קרע בגיד או קרע ברצועה מה ההבדל
קרע בגיד או קרע ברצועה מה ההבדל

קרע בגיד או קרע ברצועה מה ההבדל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קרע בגיד או קרע ברצועה מה ההבדל? כשהגיעו תוצאות האולטרה סאונד התברר לכם שאתם סובלים מקרע בגיד. מה ההבדל בין קרע בגיד או קרע ברצועה? מה המשמעות של הפציעה הזאת? האם קרע ברצועה היא פציעה פחות חמורה? מה זה גיד בכלל ומה ההבדל בין גיד לבין רצועה?

ההכרה של רקמות החיבור השונות בגוף וידיעת התפקיד של כל אחת מהן עשויים להועיל לנו ביותר מדרך אחת. כך למשל נוכל לזהות טוב יותר את הרקמה שנפצעה, לטפל ולשקם טוב יותר את הפציעה ולמנוע פציעות ממושכות. נקדים ונאמר שהגידים והרצועות עשויים מרקמת חיבור ובזה תם הדמיון בין הרקמות החשובות הללו. בין גידים לרצועות קיימים הבדלים מבניים ותפקודיים. חלק מהסימנים ותסמינים הנובעים מהתפתחות קרע בגיד או קרע ברצועה או בגיד יהיו דומים אך רק פגיעה ברצועה עלולה לפגוע ביציבות המפרק.

קרע בגיד או קרע ברצועה מה ההבדל – רקע

רצועות וגידים בגוף עשויים מאותן רקמות חיבור ביחסים שונים. בכל הנוגע לתפקודן של הרקמות הללו נציין שהוא שונה לחלוטין. הרצועות נאחזות בעצמות הנמצאות משני צידי המפרק ובכך הן תומכות ומייצבות במפרקים. הגידים מחברים את רקמת השריר אל העצם ובכך מאפשרים מעבר כוחות מהשריר אל העצם. גידים ורצועות מהווים גורם ביומכני רב חשיבות במערכת שריר ושלד. קרע בגיד או קרע ברצועה או רק מתיחה של רקמות אלה משבשת באופן משמעותי את יכולות התנועה והתפקוד שלנו.

פציעות של גידים ורצועות מתוארות בשפה העברית עם אותן מילים: נקע, מתיחה או קרע. בעוד שבלעז נאמר sprain כאשר אנו פוצעים רצועות ונאמר strain כאשר אנו פוצעים גידים בשפה העברית המונחים המתארים את הפציעות הללו יישארו זהים. כל קרע בגיד או קרע ברצועה יתואר כנקיעה, מתיחה או כקרע. השימוש הזה באותם מונחים כדי לתאר פציעה של רצועה בברך או פציעה של גיד בברך עשויים לבלבל ולמנוע אבחון וטיפול יעיל. חשוב להדגיש, לא מדובר באותה פציעה, מנגנון התרחשותה שונה, הטיפול בפציעות הללו שונה והמשמעות ארוכת הטווח של חוסר טיפול בכל אחת מהפציעות הללו שונה.

מתיחה או קרע של גיד יכולים להתרחש בכל מקום בגוף אך השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בברכיים, כפות רגליים, רגליים, ובגב. גם מתיחה או קרע של רצועה עלולים להתרחש בכל אחד מהמפרקים בגוף אך מרבים להתרחש בשורש כף היד, בקרסוליים, באגודלים, ובברכיים. בכל הנוגע לסימנים ותסמינים אלו עלולים להיות דומים בשני סוגי הפציעות אך לא זהים.

גיד – מבנה אנטומי ותפקיד

גיד הוא למעשה כבל עשוי מרקמת חיבור קשיחה אך גמישה הכוללת סיבי קולגן, מטריצה של פרוטאוגליקן ותאי סיב הקרויים פיברובלסט (Fibroblast). הגידים מקבלים את אספקת הדם שלהם מכלי דם המצויים במספר מקומות. כלי דם מהרקמה העוטפת את הגיד, מהשכבה העליונה של העצם אליה הרצועה מחוברת ומכלי דם הנמצאים ברקמות סמוכות. גיד מחבר את רקמת השריר אל העצם שאותה הוא מניע ומהווה רכיב חשוב ביכולת התנועה שלנו. תפקיד הגיד הוא להעביר כוחות מהשריר המתכווץ אל העצם ובכך לייצר תנועה או מאמץ.

מספר גידים בגופנו “זכו” ליחסי ציבור והפכו להיות מוכרים יחסית. כך למשל גיד אכילס – גיד מסיבי- המחבר את שרירי השוק אל עצם העקב ומאפשר עקב כך כפיפה פלנטרית (מטה) של כף הרגל. למרות עוביו וחוזקו הגיד הזה חשוף לפציעות ובכלל זה, מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא. גידים “מפורסמים” נוספים הם גידי השרירים במרפק שפגיעה בהן גורמת למרפק טניס או מרפק גולף וכמובן הגידים של מסובבי הכתף. מתיחה או קרע שרוול מסובב (Rotator cuff tear) הוא קרע של אחד מארבעת הגידים או השרירים המסובבים בכתף. פציעות גידים מובילים להתפתחות דלקת בגיד הקרויה טנדיניטיס (tendinitis). פציעות גידים שכיחות גם במקומות עבודה המחייבות ביצוע חוזרני של מאמצים ובכלל זה הקלדה, הברשה, הברגה ועוד.

פציעה של גיד – סימנים ותסמינים

גידים יכולים להיפצע במגוון מקומות כולל בגיד עצמו, בשרוול העוטף את הגיד ונקודות החיבור של הגיד אל העצם או אל השריר. בעקבות מתיחה או קרע בגיד המכונה בלעז strain תתפתח דלקת מקומית הקרויה טנדיניטיס ויופיעו סימנים ותסמינים שונים. חומרת הסימנים והתסמינים ואופיים תלויים בחומרת הנזק לגיד. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים כאבים מקומיים באזור הגיד, רגישות למגע, נפיחות מקומית, שטף דם מקומי, חום מקומי, קשיי תפקוד, התכווצות שרירים סביב הגיד הפצוע ועוד.

גם במקרה הזה ככול שהנזק חמור יותר כך יהיו חמורים וקיצוניים הסימנים והתסמינים. כך למשל נקע בקרסול שגורם למתיחה קלה של הרצועות בקרסול יגרום כאב ואף נפיחות קלה אך נוכל עדיין להמשיך ללכת תוך כדי הפעלת עומס על הקרסול. נקע חמור של הקרסול הגורם לקרע חמור של הרצועות בקרסול יגרום גם לנפיחות קשה ושטף דם מקומי משמעותי, יקשה מאוד את יכולתנו לנוע.

מה גורם למתיחה או קרע בגיד

קרע בגיד או קרע ברצועה
קרע בגיד או קרע ברצועה

הגידים החשופים ביותר למתיחה או קרע הם הגידים ברגליים ובכלל זה בכפות הרגליים, בגב, בכתפיים ובמרפקים. גידים בגוף נקרעים או נמתחים מעבר ליכולת הפיזיולוגית שלהם לרוב בגלל עומסים חוזרניים. עומסים או מאמצים חוזרניים ניתן למצוא בספורט (טניס, גולף, כדוריד, כדור עף ועוד) ובמקומות עבודה המתבססים על ביצוע מטלות חוזרניות ( הקלדה, פירוק והרכבה, הברשה, צביעה ועוד). מתיחה או קרע של גיד יכול להתרחש גם בגלל פציעת ספורט או נפילה מסיבה אחרת.

מתיחה או קרע בגיד – גורמי סיכון

הגנה על הגידים שלכם מחייבת בין היתר מודעות לגורמי הסיכון לפציעתם. ישנם מספר רב של גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי לפציעת גידים. בין יתר גורמי הסיכון העיקריים נמנה גיל, מקצוע, עיסוק ספורטיבי, מצב גופני, עייפות יתר, גנטיקה מאמצים גופניים ללא חימום ראוי ועוד. על ציר הזמן ככל שאנו מתבגרים כך גם פוחתת הגמישות והיכולת של הגיד להתמודד עם כוחות מתיחה וקריעה. מסכנים את שלמות הגידים שלהם גם אנשים שהתחום המקצועי או הספורטיבי שלהם כרוך במאמצים חוזרניים.

מקצוע או עיסוק ספורטיבי שכרוך בהרמת משאות כבדים או בביצוע מטלות במנחים לא נוחים חושף את הגידים לפציעה. סוגי ספורט כמו כדורסל, גולף, טניס, שחייה, ריצה, קפיצה, הרמת משקולות ועוד הכרוכים בעומסים חוזרניים ומעלים את הסיכון לפציעות גידים. סוגי מקצוע כמו קלדנים, מסדרי מדפים, שיפוצים, בנאים, עובדי פס ייצור ועוד הכרוכים בעומסים חוזרניים ומעלים הסיכון לגידים.

רצועה – מבנה אנטומי ותפקיד

גם הרצועות בגוף עשויות מרקמת חיבור קשיחה וגמישה עשויה מאותם רכיבים: קולגן, חלבוני פרוטאוגליקן וסיבי פיברובלסט. עם זאת בהשוואה לגידים ההרכב כאן הוא מעט שונה וכולל פחות סיבי קולגן ארוכים ויותר חלבוני פרוטאוגליקן. אספקת הדם אל הרצועות מגיעה מכלי דם זעירים המצויות בנקודות החיבור של הרצועות אל העצם. הרצועות מחברות עצם לעצם ומייצבות את המפרקים בגוף. בזכות גמישותן מעניקות הרצועות למפרק אותו הן מייצבות מידת חופש מסוימת. עם זאת חריגה מאותו טווח גמישות עלולה להכניס את הרצועה למצב של מתיחת יתר ולפגוע בשלמות הרצועה וביכולת הייצוב שלה.

בענפי ספורט רבים אנו מזהים פציעות של הרצועות התומכות במפרקים. בעיקר נכונים הדברים לגבי ארבעת הרצועות העיקריות בברך, רצועה בכל צד וזוג רצועות מוצלבות פנימיות. הרצועות בברך ובעיקר הרצועה הצולבת הקדמית (anterior cruciate ligament) נוטות להיקרע או להימתח בקרב שחקני כדורגל, גולשי סקי, שחקני כדורסל ועוד. עם זאת חשוב לציין שקרע או מתיחה של רצועה עלולים להתרחש גם מחוץ למגרשי הספורט כולל בין היתר בבית ובמקום העבודה. כול שנדרש הוא ביצוע תנועה אחת “לא נכונה” כדי למתוח מידי את הרצועה ולפגוע בשלמות המבנה שלה.

פציעה של רצועה – סימנים ותסמינים

בעקבות מתיחה או קרע ברצועה המכונה בלעז sprain יופיעו מגוון סימנים ותסמינים. חומרתם תלויה בחומרת הפציעה. בין היתר אתם עלולים לסבול מכאב מקומי באזור הפציעה, רגישות למגע, נפיחות מקומית, שטף דם מקומי, מגבלות תפקודיות, התכווצות שרירים מסביב לפציעה, רעשים הבוקעים מהמפרק ופגיעה ביציבות של המפרק. ככול שהנזק חמור יותר כך יהיו הסימנים והתסמינים הללו חמורים יותר. כך למשל נקע בקרסול שגורם למתיחה קלה של הרצועות בקרסול יגרום כאב ואף נפיחות קלה אך נוכל עדיין להמשיך ללכת תוך כדי הפעלת עומס על הקרסול. נקע חמור של הקרסול הגורם לקרע חמור של הרצועות בקרסול יגרום גם לנפיחות קשה ושטף דם מקומי משמעותי, יקשה מאוד את יכולתנו לנוע.

דירוג חומרת הפציעה ברצועה

מקובל לדרג את חומרת הנזק ברצועה לשלוש דרגות חומרה:

דרגה אחת – מתיחה או קרע זעיר של הרצועה. היציבות של המפרק שמורה או כמעט שמורה.

דרגה שתיים – קרע חלקי של הרצועה. פגיעה מסוימת ביציבות של המפרק.

דרגה שלוש – קרע מלא של הרצועה. פגיעה ביציבות של המפרק.

מה גורם למתיחה או קרע ברצועה?

המפרקים החשופים ביותר למתיחה או קרע ברצועות כוללים את מפרקי הברכיים, מפרקי הקרסול והמפרקים בשורש כף היד. פציעה של רצועות מתרחשת לרוב בגלל מעידה, ביצוע תנועה לא טובה או מכה ישירה. כך למשל נקיעה של קרסול עלולה להתרחש בגלל שדרכתם על אבן בדך או נכנסתם עם כף הרגל לבור בכביש. נקע חמור עלול לגרום לקרעים רציניים של הרצועות התומכות בקרסול. סיבוב של פלג הגוף העליון מבלי לסובב את הבסיס קרי את כפות הרגליים עלו לגרום למתיחה וקרע של הרצועות בברך. גם במקרה הזה תנועה סיבובית מהירה וגדולה עלולה לגרום לקרעים רציניים ברצועות של הברך. מנגנון שכיח של מתיחה או קרע רצועה בשורש כף היד היא הנפילה על יד וכף יד מושטים לפנים.

מתיחה או קרע ברצועה – גורמי סיכון

אלו גורמים מעלים את הסבירות לקרע או מתחיה של רצועות בגוף? במקרה הזה לגיל ישנה משמעות שונה. רוב המקרים של קרע רצועות בברך מתרחשות בין הגילים 15 – 45. עוד מתברר שנשים סובלות מקרעים של הרצועה הצולבת הקדמית בשיעור של עד פי שמונה יותר מגברים. כמובן שגם סוג הספורט מהווה גורם סיכון משמעותי. הסיכויים של גברים ובעיקר נשים לפגוע ברצועות במפרקים שלהם גבוהים הרבה יותר בסוגי ספורט כגון כדורסל, כדוריד, כדור עף, כדורגל ועוד. ישנם גורמי סיכון נוספים לפציעות של רצועות ובכלל זה זוויות לא אופטימליות של המפרקים, תכונות גנטיות של הרצועות, מצב גופני ירוד של הנפצע, עייפות, אימון או משחק ללא חימום ועוד.

קרע בגיד או קרע ברצועה – אבחון וטיפול

אבחון קרע בגיד או קרע ברצועה מתבסס על מידע המופק ממספר שלבים. ראשית היסטוריה רפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, שנית בדיקה גופנית ושלישית בדיקות הדמיה. הטיפול בקרע חלקי או מתיחה של רצועה או גיד מתבצע בהצלחה במרפאה שלנו. לצורך ריפוי הגיד או הרצועה במרפאתנו ניעזר בטכניקות טיפול ידניות ובאמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך מקצועי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים.…

 • קרע בגיד אולי האנטיביוטיקה אשמה

  קרע בגיד - אולי האנטיביוטיקה אשמה! אתם וודאי שואלים מה הקשר בין טיפול אנטיביוטי בזיהום כזה או אחר לבין קרע…

 • קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

  קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן

  קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן כגורם סיכון? מה הקשר? מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שיש קשר והוא משמעותי. הסיכון של…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן