Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים? אבחון וטיפול ללא דיחוי עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. לרוב מיחושי פנים מתפתחים בגלל פצעונים או בעיות שיניים וחניכיים, לעתים הסיבה היא פתולוגיה קשה. חלק מהמקרים צריכים להיות מופנים לכירופרקט וחלק אחר לחדר מיון.

פגיעה במפרקי הלסת היא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים שמופעים בפנים ואינם על רקע בעיות שיניים או חניכיים. כאבי פנים יכולים גם להיות מושלכים בכאבי ראש או להיגרם מסיבות אחרות. את ההבדלה בין הגורמים השונים למיחושים אלו נבצע באמצעות היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ולעתים גם דימות ובדיקות מעבדה. הזנחה והתעלמות ממיחוש זה או אחר הללו עלולים במרקה הטוב לגרום להתפתחות לנזקים כרוניים וקושי לרפא את מקור הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים אבחון וטיפול - רקע

ברוב המקרים הגורמים לכאב שמופיע בפנים יהיו חסרי חשיבות מיוחדת כמו למשל פצעונים, או חתך מגילוח אך לפעמים פתולוגיות משמעותיות הן שגורמות להופעתם. בין הגורמים המשמעותיים נמנה דלקת זיהומית בפה או בסינוסים, תסמונת מפרק הלסת, הרפס זוסטר, דלקת בעצב המשולש, מיחושים בסנטר הנלווים לאוטם שריר הלב ועוד.חומרת הכאב וטבעו תלויים בסוג הרקמה שניזוקה וחומרתה. רצוי לאבחן כול מיחוש שמופיעים ללא סיבה נראית לעין כדי שאפשר יהיה להימנע מתסמינים כרוניים וסיבוכים אפשריים.

אבחון 

ריבוי הגורמים שעלולים להוביל להתפתחות כאבים ביחק זה או אחר של הפנים הופך את האבחון והניהול שלהם לאתגר לכול קלינאי. אנו מתחילים את מלאכת האבחון מלקיחת היסטוריה רפואית ולמידה של מאפייני הכאב ושל כול יתר הסימנים והתסמינים שנלווים לכאב.

היסטוריה רפואית

נלמד על המיקום המדויק של הכאב, על חומרתו, מאפייניו, מתי החל, כיצד החל, מה גרם לו, באיזו תדירות הוא מופיע, כמה זמן נמשך, מה מחמיר ומה מפחית אותו וכמובן האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים. נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו, נלמד על התחביבים, על העיסוק ועל ענף הספורט המועדף עליכם. נשאל  לגבי טיפולים תרופתיים, אשפוזים קודמים, ניתוחים ופציעות קודמים. האם עברתם לאחרונה ניתוח עיניים או טיפול שיניים? 

בדיקה גופנית

בדיקה גופנית יסודית  תכלול כמובן גם בדיקה נוירולוגית מקיפה. יש להימנע מנטיית יתר לזהות את דלקת מערות האף (סינוסיטיס) כאחראית לכאבי הפנים. נתבונן בפנים בניסיון לזהות חוסר סימטריה, נפיחות אדמומיות ועוד. נמשש את פניו, ראשו וצווארו של החולה בניסיון לאתר אזורים רגישים כמו מפרקי הלסת, נקודות הדק בשרירי הפנים או בעורף ועוד. נניע את הצוואר כדי לחפש כאבים וליקויים באופן תנועתו. נערוך בדיקה נוירולוגית לשלילת מעורבות עצבית.

מעבדה ודימות

בהתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית נחליט האם לשלוח את החולה לביצוע בדיקות מעבדה או דימות כגון רנטגן, CT או MRI. בדיקות אלה עשויות לאשר או לשלול את האבחון שהגענו אליו.

