פציעות בגלל איזון שרירים לקוי

פציעות בגלל איזון שרירים לקוי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פציעות בגלל איזון שרירים לקוי היא תופעה שכיחה. ספורטאים מקצועיים וספורטאים חובבים ובמיוחד אלו מקרבם הנוטים לפציעות חוזרות חייבים לבחון את האיזון והתפקוד של השרירים שלהם ובמידת הצורך לשפר אותם. איזון שרירים לקוי? כיצד זה בא לידי ביטוי? התשובה היא פשוטה אם אתם מבצעים מטלה פיזית ביד אחת ואינכם יכולים לבצע את אותה המטלה ובאותו אופן ביד השנייה אתם סובלים מחוסר איזון שרירי. חוסר איזון כזה יכול להתפתח בשריר מסוים ביחס לשריר המקביל בגפה השנייה או ביחס לשריר האנטגוניסט שלו באותה גפה. חוסר איזון כזה יכול להתפתח בקבוצת שרירים מסוימת ביחס לקבוצת השרירים המקבילה בגפה השנייה או ביחס לשרירים האנטגוניסטים באותה גפה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  נכון הגפה הדומיננטית נהנית לעתים ממעט יותר כוח ובכול זאת כאשר אנו מנטרלים את ההבדלים הקלים הללו ועדיין נותרים עם קושי לבצע את אותה מטלה ובאותו אופן בשתי הגפיים כדאי לבחון האם מסיבה כלשהי השרירים שלכם אינם מאוזנים. איזון שרירים לקוי נראה בהתחלה כמשהו חסר משמעות אך על ציר הזמן הוא משנה בהדרגה את האופן שבו אנו נעים ומבצעים מטלות גופניות שונות. פציעות והסימנים והתסמינים שלהן הנגרמים בשל איזון שרירים לקוי מתפתחים לאט. התעלמות מסימנים ותסמינים מוקדמים יוביל על ציר הזמן לליקוי תפקודי חמור יותר ולסיכון גבוה יותר לפגיעות גופניות משמעותיות. כול שאתם צריכים לעשות זה לאבחן את השריר או השרירים המעורבים, לאמן אותם בהתאם, לשפר את איזונם ואת תפקודם.

  פציעות בגלל איזון שרירים לקוי – רקע

  המפרקים בגופנו מוקפים משרירים שתפקידם לייצר תנועה ולבלום תנועה באופן נשלט ומדויק. כדי לבצע את מלאכתם נאמנה השרירים חייבים לעבוד בקבוצות של אגוניסטים ואנטגוניסטים כאר קבוצה אחת מבצעת את התנועה בעוד שהקבוצה השנייה שולטת בתנועה. גם בתוך קבוצת האגוניסטים ואנטגוניסטים ישנם שרירים עיקריים (prime movers) ושרירי עזר (accessory muscles). השרירים העיקריים הם השרירים שאמורים להעניק את הכוח העיקרי לביצוע התנועה. שרירי העזר מתגייסים לביצוע את התנועה הרצויה כאשר השרירים העיקריים זקוקים לעזרה. שרירים בריאים, מאוזנים בכוחם ובאורכם ועם שליטה עצבית תקינה התכווצו באופן סימטרי ויאפשרו הפעלה הרמונית ותפקוד תקין של המפרק. כאשר אחד מהשרירים העיקריים חלש או פצוע מכדי לבצע את הפעולה הרצויה שרירי העזר מתגייסים והתנועה מתבצעת.

  מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות להיות תוצאה של איזון שרירי לקוי. בין ההפרעות הללו נמנה מתיחה או קרע של קבוצת שרירי ההמסטרינג (hamstring strain), קרע בשרירי השרוול המסובב בכתף (rotator cuff strain), כאב פטלו פמורלי (patellofemoral pain syndrome), מתיחה או קרע של גיד הפיקה (patella tendon strain), מתיחה או קרע של שרירי הירך (hip strain) ועוד. אחד המאפיינים של פציעות בגלל איזון שרירים לקוי מתמשך הוא הקושי לאבחן אותן מוקדם מספיק. הקושי הזה נובע עקב ההדרגתיות שבה מתפתחות הפציעות ומופיעים הסימנים והתסמינים הנלווים. בתחילת הדרך קל להתעלם מהכאב ושאר הסימנים ותסמינים הנובעים מפציעות אלה כיוון שהם חולפים תוך כדי פעילות או מיד לאחר הפעילות.

  איזון שרירים לקוי סימנים ותסמינים

  במצבים קלים של  איזון שרירים לקוי הסימנים והתסמינים העיקריים יהיו בעיקר תחושות של חוסר נוחות ושרירים תפוסים (tightness). כך למשל אדם ששרירי הגב שנזקקים למאמץ יתר בגלל חולשה של שרירי בטן יחוש ששרירי גבו קצרים ותפוסים. בשלבים הראשוניים חדי עין יוכלו לשים לב גם להתפתחות אטית של חוסר סימטריה במבנה שלהם כמו למשל אגן גבוה יותר בצד אחד, כתף גבוהה יותר בצד אחד ראש מוטה ועוד. כאשר התפקוד השרירי מתפתח באופן הדרגתי חדי עין יוכלו להבחין גם בקושי לבצע מטלות גופניות מאתגרות באופן סימטרי עם שני צדי הגוף.

  במצבים קיצוניים של איזון שרירים לקוי התוצאה עלולה להיות פציעות קשות יותר ובכלל זה קרעים של רקמות כמו שרירים, גידים רצועות, פריצות דיסקים, שחיקת סחוסים ועוד. במצבים הללו גם הסימנים והתסמינים צפויים להיות קשים יותר. בין הסימנים והתסמינים במצב הזה נכלול כמובן כאבים, מגבלות תנועה, עיוות של השריר (במצב של קרע) ועוד. כאשר הפגיעה כוללת רקמה עצבית החולה עלול להתלונן גם על סימנים ותסמינים נירולוגיים כגון נימול, הירדמות, חולשת שרירים ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גורמים לאיזון שרירים לקוי

   מגוון רחב של גורמים וגורמי סיכון עלולים להוביל לפגיעה באיזון של קבוצת שרירים זאת או אחרת. בין הגורמים נמנה ניוון, שימוש יתר הנובע מעומסים חוזרניים, פציעות טראומטיות ומחלות. בין גורמי הסיכון נמנה חוסר פעילות גופנית או פעילות גופנית קיצונית, אורח חיים יושבני, יציבה וישיבה לקויה, פעילות גופנית היוצרת עומסים בעיקר על צד אחד של הגוף כמו טניס, הרגלים כמו למשל נשיאת תיק על כתף אחת ועוד. כול אחד מגורמי הסיכון הללו מעלה את הסיכון לפגיעה באיזון שבין קבוצות השרירים הפועלים על האזור המעורב.

   כך למשל ישיבה ממושכת מידי יום ולאורך שנים תגרום בהכרח להתקצרות והתכווצות של השרירים מכופפי הירך ולהתארכות והחלשת השרירים פושטי הירך. ישיבה כזאת עם ראש רכון מעל טלפון חכם עלולה לגרום גם להתקצרות והתכווצות של שרירים מכופפי צוואר והתארכות השרירים פושטי הצוואר. משחק טניס מפתח באופן מובהק את הצד הדומיננטי ובכך משבש את האיזון של השרירים הפועלים על הכתף ועל עמוד השדרה. נשיאת תיק כבד על אותה כתף תגרום גם במקרה הזה לכתף אחת להתאמץ יותר מרעותה מה שעל ציר הזמן יוביל לפגיעה באיזון השרירי.

   פציעות שכיחות הנובעות מאיזון שרירים לקוי

   איזון שרירים לקוי עלול לגרום לשריר או לקבוצת השרירים להתעייף מהר יותר, להיעזר בשרירי עזר חלשים, לשנות את ציר העומסים האופטימלי המוטל על האזור המעורב ועוד. כול אלה עלולים בסופו של דבר לגרום לשרירים לבצע את תפקידם באופן לקוי ולגרום לפציעות. שרירים שאינם מאוזנים לא יוכלו לייצר תנועה חלקה של המפרק בציר אופטימלי ו/או לבלום את תנועת המפרק באופן חלק ובכך עלולים במוקדם או במאוחר להיפצע ו/או לגרום לפציעות לרקמות אחרות בשרשרת הקינמטית. עוד חשוב לדעת שמדובר בתהליך מעגלי. פציעה של השרירים הסובלים מחוסר איזון מעצימה עוד את חוסר איזונם ובכך מעצימה את תפקודם הלקוי ומחמירה את פציעתם ואת הפציעות שרירים ומפרקים אחרים בשרשרת הקינמטית. להלן מספר דוגמאות לפציעות הנובעות מאיזון שרירים לקוי:

   פציעות של כפות הרגליים

   כך למשל נמצא שחלק מהאצנים המשתתפים בריצת 10 קילומטרים, נוטים מפאת היחלשות שרירים מוקדמת מידי לקצר את גודל הצעדים שלהם ולהניח את את כפות הרגליים שלהם באופן שגוי. שינויים אלו מעלים את סיכוייו של הרץ להיפצע.

   פציעות ברכיים

   חלק ניכר מפציעות שימוש יתר בברך נגרמות בשל איזון שרירים לקוי ותפקוד שרירים לקוי הנובע מכך. בין היתר נמצא שחולשה של קבוצת שרירי המיתר (המסטרינג) מעלה את הסיכון לפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית בברך (European Journal of Applied Physiology. 2013;113(9):2263-2273). עוד נמצא ששריר המסטרינג קצר שנובע מחולשה של השריר הארבע ראשי עלול לגרום לליקוי תפקודי של המפרק הפטלו פמורלי ולהתפתחות תסמונת כאב פטלופמורלי.

   ראשית, קיצור יתר של ההמסטרינג מגבירים את הלחץ הפיזי הנוצר על מפרק הפטלו פמורלי. שנית, חולשה של השריר הארבע ראשי ובעיקר חולשה של השריר הנרחב התיכון (vastus medialis) עלולה לגרום לשינוי במיקום של פיקת הברך. פיקת הברך עלולה במצב הזה לסטות באופן לטרלי ממיקומה המרכזי בתוך המגרעת בעצם הירך. גם במקרה הזה התוצאה היא כאבי פטלו פמורל בגלל תפקוד לקוי של המפרק בעת כפיפה ויישור של הברך. עוד נמצא שחולשה של מרחיקי הירך (ומקרבי ירך חזקים) גורמת לביצוע סקוואטים עם קריסה פנימה של הברכיים ומובילה להתפתחות פגיעה בברכיים.

   פציעות ירך

   איזון שרירים לקוי בירך עלול להוביל לליקוי תפקודי של מפרק פטלו פמורל ולהתפתחות כאב פטלופמורלי. כך למשל נמצא במחקרים שונים שחולשת שרירים מייצבי ירך כמו קבוצת השרירים מרחיקי הירך (hip abductors) וקבוצת השרירים המסובבים סיבוב חיצוני את הירך (hip external rotators) פוגעת משמעותית בתפקוד של המפרק הפטלו פמורלי. באותם מחקרים מצאו קורלציה בין חולשה של קבוצות שרירים אלו לבין שכיחות גבוהה של פציעות בקרב ספורטאים. עוד נציין שחולשה של שרירי העכוז ומסובבי הירך קצרים עלול לגרום לפגיעה במפרק הירך ובמקרים מסוימים גם לתסמונת פיריפורמיס.

   פציעות גב בגלל חוסר איזון בשרירי הליבה

   קבוצת שרירי הליבה מהווים "צילינדר" שרירי הממוקם ופועל במרכז הגוף ובכלל זה על הבטן הגב והאגן. בחלק העליון של הצילינדר נמצאת הסרעפת. הגוף של הצילינדר נוצר על ידי שרירי הבטן ושרירי הגב ואילו קרקעית הצילינדר נוצרת על ידי שרירי רצפת האגן. תפקידם של שרירי הליבה כוללים תמיכה וכוונן של היציבה וכן הנעה וייצוב של עמוד השדרה ואגן.

   נזק לשרירי הליבה הנובע מחוסר פעילות גופנית, שימוש יתר, הריון, פציעה או מחלה עלול לגרום לאובדן האיזון השרירי. איזון שרירים לקוי בשרירי הליבה יוביל בסבירות גבוהה לתפקוד לקוי של קבוצת שרירים זאת. ליקוי תפקודי של שרירי הליבה יפגע בייצוב עמוד השדרה ואגן ויוביל להתפתחות תבנית תנועה שאינה אופטימלית. על ציר הזמן שינויים אלו עלולים לגרום להתפתחות כאבי גב, כאבים באגן, ליקוי תפקודי של שרירי רצפת האגן, יציבה גרועה ועוד. כך למשל חולשה של שרירי הבטן מקשה על ביצוע "פלאנק" או שכיבות שמיכה מבלי שהאגן יקרוס. התוצאה עלולה להיות פגיעה בגב התחתון.

   פציעות צוואר וגפה עליונה

   פציעות ואיזון שרירים לקוי
   פציעות ואיזון שרירים לקוי

   פציעות של הגפה העליונה ו/או של הצוואר בעת ביצוע עליות מתח בגלל חולשה של השריר הרחב גבי (Latissimus Dorsi). חולשה זאת תוביל בהכרח לגיוס של שרירי עזר קטנים בגפה העליונה ואף של הצוואר כדי לקבל תנופה. חולשה ותפקוד לקוי של שריר המסור הקדמי (serratus anterior) האחראי להצמדת עצם השכם אל בית החזה עלולה לגרום לפציעות בגפה העליונה.

   כיצד נאזן תפקוד שרירים לקוי?

   איזון שרירים לקוי אינו סוף פסוק. שיפור האיזון ובעקבות כך שיפור התפקוד של שרירי הליבה ושל שרירי הגפיים עשויים לעשות את ההבדל בין ניצחון והפסד בתחרות וחשוב יותר בין להיפצע ולא להיפצע. זיהוי שאכן יש בעיה עם התפקוד של שריר או קבוצת שרירים מסוימת ומה גרם לתפקוד הלקוי הזה זה השלב החשוב ביותר בדרך לשיפור המיוחל. מהשלב הזה כול שנותר הוא להתאמן תוך הקפדה על כללי האימון הנכונים. חשוב לציין שלמרות שהפתרונות פשוטים הביצוע מחייב סבלנות. פרק הזמן שנדרש כדי להחזיר את השרירים לתפקוד תקין ומאוזן עלול להיות ארוך.

   הדברים נכונים בעיקר כאשר השרירים אינם מתפקדים טוב כבר זמן רב. האימונים לשיפור התפקוד השרירי מתבססים בעיקר על אימוני כוח של השרירים החלשים ושיפור טווחי תנועה של השרירים הקצרים והמכווצים. לצורך זה השתמשו במכונות כוח ובמשקולות חופשיים. חלק ממתקני הכוח מאפשרים גם חיזוק של שרירים מסובבי ירך או מסובבי כתף. בכול מקרה חשוב תשימו דגש מיוחד על חיזוק של שרירי הליבה. קבוצת שרירים זאת מהווה את הבסיס לחלק ניכר מהפעולות שאנו מבצעים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה