Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

מפרק הלסת (TemporoMandibular-Joint) או כפי שהוא קרוי בעברית מפרק לסתי-רקתי, הינו מפרק המצוי בקדמת האוזן שמחבר את הלסת התחתונה אל הגולגולת. מפרק זה משרת אותנו נאמנה למגוון מטלות ובכללן לעיסה, דיבור, בליעה, פיהוק ועוד. ליקויים במפרק הלסת או ברקמות סביבו עלולים לגרום לכאבי פנים, כאבי לסתות ועוד. מליוני בני אדם סובלים מכאבים בפנים, בלסתות באוזניים ועוד ואין להם מושג שמקור הסימנים והתסמינים נמצא במפרק הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בלסת - רקע 

תסמונת מפרק הלסתממש כמו כול מפרק אחר בגוף גם מפרק הלסת חשוף לנזקים מצטברים ולפציעות עקב העומסים הקיצוניים שמוטלים עליו. חבלות, פריקות, נזקי עומסים בגין שימוש יתר, נזקים בגין מבנה ותפקוד לקוי (מולד או נרכש), ונזקים בגין מחלות (דלקות פרקים, גידולים ממאירים ועוד). אז מה זה תסמונת מפרק הלסת?

סימנים ותסמינים 

"תסמונת מפרק הלסת" (Temporo Mandibular Joint Syndrome) או בשמה הכוללני יותר, "הפרעות מפרק הלסת" (Temporomandibular Disorders) באה לידי ביטוי באמצעות מגוון רחב של תסמינים המופיעים באזור פרק הלסת, הצוואר, הפנים, הראש והרקמות הסובבות, ונובעים מפגיעה ותפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת. 

בין הסימני והתסמינים שעלולים להופיע בעקבות התפתחות ליקויים במפרק הלסת ניתן לכלול: כאבים באוזניים, כאבים בפנים, כאבים במפרק הלסת, רעשים וחריקות בעת שמפרק הלסת פעיל, מגבלות ושיבוש בתנועת המפרק, כאבי ראש, כאבי פנים ועוד. הדיסציפלינות הרפואיות שיודעות לבדוק לאבחן ולטפל במפרק הלסת הן מגוונות ומבלבלות. בכללן ניתן למנות: רופאי שיניים, נוירולוגיים, פסיכולוגים, כירופרקטורים ועוד רבים. כאשר טובת החולה נמצאת בראש סדרי העדיפות שילוב של כול הגורמים המקצועיים הללו עשוי לתת מענה מיטבי לבעייה. 

מהי השכיחות 

כ 5% מהבוגרים באמריקה מבקשים מזור לבעית הלסת מידי שנה. על פי נתונים שהתפרסמו בארצות הברית רוב הסובלים מתסמונת מפרק הלסת מצויים בין הגילאים 20 - 40 כאשר נשים סובלות מהתופעה באופן מובהק יותר מגברים. מחקרים שנערכו בארצות הברית מצאו ש 70% מהבוגרים האמריקאים סובלים לפחות מסימפטום אחד ממכלול הסימפטומים המאפיינים תסמונת זו, וכ 25% סובלים ממגוון גדול יותר של סימפטומים. על פי נתונים המתבססים על צילומי רנטגן בקרב כ42%-65% מהאנשים שנבדקו ישנם סימנים לנזק למפרק הלסת.

השוואה לנתונים ממחקרים שנעשו בשנים קודמות (1964 ו1973) מעידים שהתופעה הייתה ונותרה בעיה משמעותית. בין 47%-76% מאנשים הסובלים מהפרעות במפרק הלסת מדווחים על מעורבות של שני פרקי הלסת גם יחד. על פי האיגוד הלאומי האמריקאי למחקר שיניים גולגולת ופנים מעל 30 מיליון אמריקאים סובלים מהתסמונת בכול רגע נתון ומיליון חולים חדשים מצטרפים לסטטיסטיקה הזאת כול שנה. על פי האומדנים הנזקים הכלכליים השנתיים בארצות הברית, כתוצאה מהפרעות של מפרק הלסת מגיעים ל30 ביליוני דולרים לשנה.

תסמונת מפרק הלסת ושחיקת שיניים

יותר נשים

מספר הנשים הסובלות מתסמונת מפרק הלסת גדול יותר ממספר הגברים. מחקרים שונים מציינים יחס של 3:1 ואפילו יחס של 8:1.  רוב הפונות לעזרה עם התסמונת הזאת הינן נשים שגילן בין 50-30. לשאלה למה נשים סובלות יותר אין תשובה חד משמעית. השערות ותיאוריות מאידך יש למכביר. מחקר שנערך בארצות הברית טוען שהאחראי לכך שנשים סובלות יותר היא ההשפעה ההורמונאלית שקיימת אצלן על המבנה של המיניסקוס. 

גם ילדים סובלים

בקרב ילדים התופעה שכיחה יותר ממה שחוקרים סברו. בארצות הברית כ 50% מהילדים יחוו כאבי לסת לפחות פעם אחת במהלך ילדותם. מעל 50.000 ילדים סובלים מהתופעה בכול זמן נתון כאשר מחציתם סובלים מכך בשני הצדדים. 

(US) הנזקים הכלכליים בגין הפרעות במפרק הלסת מגיעים לעשרות ביליוני דולרים בשנה

הפרעות וליקויים אפשריים במפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת או בשמה העכשוי "הפרעות במפרק הלסת" (Temporomandibular Disorders) היא שם כולל למספר תסמונות כאב עם או בלי פגיעה תפקודית במפרק הלסת. ליקויים אלו נגרמים עקב התפתחות נזקים במפרקי הלסת ו/או ברקמות הרכות הפועלות סביבם: 

1) ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה שרירית

מדובר למעשה בקבוצת ליקויים במפרק הלסת על רקע שרירי (Myofascial Pain):  כאבים מקומיים בשרירי הלעיסה בלבד (Local myalgia) וכאבים בשרירי הלעיסה המקרינים רחוק יותר (Myofascial pain with referral). 

2) ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה בדיסק התוך מפרקי

הדיסק התוך מפרקימדובר בקבוצת ליקויים במפרק הלסת על רקע של תפקוד ומיקום לקויים של הדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders). בתסמונות כאב אלו מככב הדיסק התוך מפרקי שמאבד את יכולתו להישאר בקביעות בין החלקים הגרמיים של המפרק. 

3) ליקוי במפרק הלסת עקב פריקה ותת פריקה

פריקה ותת פריקה של מפרק הלסת (Subluxation / luxation) נגרמים לרוב בגלל תנועתיות יתר של מפרק הלסת. במהלך פתיחת הפה, ראש עצם הלסת התחתונה "נפלט"ממקומו ונותר "תקוע" ללא יכולת חזרה למיקומו האנטומי. מקרה שבו החולה יכול באופן עצמוני לפרוק את המפרק ממקומו ואף להחזירו למקום נקרא "תת פריקה" (Subluxation). מקרה שבו איש מקצוע בלבד יכול, באמצעות תמרון מסוים להחזיר את המפרק למיקומו נקרא פריקה (luxation).

4) ליקוי במפרק הלסת עקב דלקת פרקים ניוונית

גם מפרק הלסת אינו חסין מדלקות פרקים. בליקוי זה הכאבים במפרק הלסת מתפתחים על רקע של דלקת פרקים ניוונית(Arthralgia). גם במקרה הזה תנועות הלסת ובדיקות פרובוקטיביות של המפרק מגבירות את הכאב.

המשיכו לקרוא אודות סימנים ותסמינים שעלולים להופיע בעקבות פגיעה במפרק הלסת כולל: סחרחורת וכן ורטיגו.

"החכם איננו מחפש הנאה,
אלא חוסר כאב בלבד."
אריסטו

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת כוללת בין היתר הכרת האנטומיה של מפרק הלסת, הבנת הגורמים לתסמונת מפרק הלסת ועוד. תסמונת מפרק הלסת כוללת למעשה אוסף מגוון של סימנים וסימפטומים הנובעים מתפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת.

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)