Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מפרק הירך? אנטומיה וביומכניקה עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הסימנים והתסמינים במפרק. בחלק ניכר מהמקרים מקור הבעיה אינו במפרק עצמו אלא נובע מפציעת גב כמו פריצת דיסק מותני, לחץ על עצב מותני הנוצר עקב כך ותסמינים המושלכים לאזור האגן. 

 כאבים באזור הירך יכולים להיגרם ממגוון גדול של בעיות ובכללן בעיות גב. החל מנזקים למפרק ורקמותיו וכלה בנזקים לרקמות מרוחקות בעלות יכולת השלכת כאב לירך. ישנה חשיבות עליונה לערוך אבחנה מבדלת על מנת לשפר את הסיכוי לזיהוי מקור הכאבים בירך. אבחון מהיר של מקור הכאב יאפשר טיפול נכון וימנע התפתחות כאבים כרוניים וליקויים תפקודיים. אם זאת, לא תמיד קל לאבחן כאבים בירך וסביב המפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה - רקע

בגלל הקרבה האנטומית בין הירך לבין הגב התחתון קיים קושי לזהות האם הכאבים מקורם במפרק הירך או בגב התחתון. הרבה פעמים מגיעים למרפאתי אנשים עם כאבים בירך ולאחר בדיקה מתברר שהם למעשה סובלים מפריצת דיסק בגב התחתון ולמעשה אין להם כול בעיה בירך. כמובן שגם תופעה הפוכה תיתכן, תלונה על כאבי גב שמתבררת בסופו של תהליך האבחון כבעיה במפרק הירך. בהרבה מקרים נדרשת אבחנה מבדלת על מנת לזהות את הגורם המדויק לכאבים הללו. הכרת האנטומיה והביומכניקה של מפרק הירך מהויה כלי עזר רב חשיבות במלאכת אבחון תלונות של כאבים בירך או מחוצה לו.

אנטומיה של מפרק הירך

אנטומיה וביומכניקה של מפרק הירךמפרק הירך הוא מפרק סינוביאלי כדורי בעל יכולת תנועה רחבה הנוצר מהמפגש בין החלק העליון של עצם הירך (Femur) לבין המרחשת באגן (Acetabulum). קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. הסחוס במפרק הירך עבה במיוחד ומגיע ל10-15 מ"מ.

לברום, מעטפת ורקמה סינוביאלית

סביב המרחשת באגן קיימת רצועה היקפית הקרויה לברום (Labrum) שתפקידה להעמיק את המרחשת ובכך לשפר את האחיזה בעצם הירך. המשמעות של אחיזה משופרת בראש עצם הירך היא סיכון מופחת לפריקת המפרק. סביב מפרק הירך ישנה קופסית המפרק (Capsule) שתפקידה לייצב ולהגן על המפרק. בחלק הפנימי של הקופסית קיימת רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) שתפקידה לייצר נוזל סינוביאלי ולסוכך את חלקי המפרק. חלקים נוספים כוללים את כריות הבורסה (Bursa) שתפקידן לרפד, לשכך ולהגן מכוחות חיצוניים ועוד.

רצועות

המפרק מחוזק על ידי רצועות. רצועת הכסל והירך (Iliofemoral), רצועת החיק והירך (Pubofemoral), רצועת השת והירך (Ischiofemoral), רצועת ראש עצם הירך (ligament of femur head) והרצועה החוצה את השקע המרחשתי (Acetabulum transverse). לרצועת ראש עצם הירך יש משמעות קלינית רבה שכן הפגיעה בה עלולה להסתיים בנמק של ראש עצם הירך. הסיבה לכך היא שהעורק שמספק דם לראש עצם הירך עובר דרך הרצועה. 

כלי דם ועצבים

כלי הדם המזינים את המפרק בדם עשיר בחמצן כוללים את העורק סירקומפלס פנימי (Medial circumflex), את אובטורטור (Obturator), את גלוטיאוס עילי (Superior gluteus) וגלוטיאוס תחתי (Inferior gluteus). הוורידים המקבילים אוספים את הדם הרווי בפחמן דו-חמצני וחומרי פסולת מטבולית ומובילים אותו אל הלב. העצבים המעצבבים את הירך מקורם בעמוד השדרה המותני. הצמה העצבית הנקראת לומבו סקרל פלקסוס (Lumbosacarl plexus) עושה דרכה במורד הרגל, מעצבבת את הרקמות ומאפשרת את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך הרגל. בין העצבים ניתן למצוא ענף של עצב האובטורטור (Obturator) עצב הירך (Femoral) ועצב הסיאטיק (Sciatic).

שרירים ותנועות

מגוון רחב של שרירים מוציא לפועל את טווחי התנועה המרשימים של מפרק הירך:

כפיפה ופשיטה של הירך

שרירים שמבצעים כפיפת ירך כוללים: השריר מותח המחתלה הרחבה ( Tensor fasciae latae), שריר הירך הישר (Rectus femoris) ושריר הכסל והמותניים  (Iliopsoas). שרירים שמבצעים פשיטת ירך כוללים: השריר החצי קרומי (Semimembranosus), השריר החצי גידי (Semitendinosus), שריר העכוז הגדול (Gluteus maximus) ושריר הירך הדו-ראשי (Biceps femoris).

תנועות סיבוביות של הירך

השרירים שמבצעים סיבוב פנימה של הירך כוללים את השריר מותח המחתלה הרחבה ואת שרירי העכוז האמצעי והקטן (Gluteus medius and minimus). שרירים שמבצעים סיבוב חיצוני של מפרק הירך כוללים את את השריר הסותם החיצון (Obturator externus), השריר הסותם הפנימי (Obturator internus), שריר התאומים העליון (Gemellus superior), שריר התאומים התחתון ( Gemellus inferior) ושריר הירך המרובע (Quadratus femoris). 

הרחקה וקירוב של הירך

השרירים המקרבים (Adductor muscles) כוללים את שרירי המתוויך הגדול (Adductor magnus), הארוך (Adductor longus) והקצר (Adductor brevis). השרירים שמבצעים הרחקה (Adbuctor muscles) כוללים את שרירי העכוז האמצעי והקטן . 

ביומכניקה בסיסית של מפרק הירך

מפרק הירך הוא מפרק מורכב ביותר. החשיבות של מפרק ירך תקין לביצוע המטלות היום יומיות שלנו כולל עמידה, הליכה או ריצה במגרש המשחקים היא קריטית. הבנת היכולות התנועתיות ואופן התנועה התקין של מפרק זה עשויה להועיל לנו בבואנו לאבחן מה השתבש בעבודת המפרק. תפקידיו של מפרק הירך כוללים הענקת יציבות לגוף במצבים של נשיאת משקל כולל הליכה, ריצה וקפיצה, לאפשר תנועה של הרגל במרחב, להעביר כוחות ועומסים מפלג הגוף העליון, מפרקי העצה והכסל והאגן מטה לכיוון הרגל וכף הרגל.

שינויים מבניים מינוריים או שינויים בזוויות של המפרק ישפיעו באופן דרמטי על העומסים המוטלים במורד השרשרת הקינטית. מסיבה זאת חשוב לבדוק את המיקום של המפרקים השונים, את הזוויות שלהם ואת האיזון או חוסר האיזון שהתפתחו ברקמות התומכות (רצועות, מעטפת מפרק) וברקמות המניעות (שרירים).

האם שריר הירך הישר (Rectus femoris) ושריר הכסל והמותניים  (Iliopsoas) קצרים מידי? ומה המשמעות של זה בכול הנוגע לשינויי בעומסים. האם צוואר הירך נמצא בזווית גדולה מידי ומה המשמעות של זה בכול הנוגע לעומסים ולפציעות האפשריות?

זוויות חשובות במפרק הירך

זווית צוואר ירך ועצם ראש הירך

כך למשל הזווית שבין צוואר הירך לעצם ראש הירך (Angle of inclination) . אצל אדם בוגר ובריא ערך הזווית היא בין 120-140 מעלות.  מצב שבו הזווית קטנה מ115 מעלות אנו מוגדר קוקסה ורה (Coax vara). במצב זה העומס עובר מראש עצם הירך אל צוואר הירך ובכך נחשף צוואר הירך לעומסים גדולים יותר ושברים פוטנציאלים.  במצב של קוקסה ורה מתקצרים גם השרירים הפועלים בין האגן לבין התל הגדול בירך ומשנים את אופן עבודתם.

מצב שבו הזווית גדולה מ- 140 מעלות מוגדר כ- קוקסה ולגה (Coxa valga). במצב הזה עובר עיקר העומס מצוואר הירך אל ראש הירך וגורם לשכיחות גבוהה של פגיעות בראש הירך כולל פריקה של הראש מהמרחשת. חשוב לציין שמצב של קוקסה ולגה הוא נורמלי אצל תינוקות ולכן הם פגיעים לפריקות מפרקי ירך. לאחר שהם מתחילים ללכת הזווית נעשית נורמלית. 

זווית הפיתול של ראש צוואר הירך

זווית חשובה נוספת היא זווית הפיתול (Angle of torsion) של ראש וצוואר הירך ביחס לציר של עלית העלי (Condyles) של עצם הירך. זווית זאת היא בעלת השפעה נכרת על התפקוד של מפרק הירך. באופן תקין אצל אדם בוגר ובריא הזווית הזאת צריכה להיות בין 12-15 מעלות.  מצב שבו אין זווית או הזווית קטנה מידי נקרא רטרוורשיון (Retroversion) ומחייב את האדם לסובב את הרגל החוצה כדי לאפשר מנח ניטראלי של ראש עצם הירך בתוך המרחשת. התוצאה כף רגל פונה החוצה (כפות רגלי יונה).

מצב שבו הזווית גדולה מידי נקרא אנטורשיון (Anteversion) ומחייב את האדם להיות במנח של פיקות ברכיים "מנשקות" כדי לאפשר מנח ניטראלי של ראש ירך מחרשת. אנשים אלו חשים בנוח לשבת בישבת צפרדע או W כאשר הרגליים מקופלות לאחור. כמובן שגם במקרים הללו העומסים על המפרקים אינם אופטימאליים והתוצאה עלולה להיות בלאי מוקדם ופציעות. חשוב לציין שבאופן טבעי אצל תינוקות ראש וצוואר הירך פונים קדימה יותר (40 מעלות) והזווית מתקצרת ל15 מעלות עם התבגרותם. 

המשך לקרוא אודות גורמים נוספים להתפתחות כאבים באזור מפרק הירך כולל פריצת דיסק וכן אודות הבדלים באורך הרגליים והמשמעות שלהם בכול הקשור להתפתחות כאבים בירך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
איחוי מהיר של שבר בירך

איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים שנפגעו והרופאים. המחקר הנוכחי טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

איחוי מהיר של שבר בירך
כאבים בירך בקרב רקדנים

כאבים בירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

כאבים בירך בקרב רקדנים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)