Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן מהווה גורם שכיח לכאבים בכף הרגל בקרב בוגרים, אתלטים וגם כאלה שאינם ספורטאים. מליוני בני אדם ברחבי העולם סובלים מתופעה זאת. עומס רב וסיכוני פציעה מוגברים מוטלים על כף הרגל ועל חיתולית הכפית אשר נדרשים לשאת את משקל גופנו. יש לזכור שהעומסים על רקמות אלו גדול הרבה יותר בגלל הדרישה שמוטלת עליהן לבלום זעזועים במצבים נייחים ודינאמיים (עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה) תוך שמירה על יציבות, עמידות וגמישות של כפות הרגליים והגוף. ללא טיפול מתאים דורבן עלול להפוך לכרוני, לגרום לפגיעה תפקודית ולפגיעה משמעותית באיכות החיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דורבן ברגל תסמינים - רקע

ברוב המקרים של כאבים בעקב החשד הראשוני הוא שמדובר בכאבי דורבן - מצב קליני שנגרם בגלל הסתיידות מקומית הנוצרת בעקב. יחד עם זאת לא תמיד מדובר במצב כואב. בחלק ניכר מהמקרים הדורבן בכף הרגל אינו גורם לסימנים ותסמינים ויכול להתקיים שנים מבלי שנהיה מודעים לו במקרים אלו אין צורך לטפל בו. הרבה פעמים אנו עדים לקיומו באקראי כאשר אנו סורקים צילום רנטגן של אזור אחר. עוד חשוב לזכור שלא כול כאב בעקב נגרם בהכרח מתופעה זאת.

יחד עם זאת כאשר מופיעים סימנים ותסמינים בעקב חשוב לא להתעכב עם הטיפול. התעלמות מכאבים בכף הרגל הנגרמים מבעיה זאת תגדיל את הסיכוי לכאבים כרוניים וקושי גדול יותר לריפוי. אחד הטיפולים היעילים ביותר בבעיה זאת הוא טיפול בגלי הלם הניתן בהתאמה אישית לחומרת הדלקת ולפרק הזמן שהיא קיימת.

אנטומיה בסיסית של כף הרגל

היכולת של כף הרגל לעמוד בעומסים מוקנית לה בזכות המבנה המיוחד של כף הרגל. לכף הרגל שלושה אזורים עיקריים: כף רגל קדמית, כף רגל אמצעית וכף רגל אחורית. בכף רגל קדמית אנו מוצאים את האצבעות, ועצמות המטטרסלס (עצמות המסרק). בכף רגל אמצעית באזור הקשת אנו מוצאים את חמשת העצמות הטרסל. עצמות אלו מחוברות לכף רגל קדמית וכף רגל אחורית באמצעות שרירים ורקמת חיבור הקרויה החיתולית הכפית (Plantar fascia). 

בכף הרגל האחורית אנו מוצאים את עצם הטלוס ועצם העקב. עצם העקב היא העצם הגדולה ביותר בכף הרגל. בתחתית כף הרגל אנו מוצאים שכבת שומן מבודדת. כל המרכיבים הללו עובדים יחדיו להקנות לכף הרגל יציבות, שיווי משקל ותנועה. כשל מבני או כשל תפקודי באחד המרכיבים הללו יכול לגרום לשחיקה ובלאי באחד הפרקים או ברקמות הרכות וכתוצאה מכך לכאב. 

חיתולית הכפית. מה זה?

חיתולית הכפית (Plantar fascia) היא רקמה סיבית עבה וחזקה אשר מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב (Calcaneus) בחלק האחורי של כף הרגל ומתפרסת על מנת להתחבר אל בסיס כול אחת מאצבעות כף הרגל. נזק לחיתולית הכיפה יתרחש לרוב, באזור העקב בסמוך לנקודת החיבור לזיז העקב, שכן, באזור זה חיתולית הכיפה עדינה יותר מאשר בהמשכה סמוך לאצבעות, אך בהרבה מקרים הנזק והכאבים יופיעו גם לפנים באזור הקשת של כף הרגל.

חיתולית הכפית יוצרת את הקשת האורכית אשר במהלך הליכה או ריצה מגביהה את הקשת ומתחילה את התרוממות כף הרגל לצורך המשך תקין של הפעילות. לאור הבנת העומסים שמוטלים על הרקמה הזאת מפליא מדוע אינה נפצעת יותר. למרות חוסנה, כמו כול רקמה אחרת בגופנו גם לחיתולית הכיפה יש נקודת שבירה. עומס יתר יכול להזיק לרקמה הזאת להוביל לפציעתה, להיווצרות דלקת וכאבים.  

סימנים ותסמינים 

דורבן ברגל, סימנים ותסמינים

 דורבן (Heel spurs) הוא מצב דלקתי באזור החיבור של חיתולית אל קרקעית עצם העקב. התסמינים העיקריים שעלולים להופיע במצב הזה כוללים כאבים בעקב ובכף רגל וקושי לעמוד וללכת. הכאבים יכולים להתפתח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים ללא העדפה של מין או גיל. שמה העממי של הפתולוגיה הזאת "דורבן" ניתן לה בגלל שלעיתים בנקודת הפציעה של חיתולית הכיפה, בסמיכות לעצם העקב נוצר זיז מסויד וקשיח שניתן לפעמים לראותו בצילום רנטגן. 

דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא מצב דלקתי בנקודה כלשהי ברקמת החיבור הקרויה חיתולית הכפית (Plantar fascia). הסימנים והתסמינים של דלקת בחיתולית הכפית זהים לאלו של דורבן מלבד המיקום של הכאב שמשתנה בהתאם למיקום הנזק.

גורמים אפשריים

מספר גורמים עלולים להיות האחראיים לפציעה של חיתולית הכפית ולכאבים שהופיעו בקרקעית כף הרגל. את הגורמים העיקריים לפגיעות בכף הרגל ובכלל זה לפגיעה בחיתולית הכפית ניתן לחלק לשתי קבוצות: גורמים התנהגותיים וגורמים מבניים.

גורמים התנהגותיים 

עומס יתר הנגרם בגלל גורמים התנהגותיים מאפיין לרוב אנשים העוסקים בפעילות גופנית אינטסיבית ובכלל זה ספורטאים ובעיקר רצים שאינם רצים נכון או סובלים מבעיות מבניות, ספורטאים אשר קופצים (כדורסל) ורקדנים (ריקודים אירוביים). יש לזכור שכאשר אנו הולכים, רצים או קופצים אנו מכפילים פי כמה את העומסים הגבוהים ממילא המוטלים על חיתולית הכיפה. 

סיבות התנהגותיות נוספות שגם הן מובילות מוקדם יותר לנקודת העומס יתר של חיתולית הכיפה כוללות עמידה ממושכת, נעילת נעליים שאינן מתאימות, עלייה מהירה מידי בעומס אימונים נושאי משקל גוף (ריצה, הליכה, משחקי כדור), ריצה על משטחים קשיחים, ספורטאים שחוקים אשר צברו הרבה נזקים וגופם אינו מתפקד היטב מבחינת יכולתו לספוג זעזועים, משקל עודף אשר מגביר את העומס על הקשתות של כף הרגל.

גורמים מבניים 

גורמים מבניים אשר בעטיים חשופה כף הרגל לעומסים ופתולוגים כוללים בעיקר שוני מבני של קשת כף הרגל: קשת גבוהה (pes cavus) או קשת נמוכה (pes planus). שוני מבני עלול לפגוע בתפקודה הביו-מכני התקין של קשת כף הרגל להגביר את העומסים ולרכזם באופן בעייתי ולגרום לנזקים ודלקות לרקמת חיתולית הכפית. 

בעיות נוספות אשר יש ביכולתן לשנות את התפקוד המכני של כף הרגל ולגרום לעומס יתר גם על חיתולית הכיפה כוללות: אצבע פטיש (Hammertoes), אצבע טופר (Claw toe) ובוהן קלובה (Hallux Valgus). כול הבעיות המבניות הללו כמו גם פציעות, ניתוחים, דלקות פרקים או שיגדון (Gout) ומחלת הסוכרת, משנות את אופן ההליכה שלנו, מייצרות עומס מצטבר על קשת כף הרגל, קרעים זעירים בחיתולית הכיפה, דלקות וכאבים.

גורמים נוספים

אין לשכוח שדורבן יכול להתחיל מפציעה על רקע של חבלה חדה. פעם אחת ויחידה שבה נחתתם נחיתה לא טובה עם כף הרגל על אבן או משהו חד אחר עלולים לגרום להתפתחות הבעיה.

המשיכו לקרוא אודות פציעות בגב התחתון וכן אודות פציעות ברכיים, שני אזורים אנטומיים שפציעה שלהם עלולה לגרום להופעת כאבים גם בכף הרגל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
נקע בקרסול מפרק לא יציב

נקע בקרסול? מפרק לא יציב היא תוצאה שכיחה. טיפול ושיקום נדרשים למניעת נקיעות חוזרניות. החזרת היציבות לקרסול לאחר נקיעה היא אתגר שיקומי. המפרק הזה ממחיש למעשה באופן מיוחד את הקשר שבין חוסר יציבות לבין נקיעות חוזרות ומחדד את הצורך בשיקום. 

נקע בקרסול מפרק לא יציב
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)