Skip to main content

כאב במפרק העצה והכסל? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור עמוד השדרה המותני ובאגן. בשליש מהמקרים מקור התסמינים הוא במפרקים הללו באגן. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

חלק לא מבוטל מהתלונות על כאבים באגן נובעים למעשה מפציעה ודלקת במפרקי עצה וכסל (Sacroiliitis). בכמה מקרים הגורם לכאבים בגב התחתון הוא פתולוגיה בעמוד השדרה התחתון ובכמה פתולוגיה במפרקי עצה וכסל (Sacroiliac joint)? על שאלה זו אין עדין תשובה חד משמעית. 

על פי מחקרים שונים ובכללם המחקר הקנדי (Arthritis Care Res. ,2010 Apr;62(4):447-54) כשליש מכאבי הגב התחתון באוכלוסייה הכללית נובעים ממפרק העצה והכסל. על פי מחקרים אחרים השכיחות של כאבי גב תחתון במהלך הריון על רקע של פגיעה במפרק הזה גדולה אף יותר.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כאב במפרק העצה והכסל, גורמים ותסמינים - רקע

 דלקת במפרקים הללו היא למעשה ביטוי של נזק לאחד או לשני המפרקים שמחברים את עמוד השדרה ועצם העצה אל עצמות הכסל. למפרקי עצה וכסל תנועה מועטה יחסית אך כמו כול מפרק אחר בגופנו גם הם חשופים לפגיעות פיזיות ותופעות דלקתיות הגורמים לנזק וכאבים.

בגלל מיקומו האנטומי של המפרקים הללו ואופי התסמינים הנובעים מפגיעה בו, כאבים שמקורם באגן או במפרקי עצה וכסל יכולים להטעות ולהיות מאובחנים כסכיאטיקה, פריצת דיסק מותני, כדלקת במפרק הירך, כמתיחה של שריר בגב ועוד. התוצאה היא שבמקרים רבים של כאב שמקורו מפרקי עצה וכסל נותרים בלתי מאובחנים או מאובחנים באופן שגוי ולכן גם מטופלים באופן לא יעיל .

אנטומיה של המפרק העצה והכסל

מפרק העצה והכסל המחבר את עצם העצה עם האגן נחשב למפרק חזק ויציב. חוזקו ויציבותו מוקנים לו בזכות המבנה האנטומי שלו, בזכות רקמות חיבור הקשוחות אשר אוחזות בו ובגלל מיעוט התנועה שלו. למפרק זה חשיבות ביו מכנית שכן הוא מעביר את כול הכוח והעומס המיוצרים עם הפלג הגוף העליון אל הפלג הגוף התחתון.

עצמות ופרקים

מפרק העצה כסל מבט קדמי

עצם העצה (Sacrum) מתחבר משני צדדיו עם עצמות הכסל (Ilium) ויוצר עימם את המפרקים הקרויים מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joints). תפקידן הראשוני של הפרקים הללו הוא להעביר את העומס של פלג הגוף העליון לגפיים התחתונות. מלפנים מתעגלים עצמות האגן ויוצרים את המפגש בין שתי עצמות החיק (Pubic symphysis).

לאגן מבנה מעוגל ולמרות היותו רב מפרקי יכולתו לנוע הינה מוגבלת. תנועה מינימאלית זו של עצם העצה הכוללת כפיפה זעירה, מתיחה זעירה ורוטציה צירית מינימלית אף פוחתת עם השנים וגדלה במהלך היריון. בחלקם החיצוני של עצמות האגן מצויים השקעים (Acetabulum) המשמשים בית לראשי עצם הירך (Femur) לצורך יצירת מפרק הירך.

רצועות

מפרק העצה כסל מבט אחורי

לעצם העצה מבנה משולש ולמעשה בחיבורה עם עצמות האגן היא יוצרת מבנה המהווה "אבן ראשה". מבנה ייחודי זה מיוצב באמצעות רשת של שרירים ורצועות המקיפים והמחוברים למפרק העצה והכסל מלפנים ומאחור. הרצועות המסיביות שתומכות במפרק האגן מונעות או מגבילות את תנועות המפרק לכוונים בלתי רצויים.

בין הרצועות ניתן למנות את: רצועות העצה והכסל הבין גרמיות (Interosseous Ligament), רצועות העצה והכסל הקדמיות (Anterior Sacroiliac Ligament), רצועות העצה והכסל האחוריות (Posterior Sacroiliac Ligament), רצועת העצה והגבשוש (Sacrotuberous Ligament), רצועת העצה והקוץ (Sacrospinous Ligament) ורצועת הכסל והמותן (Iliolumbar ligament).

שרירים

גם השרירים משפיעים על התפקוד והיציבות של מפרק זה. השרירים העיקריים כוללים את שרירי העכוז (gluteus maximus, gluteus medius, Gluteus minimus), שריר הירך הדו ראשי (Biceps femoris), שריר קרומי למחצה (Semimembranosus), שריר גידי למחצה (Semitendenosus), השריר האגסי (Piriformis), שריר המותן כסל (Iliopsoas ) והשריר המרובע (Quadratus lumborum). העצבוב של המפרק ושל הרקמות הרכות הפועלות סביבו מגיע מעצבים היוצאים מהצמה הלומבוסקרלית (lumbosacral plexus).

גורמים

מפרק העצה והכסל מורכב ממערך של שרירים, גידים, עצמות, רצועות סחוסים ורקמות אחרות. נזק לכול אחת מהרקמות הללו עלול לגרום לדלקת וכאבים. למפרקים בגופינו היכולת לספוג ולהתאים עצמם לעומסים בגין יציבה לקויה, תנועות או פעולות לא נכונות או לעומס הנוצר בגופנו עקב אורח חיים לא פעיל. אלא שגם ליכולת זו יש גבול אותו אנו נוטים לעבור ובכך גורמים לבלאי, נזקים ולכאב. כאבים במפרקים הללו יכולים גם להיות מוקרנים מאזור פצוע אחר בגופנו כמו למשל מעמוד השדרה הנותני או בגלל בעיות באברים הפנימיים באגן. 

חבלה, ארגונומיה יציבה

כאבי מפרק העצה והכסל יכולים להופיע בעקבות טראומה כגון תאונת דרכים, נפילה, חבטה, פציעות ספורט או בסבירות גבוהה יותר, בגלל נזק מצטבר הנובע מיציבה ו/או ארגונומיה לקויים: התכופפות קלוקלת, הרמות לא נכונות, מנח עבודה לקוי והגרוע מכול ישיבה ממושכת ו/או ישיבה לא נכונה. זכרו, ישיבה גורמת לנזק אדיר לגב. עומסים אלו ועוד רבים עומדים בבסיס הבעיה האנושית הגדולה של כאבי הגב. 

היריון 

יש לציין שכאבי גב שנובעים ממפרק העצה והכסל שכיחים מאוד גם בהיריון. כאבי גב בהיריון נגרמים בגלל השילוב הייחודי שנוצר במהלך ההיריון הכולל: עלייה במשקל, העמקה של הלורדוזה המותנית, עומס פיזי של ההיריון והלידה והתרככות הרצועות ויתר רקמות החיבור באגן ועמוד השדרה הנגרמים בגין שינויים ההורמונאליים. ההתגמשות של רקמות החיבור באגן ובעמוד השדרה הן תוצר של עלייה ברמת האסטרוגן ורלקסין. התגמשות זו שמטרתה להקל על תהליך הלידה חושפת את הנשים לפגיעות ונקיעות של המפרקים הללו. 

דלקת פרקים 

דלקת פרקים ניוונית הינה גורם שכיח לכאבים שמקורם לרוב באחד ממפרקי העצה והכסל. דלקות פרקים נוספות שעלולות לגרום בין היתר לכאבים במפרקים הללו כוללות דלקת פרקים ריאומטית (Rheumatoid arthritis), קבוצת מחלות פרקים שפוגעת גם בעמוד השדרה וגם במפרקי האגן נודעת בשם הכולל ספונדילוארטרופתיה. קבוצת מחלות זאת כוללת דלקת פרקים מקשחת (ankylosing spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ותסמונת ע"ש רייטר (Reiter's syndrome). 

תת קבוצה נוספת הן דלקות פרקים המקושרות למחלות מעיים דלקתיות והכוללות את מחלת הקרוהן (Crohn's Disease) וקוליטיס כיבית (Ulcerative colitis). כמובן שגם דלקת זיהומית יכולה להוות סיבה לכאבים במפרק העצה והכסל.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים הנובעים מפגיעה במפרק העצה והכסל כוללים בעיקר כאבים ונוקשות באגן ובעיקר באזור העכוז והגב התחתון. התסמינים יהיו לרוב חמורים יותר בבוקר מיד לאחר הקימה. כאשר הבעיה חריפה במיוחד תיתכן צליעה ויתכנו גם הקרנות כאב במורד הרגל, הירך והמפשעה. בבדיקה תיתכן ירידה בטווח תנועה של מפרק הירך ושל האגן. הכאבים עלולים להחמיר בהליכה, שינוי התנוחה, שהייה ממושכת בתנוחה מסוימת(ישיבה, עמידה, שכיבה), עלייה במדרגות ובכול פעילות המערבת את האגן . הקלה בכאב תושג לרוב על ידי שכיבה על הגב או שכיבה על הצד עם כרית בין הברכיים. 

באותם מקרים שבהם הדלקת במפרק הזה היא תוצר לוואי של מחלה מערכתית יופיעו כמובן סימנים וסימפטומים נוספים הקשורים לאותה מחלה. כך למשל אל כאבים במפרקים הללו הנלווים למחלת הפסוריאזיס יתלוו בין היתר גם נגעים עוריים, ואל כאבים במפרקים הללו הנגרמים מתסמונת רייטר יכללו בין היתר גם דלקות עיניים.

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב אחרים באגן היצרות תעלת השדרה  וכן דלקת במפרק הירך שעלולים בגלל סימנים ותסמינים דומים להקשות על מלאכת האבחון של דלקת במפרקי האגן. 

כאבים בעצם הזנב, גורמים ותסמינים

כאבים בעצם הזנב? גורמים ותסמינים עשויים לעזור לנו בתהליך האבחון. חבלה מקומית או ישיבה על משטח קשיח עלולים לגרום למיחושים בעצם הזנב, חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה. מלבד מיחושים החולה התלונן גם על מגבלות קשות בכול הנוגע לישיבה.

כאבים בעצם הזנב, גורמים ותסמינים
כאבים במפשעה, גורמים ותסמינים

כאבים במפשעה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להעניק לנו רמזים חשובים לגבי האבחון האפשרי. מיחושים באזור אנטומי זה המשתרע בין הבטן לירכיים יכולים להתפתח בין היתר בגלל פגיעה בגב תחתון, פגיעה במפרק ירך, פגיעה במפרקי העצה והכסל, חולי באברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה, גורמים ותסמינים
כאבים בישבן, גורמים ותסמינים

כאבים בישבן? גורמים ותסמינים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן, גורמים ותסמינים
תסמונת פיריפורמיס, גורמים ותסמינים

תסמונת פיריפורמיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים לעזור לנו בזיהוי התסמונת. אחד הגורמים למיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל הוא תסמונת שריר הפיריפורמיס. שריר זה (קרוי בעברית: השריר האגסי) עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה.

תסמונת פיריפורמיס, גורמים ותסמינים
כאב במאחה עצמות החיק, אבחון וטיפול

כאב במאחה עצמות החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בפוביס סימפיזיס היא עוד סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הסיבה היא לרוב פציעת ספורט או היריון. לעתים הבעיה נותרת ללא אבחון.

כאב במאחה עצמות החיק, אבחון וטיפול
כאבים באגן, גורמים ותסמינים

כאבים באגן? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו באבחון מקור הבעיה. מיחושים באזור זה שעלולים להתפתח ממגוון בעיות קלות או חמורות, עלולים להיות כרוניים או חריפים ולהופיע באופן פתאומי או הדרגתי. לרוב, מקור הסימנים והתסמינים הוא נזק מקומי זניח.

כאבים באגן, גורמים ותסמינים
כאבים בעצם הזנב, אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון מהיר עשוי למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית וזהירה מיד עם הופעת המיחוש הראשוני באזור אנטומי זה עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב, אבחון
כאבים במפשעה, אבחון

כאבים במפשעה? אבחון מהיר נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים הללו ובמידת הצורך גם טיפול. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה, אבחון
כאב במפרק עצה וכסל, אבחון

כאב במפרק עצה וכסל? אבחון מהיר ובמידת הצורך טיפול מתאים ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בגב תחתון נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. הדימיון של הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות מקשה על מלאכת האבחון. 

כאב במפרק עצה וכסל, אבחון
כאבים באגן, אבחון וטיפול

כאבים באגן? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור אנטומי זה הם רבים וכוללים החל מדלקת במפרק העצה והכסל וכלה בגידול סרטני קטלני. את הטיפול בתסמינים הללו חייב להקדים אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה.

כאבים באגן, אבחון וטיפול

חדשות - מחקרים רפואיים

 • סטרואידים לתסמונת התעלה הקרפלית

  סטרואידים לתסמונת התעלה הקרפלית? עדיף להתחיל בטיפול שמרני. תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד.

   
 • שיקום שיווי משקל מונע נפילות

  שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

   
 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל בין היתר פציעות בעמוד השדרה הצווארי וכאבי צוואר, פציעות בעמוד השדרה המותני וכאבי גב תחתון וגם פציעות גידים כמו "אגודל שחקנים". 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)