כאב בלסת עזרה ראשונה

כאב בלסת עזרה ראשונה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב בלסת? עזרה ראשונה עשויה להקל על הכאב שלכם ולמנוע החמרת הנזקים במפרק. כאבים ושאר סימנים ותסמינים הנובעים ממפרקי הלסת מהווים בעיה שכיחה. על פי מחקרים שונים 5% – 12% מכלל האוכלוסייה סובלים מהם. השכיחות הגבוהה בולטת יותר בקרב צעירים ובקרב נשים. ברוב המקרים הכאבים הללו במפרק הלסת נובעים מנזק זמני וצפויים לחלוף תוך מספר ימים עד מספר שבועות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לעתים הנזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבים ומפעילים את המפרק הזה הוא משמעותי יותר ועלול לשאת משמעות ארוכת טווח על איכות החיים של החולים. בכול מקרה של כאב בלסת עזרה ראשונה שניתנת בזמן עשויה לחולל שינוי משמעותי באופן שבו הבעיה עלולה להתפתח. עזרה ראשונה ומידית במקרה של כאב בלסת עשויה לעצור את הנזק ואף לאפשר ריפוי של הרקמות שניזוקו. עם זאת, חשוב לזכור תמיד עדיף למנוע פציעות לסת מאשר להיכנס להליך כואב וארוך של טיפולים ושיקום.

  כאב בלסת עזרה ראשונה – רקע

  מפרק הלסת (temporomandibular joint) הוא מפרק ציר המחבר את הלסת התחתונה אל הגולגולת. המפרק הזה מאפשר לנו לבצע את הפעולות הבסיסיות ביותר הנדרשות לאדם ובכלל זה לאכול, לדבר ולפהק. בדומה למפרקים אחרים בגוף האדם הנתונים לעומסי יתר או חשופים לנזקי חבלה גם המפרק הזה נוטה להיפגע. פגיעה ברקמה זו או אחרת במפרק הלסת ובכלל זה בשרירי הלעיסה, מיניסקוס תוך מפרקי, סחוסים ועוד מוביל להתפתחות הפרעות תפקודיות במפרק הלסת.

  הגורם העיקרי להתפתחות נזקים לרקמות מפרק הלסת ובעקבות כך כאב בלסת הוא שימוש יתר. גורמי סיכון להתפתחות פציעה מסוג שימוש יתר לרקמות כוללים מנשך לקוי, הידוק לסתות, חריקת שיניים, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים ועוד. נזק לרקמות מפרק הלסת עלול להתרחש גם בגלל טראומה. מכה ישירה או עקיפה במפרק הלסת במהלך תאונת דרכים, נפילה או פציעת ספורט עלולה גם היא לגרום הפרעות תפקודיות במפרק הלסת. גורמי סיכון לנזק טראומטי במפרק הלסת כוללים כמובן סוגי ספורט מסוימים הכוללים מגע אגרסיבי כמו למשל קרטה, אגרוף, רוגבי ועוד. הפרעות תפקודיות במפרק הלסת עלולות להתפתח גם בגלל דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים מסוג אחר.

  מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מפגיעה במפרק הלסת הוא גדול. בין היתר נמנה את התסמינים הקלסיים הכוללים כאב בלסת, מגבלות תנועה ותפקוד של מפרק הלסת, נעילה של המפרק וחריקות ורעשים הבוקעים מהמפרק. עם זאת לעתים קרובות החולה הסובל מליקוי במפרק הלסת יכול גם להתלונן על כאבי ראש, כאבי פנים, כאבי אוזניים, טינטון, סחרחורת ועוד ועוד.

  כאבים בלסת עזרה ראשונה – צעדים מעשיים

  הפרעה תפקודית ראשונית של מפרק הלסת עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאב בלסת. כאבים אלו שמופיעים בעקבות נזקים מינוריים חולפים לרוב מעצמם תוך ימים ספורים. בחלק מאותם מקרים שבהם הופיע כאב בלסת עזרה ראשונה עשויה לקצר את פרק הזמן שבו הכאב מציק ואף למנוע את החמרת הנזקים. להלן צעדי עזרה ראשונה לכאב בלסת:

  כרית חימום

  חשיפה של הלסת הכואבת לחימום לח  יכולה להפחית כאב ולשפר תפקוד. ניתן לייתר חימום לח באמצעות כרית חימום או בקבוק מים חמים עטופים במגבת לחה או לחלופין באמצעות מקלחת חמה. חשוב להיזהר מפני כוויות. אני רואה יותר מידי חולים שגורמים לכוויות באמצעות כריות חימום כאלה ואחרות.

  עיסוי של שרירי הלעיסה

  הרבה פעמים מקור הסימנים והתסמינים הנובעים מהפרעות תפקודיות במפרק הלסת ובכלל זה כאב בלסת נמצא בשרירי הלעיסה. הכיווץ המתמשך של שרירי הלעיסה גורמים להתפתחות נקודות הדק דלקתיות ואלה גורמים לאותם סימנים ותסמינים. עיסוי עצמי של השרירים הללו עשוי להרפות את השרירים ולפזר את נקודות ההדק הדלקתיות. התוצאה עשויה להיות הקלה בחומרת הכאב ושיפור בטווחי התנועה.

  מזון רך

  במצב של כאב בלסת חשוב לצמצם את הפעלת מפרקי הלסת למינימום נדרש. כך למשל מומלץ להימנע מלעיסת מסטיק אכילת ציפורניים וכיוצא באלו. בכול הנוגע למזון יש להעדיף מזון רך על פני מזון קשה ויש להעדיף נגיסות קטנות במזון על פני פתיחה גדולה מידי של הפה, ויש להעדיף מזון שאינו דורש לעיסה ארוכה מידי.

  תרגילים לכאב בלסת

  תרגילי מתיחה וחיזוק עדינים והדרגתיים בטווחים שלהם עשויים להועיל בשיפור טווחי התנועה ובהליכי הריפוי של הגורם להתפתחות כאב בלסת. אם זאת במידה והפתיחה והסגירה של הפה גורמים לכם לכאב מומלץ שלא לבצע את התרגילים הללו ולפנות לקבלת עזרה מקצועית.
  • במידת האפשר מומלץ להתחיל עם תרגילי מתיחה מול התנגדות (Resisted Opening Exercise) שמטרתם להאריך בעדינות ובאטיות את הרקמות האוחזות ומניעות את המפרק. התחילו עם פה סגור כאשר האגודל שלכם נמצא מתחת לסנטר. הפעילו התנגדות מתונה עם האגודל ותוך כדי כך פתחו את הפה באטיות. שמרו את הפה פתחו ל- 3- 5 שניות וסגרו את הפה באטיות. חזרו על התרגיל מספר פעמים.
  • התרגיל הבא מבצע את הפעולה ההפוכה של סגירת הפה מול התנגדות (Resisted Closed Exercise). התחילו עם פה פתוח באופן נוח כאשר אתם אוחזים בסנטר עם אצבע האינדקס והאגודל. הפעילו התנגדות מתונה עם האגודל האצבע האינדקס האוחזים בסנטר ותוך כדי כך סגרו את הפה באטיות. חזרו על התרגיל מספר פעמים.

  טכניקות רגיעה להרפיית שרירי הלעיסה

  כאב בלסת
  כאב בלסת

  חלק ניכר מההפרעות התפקודיות במפרק הלסת מתפתחים על רקע מתחים נפשיים כרוניים. כך למשל הידוק לסתות וחריקת שיניים שני מנגנוני הרס שכיחים של מפרק הלסת נובעים לרוב ממצב נפשי לקוי. טכניקות רגיעה כאלה ואחרות עשויות להרפות את שרירי הלעיסה, את שרירי הפנים ובכלל זה את השפתיים ולמנוע מפגש בין השיניים העליונות לשיניים התחתונות. רפיון זה יועיל בהתמודדות עם כאב בלסת והימנע את ההחמרה הצפויה לנזקים שנגרמו למפרק הלסת. טכניקות רגיעה אפשריות עשויות לכלול תרגול יוגה, מדיטציות, תרגילי נשימות ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   זהירות בפיהוק

   אתם נזהרים מאוד ונמנעים מלעיסה מיותרת מקפידים על אכילה של מזון רך ועל נגיסות קטנות מהמזון ועושים כול מאמץ לשמור על שרירי הלעיסה ועל שרירי הפנים רפויים ואז אתם מפהקים… הפיהוק עלול להיות פעולה אלימה מידי מבחינת מפרק הלסת. במהלך הפיהוק נדחף מפרק הלסת הפצוע אל קצה טווח התנועה שלו. במצבי פגיעה מסוימים שם בקצה טווח התנועה הפציעה במפרק הלסת עלולה להחמיר ויש לעתים שבמצב של פתיחה מלאה מפרק הלסת עלול לצאת ממקומו. אז מה עושים? ראשית נסו להחניק את הפיהוק ולבטלו. במידה ולא הצלחתם להחניק את הפיהוק הרי שתמיכה בסנטר במהלך הפיהוק עשויה להועיל במניעת פתיחת יתר ופריקה או נעילה של המפרק.

   ומה לגבי קרח ותרופות נוגדות דלקת או כאב

   כותב שורות אלו אינו ממליץ על השימוש בקומפרסים של קרח או בתרופות נוגדות דלקת או תרופות נגד כאב. מחקרים עדכניים יחסית הראו כיצד קומפרסים של קרח פוגעים בזרימת הדם אל אזור הרקמה הפצועה ובכך משבשים את הליכי ההחלמה הזקוקים לזרימת דם מוגברת. עקרונית אני לא ממליץ גם על טיפולים תרופתיים בבעיה מכנית. מלבד תופעות הלוואי הבלתי רצויות של תרופות אלה הן מפחיתות באופן מלאכותי (ללא ריפוי אמיתי) את הכאב בלסת ובכך מונעות את ההתנהלות הנדרשת במצב של פציעה במפרק הלסת.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם