Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שלבי השיקום השונים חשובים על מנת להגיע לתוצאה אופטימאלית. חשוב להקפיד, בתהליך הזה על מעבר הדרגתי מפעילות פסיבית לפעילות אקטיבית. כדי לחזור לאורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית יש להכשיר את המפרק לעמוד בעומסים הצפויים. 

סוג השיקום וקצב השיקום הנדרשים צריכים להתאים לסוג הפעילות של הפצוע, לחומרת הפציעה, למיקומה של הפציעה, לסוג הרקמה שנפצעה ולגילו של המטופל. הנתונים הללו התבררו בהליך האבחוני ובמהלך הטיפול. חשוב לזכור ששיקום שאינו יסודי חושף את החולה לפציעות חוזרניות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שלבי השיקום - רקע

מטרות השיקום כוללות: הפחתה של הכאב, החזרת טווח תנועה, החזרת האיזון לשרירים ולמפרקים (כוח, סבולת, גמישות), שיפור השליטה של מערכת העצבים המרכזית והפריפרית על המפרק הפצוע ושיפור שיווי המשקל. בשלב הראשוני והחריף של הפציעה הטיפול בנפגע יתמקד בהפחתת הכאב, בהאצה של תהליך הריפוי ובהשגת יעדי השיקום במינימום כאב ותנועה. בשלב הזה נעשה שימוש בין היתר חבישות, תמיכות, ציוד חשמלי (כורסאות מסג', אינטרפריאנטיאל, אולטרה סאונד, לייזר רך, גלי הלם ואינפרא רד) ובטיפולים פיזיים פאסיביים ואקטיביים ללא גרימת כאב. הטיפולים הפיזיים הפסיביים והאקטיביים יכללו הנעת הפרק הפצוע וחיזוקו. שלבי השיקום

עם ההפחתה הצפויה בבצקת ובכאב והשיפור בטווחי התנועה של המפרק הפגוע, הטיפול יהפוך לאקטיבי יותר ופסיבי פחות וכך גם התנהגותו ואורח חייו של המטופל. בשלב הזה יתבקש הפצוע להתאמן על פי תכנית אימונים הדרגתית "הנתפרת" במיוחד לבעייתו. 

אנו מחלקים את תהליך השיקום מפגיעה גופנית לארבעה שלבים. לכל שלב ישנם את דרכי ואמצעי הריפוי המתאימים לו. בסופו של כל שלב אנו בוחנים את מצבו של החולה באמצעים אובייקטיביים ומחליטים אם נכון להעבירו שלב אחד קדימה. כול השלבים הכרחיים בשיקום מוצלח ואין לפסוח על שום שלב. אורך הזמן שנקדיש לכול שלב תלוי כמובן בחומרת הפציעה וקצב הריפוי שלה.

שלבי השיקום פציעת ספורט

שלב I בשיקום

פציעות אומנויות לחימה

זהו פרק הזמן בסמוך לפגיעה או לניתוח אשר בו ישנו כאב מגבלת תנועה באחד מפרקי הגוף. מגבלה זו יכולה לנבוע מנפיחות וכאב או לחילופין מוגבלות שמטרתה להגן (חבישה, גבס...) על האיבר הפגוע. 

מטרות הטיפול בשלב זה:
 •  לימוד והדרכה לגבי דרכי תנועה נכונים.

 •  עזרה בתהליך ההחלמה של הרקמות הפגועות על ידי אמצעי עזר חשמליים ועוד.

 •  הפחתה למינימום אפשרי את אובדן מסת שריר והכוח בגין הפגיעה

 •  הפחתה למינימום של היווצרות הידבקויות

 •  שמירה על רמת כושר כללי במידת האפשר

התנאים למעבר לשלב הבא:
 •  הפחתה במגבלות התנועה

 •  הפחתה של סימפטומים מקומיים כגון נפיחות

 •  רמה סבירה של החלמת רקמות

שלב II בשיקום

פציעות כדור סלפרק הזמן שבו יש שיפור במצבו של המטופל וניתן להשתמש בתרגילים אגרסיביים יותר כולל תרגילים לשיפור טווחי תנועה לצורך השיקום. אמצעי עזר שונים עדין יכולים להיות בשימוש להאצת התהליך.

מטרות הטיפול בשלב זה:
 •  תנועה עם משקל גוף מלא

 •  טווח תנועה אופטימאלי

 •  שיחזור גמישות, כוח וסיבולת של האיבר הפגוע

 •  שמירה על רמת כושר כללי במידת האפשר

התנאים למעבר לשלב הבא:
 •  הפחתה של סימפטומים מקומיים כגון נפיחות

 •  שחזור טווח תנועה, גמישות, כח ,סבולת והליכה סבירה

 •  האזור מוגן מפגיעה חוזרת

 •  רמת מוטיבציה ובטחון גבוהים אצל המטופל

שלב III בשיקום

צליפת שוטהשלב שבו המטופל חוזר לפעילות בעומס גבוה. נותרו מעט מגבלות תנועתיות ומעט כאבים בעיקר בסוף טווח התנועה.

