Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בכתף? אבחון מדויק של תסמין זה יאפשר טיפול מהיר ויעיל יותר ובכך עשוי להימנע נזק כרוני. מקור הסימנים והתסמינים במפרק הזה יכול להיות רקמה מקומית פצועה או הקרנה מנזק או מחלה ברקמה מרוחקת כמו למשל פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי. 

כאבים בכתף מהווים בעיה שכיחה הגורמת למגבלות משמעותיות. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בכתפיים שלנו יחד עם המבנה האנטומי הפגיע שלהם עקב טווחי התנועה הנרחבים חושפים את המפרק הזה לפציעות נזקים וכאבים בכתף. אנו יכולים לפצוע את הכתף כתוצאה מחבלה כמו זו המתרחשת בעת נפילה ותאונה או לחילופין עקב שימוש לקוי חוזר ונשנה בכתף ונזק מצטבר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בכתף אבחון - רקע

כאבים בכתף יכולים לנבוע ממספר רב של בעיות, נזקים ומחלות. הכאבים יכולים לנבוע מרקמות הכתף עצמן או להיות תוצאה של הקרנת כאב מנזקים ברקמות מרוחקות יותר כמו למשל פריצת דיסק צווארי הגורמת ללחץ על שורש עצב צווארי ולהקרנת כאב לכתף, או בעיית לב הגורמת בין היתר להקרנות כאב בכתף ועוד. ברוב המקרים הכאב במפרק הכתף יופיע בקדמת הכתף. אצל חלק מהאנשים הכאב מופיע רק כאשר הם מניעים את הכתף באופן מסוים ואצל אחרים הכאבים אינם מניחים ואף מעירים משינה.

אבחון איכותי יאפשר להבדיל בין הכאב במפרק הכתף שנגרם בגלל נזק לאחת מהרקמות בכתף לבין נזק מרוחק המשליך כאב לכתף. אבחון איכותי יוכל גם לאמוד את חומרת הנזק. לצורך הגעה לאבחון איכותי חשוב לבצע תהליך של אבחנה מבדלת. תהליך זה המתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומיתר הבדיקות כולל מעבדה ודימות מסנן את הגורמים הלא רלוונטיים וקובע את האבחון.

כך למשל עם אתם חשים מיחושים בכתף שהופיעו בפתאומיות ובמקביל אתם חשים לחץ בחזה וקושי לנשום סביר להניח שאתם עוברים אוטם שריר הלב. או עם אתם חשים מיחושי כתף ובמקביל גם הקרנות כאב ונימול והירדמות לאורך היד, סביר להניח שהגורם נזק צווארי....

אבחון כאבי כתף

כדי לטפל נכון במקור הכאבים חובה עלינו לדעת מה גרם להם. הדבר מתבצע באמצעות תהליך אבחוני הכולל היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ולעיתים גם בדיקות מתקדמות.

היסטוריה רפואית

במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו. בין היתר ננסה לברר האם יש רקע משפחתי של מחלות עם נטייה גנטית כמו דלקות פרקים או מחלות מערכתיות אחרות כמו סוכרת וסרטן שעלולות להיות הגורם בהתפתחות הכאב שעליו אתם מתלוננים בכתף. האם יש רקע של פציעות, פריקות או כאב במפרק הכתף?

נלמד איך החלו הכאבים (מידי, הדרגתי, טראומה)?, מתי החלו הכאבים (תופעה חדשה או כאבים כרוניים)? האם הכאבים הללו מגבילים את הפעילות שלכם? האם הכאבים קשים יותר במצב של מנוחה, שינה או בתנועה? איזה תנועות ו/או מנחים מחריפים או מפחיתים את הכאבים? נלמד גם על הרקע המקצועי ועל הפעילות הספורטיבית של החולה ועל קשר אפשרי בינם לבין הכאבים בכתף. האם המקצוע שלכם או הפעילות הגופנית שבה אתם עוסקים כרוכה בביצוע תנועות כתף חוזרניות או עומסים חריגים אחרים על הכתף?

נלמד על סימנים ותסמינים נוספים שמהם סובל החולה גם אלו שלכאורה אינם קשורים כמו למשל נימול באצבעות או כאבים בצוואר שעלולים לרמוז על נזק לדיסק בין חולייתי צווארי כמקור הכאבים בכתף. נלמד על שימושים אפשריים בתרופות, סמים אלכוהול. נלמד גם על מצבו הנפשי של החולה.

בדיקה גופנית של הכתף

בדיקה גופנית של הכתףבדיקה גופנית של הכתף תתחיל בתצפית על החולה מכיוונים שונים במטרה לחפש חוסר סימטריה במיקום של עצמות המפרק ועצמות השכמה ו/או אדמומיות, נפיחות ניוון שרירי. נמשיך עם מישוש מפרקי הכתף והרקמות הרכות בניסיון לאתר נקודה כואבת, נפיחות, שוני מבני של השרירים או העצמות. נמשש את מפרק עצם החזה עם עצם הבריח (Sternoclavicular), מפרק עצם הבריח עם זיז שיא הכתף (Acromioclavicular), מפרק ראש עצם הזרוע עם שקע עצם השכמה (Glenohumeral) ומפרק עצם השכמה עם הצלעות (Scapulothoracic).

נבחן את טווחי התנועה של מפרקי הכתף באופן פסיבי, באופן אקטיבי ומול התנגדות. סיבוב לאחור, סיבוב לפנים, כפיפה לפנים, מתיחה לאחור, הרחקה, קירוב. בדיקת השרירים מול התנגדות תעזור לנו לאתר נזק לאחד הגידים. נערוך בדיקות אורתופדיות שמטרתן לזהות חוסר יציבות של הכתף (Apprehension test), רגישות של מפרק עצם הבריח זיז הכתף (Horizontal adduction test), צביטה של השרירים המסובבים (Impingement test) ועוד, קרעים בשרירים המסובבים (Drop arm test).

נערוך בדיקות נוירולוגיות במטרה לאתר חסרים נוירולוגיים שמקורם בצוואר. כאבים בכתף עלולים לנבוע מבעיה בצוואר ועל כן חובה לבדוק גם את הצוואר. נתבונן בצוואר, נמשש אותו, נניע אותו ונבצע מספר בדיקות אורתופדיות כירופרקטיות ונוירולוגיות במטרה לאתר ממצאים שיעידו על פגיעה צווארית כולל סימנים ללחץ על שורש עצב צווארי.

בדיקות מתקדמות

ברוב המקרים בשלב הזה אנו נדע מה מקור הכאבים בכתף. במידה ועדיין יש לנו ספק באבחנה נפנה את החולה לבצע בדיקות מתקדמות ובכלל זה נשקול ביצוע של בדיקות דם (דלקת זיהומית?, דלקת פרקים?), צילום רנטגן של הכתף (פריקה?, דלקת פרקים ניוונית?), צילום רנטגן של הצוואר (היצרות בין החוליות בצוואר?) MRI ואולטרה סאונד אבחוני (נזק לרקמות רכות).

דגלים אדומים וצהובים

במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים המעידים שהמקור לכאבים בכתף אינו מכני אלא נובע ממחלה או מבעיה מערכתית. סימנים ותסמינים אלו המהווים דגל אדום כוללים: רקע טראומתי לכאבים, כאבים קשים שאינם פוחתים במנוחה, פריקה של הכתף, חסר נוירולוגי משמעותי, אובדן משקל בלתי מוסבר, עיוות חיצוני של המפרק, נפיחות קשה, פריחה עורית, חום, סימנים ותסמינים ממערכת העיכול כולל כאבים ונפיחות בבטן, סימנים ותסמינים ממערכת הנשימה, סימנים ותסמינים הנובעים מהלב ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים אלו מחייבים הפנייה מידית לבירור רפואי מעמיק.
סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד מהווים דגל צהוב. בין אלו ניתן למנות דיכאון, חרדות, הפרעות הסתגלות ועוד. קיומם של סימנים ותסמינים אלו עלול לגרום לעיכוב בריפוי.

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים לכתפיים ובכלל זה פציעות שחייה וכן החשיבות של איזון שרירים למניעת פציעות וכאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

קרע בגיד הכתף
כתף קפואה

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה
דלקת בכתף

דלקת בכתף הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תנועה במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות שבהם מצויד מפרק הכתף הכוללים טווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בהקשר של יציבות וחוסן וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. 

דלקת בכתף
בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. הרופא אבחן דלקת בבורסה? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הזה הנובעת לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

בורסיטיס בכתף
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)