כיצד למנוע כאבי ריצה בכפות הרגליים

כיצד למנוע כאבי ריצה בכפות הרגליים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כיצד למנוע כאבי ריצה בכפות הרגליים? כאב בכפות הרגליים במהלך ריצה הוא תופעה שכיחה ביותר. רוב הרצים חשים או צפויים לחוש כאב בעוצמות כאלה ואחרות בכפות הרגליים. הרבה פעמים הכאבים הללו מקשים על הספורטאי לסיים את הריצה ולעתים אף גורמת לו להפסיק לרוץ לחלוטין. כפות הרגליים שלנו הם בעלי מבנה אנטומי מורכב להפליא הכולל 26 עצמות היוצרים מעל 33 מפרקים. מעל 100 גידים, שרירים, רצועות ועצבים מאפשרים את התנועה של כף הרגל תוך כדי ייצוב ושמירה על שיווי משקל.

  הגורם לכאב בכפות הרגליים צריך להתברר אצל קלינאי טוב. אבחנה מבדלת צריכה לקחת בחשבון מגוון רחב של גורמים אפשריים והפרעות בריאותיות לפני ההגעה לאבחון. בין הגורמים האפשריים נמנה נעליים לא מתאימות, משטח ריצה קשיח ועוד. בין ההפרעות האפשריות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים בכפות הרגליים במהלך ספורט נמנה דורבן בעקב, מורטון נוירומה, דלקת בכרית כף הרגל ועוד. אבחון מהיר ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע נזקים כרוניים וסימנים ותסמינים מתמשכים. במאמר הזה נברר כיצד למנוע כאבי ריצה בכפות הרגליים.

  כיצד למנוע כאבי ריצה בכפות הרגליים? – רקע

  על פניו לרוץ נראה כמו משהו בטוח. מדובר בספורט שאינו כולל מגע, אינו מחייב קפיצות מסוכנות או תמרונים מסובכים. אך מדובר רק במראית עין כיוון שרוב הרצים נפצעים. השאלות שנותרות פתוחות הן מתי תתרחש הפציעה, מה תהייה חומרת הפציעה ולאיזה חלק בגפה התחתונה ייגרם הנזק. במהלך ריצה כול כף רגל יוצרת מגע עם הקרקע 80 – 100 פעמים בכול דקה. בכול פעם שהרץ נוחת על הקרקע הוא נחשף לכוח נגדי באותה עוצמה (ground reaction force). על פי מחקרים שונים העומס המוטל על כפות הרגליים במהלך ריצה הוא פי 3 – 4 ממשקל גופו של הרץ. לא פלא שעם העומס האדיר הזה  על כול אי הקפדה על כללי האימון הגופני הנכונים הרצים "משלמים" בפציעות בגפה התחתונה. בין כללי האימון שחשוב להקפיד עליהם נמנה עלייה הדרגתית ברמת המאמץ, הקפדה על זמני התאוששות בין האימונים, גיוון בסוגי העומסים המוטלים על כפות הרגליים ועוד.

  פציעות בגפה התחתונה ובכלל זה כאבי ריצה בכפות הרגליים בריצה עלולים להתפתח גם כתוצאה מליקוי מבני ו/או ליקוי תפקודי. ליקויים מבניים שלגרום לפציעות כוללים כף רגל שטוחה, קשת כף רגל גבוהה, זוויות לוקות של הברכיים ומפרקי הירך ועוד. עוד נציין את החשיבות של נעליים ולעתים גם של מדרסים בולמי זעזועים במניעת פציעות כפות הרגליים. פציעות כף רגל שכיחות הנובעות מליקויים אלו כוללים דורבן או מחלת חיתולית הכפית (Plantar fasciitis), מטטרסלגיה, מורטון נוירומה, הלוקס רג'ידוס, שבר מאמץ בכף הרגל ועוד.

  פציעות ריצה שכיחות בכפות הרגליים

  שבר מאמץ בכף הרגל

  שבר מאמץ (stress fracture) בכף הרגל הוא אחד מפציעות הריצה השכיחות ואחד הגורמים האפשריים להתפתחות כאבי ריצה בכפות הרגליים בקרב רצים. עצמות המסרק השנייה והשלישית הן העצמות המועדות ביותר להתפתחות שבר מאמץ. שברי מאמץ עלולים להתפתח גם בעצמות נוספות בכף הרגל ובכלל זה בעקב העקב (Calcaneus), עצם הערקום (Talus), עצם הסירה (naviculare), עצם השוקית (Fibula) ועוד. עומסי יתר הנגרמים בשל מגוון גורמי סיכון ובכלל זה בגלל עלייה חדה ברמות המאמץ מובילות להתפתחות שבר מאמץ. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים במהלך הריצה ולאחריה, נפיחות מקומית, כאב מקומי במישוש מקום השבר, צליעה ועוד.

  מחלת חיתולית הכפית (דורבן)

  כאבי ריצה בכפות הרגליים באזור הקשת או באזור העקב עלולים להתפתח גם בגלל מחלת חיתולית הכפית (plantar fasciitis). חיתולית הכפית היא רקמת חיבור שנאחזת בעצם העקב מאחור ושנמתחת לאורך קשת כף הרגל. פעילות חוזרנית כמו למשל ריצה עלולה לגרום למתיחות חוזרניות של קשת כף הרגל ופציעת הרקמה. לעתים המשיכות החוזרניות הללו עלולות לגרום להיווצרות זיז גרמי (דורבן) בעקב. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבים מקומיים בקשת או בעקב כף הרגל המורגשים במיוחד בבוקר לאחר שנת לילה. הכאבים מחמירים בכול מצב נושא משקל כולל עמידה, הליכה וכמובן בריצה.

  מטטרסלגיה

  ריצות עלולות לגרום לעומסי יתר על אזור כרית כף הרגל מעל עצמות המסרק (Metatarsals) ולהתפתחות מטטרסלגיה (Metatarsalgia). הסימנים והתסמינים כוללים כאבי ריצה בכפות הרגליים המתמקדים בכריות כף הרגל מעל ראשי עצמות המסרק. הכאבים בכרית כף הרגל עלולים להחמיר בהליכה, ריצה ולעתים גם בעמידה. החולה עלול לצלוע ולהתלונן על תחושת שריפה בכרית כף הרגל ולעתים גם על נימול מקומי. חלק מהחולים מדווחים על תחושה של אבן קטנה הנמצאת בתוך הנעל באזור כרית כף הרגל.

  מורטון נוירומה

  מורטון נוירומה היא הפרעה בריאותית שכיחה וגורם שכיח להתפתחות כאבי ריצה בכפות הרגליים. הפרעה בריאותית זאת מתרחשת כאשר מסיבות שונות נוצר לחץ על אחד מסיבי העצב העוברים בין אצבעות כף הרגל. ברוב המקרים הפרעה זאת תתרחש בעצב שממוקם בין האצבע השלישית והרביעית אך עלולה להתפתח גם בין האצבעות האחרות. סימנים ותסמינים כוללים כאבים בכפות הרגליים הממוקדים באזור כרית כף הרגל, מוגבלות תפקודית, נימול, תחושת שריפה והירדמות. עוד התלונן החולה על תחושה של גוש שממוקם בכרית כף הרגל בין האצבעות. התעלמות מהסימנים והתסמינים הללו עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך בעצב.

  דלקת בגיד השריר השוקתי האחורי

  כאבי ריצה בכפות הרגליים עלולים להתפתח גם בגלל דלקת בגיד הטיביאלי האחורי או בעברית דלקת בגיד השרירי השוקיתי האחורי (posterior tibial tendinitis). תפקידו של הגיד הזה הוא לספק תמיכה ויציבות לקשת כף הרגל בעת הליכה וריצה. פציעה של הגיד הזה עלולה לפגוע על כן ביכולתו לתמוך בקשת כף הרגל. התוצאה עלולה להיות כף רגל שטוחה. סימנים ותסמינים כוללים כאבים בכפות הרגליים הממוקדים לרוב בחלק הפנימי של כף הרגל והטיה פנימה של הקרסול. יתכנו אדמומיות מקומית, חום מקומי ונפיחות מקומית באזור הנזק.

   דלקת בגיד אכילס

  כאבי ריצה בכפות הרגליים עלולים לעתים להיות תוצאה של דלקת בגיד אכילס (Achilles tendinitis) המצוי בחלק האחורי של כף הרגל. גיד אכילס מחבר אל עצם העקב מאחור את קבוצת שרירי השוק האחורי.  גם דלקת זאת בגיד אכילס נגרמת לרוב בגלל פעילות חוזרת ועומסי יתר. סימנים ותסמינים כוללים כאב מקומי בגיד אכילס, נפיחות של הגיד, מגבלות תנועה ותפקוד.

  תסמונת התעלה הטרסלית

  ריצות חוזרניות עלולות להוביל גם ללכידה של העצב הטיביאלי האחורי בתוך התעלה הטרסלית ולהתפתחות תסמונת התעלה הטרסלית. התעלה הטרסלית מצויה בחלק הפנימי של הקרסול עלולה לגרום. הסימנים והתסמינים ממוקדים בחלק הפנימי של הקרסול עם השלכות לכיוון המשך כף הרגל והאצבעות וכוללים בין היתר כאבים חדים בחלק הפנימי של הקרסול, נימול, הירדמות, תחושת שריפה ועוד.

  איך למנוע כאבי ריצה בכפות הרגליים

  מניעה של פציעות ריצה בכפות הרגליים מחייב נטרול גורמי סיכון והקפדה על מספר דברים:

  נטרול גורמי סיכון

  מגוון רחב של גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות כאבי ריצה בכפות הרגליים. בין גורמי הסיכון נמנה פציעות קודמות, מחלות רקע (סוכרת, השמנה, דלקת פרקים), ליקויים מבניים בכפות הרגליים (כף רגל שטוחה, קשת כף רגל גבוהה ועוד), ליקויים ביומכניים ותפקודיים בכפות הרגליים ועוד. נטרול של גורמי הסיכון הללו ואחרים יצמצם את הסיכון להתפתחות פציעות ריצה בכפות הרגליים. כך למשל במקרה הצורך יש לעשות שימוש במדרס מותאם לכף הרגל עם בולמי זעזועים, במידה ונפצעתם בעבר הקפידו על חימום טוב יותר ועלייה הדרגתית יותר בעצימות האימונים וכך הלאה.

  בחירת נעלי ריצה

  כאבי ריצה בכפות הרגליים
  כאבי ריצה בכפות הרגליים

  נעלי ריצה מותאמות היטב ועם תמיכה מתאימה עשויות לצמצם את העומסים המוטלים על כפות הרגליים ועקב כך לצמצם את הסיכון להתפתחות פציעות ריצה בכפות הרגליים. נעלים שמחד אינן מתאימות לריצה ומאידך אינן מותאמות למבנה האישי של הרץ (רחבות מידי או צרות מידי) מעלות את הסבירות להתפתחות כאבי ריצה בכפות הרגליים. סביר להניח שנעלי ריצה ישנות אינן תומכות בכף הרגל ואינן בולמות זעזועים כראוי ועל כן חשוב להחליפן.

  שמירה על כללי אימון נכונים

  אי הקפדה על כללי אימון נכונים מעלה את הסבירות להתפתחות כאבי ריצה בכפות הרגליים. בין הכללים שחשוב במיוחד להקפיד עליהם נמנה:

  • הימנעות מעלייה חדה במספר הקילומטרים שאתם רצים
  • הימנעות מעלייה חדה במהירות הריצה
  • הימנעות משינוי חד בסוג המשטח שעליו אתם רצים
  • הקפדה על זמני התאוששות ומנוחה בין אימון ריצה אחת למשנהו
  • הקפדה על חימום לפני ריצה ועוד.

  שינוי במשטחי הריצה

  אפילו עמידה ממושכת על משטח קשיח כמו כביש או מדרכה גורם לנו לחוש חוסר נוחות. ריצה על כבישים ומדרכות יוצרת מחד עומס גדול יותר (לא ברור כמה) ושנית עומס חד גוני. עומסים אלו עלולים להיות משמעותיים בעיקר כאשר אינכם מורגלים בכך. ההמלצות שלי הן לגוון משטחי ריצה ולהעדיף ריצה על שבילי עפר שבהם העומס מגוון ואין צעד אחד דומה למשנהו.

  שנו את סגנון ריצה

  על פי מחקרים עדכניים אין עדיפות לסגנון ריצה אחד על פי האחר. כול עוד אינכם נפצעים אתם יכולים להמשיך לרוץ באותו סגנון ריצה. במידה ואתם נוטים להיפצע שוב ושוב מריצה נסו לבצע שינוי בסגנון הריצה. שינוי כזה ישנה גם את האופן שבו העומסים עוברים דרך הגפה התחתונה ועשויים למנוע את הפציעה שלכם. חשוב לזכור שכול שינוי בסגנון מחייב שמירה קפדנית על הדרגתיות. במידה ואתם נוחתים על העקב נסו לשנות את הנחיתה והעבירו אותה אל כרית כף הרגל או אל כול כף הרגל. הקפידו לנחות באופן רך ככול האפשר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

   כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה