דלקת זיהומית בעמוד השדרה
דלקת זיהומית בעמוד השדרה

דלקת זיהומית בעמוד השדרה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת זיהומית בעמוד השדרה אינה בעיה שכיחה אך מדובר בבעיה רצינית שחשוב להיות מודע לה. מגוון אדיר של ההפרעות הבריאותיות עלול לגרום כאבים בעמוד השדרה כולל מתיחה של שריר, דלקת פרקים, פריצת דיסק ועוד. בין יתר ההפרעות האפשריות חשוב לזכור שגם דלקת חיידקית זיהומית באחד או יותר מחלקי עמוד השדרה או הרקמות הסמוכות עלולה להוות גורם. נכון, מחלה זיהומית בעמוד השדרה מוגדרת כנדירה אך פוטנציאל הנזק שלה מחייב כל קלינאי לשלול את קיומה.

דלקת זיהומית בחלק זה או אחר בעמוד השדרה יכול להתפתח בגלל פעילות חיידקית, פעילות פטרייתית או ויראלית. הגורמים המזהמים יכולים לתקוף כל רקמה בעמוד השדרה ובכלל זה את החוליות, הדיסקים בין חולייתיים, תעלת חוט השדרה ואפילו את חוט השדרה עצמו. ישנם מחקרים הטוענים שישנה עלייה בשכיחות של זיהומים חיידקיים בחלק זה או אחר בעמוד השדרה וזאת עקב המזרקים המזוהמים שבהם משתמשים מכורים לסמים. המשמעות של עיכוב בזיהוי ובטיפול בהתפתחות זיהום בעמוד השדרה היא הרס מקומי נרחב ואף סיכון חיים. למרות שהטיפול בדלקות זיהומיות בעמוד השדרה השתפר מאוד עדיין 2% עד 20% מהסובלים ממחלה זאת מתים.

דלקת זיהומית בעמוד השדרה – רקע

כאבים בעמוד השדרה מהווים את אחת הבעיות הבריאותיות השכיחות ביותר לאדם. סימנים ותסמינים שמקורם בעמוד הדרה גורמים לעגמת נפש, פגיעה באיכות החיים ונזקים כלכליים כבדים. רוב האנשים הסובלים מכאבים בעמוד השדרה מתלוננים על כאבי גב תחתון (lumbar spine) וכאבי צוואר (cervical spine). עמוד השדרה החזי (thoracic spine) פגיע הרבה פחות וזאת בגלל בית החזה והצלעות המעניקים לו קשיחות. ברוב המקרים הכאבים הללו בעמוד השדרה נגרמים בגין מתיחה של שרירים. בחלק קטן יותר מהמקרים הכאבים הללו נגרמים בגלל נזקים משמעותיים יותר ובכלל זה בלט, בקע או פריצה של הדיסק הבין חולייתי, היצרות תעלת השדרה, סוגים שונים של דלקת פרקים ובכלל זה דלקת זיהומית בעמוד השדרה ועוד.

זיהום בעמוד השדרה הנגרם בגלל פעילות של מיקרו אורגניזם עלולה להופיע בגוף החוליה, במפרק הפצטלי, בדיסק הבין חולייתי ובחוט השדרה. דלקות זיהומיות בעמוד השדרה המותני הן השכיחות ביותר (58%) לאחריהן דלקות זיהומיות בעמוד השדרה החזי (30%) ולבסוף דלקות זיהומיות בעמוד השדרה הצווארי (11%). מקור הזיהום בעמוד השדרה הוא לרוב דלקת זיהומית ברקמה אחרת הנישאת באמצעות זרם הדם אל עמוד השדרה. יש לעתים שהזיהום הזה בעמוד השדרה מתפתח בגלל חדירת מיקרו אורגניזם במהלך פציעה מקומית או ניתוח בעמוד השדרה. גם זריקה מזוהמת המוחדרת לוורדים (בעיקר בקרב מכורים לסמים) עלולה להוביל לכך.

דלקת זיהומיות בעמוד השדרה גורמי סיכון

כאמור דלקות זיהומיות בעמוד השדרה אינן שכיחות. סיכוייו של אדם עם בריאות תקינה ומערכת חיסונית טובה לחלות בזיהום בעמוד השדרה קטנים. עם זאת ישנם מספר גורמי סיכון המעלים את הסבירות להתפתחות חולי קשה זה בעמוד השדרה. בין יתר הגורמים נמנה מכורים המזריקים סמים לוורידים, מכורים לאלכוהול, חולים בסוכרת, חולים הסובלים מכישלון כלייתי ומטופלים באמצעות המודיאליזה, חולים שבגופם מושתל איבר, חולים הסובלים מסרטן, חולים החולים באיידס, דלקת זיהומית בחלק הפנימי של הלב (אנדוקרדיטיס) וכמובן ניתוחי עמוד שדרה. גם חולים המטופלים ממושכות עם סטרואידים ואנשים מבוגרים הסובלים מירידה טבעית ביכולת של המערכת החיסונית נמצאים בקבוצת סיכון. גורמי סיכון נוספים להתפתחות זיהום בעמוד השדרה כוללים תזונה לקויה וכמובן עישון.

דלקות זיהומיות בעמוד השדרה – סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים המתפתחים בעקבות דלקת זיהומית בעמוד השדרה תלויים בחלקם במיקום המדויק של הזיהום. חולה הסובל מהתפתחות זיהום בחוליה (Vertebral osteomyelitis), בדיסק הבין חולייתי  (Discitis) או בחוט השדרה עצמו (Spinal cord abscess) התלונן על כאבים חריפים מקומיים המחמירים בתנועה, הקרנות כאב וקושי תפקודי בגפיים הרלוונטיים, חום, צמרמורות, אובדן משקל בלתי מוסבר, כאבי בטן ושינויים בהתנהגות מערכת העיכול והשתן והתכווצות שרירים מקומית. כאשר הזיהום הוא בגב תחתון החולה עלול לסבול גם מהקרנות כאב וקושי תפקודי בגפיים התחתונות, כאשר הזיהום הוא בחוליות הצוואר החולה עלול לסבול גם מהקרנות הכאב וקושי תפקודי בגפיים העליונות.

כמובן שזיהום בשורשי העצבים או בחוט השדרה יוביל להתפתחות סימנים ותסמינים נוירולוגיים שעלולים להיום קשים ביותר ובכלל זה בין היתר אובדן שיווי משקל, חולשה, נימול, חוסר יכולת לנוע, אובדן שליטה על הסוגרים ושיתוק. מלבד הסימנים והתסמינים המצוינים כאן זיהום באחת מחוליות עמוד השדרה עלול לגרום לפגיעה מבנית בעמוד השדרה על כל המשתמע מכך. ליקויים מבניים אפשריים משניים לדלקת זיהומית בחוליה כוללים התפתחות גרמית לא נורמלית, פגיעה ביציבות של עמוד השדרה ושיבוש המערך הכללי של חוליות עמוד השדרה. שינויים אלו יובילו בהכרח לשינויים תפקודיים ועל ציר הזמן לסימנים ותסמינים נוספים. מסיב זאת חשוב לאתר בהקדם האפשרי דלקת זיהומית בעמוד השדרה ולרפאה. עיכוב משמעותו הרס ולעתים אף יותר מזה.

דלקות זיהומיות בעמוד השדרה – אבחון

זיהום בעמוד השדרה
זיהום בעמוד השדרה

האבחון של דלקת זיהומית בעמוד השדרה מתבסס על למידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית, על הממצאים מהבדיקה הגופנית ועל בדיקות מעבדה ודימות. במהלך הראיון של החולה יש לקחת בחשבון שהסימנים והתסמינים במקרה של זיהום בעמוד השדרה יכולים להיות מאוד כלליים. התסמין השכיח ביותר (90%) הוא כאב מקומי באזור הזיהום, מגבלות תנועה והתכווצות שרירים מקומית. רק 50% מהחולים המתייצבים עם מחלה זיהומית בעמוד השדרה סובלים מחום גבוה. חשוב לזכור שלא תמיד ניתן לאתר את מקור הזיהום בעמוד השדרה. בקרב 30 – 70% מהחולים עם דלקת חיידקית בחוליות לא נמצא המקור לזיהום.

בדיקות דם ולעתים גם בדיקות הדמיה נדרשות כדי לאשר אבחון של זיהום חיידקי בעמוד השדרה. עם זאת חשוב לזכור שרק בקרב כ- 50% תודגם עלייה בספירה של תאי דם לבנים (WBC) ובקרב 90% מהחולים תודגם עלייה בשקיעת הדם (ESR). בדיקה מקובלת נוספת היא חלבון מגיב עם סי – (C-reactive protein). בקרב 90% מהחולים עם זיהום בעמוד השדרה הערך של החלבון הזה עולה. בדיקה יעילה נוספת היא הרמה של סמן ביולוגי בשם פרוקלציטונין (PCT). כאשר אנו חושדים בקיום של דלקת חיידקית בעמוד השדרה ניעזר באמצעי הדמיה מיפוי עצמות (פחות רגיש בעמוד השדרה) וכן CT ו MRI עם חומר ניגודי. גם צילום רנטגן יכול להועיל אבל רק לאחר שהמחלה מקננת כשבועיים. לעתים יהיה צורך לבצע בדיקת תרבית מהעצם או לקחת ביופסיה כדי לאשר את האבחנה של זיהום בעמוד השדרה.

דלקת זיהומית בעמוד השדרה – טיפול

הטיפול בזיהום זיהומית בעמוד השדרה הוא אנטיביוטי. הטיפול האנטיביוטי ניתן באמצעות הזרקה לווריד או בבליעה. ניתוח להסרת החלק הזיהומי מעמוד השדרה יידרש כאשר הטיפול האנטיביוטי לא מועיל. התערבות כירורגית תיתכן גם במקרה של הרס חוליות ופגיעה ביציבות של עמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן