Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאוארתריטיס? אבחנה מבדלת תוודא שלא פיספסתם ואכן הגעתם לאבחון הנכון. מחלה זאת הגורמת לשחיקת סחוס ונזקים נוספים, כאבים ומגבלות תנועה, מהווה בעיה שכיחה. ישנם מאות הפרעות בריאותיות הפוגעות ופציעות שעלולות לגרום לתסמינים דומים. 

דלקת פרקים מהווה נטל כלכלי אישי ולאומי עצום ופגיעה קשה באיכות החיים של החולה. מחקרים בארצות הברית מצביעים על הוצאות ואובדן הכנסה הנאמדת בביליונים של דולרים מידי שנה בגין אשפוזים, תשלומי ביטוח ואובדן ימי עבודה. למרות ההתקדמות העצומה שעשה האדם בכול שטחי החיים דלקת מפרקים ניוונית שהיא הדלקת המפרקית השכיחה ביותר, נותרה ברובה ללא פתרון. עם זאת אבחון וטיפול מהירים עשויים לצמצם את הנזקים של המחלה. הבעיה היא שלא תמיד קל להבדיל בין הסימנים והתסמינים של מחלה זאת להפרעות בריאותיות אחרות. אבחנה מבדלת טובה עשויה להועיל בכך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאוארתריטיס? אבחנה מבדלת - רקע

קיימים ומעל 100 מחלות מפרקים ועוד פציעות והפרעות בריאותיות רבות שכולן יכולות לגרום נזקים לסחוסים ולרקמות האחרות במפרק וכתוצאה מכך להתפתחות כאב מקומי ומוגבלות תפקודית. ניתן להשיג הקלה וצמצום הנזקים הבלתי הפיכים אך לא ניתן להשיג ריפוי מלא. על מנת לטפל בחולי הזה ולהשיג את ההקלה המיוחלת בסימנים ובתסמינים יש לאשר שהיא זו שגורמת להם. אלא שזה לא תמיד קל.

ריבוי הסוגים של דלקות המפרקים עלול להפוך את מלאכת האבחון והניהול שלהן לאתגר עבור כול רופא ראשוני. מגוון הגורמים האפשריים לכאבים במפרק הוא גדול ובכללם ניתן למנות מחלות שונות כולל מחלות בעלות כוח הרס גדול, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים, עומסים במסגרת העבודה, פציעות ספורט ואחרות וכמובן דלקת ניוונית במפרק. התהליך האבחוני חייב להתבצע במהירות ובדיוק. אבחון מהיר משמעותו עשויה להיות הצלתו של המפרק משחיקה, הרס ומוגבלות תנועתית לכול החיים. 

אבחון 

היסטוריה רפואית:

דלקת פרקים ניוונית, אבחנה מבדלתלצורך האבחון חשוב ללמוד באמצעות ההיסטוריה הרפואית כול פרט אפשרי הנוגע לחולה. פרטים בסיסיים כגון גיל, מוצא ומין עשויים לתת את הרמז לסוג הדלקת שממנה הוא סובל. פרטים נוספים שיש ללקט כוללים היסטוריה רפואית משפחתית (רקע של דלקת כלשהי במפרק כזה או אחר?, האם בן משפחה סבל או סובל מבעיה דומה?).

נקבל תיאור של הסימנים והתסמינים: מה כואב?, מתי ואיך החלו הכאב ושאר הסימנים והתסמינים?, באופן הדרגתי או באופן פתאומי?,כמה מפרקים מעורבים? אלו מהם? קטנים? גדולים? האם הפגיעה סימטרית?, מה מקל על הכאבים שלך? מנוחה? שינה? תנועה? האם קיימת נוקשות במפרק וכמה זמן היא נמשכת בבקרים? האם ישנם תסמינים וסימנים נלווים כגון עייפות, אובדן משקל וחום? האם ישנם תסמינים וסימנים לכך שמערכות גוף אחרות נפגעו כגון עיניים, ריאות, עור, לב? האם אתם סובלים ממחלות רקע נוספות כמו פסוריאזיס, דלקת בדרכי השתן, אבנים בכליות, דלקת במעי?

האם קיים רקע של פציעות או ניתוחים במפרק הכואב?, היסטוריה של טיפולים תרופתיים (כמו למשל קורטיקוסטרואידים)?, היסטוריה של מחלות סרטן?, היסטוריה של שימוש בסמים?, ועוד.  

בדיקה גופנית:

בבדיקה גופנית נתבונן במפרק שעליו מתלונן החולה. נחפש סימנים כלשהם לבעיה כולל נפיחות, אדמומיות, עיוות ועוד. נתבונן בחולה בעודו מבצעפעולות שונות עם המפרק. נתבונן בו מניע את הגפים ואת הגב (תלוי במיקום הכאב). כך למשל כאשר התלונה היא על כאב בברך נתבונן באופן העמידה, הליכה, כפיפה ועוד של החולה. נמשש את המפרק המעורב. נחפש סימנים לכאבים ונפיחות וחום מפרקי. נברר האם הכאבים שעליהם מתלונן החולה מקומיים או מוקרנים? יש לבדוק את טווחי התנועה של המפרק המעורב באופן אקטיבי ופאסיבי. לבדוק האם הם חמים למגע, נפוחים ומעוותים? האם הרקמות במפרק נפוחות? האם ישנם סימנים לפגיעה במערכות גוף אחרות? עיניים, מעי, עור, כיבים בפה, דרכי השתן, כבד וטחול מוגדלים, בלוטות לימפה מוגדלות? בדיקה נוירולוגית תזהה נזקים נוירולוגיים שיכולים להתלוות לסוגים שונים של מחלות.

חשוב לציין שבגלל העיקרון הקינטי שעל פיו פועל הגוף חשוב שנבדוק גם את צירי התנועה מעל ומתחת למפרק הכואב. על פי עיקרון זה מפרק הירך למשל, שאינו פועל באופן תקין יגרום בסבירות גבוהה לתפקוד לקוי של הברך ובכך יעלה את הסיכון להתפתחות חולי דלקתי ניווני בברך.

בדיקות מעבדה והדמיה:

ברוב המקרים עם הנתונים הללו בלבד ניתן יהיה לאבחן ברמה סבירה של דיוק את סוג דלקת העומדת בבסיס התלונות של החולה. כאשר יש ספק לגבי אבחון ויש צורך לאשר אותו או לשלול את קיומה של דלקת אחרת במפרק ניתן לערוך בדיקות מעבדה כולל שקיעת דם, חלבון CRP, סמן גנטי HLA-B27, גורם שגרוני, בדיקות של נוזל סינוביאלי ועוד. בדיקות מעבדה אינן יעילות בכול הנוגע לדלקת מהסוג הניווני במפרק. לאישור או שלילה של דלקת זאת ניעזר בעיקר בדימות רנטגן. צילום רנטגן אמור להדגים בבירור את השינויים הניווניים האופייניים למחלה הזאת ובכך לאשר את האבחון. גם  דימות MRI או CT יעניקו לנו מבט מדויק יותר על השינויים הניווניים במפרק המעורב. MRI עשוי להדגים אפילו את חומרת השחיקה של הסחוס בעוד שCT ידגים את השינויים הניווניים הגרמיים. 

אבחנה מבדלת

על סמך הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות קובע הקלינאי את האבחון. אבחון זה מתבצע לאחר שנשללה האפשרות שמדובר בדלקת מסוג אחר. באבחנה מבדלת יש לשלול את המחלות הבאות::

דלקת פרקים שגרונית 

פוגעת בעיקר בשורש כף היד ובמפרקי האצבעות בין עצמות המסרק לעצמות הגליליות המקורבות (Metacarpophalangeal joints) ובמפרק הבין גלילי המקורב (PIP-proximal interphalangeal). דלקת זאת אינה פוגעת במפרק הבין גלילי המרוחק (distal interphalangeal-DIP). סימנים ותסמינים נוספים כוללים נוקשות בוקר ארוכה, נפיחות וחום מקומי. ממצאים רנטגנולוגים כוללים הרס של עצמות המפרק. בדיקות מעבדה יצביעו על שקיעת דם גבוהה או רמה גבוהה של חלבון C מגיב, נוכחות של גורם שגרוני, רמה גבוהה של תאי דם לבנים ועוד.

דלקת פרקים זיהומית

כאבים במפרק הנובעים מדלקת זיהומית חיידקית (bacterial joint inflammation) עלולים להיות דומים לאלה של המחלה הניוונית. יחד עם זאת, איחור באבחון וטיפול בדלקת זיהומית עלולים להוביל להרס רב במפרק. ניתן להבדיל בין שני התסמונות הללו באמצעות הליך אבחוני רגיל הכולל בהיסטוריה רפואית בדיקה גופנית ובדיקות גופניות ודימות. במהלך ההיסטוריה רפואית נלקט מידע על מקור אפשרי לדלקת זיהומית בגוף שהיגרה אל המפרק כולל נסיעות, פעילות שגרתית, נשמע מהחולה על פגיעה בתיאבו ועייפות ועוד. בבדיקה גופנית נמצא שהחולה סובל מחום גוף גבוה וקצב לב מואץ והמפרק המעורב נפוח אדום וחם. בדיקות מעבדה יגלו את החיידק ההאחראי לזיהום, בדיקה של הנוזל התוך מפרקי תזהה את החיידק וצילום רנטגן יזהה את הנזק שגרם החיידק למפרק.

פיברומיאלגיה

גם עם מחלה זאת מלוננים באופן שכיח על כאבים במפרק. תסמינים אופייניים למחלה שמבדילים אותה ממחלות אחרות כוללים בין היתר סימנים ותסמינים הנמשכים לאורך זמן ללא שינוי משמעותי, כאבים כרוניים במגוון גדול של מקומות בגוף, עייפות, דיכאון, כאבי ראש, הפרעות שינה, הפרעות במערכת העיכול ועוד.

פציעות של רקמות רכות

פציעות של רקמות רכות כולל אמתחות (בורסות), גידים, שרירים, רצועות, עצבים ועוד סביב המפרק עלולים לדמות לסימנים ותסמינים של המחלה הניוונית במפרק עצמו. בחלק מהמקרים הללו טווח התנועה הפסיבי של המפרק. בדיקה של השריר או הגיד מול התנגדות תגלה שבהעיה נמצאת בו ולא בגיד. מישוש של הרקמה החשודה תגלה רגישות וכאב.

באופן הזה יש לשלול  דלקת אחרת במפרק כולל דלקת זיהומית במפרק, שיגדון (Gout), דלקת במפרק ללא גורם שיגרוני בדם (Seronegative spondyloarthropathies) כולל דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת מפרקים תגובתית או תסמונת ע"ש רייטר (Reiter's syndrome), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת מפרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis)  ועוד.   

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבי גב תחתון וכן אודות גורמים נוספים לכאבים בכף הרגל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)