Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מפרק הלסת? אנטומיה ותנועה של ציר חשוב זה עשויים לעזור לנו לזהות את הרקמה שנפגעה. חולים מרבים להתלונן על סימנים ותסמינים הנובעים מהמפרק לסתי רקתי. האנטומיה והביומכניקה שלו הם כלי עזר חשוב באבחון את מקור הכאב ואומדן חומרת הנזק. 

תפקוד נורמאלי של מפרק הלסת נסמך על מבנה המפרק, על השליטה השרירית עצבית, על תקינות הרקמות הרכות המרכיבות את המפרק, על תפקוד תקין של כלל הרקמות ועל היחס בין החלקים השונים. אין ספק ששום מפרק אחר בגוף אינו עומד בעומסים הללו ולכן ריבוי הנזקים במפרק זה אינו צריך להפתיע. ידיעה של האנטומיה והביומכניקה של מפרק הלסת עשויה להועיל כאשר אנו צריכים להחליט מה בדיוק ניזוק ומה גורם בין היתר לכאבים בלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מפרק הלסת אנטומיה ותנועה - רקע

מפרק לסת תקין יאפשר לאדם ממוצע ללעוס, לדבר, לפהק, לנשק ועוד במשך חיים שלמים מבלי לכאוב או לייצר סימנים ותסמינים אחרים. מאידך בקרב מיעוט ובגלל סיבות מגוונות המצב אינו כזה. פגיעה תפקודית או מבנית במפרק הלסת עלולה על הציר של הזמן לגרום להמשך ההידרדרות במצבו של המפרק ופגיעה ניכרת באיכות החיים. על מנת להעריך את המורכבות המבנית והתפקודית של המפרק הזה יש תחילה להבין את מבנהו האנטומי. ידיעה של האנטויה והביומכניקה של מפרק הלסת מהווים כלי רב חשיבות בהערכת מקור הכאב.

מפרק הלסת. מבנה אנטומי

- עצמות המפרק

מפרק הלסת (Temporomandibular Joint) או כפי שהוא קרוי בעברית המפרק לסתי רקתי מהווה את נקודת החיבור שבין הראש המפרק- עלי (Condyle) של הלסת התחתונה (Mandible) ובין השקע המפרקי- מכתש (Articular fossa) המצוי בעצם הטמפורלית (Temporal) שבגולגולת. מדובר במפרק בעל שני ראשים (Bi-condylar) מסוג של "כדור ומכתש" כאשר הצד העליון של המפרק (המכתש) הינו חלק מהגולגולת ואינו מתנועע ואילו ללסת התחתונה (עלי) יש יכולת תנועה. 

מפרק הלסת הוא מפרק סינוביאלי, בעל יכולות החלקה, עטוף בקופסית ומיוצב באמצעות שלוש רצועות עיקריות.  החלל המפרקי מלא בנוזל סינוביאלי לצורך ביצוע תנועות חלקות והזנה של הרקמות. שני החלקים הגרמיים של המפרק מחוברים באמצעות רקמות חיבור, מדופנים בסחוס עשיר בקולגן (צבועים בצבע כחול) ומופרדים על ידי רקמה סחוסית - סיבית הקרוי הדיסק התוך מפרקי (TMJ articular disc) או מיניסקוס. 

- הדיסק התוך מפרקי

הדיסק במפרק הלסתבין שני חלקי המפרק מתפקדת רקמה סחוסית מעובה הקרויה מיניסקוס (צבועה בצבע תכלת) או הדיסק התוך מפרקי. הדיסק התוך מפרקי הוא רקמה סחוסית פיברוטית בעלת צורה של אוכף אשר יוצרת הפרדה בין שני חלקי המפרק הגרמיים. הדיסק התוך מפרקי מחובר מלפנים אל ראש עצם הלסת התחתונה ואל שריר הכנפה הצידי (Lateral pterygoid muscle) ומאחור מחובר הדיסק התוך מפרקי את קופסית המפרק.

חיבורים אלו מאפשרים לדיסק התוך מפרקי לנוע תמיד יחד עם ראש עצם הלסת התחתונה ועם הקופסית ובכך להישאר באופן קבוע בין שני חלקי המפרק הגרמיים. תפקידו העיקרי של הדיסק התוך מפרקי הוא לעזור לתנועת הלסת התחתונה ולספוג חלק מהעומסים הנגרמים עקב הלעיסה. 

המיניסקוס מחלק את העומס בתוך המפרק על שטח רחב יותר ומונע עומס יתר נקודתי. עוביו של המיניסקוס משתנה בחלקיו השונים. להתנהגותו הביו-מכנית של המיניסקוס בעת פתיחה וסגירה של הפה יש השלכות על חלק ניכר מהסימפטומים שחשים הסובלים מתסמונת מרק הלסת. בהרבה מקרים של תסמונת מפרק הלסת נמצא נזק למיניסקוס התוך מפרקי. אספקת דם ועצבוב עשיר הופכים את הדיסק לרגיש כאב. 

- שרירי הלסת

שרירי הלסת מהווים מרכיב חשוב בתפקוד ובפתולוגיה של המפרק. על שרירי הלסת מוטלים עומסים אדירים. עומסי יתר ,עם יש כאלו מועברים בחלקם למשטחי המפרק עצמו ולרקמות הסובבות אותו.

ארבעה שרירי הלעיסה (Muscles of Mastication) העיקריים שמפעילים את מפרק הלסת כוללים את שריר המלעס (Masseter) החזק במיוחד, את שריר הצדע (Temporalis), שריר הכנפה התיכון (Medial Pterygoid) ואת השריר הכנפה הצדי (Lateral Pterygoid). שרירים אלו יחד עם שרירים נוספים כגון שריר המחצצר (Buccinator), השריר הדו בטני (Digastric) ועוד אחראים למגוון התנועות הרחב של מפרק הלסת כולל פתיחת הפה וסגירתו, קידום הלסת והסגתו וכן ביצוע תנועות לצדדים.

- עצבוב וכלי דם

שרירי הלעיסה מעוצבבים באמצעות השורש המוטורי של העצב הגולגולתי החמישי (Trigeminal) והעצב הגולגולתי השביעי (Facial). העצבוב של מפרק הלסת מגיע משלושה עצבים שונים: עצב אאוריקולוטמפורל (Auriculotemporal) עצב המסטריק (Masseteric) והענף העמוק האחורי של עצב הטמפורל (Temporal). כלי הדם המזינים את מפרק הלסת כוללים שלוש שלוחות של העורק הטמפורלי הרדוד (Temporal Artery) וחמש שלוחות של העורק המקסילארי העמוק (Maxillary Artery).

- תעלה פטרוטימפניק

תעלה זעירה (Petrotympanic fissure) בעצם הטמפורלית אשר רצה בין מפרק הלסת לחלל הטימפני באוזן. בתוך התעלה הזו עוברות מספר רקמות שונות: רצועה המחברת, כך גילו שני החוקרים גוד ומורגן את עצם הפטיש עם המיניסקוס והקפסולה של מפרק הלסת, וכן העורק הטימפני, העצב הקורדה טימפני (Chorda tympani) והעצב הטימפני (Tympanic nerve). שני העצבים הללו הן הסתעפויות של העצבים קרניאליים (VII and IX). לחיבור האנטומי שבין מפרק הלסת לבין האוזן התיכונה יש השלכות קליניות.

התנועות של מפרק הלסת 

מפרק הלסת סגורתפקידו החשוב ביותר של מפרק הלסת הוא לאפשר לנו ללעוס ולדבר. שרירי הלעיסה החזקים שולטים במגוון התנועות של המפרק ומאפשרים לו למלא את ייעודו.בנוסף למורכבות של התנועה נדרש ממפרק הלסת גם יכולת לעמוד בעומסים קשים ולאורך זמן. התנועות של מפרקי הלסת מוגבלות ומונחות על ידי העצמות, השרירים, הרצועות והמנשך של השיניים.

 

סגירת הלסת

השרירים סוגרי הלסת - שריר המלעס (Masseter Muscle), שריר הצדע (Temporalis Muscle) ושריר הכנפה התיכון (Medial Pterygoid Muscle). 

פתיחת הלסת

השרירים פותחי הלסת -  שריר הכנפה הצידי (Lateral Pterygoid Muscle) יחד עם עזרה של שתי קבוצות השרירים ההיואידים: האינפראהיואיד והסופראהיואיד. התנועות של מפרק הלסת ייחודיות בכך שהן נדרשות לפעול במקביל. אין עוד זוג מפרקים בגוף שחייבים לפעול בסנכרון מושלם כמו מפרקי הלסת. 

תנועות נוספות

מפרק הלסת פתוח

מלבד פתיחה וסגירה למפרק הלסת יש שלוש תנועות אפשריות: תנועת החלקה קדימה ואחורה, תנועה סיבובית ותנועה מצד לצד. כאשר אנו פותחים את הפה מתרחשות שתי תנועות במקביל. התנועה הראשונה היא רוטציה על ציר אופקי של ראש מפרק הלסת (Condyle) והתנועה השנייה היא למעשה תנועת גלישה לפנים של ראש (Condyle) הלסת התחתונה יחד עם המיניסקוס. במצב של סגירת הפה החלק העבה של המיניסקוס מונח מעל ראש מפרק הלסת (Condyle). 

במצב של גלישת ראש המפרק לפנים החלק הדק של המיניסקוס הוא שמפריד בין ראש המפרק והשקע בעצם הטמפורלית בו הוא מצוי. הרצועות במצבן המיטבי בולמות את התנועה של המפרק ומונעות תזוזה שאינה אופטימאלית. 

המשיכו לקרוא אודות מגוון התסמינים בתסמונת מפרק הלסת וכן אודות גורמי כאב נוספים במפרק הלסת ובכללם: דלקות מפרקים ניווניות  במפרק הלסת  וחריקת שיניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)