Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

במדריך זה ננסה לעזור לכם לבחור את הילקוט הנכון לבריאות ילדכם. אם זאת רצוי שתזכרו ששימוש בתיק בית ספר שלא תוכנן על פי עקרונות הארגונומיה הוא רק אחד הגורמים ליציבה לקויה בקרב ילדים בשלבי התפתחותם. גורמים נוספים הם אורח חיים יושבני (שיעורי בית, טלוויזיה, מחשב, גיים בוי...), חוסר פעילות גופנית וחוסר מודעות וידע לגבי הבריאות של גופם בכלל ולגבי איכות היציבה שלהם בפרט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תיק תלמיד בחירה - רקע

כהורים עליכם לתת את הדעת לכך שאין בבחירת התיק האידיאלי מספיק כדי למנוע נזקים לעמוד השדרה וליציבה. יש להביא בחשבון את כול הגורמים הנוספים אחרת לא בטוח שתוכלו לעזור...עודדו את ילדיכם לפעילות גופנית בונה שרירים ולצמצם להם את פרקי הזמן שהם נייחים. הגוף שלנו נועד לנוע! ועל כן יש לעודד את הילד לתנועה ולהפסקות דינאמיות מרובות ככול האפשר מישיבה ממושכת. השימוש בילקוט מאפשר לסחוב יותר ספרים ומחברות מאשר בידיים חשופות. אך עומס יתר כתוצאה מכך טומן בחובו סיכון לנזק. 

הנזק מילקוט שאינו מתאים

ילקוט ארגונומיילקוט כבד מידי עלול לשנות את יציבתו של הילד (רכינה קדימה) ובכך לגרום לאובדן שיווי משקל ונפילה. ילקוט כבד מידי עלול לשנות את הקימורים הטבעיים של עמוד השדרה, להזיק לשרירים והחוליות ולגרום לכאבי גב ולכאבי צוואר. ילקוט כבד מידי עלול להוביל לתופעת הכתפיים העגולות. 

הפוטנציאל לנזק לעמוד השדרה ולכתפיים מילקוט כבד מידי, מילקוט שאינו נוח לנשיאה או מילקוט שאינו ממוקם טוב הוא גדול מכדי שנתעלם מהבטיחות וממידת ההתאמה של הילקוטים. האפשרות שכאבי גב השכיחים כול כך יהפכו שכיחים עוד יותר עם כול המשמעות האישית והכלכלית של התופעה מחייבת אותנו לתת את דעתנו לבחירה נכונה של ילקוטים לילדינו.

להלן כללים מנחים לבחירת ילקוט:

1) משקל הילקוט

משקל ילקוט מקסימאלי צריך להיות 10-15% ממשקל הילד. לצורך כך יש לבדוק שהילד נושא רק את הדברים להם הוא זקוק באותו יום. לחילופין ניתן לדאוג לשני סטים של ספרים כאשר סט אחד נשאר בארון בכיתה וסט אחד נותר בבית לצורך שיעורי בית.

2) טכניקת הרמה והורדה

למד את ילדך איך להרים ולהוריד נכון את הילקוט (השתמש בשרירי הרגליים, הילקוט צמוד לגוף, להימנע מכפיפה וסיבוב של הגב)

3) ריפוד

החלק האחורי של הילקוט (החלק שצמוד לגב) צריך להיות מרופד בריפוד נוח.

4) חלוקת משקל וגישה נוחה

תאים מרובים לחלוקת משקל בתוך הילקוט וקבלת גישה נוחה לתוכן הילקוט.

5) איכסון נבון

אכסן את הספרים הכבדים בחלק האחורי של הילקוט (החלק הצמוד לגב).

6) צבעים זוהרים ומחזירים

צבעי הילקוט מחזירים אור על מנת להגביר את הבטיחות.

7) רצועות ניתנות לכיוונון

בחר ילקוט שהרצועות שלו ניתנות לכיוון.

8) רצועות רחבות ומרופדות

הרצועות צריכות להיות רחבות ומרופדות מספיק לחלוקת עומס נוחה על הכתפיים.

9) להדק במידה

וודא שהרצועות אינן מהודקות יתר על המידה אך עם זאת אינן רפויות.

10) שתי רצועות בלבד

השתמש בשתי הרצועות לצורך נשיאת התרמיל. השימוש ברצועה אחת יצור חוסר איזון ועומס יתר על צד אחד.

11) חגורה להפחתת העומס

וודא קיומה של חגורה היוצאת מין הילקוט ומתחברת לפנים באזור האגן להפחתת העומס מהגב.

12) מקם נכון את הילקוט על הגב

שמור את הילקוט גבוה ובמרכז. אל תניח לו לגלוש נמוך מידי לכיוון הגב התחתון. אל תעלה את הילקוט מעל גובה קו הכתפיים.

13) גלגלים ומוט

רצוי לבחור ילקוט המצויד בגלגלים ובמוט אחיזה ארוך. למרחקים ארוכים עדיף לגלגל את הילקוט ולא לשאתו.

סימני אזהרה לילקוטים כבדים מידי:

1) יציבה לא נכונה

שינויים ביציבה בעת נשיאת הילקוט (על מנת לאזן את כובד הילקוט).

2) קשיי תמרון

קושי בהורדה ובהעמסה של הילקוט.

3) כאבים

כאבי גב, צוואר וכתפיים בעת נשיאת הילקוט ואולי גם לאחריו.

4) נימול או הירדמות

תחושה של מחטים וסיכות או אפילו הירדמויות של הידיים בעת נשיאת הילקוט

5) סימנים אדומים

סימנים אדומים על הכתפיים. 

המשיכו לקרוא אודות כאבי גב עליון אצל ילדכם שיכולים להתפתח בגלל ילקוט לא מתאים וכן על פציעות ספורט בקרב ילדים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
רהיטי ילדים בחירה

רהיטי ילדים? בחירה של רהיטים מתאימים לילד שלכם עשויה לחסוך לו ולכם סבל רב. ריהוט לא מתאים הוא בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים גורמים נוספים כוללים נשיאת תיק בית ספר כבד ולא נוח, ישיבה לאורך כול היום בבית הספר ובבית, חוסר בפעילות גופנית ועוד.

רהיטי ילדים בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)