דלקת בכתף שיקום הוא השלב החשוב
דלקת בכתף שיקום הוא השלב החשוב

דלקת בכתף שיקום הוא השלב החשוב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בכתף שיקום הוא השלב החשוב!. פציעה של השרירים המסובבים (Rotator cuff) או של רקמות בכתף היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים הטיפול המועדף ובעל שיעור ההצלחה הגבוה ביותר יהיה שמרני, כלומר ללא ניתוח. יש לעתים שהנזקים גדולים מכדי לרפאם באמצעות טיפול שמרני ואז נדרשת התערבות כירורגית. בין אם הטיפול הוא שמרני או כירורגי השלב החשוב בטיפול בפציעות כתף הוא השיקום. רק שיקום יסודי יצמצם הסיכון להישנות הבעיה בכתף.

הרבה פעמים הטיפול הוא החלק הקל שבעניין. במקרה של ניתוח הדברים ברורים. התיקון הכירורגי של הרקמות הפצועות בכתף מתבצע באופן ארטרוסקופי ועם ציוד יעודי המאפשר את התפירה של הגידים, לברום, רצועות ו/או של הקפסולה. הפרוצדורה אורכת מספר שעות והחולה משוחרר לביתו לרוב עוד באותו יום. טיפול שמרני או טיפול לאחר ניתוח עשוי לקחת מספר שבועות והוא כולל בין היתר מנוחה, לייזר, גלי הלם, טכניקות טיפול ידניות כאלה ואחרות. שיקום לעומת זאת הוא החלק הקשה והמאתגר. החולה כבר מרגיש בריא, אין כאב וטווחי התנועה שלו חזרו לתקנם אז למה לא לחזור למשחק? רק שיקום הכתף יאפשר למפרק הזה להתמודד עם עומסים מבלי להיצע. זכרו: דלקת בכתף שיקום זה השלב החשוב.

דלקת בכתף שיקום הוא השלב החשוב – רקע

דלקת בכתף היא תופעה שכיחה הפוגעת בחלק ניכר מהאוכלוסייה. על פי מחקרים שונים עד רבע מכלל האוכלוסייה תסבול בשלב כזה או אחר בחיים מדלקת בכתף. קבוצות גילים הנמצאות בסיכון הגבוה ביותר להתפחות דלקת בכתף כוללות את קבוצת הגיל 45 – 64 וקבוצת הגיל 12 – 18. דלקת בכתף עלולה להתפתח בגלל מגוון של הפרעות בריאותיות ומחלות. בין היתר נמנה נזקים מכניים על רקע שימוש יתר, נזקי חבלה או מחלות כגון דלקת פרקים. נזקים מכניים (מתיחה, קרע) באחת או יותר מרקמות מפרק הכתף עלולים להתפתח בגלל נפילה או ביצוע תנועות חוזרניות.

בין הרקמות שעלולות להימתח, להיקרע או להילחץ נמנה את הגידים או את השרירים המסובבים של הכתף, את הגיד הדו ראשי, את הבורסה, את הלברום, הרצועות, הקפסולה של המפרק ועוד. דלקת בכתף עלולה להתפתח גם בגלל מחלות כגון דלקות פרקים כאשר. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית. תסמונות כאב שכיחות בכתף הגורמת להתפתחות דלקת בכתף כוללות את תסמונת הצביטה (גידים או בורסה), קרע חלקי או מלא של גיד או גידים בכתף, פריקת כתף, תת פריקה של הכתף, חוסר יציבות חלקית או מלאה של הכתף, קרע לברום בכתף,שברים ועוד. פגיעה בלתי הפיכה במפרק הכתף עשויה להימנע כאשר החולה מקבל אבחון מדויק ומהיר וטיפול מהיר ויעיל.

שיקום הכתף – השלבים הנדרשים

תכנית השיקום, אופייה ומשכה תלויים בין היתר במצב הבריאותי של החולה, מתי החלה הבעיה בכתף (חריף, כרוני…), חומרת הסימנים והתסמינים, האם המפרק יציב, האם המפרק נוטה לפריקות חוזרות ולאיזה כיוון, מה הם הנזקים הקיימים במפרק (גידים קרועים, לברום קרוע, רצועות קרועות, הנזק הנקרא על שם בנקרט, נזק על שם היל וזקס ועוד). תכנית שיקום המפורטת כאן מחולקת לארבעה שלבים. כל שלב בתכנית נמשך מספר שבועות ובסך הכול תכנית השיקום של הכתף צפויה להימשך ארבעה עד שישה חודשים מרגע הפציעה או מיום הניתוח. המעבר בין השלבים השונים תלוי בהשגת המטרות של כל שלב.

חשוב לציין מלאכת השיקום של מפרק כזה או אחר היא יותר בגדר אומנות מאשר מדע מדויק. את המפרק הזה ניתן לשקם גם עם תרגילים אחרים ובמספר שלבים אחר. עוד נציין שאין זהות מלאה בין פציעות הכתף השונות ואין זהות גם במצב הגופני של כול אחד מהחולים. כל חולה מגיב אחרת ומתקדם אחרת. תקשורת תמידית בין הקלינאי המשקם לבין החולה יאפשר לבצע את השינויים הדרושים כדי להוסיף לשפר את הכתף בדרך לריפוי מלא.

השלב השיקומי הראשוני – השלב הפסיבי

השלב הראשוני של השיקום יתחיל כבר במהלך הטיפול. נמשיך לטפל בכאב ובדלקת בכתף באמצעות לייזר וגלי הלם. את השיפור ביכולות הגופניות של המפרק נבצע באמצעות תרגילי תנועה פסיביים כאשר טווחי התנועה יוגבלו על ידי הכאב. פרק זמן עלול להימשך עד מספר שבועות וזאת תלוי בחומרת הנזק ובמצב הכתף. במידה והמצב של הכתף הוא טוב יותר נתחיל מיד בשלב השני של השיקום.

השלב השיקומי השני – שלב איזומטרי

בשלב השני עדיין נרצה להפחית כאב, להפחית דלקת, לייצב את המפרק, לשפר או לבלום אובדן מסת שריר ולשפר שליטה עצבית. בכל הנוגע להפחתת הכאב וריפוי הדלקת בכתף נמשיך גם בשלב הזה עם השימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך וגלי הלם. בשלב הזה הגישה הבסיסית בשיפור היכולות הגופניות של מפרק הכתף היא אקטיבית יותר. את השיפור הגופני של הכתף נשיג באמצעות תרגילים איזומטריים בעיקר שיוגבלו באמצעות כאב. תרגילים איזומטריים לחיזוק שרירים, תרגילים לשיפור פרופריוספציה ושליטה עצבית-שרירית (גלגול כדור על קיר, ניקוי חלון ועוד), תרגילים לייצוב המפרק (ביצוע תנועות כתף עם משקולת במשקלים שונים ובמנחים שונים) ועוד. גם השלב הזה של שיקום הכתף יימשך מספר שבועות.

השלב השיקומי השלישי – השלב הדינמי

דלקת בכתף שיקום
דלקת בכתף שיקום

השלב הראשוני של הטיפול מביא את החולה למצב שבו הכאב שלו מינימלי, טווחי התנועה שלו טובים, מפרק הכתף יציב וחל שיפור בחוש פרופריוספציה ובשליטה עצבית שרירית. המטרה שאנו מציבים לשלב השיקומי השלישי היא המשך הפחתת הכאב, שיפור טווחי התנועה, שיפור כוח השרירים הפועלים ומפעילים את הכתף, שיפור היציבות במפרק, שיפור פרופריוספציה ושליטה עצבית שרירית.

גם במהלך השלב השלישי ובהתאם לצורך נמשיך את השימוש בלייזר רך וגלי הלם כדי להפחית את הכאב ולהמשיך לקדם ריפוי של הדלקת בכתף. כדי להוסיף ולשפר את היכולות הגופניות של מפרק הכתף נמשיך לבצע תרגילי תנועה דינמיים במרפאה ובבית החולה. גם בשלב הזה נשים דגש על אימון הכתף מבלי לגרום לכאב. נמשיך עם תרגילים דינמיים לשיפור כוח השרירים, לשיפור סיבולת השרירים, לשיפור פרופריוספציה ושליטה עצבית-שרירית ולייצוב היציבות הדינמית והסטטית של המפרק.

השלב השיקומי הרביעי – חזרה לפעילות

השלב השלישי של השיקום אמור להביא את החולה שלנו למצב שבו הוא לא מתלונן על כאב, טווחי התנועה שלו מלאים וללא כאב, המפרק נהנה מיציבות סטטית ודינמית סבירה, המפרק נהנה מחוש פרופריוספציה ושליטה עצבית שרירית סבירה, ושרירי השרוול המסובב חזקים ובעלי סיבולת סבירה. המטרות של השלב הרביעי הן להביא את כלל היכולות של הכתף לרמת תפקוד שתאפשר לחשוף את המפרק לעומסים משמעותיים. כמובן ששחקן כדוריד, שחקן כדור עף, שחקן טניס או כל ספורט אחר הזקוק לכתף כשירה במיוחד הזדקק לשיקום אינטנסיבי וממושך יותר. גם השלב הזה בשיקום הכתף עשוי לקחת מספר שבועות.

לגבי אתלטים שהספורט שלהם כרוך בעומסים חריגים על הכתפיים רצוי לחזור לספורט שלהם לאט ובהדרגה. ראשית חשוב לשלב במהלך השיקום פעולות וחשיפה לעומסים אופייניים לספורט של החולה. אתלטים אלו צריכים להגיע זמן מה לפני תחילת הפעילות ולהקדיש את הזמן הנדרש לביצוע חימום יסודי לפני המשחק. עוד רצוי לחזור לאימונים המקצועיים או למשחק באופן חלקי בלבד. גם במבחינת פרק הזמן וגם מבחינת העצימות. בהדרגה ניתן להגדיל את פרק הזמן ואת העצימות. עוד חשוב לבנות את היכולות האתלטיות הכלליות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • שיקום לאחר החלפת מפרק מתי הזמן

  עיתוי השיקום לאחר החלפת מפרק חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר…

 • כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

  כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן