דלקת בכתף שיקום הוא השלב החשוב

דלקת בכתף שיקום הוא השלב החשוב

דלקת בכתף שיקום הוא השלב החשוב!. פציעה של השרירים המסובבים (Rotator cuff) או של רקמות בכתף היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים הטיפול המועדף ובעל שיעור ההצלחה הגבוה ביותר יהיה שמרני, כלומר ללא ניתוח. יש לעתים שהנזקים גדולים מכדי לרפאם באמצעות טיפול שמרני ואז נדרשת התערבות כירורגית. בין אם הטיפול הוא שמרני או כירורגי השלב החשוב בטיפול בפציעות כתף הוא השיקום. רק שיקום יסודי יצמצם הסיכון להישנות הבעיה בכתף.

הרבה פעמים הטיפול הוא החלק הקל שבעניין. במקרה של ניתוח הדברים ברורים. התיקון הכירורגי של הרקמות הפצועות בכתף מתבצע באופן ארטרוסקופי ועם ציוד יעודי המאפשר את התפירה של הגידים, לברום, רצועות ו/או של הקפסולה. הפרוצדורה אורכת מספר שעות והחולה משוחרר לביתו לרוב עוד באותו יום. טיפול שמרני או טיפול לאחר ניתוח עשוי לקחת מספר שבועות והוא כולל בין היתר מנוחה, לייזר, גלי הלם, טכניקות טיפול ידניות כאלה ואחרות. שיקום לעומת זאת הוא החלק הקשה והמאתגר. החולה כבר מרגיש בריא, אין כאב וטווחי התנועה שלו חזרו לתקנם אז למה לא לחזור למשחק? רק שיקום הכתף יאפשר למפרק הזה להתמודד עם עומסים מבלי להיצע. זכרו: דלקת בכתף שיקום זה השלב החשוב.

דלקת בכתף שיקום הוא השלב החשוב – רקע

דלקת בכתף היא תופעה שכיחה הפוגעת בחלק ניכר מהאוכלוסייה. על פי מחקרים שונים עד רבע מכלל האוכלוסייה תסבול בשלב כזה או אחר בחיים מדלקת בכתף. קבוצות גילים הנמצאות בסיכון הגבוה ביותר להתפחות דלקת בכתף כוללות את קבוצת הגיל 45 – 64 וקבוצת הגיל 12 – 18. דלקת בכתף עלולה להתפתח בגלל מגוון של הפרעות בריאותיות ומחלות. בין היתר נמנה נזקים מכניים על רקע שימוש יתר, נזקי חבלה או מחלות כגון דלקת פרקים. נזקים מכניים (מתיחה, קרע) באחת או יותר מרקמות מפרק הכתף עלולים להתפתח בגלל נפילה או ביצוע תנועות חוזרניות.

בין הרקמות שעלולות להימתח, להיקרע או להילחץ נמנה את הגידים או את השרירים המסובבים של הכתף, את הגיד הדו ראשי, את הבורסה, את הלברום, הרצועות, הקפסולה של המפרק ועוד. דלקת בכתף עלולה להתפתח גם בגלל מחלות כגון דלקות פרקים כאשר. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית. תסמונות כאב שכיחות בכתף הגורמת להתפתחות דלקת בכתף כוללות את תסמונת הצביטה (גידים או בורסה), קרע חלקי או מלא של גיד או גידים בכתף, פריקת כתף, תת פריקה של הכתף, חוסר יציבות חלקית או מלאה של הכתף, קרע לברום בכתף,שברים ועוד. פגיעה בלתי הפיכה במפרק הכתף עשויה להימנע כאשר החולה מקבל אבחון מדויק ומהיר וטיפול מהיר ויעיל.

שיקום הכתף – השלבים הנדרשים

תכנית השיקום, אופייה ומשכה תלויים בין היתר במצב הבריאותי של החולה, מתי החלה הבעיה בכתף (חריף, כרוני…), חומרת הסימנים והתסמינים, האם המפרק יציב, האם המפרק נוטה לפריקות חוזרות ולאיזה כיוון, מה הם הנזקים הקיימים במפרק (גידים קרועים, לברום קרוע, רצועות קרועות, הנזק הנקרא על שם בנקרט, נזק על שם היל וזקס ועוד). תכנית שיקום המפורטת כאן מחולקת לארבעה שלבים. כל שלב בתכנית נמשך מספר שבועות ובסך הכול תכנית השיקום של הכתף צפויה להימשך ארבעה עד שישה חודשים מרגע הפציעה או מיום הניתוח. המעבר בין השלבים השונים תלוי בהשגת המטרות של כל שלב.

חשוב לציין מלאכת השיקום של מפרק כזה או אחר היא יותר בגדר אומנות מאשר מדע מדויק. את המפרק הזה ניתן לשקם גם עם תרגילים אחרים ובמספר שלבים אחר. עוד נציין שאין זהות מלאה בין פציעות הכתף השונות ואין זהות גם במצב הגופני של כול אחד מהחולים. כל חולה מגיב אחרת ומתקדם אחרת. תקשורת תמידית בין הקלינאי המשקם לבין החולה יאפשר לבצע את השינויים הדרושים כדי להוסיף לשפר את הכתף בדרך לריפוי מלא.

השלב השיקומי הראשוני – השלב הפסיבי

השלב הראשוני של השיקום יתחיל כבר במהלך הטיפול. נמשיך לטפל בכאב ובדלקת בכתף באמצעות לייזר וגלי הלם. את השיפור ביכולות הגופניות של המפרק נבצע באמצעות תרגילי תנועה פסיביים כאשר טווחי התנועה יוגבלו על ידי הכאב. פרק זמן עלול להימשך עד מספר שבועות וזאת תלוי בחומרת הנזק ובמצב הכתף. במידה והמצב של הכתף הוא טוב יותר נתחיל מיד בשלב השני של השיקום.

השלב השיקומי השני – שלב איזומטרי

בשלב השני עדיין נרצה להפחית כאב, להפחית דלקת, לייצב את המפרק, לשפר או לבלום אובדן מסת שריר ולשפר שליטה עצבית. בכל הנוגע להפחתת הכאב וריפוי הדלקת בכתף נמשיך גם בשלב הזה עם השימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך וגלי הלם. בשלב הזה הגישה הבסיסית בשיפור היכולות הגופניות של מפרק הכתף היא אקטיבית יותר. את השיפור הגופני של הכתף נשיג באמצעות תרגילים איזומטריים בעיקר שיוגבלו באמצעות כאב. תרגילים איזומטריים לחיזוק שרירים, תרגילים לשיפור פרופריוספציה ושליטה עצבית-שרירית (גלגול כדור על קיר, ניקוי חלון ועוד), תרגילים לייצוב המפרק (ביצוע תנועות כתף עם משקולת במשקלים שונים ובמנחים שונים) ועוד. גם השלב הזה של שיקום הכתף יימשך מספר שבועות.

השלב השיקומי השלישי – השלב הדינמי

דלקת בכתף שיקום
דלקת בכתף שיקום

השלב הראשוני של הטיפול מביא את החולה למצב שבו הכאב שלו מינימלי, טווחי התנועה שלו טובים, מפרק הכתף יציב וחל שיפור בחוש פרופריוספציה ובשליטה עצבית שרירית. המטרה שאנו מציבים לשלב השיקומי השלישי היא המשך הפחתת הכאב, שיפור טווחי התנועה, שיפור כוח השרירים הפועלים ומפעילים את הכתף, שיפור היציבות במפרק, שיפור פרופריוספציה ושליטה עצבית שרירית.

גם במהלך השלב השלישי ובהתאם לצורך נמשיך את השימוש בלייזר רך וגלי הלם כדי להפחית את הכאב ולהמשיך לקדם ריפוי של הדלקת בכתף. כדי להוסיף ולשפר את היכולות הגופניות של מפרק הכתף נמשיך לבצע תרגילי תנועה דינמיים במרפאה ובבית החולה. גם בשלב הזה נשים דגש על אימון הכתף מבלי לגרום לכאב. נמשיך עם תרגילים דינמיים לשיפור כוח השרירים, לשיפור סיבולת השרירים, לשיפור פרופריוספציה ושליטה עצבית-שרירית ולייצוב היציבות הדינמית והסטטית של המפרק.

השלב השיקומי הרביעי – חזרה לפעילות

השלב השלישי של השיקום אמור להביא את החולה שלנו למצב שבו הוא לא מתלונן על כאב, טווחי התנועה שלו מלאים וללא כאב, המפרק נהנה מיציבות סטטית ודינמית סבירה, המפרק נהנה מחוש פרופריוספציה ושליטה עצבית שרירית סבירה, ושרירי השרוול המסובב חזקים ובעלי סיבולת סבירה. המטרות של השלב הרביעי הן להביא את כלל היכולות של הכתף לרמת תפקוד שתאפשר לחשוף את המפרק לעומסים משמעותיים. כמובן ששחקן כדוריד, שחקן כדור עף, שחקן טניס או כל ספורט אחר הזקוק לכתף כשירה במיוחד הזדקק לשיקום אינטנסיבי וממושך יותר. גם השלב הזה בשיקום הכתף עשוי לקחת מספר שבועות.

לגבי אתלטים שהספורט שלהם כרוך בעומסים חריגים על הכתפיים רצוי לחזור לספורט שלהם לאט ובהדרגה. ראשית חשוב לשלב במהלך השיקום פעולות וחשיפה לעומסים אופייניים לספורט של החולה. אתלטים אלו צריכים להגיע זמן מה לפני תחילת הפעילות ולהקדיש את הזמן הנדרש לביצוע חימום יסודי לפני המשחק. עוד רצוי לחזור לאימונים המקצועיים או למשחק באופן חלקי בלבד. גם במבחינת פרק הזמן וגם מבחינת העצימות. בהדרגה ניתן להגדיל את פרק הזמן ואת העצימות. עוד חשוב לבנות את היכולות האתלטיות הכלליות.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

פרופריוספציה מה זה? כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם ההסובב אותנו החוש הזה מספק לנו מידע תמידי על התנועה והמנח של חלקי הגוף שלנו.

כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך? אבחון יסודי עשוי למנוע ליקויים כרוניים. מפרק זה שתוכנן לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים.