כאב בלסת עזרה ראשונה
כאב בלסת עזרה ראשונה

כאב בלסת עזרה ראשונה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב בלסת? עזרה ראשונה עשויה להקל על הכאב שלכם ולמנוע החמרת הנזקים במפרק. כאבים ושאר סימנים ותסמינים הנובעים ממפרקי הלסת מהווים בעיה שכיחה. על פי מחקרים שונים 5% – 12% מכלל האוכלוסייה סובלים מהם. השכיחות הגבוהה בולטת יותר בקרב צעירים ובקרב נשים. ברוב המקרים הכאבים הללו במפרק הלסת נובעים מנזק זמני וצפויים לחלוף תוך מספר ימים עד מספר שבועות. לעתים הנזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבים ומפעילים את המפרק הזה הוא משמעותי יותר ועלול לשאת משמעות ארוכת טווח על איכות החיים של החולים.

בכול מקרה של כאב בלסת עזרה ראשונה שניתנת בזמן עשויה לחולל שינוי משמעותי באופן שבו הבעיה עלולה להתפתח. עזרה ראשונה ומידית במקרה של כאב בלסת עשויה לעצור את הנזק ואף לאפשר ריפוי של הרקמות שניזוקו.

כאב בלסת עזרה ראשונה – רקע

מפרק הלסת (temporomandibular joint) הוא מפרק ציר המחבר את הלסת התחתונה אל הגולגולת. המפרק הזה מאפשר לנו לבצע את הפעולות הבסיסיות ביותר הנדרשות לאדם ובכלל זה לאכול, לדבר ולפהק. בדומה למפרקים אחרים בגוף האדם הנתונים לעומסי יתר או חשופים לנזקי חבלה גם המפרק הזה נוטה להיפגע. פגיעה ברקמה זו או אחרת במפרק הלסת ובכלל זה בשרירי הלעיסה, מיניסקוס תוך מפרקי, סחוסים ועוד מוביל להתפתחות הפרעות תפקודיות במפרק הלסת.

הגורם העיקרי להתפתחות נזקים לרקמות מפרק הלסת ובעקבות כך כאב בלסת הוא שימוש יתר. גורמי סיכון להתפתחות פציעה מסוג שימוש יתר לרקמות כוללים מנשך לקוי, הידוק לסתות, חריקת שיניים, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים ועוד. נזק לרקמות מפרק הלסת עלול להתרחש גם בגלל טראומה. מכה ישירה או עקיפה במפרק הלסת במהלך תאונת דרכים, נפילה או פציעת ספורט עלולה גם היא לגרום הפרעות תפקודיות במפרק הלסת. גורמי סיכון המעלים את הסבירות לנזקים טראומטיים במפרק הלסת כוללים כמובן סוגי ספורט מסוימים כמו למשל קרטה, אגרוף, רוגבי וכול ספורט הכולל מגע אגרסיבי. הפרעות תפקודיות במפרק הלסת עלולות להתפתח גם בגלל דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים מוסג אחר.

סימנים ותסמינים שכיחים הנובעים מפגיעה במפרק הלסת כוללים כאב בלסת, מגבלות תנועה ותפקוד של מפרק הלסת, נעילה של המפרק, חריקות ורעשים הבוקעים מהמפרק, כאבי ראש, כאבי פנים, כאבי אוזניים, טינטון, סחרחורת ועוד ועוד.

כאבים בלסת עזרה ראשונה – צעדים מעשיים

הפרעה תפקודית ראשונית של מפרק הלסת עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאב בלסת. כאבים אלו שמופיעים בעקבות נזקים מינוריים חולפים לרוב מעצמם תוך ימים ספורים. בחלק מאותם מקרים שבהם הופיע כאב בלסת עזרה ראשונה עשויה לקצר את פרק הזמן שבו הכאב מציק ואף למנוע את החמרת הנזקים. להלן צעדי עזרה ראשונה לכאב בלסת:

כרית חימום

חשיפה של הלסת הכואבת לחימום לח  יכולה להפחית כאב ולשפר תפקוד. ניתן לייתר חימום לח באמצעות כרית חימום או בקבוק מים חמים עטופים במגבת לחה או לחלופין באמצעות מקלחת חמה. חשוב להיזהר מפני כוויות. אני רואה יותר מידי חולים שגורמים לכוויות באמצעות כריות חימום כאלה ואחרות.

עיסוי של שרירי הלעיסה

הרבה פעמים מקור הסימנים והתסמינים הנובעים מהפרעות תפקודיות במפרק הלסת ובכלל זה כאב בלסת נמצא בשרירי הלעיסה. הכיווץ המתמשך של שרירי הלעיסה גורמים להתפתחות נקודות הדק דלקתיות ואלה גורמים לאותם סימנים ותסמינים. עיסוי עצמי של השרירים הללו עשוי להרפות את השרירים ולפזר את נקודות ההדק הדלקתיות. התוצאה עשויה להיות הקלה בחומרת הכאב ושיפור בטווחי התנועה.

מזון רך

במצב של כאב בלסת חשוב לצמצם את הפעלת מפרקי הלסת למינימום נדרש. כך למשל מומלץ להימנע מלעיסת מסטיק אכילת ציפורניים וכיוצא באלו. בכול הנוגע למזון יש להעדיף מזון רך על פני מזון קשה ויש להעדיף נגיסות קטנות במזון על פני פתיחה גדולה מידי של הפה, ויש להעדיף מזון שאינו דורש לעיסה ארוכה מידי.

תרגילים לכאב בלסת

תרגילי מתיחה וחיזוק עדינים והדרגתיים בטווחים שלהם עשויים להועיל בשיפור טווחי התנועה ובהליכי הריפוי של הגורם להתפתחות כאב בלסת. אם זאת במידה והפתיחה והסגירה של הפה גורמים לכם לכאב מומלץ שלא לבצע את התרגילים הללו ולפנות לקבלת עזרה מקצועית.
 • במידת האפשר מומלץ להתחיל עם תרגילי מתיחה מול התנגדות (Resisted Opening Exercise) שמטרתם להאריך בעדינות ובאטיות את הרקמות האוחזות ומניעות את המפרק. התחילו עם פה סגור כאשר האגודל שלכם נמצא מתחת לסנטר. הפעילו התנגדות מתונה עם האגודל ותוך כדי כך פתחו את הפה באטיות. שמרו את הפה פתחו ל- 3- 5 שניות וסגרו את הפה באטיות. חזרו על התרגיל מספר פעמים.
 • התרגיל הבא מבצע את הפעולה ההפוכה של סגירת הפה מול התנגדות (Resisted Closed Exercise). התחילו עם פה פתוח באופן נוח כאשר אתם אוחזים בסנטר עם אצבע האינדקס והאגודל. הפעילו התנגדות מתונה עם האגודל האצבע האינדקס האוחזים בסנטר ותוך כדי כך סגרו את הפה באטיות. חזרו על התרגיל מספר פעמים.

טכניקות רגיעה להרפיית שרירי הלעיסה

כאב בלסת
כאב בלסת

חלק ניכר מההפרעות התפקודיות במפרק הלסת מתפתחים על רקע מתחים נפשיים כרוניים. כך למשל הידוק לסתות וחריקת שיניים שני מנגנוני הרס שכיחים של מפרק הלסת נובעים לרוב ממצב נפשי לקוי. טכניקות רגיעה כאלה ואחרות עשויות להרפות את שרירי הלעיסה, את שרירי הפנים ובכלל זה את השפתיים ולמנוע מפגש בין השיניים העליונות לשיניים התחתונות. רפיון זה יועיל בהתמודדות עם כאב בלסת והימנע את ההחמרה הצפויה לנזקים שנגרמו למפרק הלסת. טכניקות רגיעה אפשריות עשויות לכלול תרגול יוגה, מדיטציות, תרגילי נשימות ועוד.

זהירות בפיהוק

אתם נזהרים מאוד ונמנעים מלעיסה מיותרת מקפידים על אכילה של מזון רך ועל נגיסות קטנות מהמזון ועושים כול מאמץ לשמור על שרירי הלעיסה ועל שרירי הפנים רפויים ואז אתם מפהקים… הפיהוק עלול להיות פעולה אלימה מידי מבחינת מפרק הלסת. במהלך הפיהוק נדחף מפרק הלסת הפצוע אל קצה טווח התנועה שלו. במצבי פגיעה מסוימים שם בקצה טווח התנועה הפציעה במפרק הלסת עלולה להחמיר ויש לעתים שבמצב של פתיחה מלאה מפרק הלסת עלול לצאת ממקומו. אז מה עושים? ראשית נסו להחניק את הפיהוק ולבטלו. במידה ולא הצלחתם להחניק את הפיהוק הרי שתמיכה בסנטר במהלך הפיהוק עשויה להועיל במניעת פתיחת יתר ופריקה או נעילה של המפרק.

ומה לגבי קרח ותרופות נוגדות דלקת או כאב

כותב שורות אלו אינו ממליץ על השימוש בקומפרסים של קרח או בתרופות נוגדות דלקת או תרופות נגד כאב. מחקרים עדכניים יחסית הראו כיצד קומפרסים של קרח פוגעים בזרימת הדם אל אזור הרקמה הפצועה ובכך משבשים את הליכי ההחלמה הזקוקים לזרימת דם מוגברת. עקרונית אני לא ממליץ גם על טיפולים תרופתיים בבעיה מכנית. מלבד תופעות הלוואי הבלתי רצויות של תרופות אלה הן מפחיתות באופן מלאכותי (ללא ריפוי אמיתי) את הכאב בלסת ובכך מונעות את ההתנהלות הנדרשת במצב של פציעה במפרק הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים בלסת ותסמינים נלווים

  כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף…

 • כאב במפרק הלסת ואובדן שמיעה

  מפרק הלסת ואובדן שמיעה, מה הקשר? רק לכאורה אין קשר בין השניים. חלק נרחב מהאוכלוסייה המערבית סובל לפחות מתסמין אחד שנובע מהפגיעה בפרק הזה, אבל לא הרבה מודעים לכך שהפגיעה…

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה…

 • איך לאבחן כאב במפרק הלסת

  כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי הגורם העיקרי לכאבים. תסמונת מפרק הלסת היא למעשה מכלול הסימנים…

 • פציעות ספורט עזרה ראשונה

  פציעות ספורט? עזרה ראשונה עשויה לקצר את פרק הזמן שיידרש לטיפול ולשיקום. טיפול מהיר ונכון בפציעה של מפרקים, רקמות רכות כגון שרירים, רצועות, גידים ועוד מעלה באופן משמעותי את הסיכוי…

 • כאבים בלסת גורמים וגורמי סיכון

  כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל…

 • שכיחות הפרעות הגורמות כאבים בלסת

  כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל…

 • כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה

  כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה? הכאבים שאתם חשים בלסת מתפתחים לרוב בגלל פגיעה קלה וחולפת בשרירי הלעיסה או ברקמות אחרות במפרק. פגיעה כזאת בשרירי הלעיסה נגרמת לרוב בגלל מתח…

 • כאב טוב או כאב רע

  כאב טוב או כאב רע? כשכואב כול אחד צריך לשאול את עצמו את השאלה הזאת. יש לעצור כול פעילות שבמהלכה מופיעה "כאב רע" המסמן נזקי גוף. אך חשוב לדעת שיש…

 • כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט

  צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי…