Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

נפילות בקרב מבוגרים גורמת מידי שנה לפציעות קשות ואף מוות וברמה הלאומית להוצאות כלכליות כבדות. הדרך היעילה ביותר להתמודד עם נפילת מבוגרים היא על ידי מניעה. כדי להימנע מנפילות על המבוגרים לשמר את היכולות הגופניות שלהם כולל בין היתר את יכולת שיווי המשקל, את חוזק השרירים, כולל על פי המחקר הנוכחי השרירים המפעילים את כף הרגל, את צפיפות העצמות ואת היכולות הקוגניטיביות.

 שיקום שיווי משקל מונע נפילות - רקע

נפילות פשוטות שעשויות להיראות חסרות משמעות בקרב ילדים ובגיל הצעיר עלולות להיות אסון בקרב אנשים מבוגרים. נפילות פשוטות אלה עלולות לגרום לפציעות קשות ובמקרים מסוימים גם למוות. בעוד שמספר מקרי המוות ממחלות לב וכלי דם, ממחלות סרטן ועוד פוחתים והולכים, מספר הנפילות הקטלניות בקרב מבוגרים הולך וגדל. על פי המרכז האמריקאי לשליטה ומניעת מחלות (Centers for Disease Control and Prevention) הנפילות מהוות את הגורם הראשון לפציעות קטלניות וכאלה שאינן קטלניות בקרב מבוגרים מעל גיל 65. 

הנזקים האפשריים בעקבות נפילה של מבוגר הם רבים. החלל ממתיחה או קרע של רקמה רכה ועד שבר של הגולגולת ושל עמוד השדרה. המשמעות עלולה להיות פציעה שמותירה את המבוגר חסר אונים וללא יכולת תפקודית ובעמדה שבה הוא תלוי באחרים לצרכים הבסיסים ביותר החל מלאכול וכלה בצרכים הגייניים. המשמעות של הנפילה עלולה להיות גם מוות. על פי נתונים המתפרסמים ממקורות שונים בארצות הברית נופלים ומתים כול שנה כ- 27,000 אנשים מבוגרים. יש כמובן לקחת בחשבון את העלויות הכספיות הכבדות הנלוות לפציעות ונכויות על רקע נפילות בגיל המבוגר. המחקר הנוכחי מצא שפעילות שיקומית של מערכת שיווי המשקל עשויה לצמצם את הסיכון לנפילות בגיל המבוגר ולהפחית את שכיחות הבעיה.

המחקר

שיקום שיווי משקל מונע נפילות המחקר: כדי לדעת האם חיזוק השרירים המפעילים את כך הרגל מספיק כדי ללבנות שיווי משקל ולהפחית ואף למנוע נפילות בקרב מבוגרים חילקו החוקרים 48 מבוגרים באופן רנדומלי לשתי קבוצות, הקבוצה המתרגלת וקבוצת ביקורת. הקבוצה המתרגלת ביצעה 15 דקות של תרגילי חיזוק שלוש פעמים בשבוע לאורך 6 שבועות. מבנה האימון היה כדלקמן: 5 דקות חימום, 5 דקות של תרגילי כפיפה ופשיטה של הקרסול וכף הרגל ברמות קושי מתקדמות ו5 דקות קירור (Cool down).

ממצאי המחקר: לאחר 6 שבועות הקבוצה המתרגלת שיפרה באופן משמעותי את כוח השרירים בקרסוליים ובכפות הרגליים. במבחנים שבוצעו על מנת למדוד את שיווי המשקל שלהם התברר שגם במקרה הזה הקבוצה המתרגלת הציגה ביצועים טובים יותר משמעותית מקבוצת הביקורת.

מסקנות החוקרים: אנשים מאבדים מהיכולות הפיזיות עם השנים כולל היחלשות השרירים בגפיים. התמקדות בחיזוק השרירים הכפות הרגליים מעניקה כלי פשוט ולא יקר להתמודד עם תופעת הנפילות בגיל המבוגר.

עם זאת חשוב לזכור שישנם גורמים נוספים מלבד תהליכי ניוון וחולשה גופנית שעלולים לגרום לנפילות בקרב מבוגרים בין היתר מחלות רקע, תופעות לוואי של תרופות, סביבת מגורים מכשילה וליקויים קוגניטיביים. ועל כן צריכים המבוגרים להקפיד על צריכת תרופות מינימלית ומדויקת על מנת להימנע מסחרחורות ושאר תופעות לוואי שעלולות לגרום לנפילות. גורמי סיכון נוספים שיש לקחת בחשבון כוללים סביבת מגורים נקייה ממכשולים ורוויה בידיות אחיזה ומעקות.

 Geriatrics and Gerontology International, March 2009

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לשפר שיווי משקל

לשפר שיווי משקל יועיל למניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

לשפר שיווי משקל
שיווי משקל מונע פציעות ספורט

שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם  סיכון גבוה לפציעות.

שיווי משקל מונע פציעות ספורט
ורטיגו טיפול

ורטיגו? טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים. מדובר למעשה בתחושה מפחידה שבהאתה ו/או הסביבה שלך חשים שאתם זזים ו/או מסתובבים. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שחולפות תוך שניות עד דקות ונמשכות עד מספר ימים גם בלי טיפול. 

ורטיגו טיפול
סחרחורת טיפול

סחרחורת? טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך. תחושת סחרור היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. 

סחרחורת טיפול
סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול
אימונים בבריכה לשיפור היציבות

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

אימונים בבריכה לשיפור היציבות
סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט
כוח ושיווי משקל מונעים פציעות

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות! עיסוק בספורט נושא עמו גם צד מכוער - פציעות ספורט. לא כול הפציעות מדווחות ולכן קשה לאמוד במדויק את כמות הפציעות אך מדובר בתופעה אדירת מימדים. במחקר הנוכחי נמצא שאימוני כוח ושיווי משקל יעילים למניעת פציעות ספורט. 

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות
יכולים לעמוד על רגל אחת?

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

יכולים לעמוד על רגל אחת?
נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות ולמוות בקרב מבוגרים הוא בעיקר ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת. 

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)