מטרות הטיפול בשלב זה:
 •  המשך הקנייה של טווחי תנועה, גמישות כוח, סיבולת והליכה נורמאלית.

 •  פיתוח רמת הכושר הגופני הכללי

 •  הקנייה של תפקוד מוטורי נורמאליות

 •  תרגילי שיקום ייעודיים לספורט שבו משתתף המטופל

 •  שחזור הביטחון העצמי של המטופל

התנאים למעבר לשלב הבא:
 •  השתתפות מלאה ובלתי מוגבלת בפעילות הרגילה של המטופל

 •  שחזור כושר ויכולת גופנית של המטופל

שלב VI בשיקום

שיקום הידהשלב שבו המטופל חוזר לפעילות מלאה בעבודה ובספורט. החולה שוקם. הוא משתתף בפעילות ספורט באופן מלא. הוא עובד ללא מגבלות יחד עם זאת על המשוקם להיות דרוך ללאפשרות שהפציעה עלולה לחזור ולעצור עם הופעת הכאב הראשונה .

מטרות הטיפול בשלב זה:
 •  תחזוקת ושפור הכוח, הגמישות והסבולת של המטופל

 •  תחזוקה ושיפור של התפקוד הפסיכו מוטורי של המטופל

 • תחזוקה ושפור בטחונו העצמי של המטופל

שלבי השיקום, הערות מועילות

1) הגישה לשיקום בשלביה הראשונים

מטרות השיקום הן הפחתת הכאב, החזרת טווח תנועה, החזרת האיזון לשרירים ולמפרקים (כוח, סבולת, גמישות), החזרת תחושת המיקום לשרירים או למפרקים שנפגעו ושיפור שיווי המשקל. בשלבים הראשונים של השיקום כאשר המפרק פצוע, כואב ומוגבל המדיניות שלנו היא להשיג מקסימום שיקום במינימום עבודה. יש לנסות ולהפחית את הכאב, לשפר את טווח התנועה ולחזק את הרקמות המפעילות את המפרק במינימום מאמץ, מינימום תנועה ומינימום של חוסר נוחות למפרק הפצוע.

2) פעילות מגוונת להשגת איזון שרירי

לצורך שיפור האיזון השרירי נשתמש במגוון תרגילים ואמצעים הכוללים תרגילים איזו מטריים (isometric exercise), תרגילים איזו קינטיים (isokinetic exercise), תרגילים איזוטוניים (isotonic exercise) מכונות כוח ומשקולות חופשיים. ההתנגדות איתה נשתמש בתחילת השיקום חייבת להיות מספיק גבוהה על מנת לייצר אפקט של עומס ועייפות במספר חזרות מצומצם אך לא גבוה עד כדי כאב או ביצוע לקוי של התרגילים או חוסר יכולת להגיע למספר החזרות הנדרש. כמובן שיש להעלות בהדרגה את רמת ההתנגדות והמאמצים בהתאם לשיפור ביכולות של המשוקם.

3) מרווחי עבודה וסימטריה

יש לאפשר מרווח של 24 שעות לפחות בין אימון שיקומי שמטרתו החזרת הכשירות של סיבולת הלב והריאה לאימון שיקומי שמטרתו חיזוק המפרקים והשרירים. עם זאת רצוי לערוך פעילות אירובית קלה כחימום לפני עבודת כוח. נסו לעבוד באופן סימטרי גם על האיבר הבריא. שיפור דו צדדי יאפשר שיקום מהיר יותר וחזרה מהירה יותר לכושר תנועה מלא. 

שלבי השיקום

4) התחלה מוקדמת וחשיבות התנועה

את האימונים של המערכת העצבית חשוב להתחיל בשלב המוקדם ביותר האפשרי כאשר גם כאן נימנע לחשוף את המטופל לכאב ותנועות מיותרות. לצורך תרגול שיווי המשקל יש להקפיד על תמיכה ומניעת נפילתו של המשוקם. פציעות של רקמות רכות מצריכות תנועה כדי לצמצם את ההיווצרות של הרקמה הצלקתית. גם כאן יש לנסות לקבל מקסימום תנועה עם מינימום כאב.

5) התאימו את אופן השיקום לסוג המגבלה

פגיעות אשר גורמות לשינוי ביציבה מחייבות התייחסות שונה וזהירה. עומס ופעילות על מערכת שריר ושלד שאינה מתפקדת נכון עלולה לגרום לנזקים נוספים בגוף ולהאט את החלמת הפציעה. לאדם שיש בעיה בקרסול אשר גורמת לו לצליעה יש לאפשר פעילות משקמת שאינה כרוכה בהליכה. עבודה אירובית במים או על אופניים יהוו תחליף נאות ימנעו נזק נוסף.

6) חשיבות המדדים והמידע

הצורך לדעת באיזה שלב אתה נמצא קיים בכול פצוע ובמיוחד בקרב ספורטאים החפצים לחזור למגרש. יש לפתח מדדים המאפשרים לדעת באיזה נקודת זמן אתה מצוי בתהליך השיקום. המדדים הללו במידה ונקבעו בהגיון, אמורים גם להוות גורם מדרבן ומעודד ולאפשר מעבר מרמת קושי אחת לשנייה. כמובן שיש גם להגדיר מראש את הקריטריונים לחזרתו של הפצוע לאורח חיים רגיל ופעילות גופנית מלאה. 

המשיכו לקרוא אודות הכללים הנכונים לבנייה של תוכנית אימונים שיקומית ומתי יודעים שכבר אפשר לחזור לפעילות מלאה. 

"כדי להזיז הר ממקומו, יש להתחיל
עם האבנים הקטנות ביותר"
פתגם סיני

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אולטרה סאונד לריפוי

אולטרה סאונד לריפוי הוא מכשיר המייצר קול בתדירות גבוהה כדי לטפל בדלקות וכאב. לרשות הרופא המטפל בכאבים ופציעות מערכות עצב, שריר ושלד עומדים מגוון אמצעים ייעודיים לשם כך.  בין האמצעים היעילים ניתן למנות מספר מצומצם של מכשירים: גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. 

אולטרה סאונד לריפוי
גלי הלם טיפול

גלי הלם? טיפול באמצעות גלי הלם הוא אחד הטיפולים היעילים בדלקות גידים כרוניות ועקשניות שאינן מגיבות לטיפולים תרופתיים או טיפולים אחרים. גלי הלם המוטחים על מוקד הדלקתי יוצרים שינויים מקומיים וגורמים לגיוס מוגבר של מערכות הגוף לצורך ריפוי הנזק.

גלי הלם טיפול
לייזר רך טיפול

לייזר רך? טיפול באמצעות לייזר רך נחשב לטיפול יעיל בתסמונות כאב שמקורם במערכות עצב שריר ושלד ובתסמונות נוספות. רוב האמצעים הקיימים לרשות המטפלים שמטרתם טיפול בכאב אינם אלא גימיקים חסרי תועלת. מה לגבי לייזר רך? מדובר במכשיר לא חודרני ואפקטיבי.

לייזר רך טיפול
ריצה נכונה

ריצה נכונה עשויה למנוע נזקי גוף שכיחים. הסיבה לשכיחות נזקי הגוף בקרב הרצים היא הפופולאריות של הריצה והזמינות שלה. כמו רוב פגיעות הספורט גם את אלה הנובעות מריצה ניתן למנוע על ידי הקפדה על מספר כללי אימון נכונים ושיפור סגנון ריצה.

ריצה נכונה
אימוני כוח להפחתת כאבי גב

אימוני כוח להפחתת כאבי גב! אימוני כוח יחזקו אתכם, ישפרו את הסבולת שלכם וגם יפחיתו את הסיכון לסבול מכאבי גב תחתון. אימונים אירוביים לעומת זאת ישפרו את הכושר הגופני ויעזרו לכם להפחית את אחוזי השומן אך ישפרו רק במעט את מצב הגב התחתון שלכם.

אימוני כוח להפחתת כאבי גב
חזרה לפעילות גופנית

חזרה לפעילות גופנית לאחר פציעה צריכה להתבצע בזהירות. לעיתים קרובות ספורטאים מגיבים לפציעתם עם מגוון תחושות שליליות, החל מזעם והכחשה ועד לדיכאון. ספורטאים רוצים להמשיך להתאמן ולשחק ולפעמים מוכנים לעשות זאת גם במחיר בריאותי יקר. עיתוי הוא הכול.

חזרה לפעילות גופנית
תכנית שיקום

תכנית שיקום טובה מספקת הזדמנות לטיפול יסודי בפציעה, לחזק ולאזן את הגוף ולאפשר חזרה לתפקוד מלא. תכנית שיקום טובה תהיה הדרגתית ותתן מענה לבעיות הנובעות מהפציעה ובכללן הבעיות הפיזיות וגם הבעיות הפסיכולוגיות וכמובן תפחית את הסיכון להישנות הפציעה.

תכנית שיקום
שיקום מהו

שיקום מהו? מידע כללי על תהליך זה לאחר פציעה מוגש במאמר הבא. החזרת היכולות של המפרק פצוע המתבצעת באופן המתאים למצב הפציעה הוא המפתח לחזרה בטוחה יחסית לפעילות ולאורח חיים נורמלי. בלי תהליך זה המפרק נותר נטול הגנה מפני פציעה חוזרת.

שיקום מהו
פרופריוספציה מה זה?

פרופריוספציה מה זה? כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם ההסובב אותנו החוש הזה מספק לנו מידע תמידי על התנועה והמנח של חלקי הגוף שלנו.

פרופריוספציה מה זה?
איזון שרירים

איזון שרירים הוא חלק חשוב מכשירות גופנית טובה. כאבים הנובעים מפציעות גופניות הם עניין שכיח. אחת הסיבות לכך היא תפקוד גופני לקוי הנגרם בגלל חוסר איזון שרירי. שרירים בלתי מאוזנים מבחינת חוזקם וגמישותם גורמים לביצוע לקוי ופציעות.

איזון שרירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)