Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון? מהלך המחלה הצפוי על פי מחקרים רבים הוא לרוב שיפור גורף גם בלי טיפול. כאבי גב תחתון מהווים בעיה משמעותית. רק חלק קטן מהסובלים מהם נמצאים גם ברמת סיכון גבוה לסבול בעתיד מנכויות ומכאבים כרוניים. רוב החולים יחלימו.

כאבי גב תחתון הם תופעה שכיחה ובמקרים רבים נותרים החולים הסובלים מכאבי גב תחתון עם כאבים ומגבלות תפקודיות למשך שנים ארוכות ואפילו לכול החיים. לטענת החוקרים עד 70% מהתושבים בארצות הברית יסבלו מכאבי גב תחתון ורבים מהם יוסיפו לסבול לאחר מכן מבעיות כרוניות. למרות זאת אין מספיק נתונים לגבי הגורמים שעשויים לנבא קושי בריפוי וליקויים תפקודיים עתידיים בעקבות התקף כאבי גב תחתון. המחקר מציין למעשה את היכולת של האירוע הראשוני של כאבי הגב החריפים לנבא את הכיוון שאליו עלולה הבעיה להתפתח.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון, מהלך המחלה - רקע

כאבי גב תחתון היא מהבעיות הרפואיות השכיחות ביותר לאדם. מלבד עוגמת הנפש לחולה, כאבים אלו גורמים לנכויות,  קושי תפקודי, הפסדים כלכליים עצומים בגלל אובדן ימי עבודה, פיצויים, ימי מחלה, טיפולים רפואיים ועוד. עדיין ישנם חילוקי דעות לגבי הפרוגנוזה (Prognosis) או התחזית לגבי שיפור או ריפוי של מקור הכאבים הללו.

מחקרים שונים טוענים שב-90% מהמקרים החולה שסובל מכאבי גב תחתון צפוי להחלים תוך 6 שבועות. מצד שני ישנם מחקרים מעט פחות אופטימיים המדברים על כך שרק ב39 - 76% מהמקרים החולה אכן יחלים תוך זמן קצר. אצל האחרים התמונה מורכבת יותר. חלקם מבריא מאוחר יותר וחלקם נותר עם כאבים ומגבלות כרוניות. מה הם הגורמים לכך שחלק מהחולים יחלימו מהר יחסית ויחזרו לתפקוד מלא וחלק אחר ימשיך לסבול מסימנים ותסמינים שונים שנים אחרי האירוע המקורי ולעתים אף לכול אורך החיים? המחקר הנוכחי יצא לבדוק בדיוק את העניין הזה.

המחקר

מהי הפרוגנוזה של כאבי גב תחתוןכאבי גב תחתון הם עניין שכיח והרבה חולים נותרים עם סימנים ותסמינים כרוניים כולל כאבים ומגבלות תנועה. עדיין מעט מאוד ידוע על הם הגורמים המשפיעים על הפרוגנוזה של חולים אלה. המטרה של המחקר הזה הייתה לבדוק מה הם הגורמים המנבאים ריפוי של החולה בטווח הקצר ובטווח הארוך.

המחקר: מטרת המחקר הייתה לזהות את אותם גורמים שיעזרו לנבא את התוצאות ארוכות הטווח והתוצאות קצרות הטווח של כאבי גב תחתון. לצורך המחקר נותחו נתוניהם של 488 חולים שטופלו בגין כאבי גב תחתון. החוקרים עקבו  אחר החולים הללו בנקודת זמן אחת לאחר  6 חודשים ובנקודת זמן שנייה לאחר 5 שנים. החוקרים עשו שימוש בסולם מקובל למדידת הכאב ולמדידת מגבלות התנועה.

ממצאי המחקר: לאחר 6 חודשים נמצא שכאבי גב תחתון חמורים במיוחד העלו את הסיכון ב12% לתהליך ריפוי איטי שמותיר אחריו מגבלות וכאבים כרוניים. לאחר 5 שנים נמצא שכאבי גב חמורים במיוחד העלו את הסיכון ב9% לכך שתהליך הריפוי יהיה איטי ויותיר אחריו מגבלות וכאבים כרוניים.

לאחר 6 חודשים נמצא שאמונה של החולה שהבעיה שלו היא חמורה במיוחד העלתה את הסיכון ב4% לתהליך ריפוי איטי שמותיר אחריו מגבלות וכאבים כרוניים. לאחר 5 שנים נמצא שאמונה של החולה שהבעיה שלו היא חמורה במיוחד העלתה את הסיכון ב6% שתהליך הריפוי יהיה איטי ויותיר אחריו מגבלות וכאבים כרוניים. 

מסקנות המחקר: המחקר הנוכחי מדגים כיצד העוצמה הראשונית של כאבי גב התחתון והאמונה של החולה שבעייתו חמורה במיוחד מהווים גורמי סיכון לכך שאכן הכאבים והמגבלות שהם חשים יוותרו לאורך זמן. עוצמת כאב חמורה ותפיסת הבעיה כחמורה הם שני גורמים שניתן לשלוט בהם בשלב הייעוץ של החולים עם גורמים מקצועיים.

The Journal of Pain, Aug. 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)