Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בשריר התאומים? טיפול יסודי נדרש למניעת פציעות חוזרניות. מתיחה או קרע בשריר התאומים או בשריר הסוליה היא פציעת ספורט שכיחה אך יכולה להיגרם גם מסיבות אחרות. לפציעה זו נטיה לחזור. ריפוי ושיקום יסודיים ימנעו קרעים חוזרים.

מתיחה או קרע באחד או שני שרירי השוק האחרוי וכאבים מקומיים מתרחשים בתדירות גבוהה יחסית בקרב ספורטאים וטירונים. ברוב המקרים לא מדובר בספורטאים צעירים אלא כאלה שחצו את גיל 30. יתכן ונתון זה מעיד שאולי יש פה גם עניין של תהליכי ניוון ברקע. צליעה, כאבים בשוק, הם חלק מהסימנים והתסמינים המופעים במצב הזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בשריר התאומים טיפול - רקע

שרירי השוק כוללים שני שרירים עיקריים את שריר התאומים (Gastrocnemius) הגדול והחזק יותר ואת שריר הסוליה (Soleus) הקטן יותר והמצוי תחתיו. כול אחד מהשרירים הללו עלול להיפצע בכול נקודה לאורך ולרוחב השריר אך הפגיעה השכיחה ביותר מתרחשת בראש הפנימי של שריר התאומים בנקודת החיבור של סיבי השריר לרקמת החיבור (Musculotendinous junction). כדי לעמוד על טיב הפציעה בשוק נעבור את תהליך האבחון הרגיל הכולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך שימוש בבדיקות דימות.

טיפול יסודי ושיקום של שריר התאומים לאחר פציעה הינה אתגר וזאת בגלל הנטייה של הפציעה הזאת לחזור שוב ושוב ברמות עומס יורדות והולכות ולהפוך לפציעה כרונית. הסיבה העיקרית לתופעה הן ניהול לקוי מלכתחילה של הפציעה ובכלל זה חוסר טיפול מתאים ושיקום לקוי או חוסר שיקום בכלל. ההחלמה האופיינית של קרע שריר עם רקמה צלקתית שבירה אשר סופגת זעזועים באופן שונה ונוטה להיקרע בקלות יחסית בחשיפה לעומס היא שמכשילה את החזרה לשגרה של חיים פעילים.

אבחון קרע בשרירי השוק

היסטוריה רפואית

האבחון של פציעה כולל קרע של אחד או חותר משרירי השוק מאחור תתחיל מלימוד ההיסטוריה הרפואית של הפציעה. היסטוריה רפואית יסודית תזהה שמקור הנזק הוא לרוב טראומטי. פציעות חריפות של שרירי השוק מאחור כולל מתיחה וקרע של אחד מהשרירים הללו יגרמו לסימנים ותסמינים משמעותיים מידיים או תוך זמן קצר.  בין הסימנים והתסמינים נכלול כאב חד, מגבלות תנועה, נפיחות מקומית, שטפי דם, רעש קריעה ועוד. נשאל את החולה לגבי מיקומם וקיומם של סימנים ותסמינים אלו או אחרים. מתי החלו, איך החלו (ספורט, עבודה, נפילה...), סוג הכאב, עוצמתו, האם הוא קבוע, מגבלות תנועה, סימנים ותסמינים נוספים, מה מחריף ומה מפחית את התסמינים ועוד. נעריך האם הסימנים והתסמינים בגין פציעת שרירי השוק האחורי נגרמו על רקע פעילות ספורטיבית, נפילה, פעילות בעבודה או אחר.

בדיקה גופנית

נתחיל את הבדיקה הגופנית על ידי תצפית על אזור השוק מאחור ועל הרגל בכללותה. נחפש סימנים של נפיחות, שטפי דם, צלקות ופצעים. נתבונן בנבדק בעת שהוא הולך, עומד על קצות אצבעות (כואב), קופץ (בלתי אפשרי עם קרע בשרירי השוק מאחור). נמשש את אזור השוק נחפש אזור כואב למגע, נחפש מגרעת בשריר הנובעת מקרע בשריר. מגרעת כזאת תהיה לרוב בצומת שבין רקמת החיבור לראש הפנימי של שריר התאומים (Musculotendinous junction) שנחשב לאזור הפגיע ביותר לפציעות וקרעים. עם זאת חשוב לזכור שקרעים עלולים להתרחש גם אם אינם שכיחים בראש החיצוני של שרירי התאומים, בשריר הסוליה ובשריר הפלנטריס. בשני האחרונים קיים קושי לגעת בקרע בגלל מיקום העמוק.

בדיקת טווחי התנועה של מפרקי הגפה התחתונה כולל מפרק הקרסול באופן פסיבי ואקטיבי עשויים להצביע על בעיה בשרירי השוק מאחור. כוח של השרירים על ידי ביצוע של כפיפת כף הרגל מטה מול התנגדות תגלה חולשה בשריר שנפגע. בדיקת תומפסון (Thompson's test) היא בדיקה מיוחדת שעשויה להצביע על קרע מלא בשרי השוק מאחור. בבדיקה זאת סוחט הקלינאי את שרירי השוק מאחור ומתבונן בכף הרגל. במידה וכך הרגל אינה מגיבה (היא אמורה לבצע כפיפה מטה) הרי שמדובר בקרע מלא.

בדיקות דימות

במידה והאבחון אינו ברור או במידה ויש צורך לאמוד את חומרת הנזק יהיה צורך לקבלת דימות של אזור השוק מאחור. צילום רנטגן לא יועיל אלא עם יש חשד לנזק גרמי.  MRI יכול לשמש לצורך אבחון הנזק באחד משרירי השוק מאחור ואומדן חומרתו אך מפאת עלותו האמצעי המועדף לאבחון מסוג זה הוא אולטרה סאונד אבחוני. כאשר קיים חשד לפקקת ורידים עמוקה (Deep vein thrombosis) נעשה שימוש באולטרסאונד דופלר של כלי דם. 

קרע בשרירי השוק, אבחנה מבדלת

חשוב לדעת שכאבים שמופיעים בשוק מאחור עלולים לנבוע מסיבות נוספות שאותם יש לשלול. כך למשל קרישי דם יכולים לגרום להתפתחות פקקת ורידים עמוקה (DVT) ובעקבותיה לכאבים בשוק, אדמומיות מקומית ועוד. גורמים שעלולים להוביל להתפתחות פקקת ורידים עמוקה כוללים שימוש בגלולות למניעת היריון, ישיבה ארוכה, נסיעה ארוכה ו/או טיסה ארוכה. חשוב לאבחן ולטפל במהירות בפקקת ורידים עמוקה על מנת למנוע סיבוכים שעלולים להיות קטלניים.  אולטרסאונד דופלר של כלי דם עשוי להועיל לשם כך. כאבים בשוק מאחור עלולים להתפתח גם בגלל קרע של ציסטה על שם בייקר (Baker’s cyst), פציעה של גיד אכילס וסתם כתוצאה מבעיטה שחטפתם בשוק מאחור כפי שקורה לפעמים באומנויות לחימה.

קרע בשרירי השוק, טיפול עצמי

קרע בשריר התאומים טיפול

בעיקרון כאשר הנזק הוא קל וכולל מתיחה של סיבי אחד השרירים בשוק ניתן לטפל בו באופן עצמוני. העקרונות לטיפול עצמי בפציעה מסוג זה כוללים מנוחה מפעילות, מאמצים ותנועות הגורמות לכאב, ניתן לשקול חבישה של המקום ושימוש בהגבהה של העקב כדי להוריד לחץ מעל השרירים בשוק. מיד עם שוך הכאב ולאחר שהבנתם מה מנגנון הפציעה יש להתחיל באופן מדוד והדרגתי לנסות ולתקן ליקויים של חוסר איזון שרירי, טכניקת משחק לקויה וליקויים ביומכניים אחרים שעמדו בבסיס הפציעה.

טיפול כירופרקטי ושיקום של קרע בשרירי השוק

מנוחה ממאמצים הגורמים לכאב יאפשרו תוך מספר ימים (תלוי בחומרת הנזק) איחוי ראשוני של סיבי השריר הקרוע. אלא שהרקמה הצלקתית תגרום לכך שהשריר יוותר קצר ונוקשה יותר. חוסר הגמישות של הרקמה הצלקתית עלול לגרום לשריר להיפצע שוב ושוב. בשלב הזה יש חשיבות לשיקום של השריר ולריכוך הצלקת על מנת לאפשר לו תפקוד עתידי טוב תחת עומס והימנעות מפציעה חוזרת. הטיפול במרפאה יכלול בהתחלה שימוש באמצעי עזר חשמליים כגון אולטרה סאונד ומכשיר לייזר רך לצורך הורדת הדלקת והאצת האיחוי. אין כותב שורות אלו ממליץ על שימוש בקרח ו/או בתרופות נוגדות דלקת שכן ישנם שאמצעים אלו גם עם עשויים להקל על הכאב אינם מועילים לאיחוי הרקמות ולעיתים אף מעכבות אותו.

נלמד על מנגנון הפציעה וננסה לתקן את הטעון תיקון בכול הנוגע לתבנית התנועתית של הגפה התחתונה ובכול הנוגע לאיזון הנדרש מהרקמות השונות הפועלות על הגפה התחתונה. נגמיש שרירים קצרים ונחזק שרירים חלשים הפועלים על הגפה התחתונה. נשפר טווחי התנועה של מפרקי הגפה התחתונה ושל הגב והאגן. במקביל ובאופן הדרגתי נתחיל בפעולות מאזנות של השריר הכוללות הארכה פסיבית ואקטיבית של השריר וחיזוקו. ככול שנקדים בכך נקצר את משך הטיפול והשיקום ונאפשר חזרה מהירה יותר לפעילות. כמו כן נשפר את תחושת המצב של השריר והפרקים מעל ומתחת (פרופריוספציה). החזרה לפעילות שגרתית תיתכן רק לאחר שהשריר יהיה מסוגל לעבוד מול התנגדות משתנה במהלך כול טווח התנועה. 

מניעת קרע בשרירי השוק

המפתח למנוע את הקרע בשריר התאומים ובעיקר קרע חוזר של שריר התאומים תלויה ביכולתנו לבנות שריר תאומים חזק ובו בזמן גם גמיש. רק שילוב זה יאפשר לשריר לשרוד פעילות מאומצת ומשתנה גם לנוכח השינויים הניווניים העוברים עליו. החשיבות של גמישות וחוזק מחדדים את החובה שלנו להקפיד לאחר פציעה של השריר על שיקומו המלא טרם שיבה לפעילות. 

לפני פעילות יש להקפיד על חימום טוב של השריר המלווה במתיחות עדינות! (כבר היו אצלי אנשים שלא אפשרו לשריר הקרוע להחלים בגלל מתיחות אלימות). ההתחלה של הפעילות צריכה להיות הדרגתית ורק לאחר מכן אפשר להגביר מאמץ. הימנעו ככול הניתן מלהגיע לריצה מהירה מהר מידי. ריצה מהירה חושפת את השריר למעמסים גדולים מידי בפרקי זמן קצרים מדי. שריר לאחר פציעה המצוי בתהליכי החלמה לא יכול להתמודד עם עומסים כאלו.

אזהרה לאצנים ולספורטאים מתבגרים

אצנים ושחקני כדור מבוגרים (מעל גיל 35) מהווים קבוצת סיכון לפציעה של שריר התאומים. על קבוצת ספורטאים זו ובמיוחד אלו מקרבם שחוו פציעה בשריר התאומים לאפשר לשריר הזה החיוני לדחיפת הרגל בעת הריצה להתחמם היטב לפני העמסתו. המלצתי להתחיל בהליכה ולאחר מכן בריצה קלה ורק לאחר מכן לעבור לריצה מהירה יותר אם כי לא מהירה מידי. ריצת 5 ק"מ תתחיל בהליכה של קילומטר. לאחר מכן בריצה קלה כאשר קצב ההתחלה וקצב הגברת המהירות תלוי ביכולת האישית. כמו כן יש לשים לב לסגנון הריצה. 

ריצה נכונה עשויה למנוע קרע בשריר התאומים או פציעות אחרות ברגליים. על הנחיתה להיות רכה ככול האפשר. אני אישית חסיד של נחיתה על כול כף הרגל (ולא על העקב) והחלקה של כף הרגל לאחור. סגנון זה מאפשר לי ריצה רכה יותר ונטולת פציעות. 

שים לב חלק מהמקרים של הפציעות בשריר התאומים מתרחשות לאחר העמסה גבוהה חוזרת של השריר וזאת, אפילו, בעקבות הפסקה קצרה (ולו רק לצורך הטלת שתן). אם הפסקת את הריצה ולו גם לפרק זמן קצר של מספר דקות תחזור ותעלה את העומס באופן הדרגתי! 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)