דגלים אדומים

 נוכחות של סימפטומים כגון כאבי פנים שמתפתחים בפתאומיות ומוקרנים מהחזה או מהיד השמאלית, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, ראייה כפולה, אובדן הכרה, קושי לנשום וצוואר נוקשה מעלים את החשש לחיי המתלונן ועל כן מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק.

אבחנה מבדלת

לאבחון והבדלה של מקור ההכאב בפנים נעשה שימוש במידע על מיקומו, מה מחמיר אותו, על הסימנים והתסמינים הנוספים שנלווים אליו, ממצאים מבדיקות המעבדה ומהדימות.

אבחון על פי מיקום הכאב

כאבים בפנים אבחון וטיפול

כאבים באזור האוזן יכולים להיות מוקרנים מבעיה בעור, נקודות הדק שריריות, מפרק הלסת, שיניים וגרון. מיחושים במרכז פניו של החולה יכולים להגיע מדלקת בנקודות הדק שריריות, דלקת במערות האף, דלקת בשיניים וסרטן. כאבים חדים בפנים באזורים שמצויים תחת אחריותו העצב המשולש (Trigeminal) עלולים להצביע על טריגמינל נוירלגיה (Trigeminal neuralgia). מיחושים חזקים באזור הפה עלולים להצביע על דלקת שיניים או חניכיים.

אבחון על פי הגורמים שמחמירים את הכאב

לעיסה מחמירה את הכאבים שלכם? יתכן ומקור הכאבים הוא תסמונת מפרק הלסת, דלקת שיניים או דלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis) אשר גורמת בין היתר לקושי בלעיסה (Jaw claudication). מגע בפנים מעצים את הכאבים שלכם? סביר להניח שאתם סובלים מטריגמינל נוירלגיה. לחץ נפשי מעצים התסמינים שלכם? יתכן ואתם את סובלים מכאב ראש מתחי (Tension face ache). כאבים בפניו של החולה מוחמרים בהרכנת הראש, שיעול או התעטשות? יתכן ומדובר בדלקת של מערות הפנים (Sinusitis).

אבחון על פי התסמינים נלווים

האם מלבד המיחושים בפניו של החולה הוא מתלונן גם על מיחושים בראש, שינויים בראייה חולשה ומיחושי שרירים? יתכן ומדובר בדלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis) ו/או פולימיאלגיה ראומטיקה (polymyalgia rheumatica) מחלת מפרקים דלקתית. החולה מתלונן גם על אאורה? יתכן ומדובר במיגרנה. החולה מתלונן גם על עיניים שנוטות לדמוע באופן בלתי פוסק? יתכן שהגורם הוא חסימה של צינורית הדמע שנגרמת לרוב על ידי גידול סרטני. החולה מתלונן גם על הפרשות מהאוזניים ופגיעה בשמיעה? יתכן והגורם הוא דלקת זיהומית באוזניים או בעצם המסטויד (Mastoid process).

מלבד המיחושים בפניו של החולה הוא מתלונן גם על אף חסום או יש נזלת או דימום מנחיר אחד? יתכן והגורם הוא בעיה בסינוסים המקסילריים (דלקת או חסימה על ידי גידול). החולה מתלונן גם על ליקוי של שיווי המשקל? יתכן ומדובר בגידול ראשוני או גרורתי או בדלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis). החולה מתלונן גם על חום וצמרמורת? יתכן ומדובר בדלקת זיהומית. החולה מתלונן גם על דיכאון, חרדות, לחצים נפשיים? יתכן ומקור הבעיה הוא נפשי. החולה מצלונן גם על תחושה של רחיפה, סחרחורת, בחילה, ראייה כפולה או אובדן הכרה? גשו בדחיפות לחדר מיון יתכן ואתם סובלים מדימום תוך גולגולתי.

