Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

במהלך השנים האחרונות כמות הפגיעות העצומה במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע מטלות ותנועות חוזרניות גורמות לנזקים כלכליים עצומים בשל הטיפולים הרפואיים, בשל אובדן ימי עבודה ובשל הפיצויים המשולמים לחולים. בין הפגיעות הללו ניתן למנות את פגיעות באצבעות כגון אצבע הדק, פגיעות במרפקים כגון מרפק טניס, ותסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome). התופעה שכיחה יותר בעולם המתועש המערבי. על פי מחקר שפורסם בארצות הברית (נאורולוגיה 01/2009) בעשורים האחרונים הוכפלה שכיחות התסמונת. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הקרפלית, מה זה?

תסמונת התעלה הקרפלית היא תסמונת לכידת עצב פריפרי השכיחה ביותר בגוף האדם. על פי מחקרים שונים היא פוגעת ב 5 - 11% מכלל האוכלוסייה עם העדפה ברורה לנשים. רוב החולים בתסמונת זאת  נמצאים בקבוצת גילים שנעה בין 40-60. תסמונת זאת כוללת אוסף של סימנים ותסמינים הנגרמים בגין היצרות של התעלה בשורש כף היד והלחץ הנגרם עקב כך על עצב התווך (Median nerve) שעובר בתוכה. התעלה הקרפלית היא למעשה מרווח אנטומי קטן הנמצאת בבסיס שורש כף היד שרצפתה נוצרת באמצעות שמונה עצמות כף היד (Carpal bones) והתקרה שלה נוצרת באמצעות רצועה הרחבה הקרפלית (Transverse carpal ligament) החוצה מעל.

בתוך התעלה הצרה הזאת נמצאים עצב התווך וגם שמונה גידים של השרירים מכופפי האצבעות. כול הרכיבים הללו מצטופפים בתוך התעלה וכול גורם שמשנה את מצב הרקמות הללו עלול לפגוע ישירות בעצב התווך או לפגוע בעצב באופן עקיף על ידי פגיעה באספקת הדם אליו ולגרום לתסמונת התעלה הקרפלית. גורמים שעלולים לפגוע בתעלה וברקמות שעוברות דרכה ובכך לעלות את הסיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית כוללים פגיעה טראומטית בשורש כף היד או לחילופין עומסי יתר וגירוי דלקתי באחד או יותר מהגידים העוברים בתעלה.

סימנים ותסמינים

התסמינים בגין תסמונת התעלה הקרפלית באים לידי ביטוי בחלקי היד המעוצבבים על ידי עצב התווך, קרי, השרירים של האגודל ושלושת האצבעות שלאחריו (ללא הזרת) ובכלל זה כוח לשרירים התולעיים (lumbricals) הראשון והשני, לשריר מנגד האגודל (Opponens pollicis), לשריר מתוויך האגודל (Adductor pollicis) ולשריר כופף האגודל הקצר (Flexor pollicis brevis) ותחושות לעור של האגודל ולשלושת האצבעות הסמוכות לו כולל האצבע המורה, האמה והקמיצה. 

התסמינים יכולים לכלול כאבים בכף היד (גם כאבי לילה שמעירים משינה) שעלולים להקרין במעלה היד, נפיחות בכף היד, תחושת נימול והירדמות, תחושת דגדוג, שינויי בגוונים של העור בכף היד ובשלבים מתקדמים: חולשת שרירי כף היד שבאה לידי ביטוי בנפילת חפצים מהידיים וחוסר יכולת לאחוז. במצבים מתקדמים שרירי האגודל וכרית האגודל יראו סימנים של ניוון וחולשה. במצבים קשים במיוחד צפוי אובדן ביכולת התפקודית של כף היד.

שכיחות

מספר סיבות אפשריות לעלייה התלולה במספר המתלוננים על תסמונת זו:

1) עלייה במודעות לסוג זה של פגיעות.

2) הפיכת המחשב לכלי עבודה עיקרי.

3) יותר עבודות הכרוכות בתנועות חוזרות.

3) יותר נשים עובדות (נשים סובלות מהתופעה פי שתיים יותר מגברים).

החדשות הטובות הן שהחל 1995 החלה ירידה הדרגתית אך ברורה במספר הדיווחים על תסמונת התעלה הקרפלית בארצות הברית (על פי דיווחי משרד העבודה האמריקאי). יש להניח שהסיבה העיקרית לכך היא התוכניות האגרסיביות להחדרת המודעות לפציעות הללו ולשיפור הארגונומי שמופעלות על ידי משרדי העבודה בארצות המערב.

גורמים 

הגורמים העיקרים לתסמונת התעלה הקרפלית כוללים שימוש חוזרני בשורש כף היד ובאצבעות כף היד על רקע ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות כמו למשל הקלדה, פעולות חיתוך, שימוש בכלי עבודה ועוד. הדבר גורם לגירוי דלקתי בגידים ולנפיחות בצקתית מקומים שגרומת להצרות של החלל ששל התעלה הקרפלית. במצב שנוצר אין לעצב התווך מרחב מחייה והוא נתון לחיכוחים חוזרים ונשנים עד להתפתחות דלקתית בעצב. גורמים נוספים להתפתחות התסמונת כוללים נזקים ישירים לתעלה הקרפלית הנגרמים בעקבות חבלה או מחלות.

גורמי סיכון 

תסמונת התעלה הקרפלית

גורמי הסיכון כוללים כל גורם היוצר נטייה ללחץ על העצב (היצרות מולדת) או יוצר עומס ישיר או עקיף על התעלה הקרפלית (דרישות עבודה, פעילות גופנית, תחביבים ושגרה).

- גורמים מקצועיים:

 • החזקה ממושכת של כף היד בזוית שאינה ניטראלית

 • תנועות חוזרניות (מקלדת...) 

 • תנועות כוחניות חוזרות (פטיש או כלי עבודה אחר).

 • חשיפה לקור

 • חשיפה לוויברציה

 • חוסר בזמן התאוששות בין מטלות

 • חשיפה ממושכת לעבודה בסיכון גבוה

 • מגע ממושך עם עופרת

 • חוסר שביעות רצון מהעבודה

 • תאונות וחבלות בעבודה

- גורמי סיכון אישיים:

 • דלקות פרקים בשורש כף היד

 • לחץ דם גבוה

 • סוכרת

 • אלכוהוליזם

 • שינויים הורמונאליים (בלוטת התריס, גיל מעבר ולאחר כריתת רחם, היריון)

 • חוסר בוויטמין B

 • תעלה מוצרת גנטית

 • תעלה מוצרת באופן נרכש לאחר שבר או נזק טראומטי אחר.

התוצאה בגין חשיפה לאחד, לחלק או לכל גורמי הסיכון הללו היא היצרות של התעלה הקרפלית וגירוי של עצב התווך והתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית.

המשיכו לקרוא אודות על מגוון תסמונות כאב שיכולות להגרם בגלל עבודה עם מאמץ נשנה ובכללם ניתן למנות: בורסיטיס במרפק וגם דלקת גידים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
נוירופתיה של עצב התווך

נוירופתיה של עצב התווך בעקבות לכידה של העצב היא תופעה שכיחה. עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ודרך מרכז הגפה נע אל כף היד כדי לעצבב את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב ללחצים ופציעות. 

נוירופתיה של עצב התווך
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)