Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

הצוואר האנושי מתאפיין בטווחי תנועה מרשימים. המבנה הגאוני של עמוד השדרה הצווארי מאפשר תנועה נרחבת, יציבות יחסית, יצידה בעומס הנשאיה של הראש והגנה על חוט השדרה. עם זאת לעתים קרובות אנשים סובלים מצוואר תפוס, תחושת נוקשות, וכאבים. תסמינים אלו מהווים גורם משמעותי בפגיעה באיכות חיים ובירידה בפריון העבודה. ברוב המקרים הנזקים הגורמים לתסמינים הללו אינם משמעותיים וצפויים להירפא תוך ימים ספורים. עם זאת ישנם גם גורמים אחרים שחלקם מסכני חיים שעלולים לגרום לתסמינים הללו חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה ביעילות. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צוואר תפוס גורמים - רקע

"נתפס לי הצוואר" היא תלונה שכיחה במרפאתי. תחושת התפיסות הזאת נגרמת לרוב בגלל פגיעה פיזית מקומית באחת מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הצוואר או בגלל לחץ נפשי המשפיע על התפקוד של הרקמות הללו. פגיעה פיזית ברקמות הללו מתרחשת לרוב בגלל פציעה טראומטית או על רקע שימוש יתר. בין הרקמות הנכללות בצוואר שפגיעה בהן עלולה לגרום בין היתר לצוואר תפוס נציין את השרירים, גידים, רצועות, חוליות עמוד השדרה הצווארי, הדיסקים הבין חולייתיים, הסחוסים במפרקים הפצטלים ועוד.

תנועות צוואר "הנוגעות" ברקמה הפצועה גורמות לכאב, מגבלת תנועה ותחושת צוואר תפוס. לעיתים קרובות אל תחושות התפיסות והנוקשות עלולים להיות נלווים גם כאבי ראש ו/או כאבי שכמות ו/או כאבי גפיים עליונות. פגיעה אפשרית בדיסק הבין חולייתי עלולה לגרום, מלבד כאבים ותחושת נוקשות ותפיסות גם לסימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול וחולשה בגפיים.

כאמור ברוב המקרים מגבלות התנועה או הקושי להניע את הצוואר נובעים מפציעה מינורית באחת או יותר מרקמות הצוואר ועמוד השדרה. חבלה מינימלית, תנועה לא טובה, ליקוי יציבה, ליקוי ארגונומי ועוד עלולים להיות מנגנון הפציעה של אחת או יותר מהרקמות בצוואר. יש לעתים שהתחושה שהצוואר תפוס מתפתחת עקב מתחים נפשיים והכיווץ הבלתי רצוני של שרירי הצוואר הנלווים להם. תחושת צוואר תפוס עלולה להתפתח גם בגללהפרעות ומחלות בריאותיות רציניות יותר כמו למשל דלקות פרקים, דלקת קרום המוח ועוד. תהליך אבחוני מסודר והליך מדוקדק של אבחנה מבדלת יאפשרו לזהות את הרקמה המעורבת ולהעריך את חומרת הנזק. .

גורמים אפשריים לצוואר תפוס

גורמים עיקריים לתחושת התפיסות והנוקשות שלכם כוללים:

מתיחה, שחיקה, קרע לאחת הרקמות

צליפת שוט

פגיעה מכנית בבעמוד השדרה הצווארי ו/או ברקמות הפועלות סביבו עלולה להיגרם בגלל סיבות רבות. לרוב מדובר בשימוש יתר בשרירי הצוואר המתכווצים או נמתחים יתר המידה אך לעתים מעורבות גם רקמות אחרות כולל גידים, רצועות, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים ועוד. הסימנים והתסמינים כוללים לרוב כאבים ברמות חומרה שונות, מגבלות תנועה וקושי לסובב את הצוואר. בין הגורמים השכיחים לנזקים אלו לרקמות הצוואר נמנה טראומה (פציעת ספורט, נפילה, צליפת שוט או כול טראומה אחרת), מאמצים חוזרים (מנח שינה לקוי, ישיבה לקויה, יציבה לקויה, שהות ממושכת עם הצוואר מוטה מטה מביט למשל על מסך הטלפון) ועוד.

דלקת פרקים

נזקים לרקמות השונות בעמוד השדרה הצווארי עלולים להיגרם גם בגלל דלקות פרקים. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא כמובן דלקת פרקים ניוונית. דלקות פרקים נוספות שעלולות לפגוע בעמוד השדרה הצווארי כולל בין היתר דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת ועוד. דלקות פרקים אלו שוחקות והורסות את הסחוסים התוך מפרקיים ופוגעות בין היתר גם בחלקים הגרמיים של עמוד השדרה. כמובן שגם במקרה הזה תחושת צוואר תפוס שכיחה במצבים אלה.

דלקת זיהומית

דלקת זיהומית חיידקית (סטפילוקוקוס?) שעלולה להתפתח באחת מחוליות עמוד השדרה העליון ולגרום להרס מקומי יכולה גם ,לגרום לתחושה של נוקשות ותפיסות בצוואר. תסמינים נוספים בגין דלקת זיהומית של מרכיב כלשהו בחלק זה של עמוד השדרה כולל חום גבוה. גם דלקת קרום המוח (מנינגיטיס) עלולה לגרום לתחושה תפיסות ונוקשות עורפית. תסמינים נוספים בגין מחלה זו כוללים חום גבוה, הקאות וכאבי ראש. את הנוקשות העורפית במקרה של דלקת קרום המוח ניתן לזהות באמצעות כפיפה של העורף אשר גורמת לכפיפה מידית של הברכיים או הרמה של הרגליים כדי להפחית את הלחץ שנוצר. הזנחה של דלקת קרום המוח עלולה לגרום לאובדן הכרה ומוות.

מתח נפשי 

מתח נפשי עלול בין היתר לגרום להתכווצות שרירים בלתי רצונית בגב העליון, שרירי הפנים ושרירי העורף. התכווצות שרירים בלתי רצונית מסוג זה גורמת לעתים קרובות לתחושת של תפיסות, מוגבלות ונוקשות של עמוד השדרה העליון. לעיתים תתלווה לתחושות הללו בצוואר גם כאב ראש מסוג תעוקתי - כאב ראש תעוקתי (Tension headache). סוג זה של כאב ראש נחשב לסוג שכיח ביותר ונאמד בכ 90% מכלל כאבי הראש.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים אפשריים כאשר הצוואר מוגבל ותפוס בגלל נזק מקומי לחוליות עמוד השדרה ו/או הרקמות הפועלות סביבו עלולים לכלול מלבד כאבים בצוואר ומוגבלות תנועתית גם כאבי ראש, כאבי שכמות, כאבים המוקרנים לידיים, נימול וחולשה באחת הגפיים או יותר. כאשר דלקת זיהומית היא הגורם לתחושות של נוקשות ותפיסות אנו מצפים לזהות גם חום גבוה. דלקת קרום המוח תגרום לנוקשות עורפית ומלבד נוקשות זאת גם לחום גבוה, הקאות וכאבי ראש. 

עוצמת התסמינים משתנה בהתאם לסוג הבעיה ולמידת הנזק. רוב המקרים הינם קלים והתסמינים בגינם יחלפו תוך ימים ספורים. כמובן שחומרת הנזק מכתיבה גם את משך הזמן שנסבול מהתסמינים. עם זאת יש לזכור שאחוז ניכר מאנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים וסבלו מתסמונת צליפת השוט ממשיכים לסבול מכאבים כרוניים עוד שנים ארוכות לאחר האירוע הטראומטי.

ארגונומיה לקויה, מה השפעתה?

צוואר תפוס מעבודה

עמוד השדרה העליון נושא את הראש ומקנה את היציבות ואת התנועה הנדרשים לתפקודו. שלא כמו עמוד השדרה החזי שנתמך על ידי בית החזה והצלעות, עמוד השדרה הצווארי אינו נתמך בדבר. חוסר הגנה זה חושף אותו למגוון רב של כוחות ועומסים ובעקבות זאת גם לסיכון גבוה יותר לפגיעות. ארגונומיה תקינה מוודא מצמצת את העומסים הללו ומצמצמת את נזקם. ארגונומיה לקויה ובכלל זה עמדת עבודה לקויה, מנח עבודה לקוי, מזרן או כרית לא מתאימים, מנח שינה לקוי, "תנועה לא נכונה" ועוד ועוד מעצימה את העומסים המוטלים על הצוואר וחמור יותר מעבירה אותם דרך צירים לא  נכונים. התוצאה נזקים לעמוד השדרה ומגוון של סימנים ותסמינים כולל תחושת תפיסות, מוגבלות תנועתית ונוקשות. 

העבודה המשרדית, בעיקר נכון הדבר לגבי עבודה עם מחשבים, גובה מחיר בריאותי יקר. עבודה עם מחשב בתנוחה לקויה או בתנוחה מקובעת גורמת ליותר פגיעות צוואר מכול עבודה אחרת כולל עבודה בענף הבנייה עם פיגומים וסולמות. הנזקים אינם נגרמים רק מהליקויים הארגונומיים בעבודה אלא גם בגלל תנוחת שינה לקויה (על הבטן), סגנון שחייה לקוי, מבט כפוף על הטלפון הסלולרי ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
עמוד שדרה צווארי בדיקה

עמוד שדרה צווארי? בדיקה נדרשת כדי לאתר את הגורם לסימנים ולתסמינים הנובעים מאזור זה ולטפל בהם בהקדם. בדיקה זאת תאפשר זיהוי הרקמה שניזוקה ותאפשר אומדן של חומרת הנזק. ללא אבחון אמין יעילות הטיפול בסימנים ובתסמינים נפגעת.

עמוד שדרה צווארי בדיקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)