאבים שמחמירים במנוחה ובשינה

 •  נימול וחולשה בחלק כלשהו של היד

 •  חום או התנפחות מהירה במפרק המלווה בכאב.

 •  כאב מוקרן מהמרפק מטה או מעלה

 •  קושי לאחוז חפצים

 •  רעשים בעת הנעת המרפק

 •  מוגבלות תנועתית קשה

 • סימנים ותסמינים שמעידים על בעיה מערכתי או בעיה מורכבת יותר כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, חסרים נוירולוגיים נרחבים ועוד.

טיפול הכירופרקטי

שיקוםהטיפול בכאבי מרפק יקבע על פי האבחון המדויק של הגורם לכאבים במרפק. לאחר שאבחן את מהות הבעיה וזיהה את הרקמה הפצועה יחל הכירופרקט בטיפול.

הטיפול בכאב

בכל מקרה הדבר הראשון שצריך לעשות הוא מנוחה, עם זאת יש לצמצם אותה למינימום על מנת לא לגרום לניוון ונוקשות במפרק. כבר במהלך המפגש הראשון יחל הטיפול באמצעות עזרים להאצת הליכי הריפוי כגון אולטרה סאונד, לייזר רך, גלי הלם. הטיפול יכלול טכניקות ריפוי ידניות שמטרתן שיפור טווחי התנועה של המרפק, שיפור האיזון השרירי, שיפור התפקוד הביומכאני ועוד.

שיקום

לאחר שמושגת ירידה בדלקת ובכאב יחל השלב השיקומי שמטרתו החזרת הכשירות התנועתית, הכוח והגמישות. ובשלב הסופי העמסת המפרק על מנת להכשירו לפעילות גופנית. כדורים אנטי דלקתיים, זריקות קורטיקוסטרואידים או פתרונות כירורגיים מומלצים רק אם לא נימצא טיפול שמרני יעיל לכאבים במרפק.

מניעה 

 • בעבודה: הימנעו ככול האפשר מפעולות הגורמות כאב למרפק ומפעולות ומאמצים חוזרניים שמסכנים את בריאות המרפק. במידה ועבודתכם כרוכה בסוג כזה של פעילות (פטיש, מברג...) הקפידו על מנוחה והרפייה של המרפק לעיתים קרובות.

 • בספורט: ערכו חימום לפני פעילות. חימום כללי וחימום ספציפי למרפק. בצעו מתיחות עדינות לשרירי המרפק לפני ואחרי פעילות. מנעו מרפק טניס ע"י שימוש ברקטה עם ידית מותאמת עבורכם. השתמשו בשתי הידיים לצורך מכת יד אחורית. השתמשו ברקטה שהמיתרים שלה אינם מתוחים מידי. השתמשו ברצועת מרפק למניעת החמרת הפציעה

 • בבית: הימנעו מלמשוך את ילדכם או לאחוז בו בידיו על מנת להרימו. צמצמו את המטלות הכרוכות בביצוע חוזר של תנועות ומאמצים.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק גולף גורמים ותסמינים

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.

מרפק גולף גורמים ותסמינים
מרפק טניס גורמים ותסמינים

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

מרפק טניס גורמים ותסמינים
בורסיטיס במרפק

בורסיטיס במרפק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. אולקרנון בורסיטיס - זוהי דלקת בשק הקרוי בורסה או אמתחת המצוי בחלק האחורי של המפרק בין העצם הבולטת לעור. הגורם לדלקת (בורסיטיס) הוא חיכוך מתמשך על משטח קשיח של החלק התחתון של הפרק. 

 בורסיטיס במרפק
מרפק טלפון סלולרי

מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול לגרום לפציעות במרפק.

מרפק טלפון סלולרי
כאבים במרפק תסמינים

כאבים במרפק? תסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק זה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר בעבודה ומדלקות פרקים.

כאבים במרפק תסמינים
מרפק טניס? בלי סטרואידים

מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות סטרואידים למרפק אפשרי ורצוי להימנע מכך. המחקר הנוכחי מצא שתרופות אלה מציעות הקלה זמנית בלבד לבעיה זאת.

מרפק טניס? בלי סטרואידים
תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

תסמונת התעלה הקוביטלית
כאבים במרפק גורמי סיכון

כאבים במרפק? גורמי סיכון לכך כוללים גיל, ספורט מועדף, המקצוע שלנו, עודף פעילות גופנית ועוד. מפרק המרפק נושא בעומסים רבים שחלקם חוזרניים מטבעם. השימוש הרב שאנו עושים במפרק הזה בספורט אך גם בעבודה ובחיי היום יום מעלים את הסיכון שלו לפציעה. 

כאבים במרפק גורמי סיכון
תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד. 

תסמונת פרונטור
תסמונת התעלה הרדיאלית

תסמונת התעלה הרדיאלית היא הפרעה בריאותית שנגרמת בגלל לחץ על העצב החישור (Radial). בעקבותיו . הסימנים והתסמינים בתסמונת זאת הכוללים כאב בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת לקו המפרק דומים לאלה של מרפק טניס ועלולים לבלבל אותנו. 

תסמונת התעלה הרדיאלית
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)