אבחון על פי סימנים קליניים

מלבד המיחושים בפנים החולה סובל מאדמומיות ושלפוחיות זעירות בעור מעל האזורים שהעצב המשולש (הטריגמינל) מעצבב עשויים להעיד על הרפס זוסטר - שלבקת חוגרת. אדמומיות מקומית באזור בו יש לנו מיחושים עשוי להעיד על דלקת זיהומית מקומית או גידול ראשוני או ממאיר. שיתוק שרירי הפנים (Facial palsy) עשויים להעיד על גידול בבלוטת הרוק (Parotid gland). רגישות מעל עורקי הרקה עלולים להעיד דלקת עורקים של הרקה (temporal arteritis). נפיחות של בלוטות הלימפה עשויים להעיד על דלקת כל שהיא או על מחלת הסרטן.

אבחון על פי בדיקות מעבדה

לצורך האבחון ניתן במידת הצורך להיעזר בבדיקות דם: ספירת דם שמעידה על ספירה גבוהה של תאי דם לבנים תעיד על דלקת זיהומית או מחלה סרטנית. ערכים גבוהים של שקיעת דם (ESR) ו/או של CRP יעידו גם הם על דלקת זיהומית, מחלה סרטנית או על דלקת עורקים של תאי ענק (Giant cell arteritis). צילומי רנטגן עשויים לעזור לנו לאתר הרס של הסינוסים על ידי מחלה סרטנית או דלקת של הסינוסים.

צילום רנטגן של זיז המסטויד עשוי לעזור לנו לשלול או לאשר זיהום מקומי. אמצעי הדמיה מתקדמים CT or MRI יכולים לעזור לנו לאתר גידולים סרטניים ומידת התפשטותם. הדמית בלוטות רוק בעזרת חומר ניגוד ( Sialography) ודיקור המבוצע במטרה לקבל דגימת רקמה יכולים לעזור באיתור של פתולוגיות בבלוטת הרוק או חסימתן על גורמים שונים כולל אבנים שנוצרו. 

ניהול וטיפול

לאחר תהליך האבחון יחל השלב הטיפולי. אבחון מדויק מעלה את הסיכויים לריפוי של הכאב. אנו במרפאתנו מטפלים בגורמים שריר ושלד אשר מעורבים בכאבי הפנים. כול כאב או בעיה רפואית שמצריכים טיפול תרופתי, כירורגי או אונקולוגי מופנים.

דלקת מערות האף

דלקת במערות האף - סינוסיטיס (Sinusitis) מאובחן לרוב על ידי רופאי אף אוזן גרון באמצעות בדיקות דם, בדיקת ההפרשות ובדיקה של הסינוסים (באמצעות אור וטופוגרפיה ממוחשבת). יש להבדיל בין סינוסיטיס שנגרם מזיהום או אלרגיה. הטיפול הוא תרופתי בעיקרו. תרופות להפחתת הגודש והכאב, תרופות אנטי אלרגניות (לגבי סינוסיטיס אלרגני), תרופות אנטיביוטיות (סינוסיטיס חיידקי). אם הגורם לסינוסיטיס הוא חסימה של המעברים (התעבות הרירית, גידול סרטני) יש צורך לנסות ולטפל בגורם כולל באמצעים כירורגיים. 

תסמונת מפרק הלסת

בדומה לאבחון בעיה בכול מפרק אחר בגוף גם האבחון של תסמונת מפרק הלסת (TMJ syndrome) יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית ויכלול בדיקה פיזית מקיפה של מפרק הלסת. ניתן לנסות ולטפל במיחושים קליים מפרק הלסת, לפחות בתחילה באופן עצמוני על ידי מנוחה, הימנעות מאכילת דברים קשים ועוד. בשלבים מתקדמים של התסמונת יש צורך להיעזר בגורמים מקצועיים כגון כירופרקט. טיפול מקצועי יכלול שימוש בעזרים להורדת דלקות, שיפור של טווח התנועה ושל התפקוד הביו-מכני של המפרק. במידת הצורך יופנה החולה לקבלת טיפול תרופתי. רק במקרים נדירים מוצדק לטפל כירורגית בתסמונת מפרק הלסת. 

טריגמינל נוירלגיה

בדלקת בעצב המשולש (Trigeminal neuralgia) יש לעשות שימוש באמצעי הדמיה מתקדמים לשלול את האפשרות לנזקים ומחלות תוך גולגולתיות. רצוי כמובן להתחיל בטיפולים תרופתיים (Carbamazepine ,Gabapentin) ובמידת הצורך לעבור לפתרונות כירורגיים. ישנם מספר טכניקות כירורגיות אך אין מחקרים המצביעים על העדפה של אחד מהם.

מיגרנה או כאבי ראש אחרים

ראשית יש לערוך את השינויים הנדרשים באורח החיים ולהימנע מכול גורם אפשרי למיגרנה או לכאבי הראש האחרים. טיפולים רפואיים כוללים החל מתרופות אנטי דלקתיות ועד לתרופות תואמי סרוטונין (serotonin agonists) תרכובות בעלות זיקה לקולטני הסרוטונין אשר מסוגלות לדמות את פעולת הסרוטונין בתאי המטרה. ישנם מחקרים המעידים על שיפור במיחושים בפניו ובראשו של החולה בעקבות טיפול בעמוד השדרה הצווארי, מפרקי הלסת והשרירים סביב שניתן על ידי כירופרקט.

כאבי פנים על רקע מתח נפשי

אנשים אלו מתלוננים על כאבי פנים וראש אשר נמשכים מספר שעות לעיתים מידי יום. רמה גבוהה של מתח נפשי מחמירה את הסימפטומים. יש לנסות ליצור שינוי בצורת חיים, טיפול תרופתי במשככי כאב עשויים לעזור אך הטיפול העיקרי יהיה אנטי דיכאוני (amitriptyline). לעיתים יכול טיפול כירופרקטי שניתן במטרה להרפות את שרירי הפנים והצוואר ולשפר את התפקוד הביומכני של אזורים אלו להפחית את הסיכון להתפתחות כאבים כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בפנים

כאבים בפנים? גורמים אפשריים למיחושים בפנים כוללים פציעות מינוריות אבל גם מחלות קשות. לרוב, התסמינים הללו נובעים מבעיות קלות וצפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים המקור עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבים בפנים
דלקת בסינוסים

דלקת בסינוסים? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסיכון לנזק בלתי הפיך. סינוסיטיס היא דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת. התסמינים כוללים בין היתר: נזלת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים וראש חום וחולשה.

דלקת בסינוסים
טינטון צפצופים באוזניים

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

טינטון צפצופים באוזניים
כאבי ראש סוגים

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבי ראש סוגים
הרצאה בנושא כאבי ראש

הרצאה בנושא כאבי ראש כוללת בין היתר התייחסות לגורמים לתופעה המטרידה הזאת ומה ניתן לעשות לגביה. כאבי ראש מעכירים את חיינו מאז ומעולם, כמעט כולם סובלים מהם לעיתים. לרוב אין כאבי הראש אלו אלא תופעת לוואי חולפת למגוון בעיות אחרות. 

הרצאה בנושא כאבי ראש
פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
פגיעות ראש חוזרניות

פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

פגיעות ראש חוזרניות
רוגע ומיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

רוגע ומיגרנה
כאבי ראש גורמים מפתיעים

כאבי ראש? גורמים מפתיעים למיחושים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? מיחושים אלו ולא משנה מה גרם להם מהווים מטרד נפוץ וקשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם הפרעה בריאותית זאת. ידיעת הגורמים לתופעה עשויים למנוע אותה.

כאבי ראש גורמים מפתיעים
כאב ראש אבחון וטיפול

כאב ראש? אבחון וטיפול מהירים יצמצמו הסיכון לנזק בלתי הפיך. מיחושים המתפתחים בראש הם מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. תסמין זה עשוי להיות נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאב ראש אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)