ספיגת דיסק מותני האם זה אפשרי

ספיגת דיסק האם זה קורה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ספיגת דיסק מותני האם זה אפשרי? התשובה היא כן אבל. כאבי גב תחתון מהווים את אחת מהבעיות הרפואיות הקשות ביותר לאדם. כאבים אלו גורמים למגבלות תנועה ותפקוד קשות ולנזקים כלכליים עצומים. אחת הסיבות האפשריות להתפתחות כאב בגב התחתון היא פריצת (בקע) דיסק מותני. בשנים האחרונות מתברר שבחלק ניכר מהמקרים הדיסק הפרוץ נספג באופן חלקי או מלא. המידע הזה צריך לעודד חולים הסובלים מפריצת דיסק להתחיל לטפל בבעייתם באופן שמרני. גם מנתחי עמוד שדרה רבים המודעים לתהליך ספיגת הדיסק ימליצו כאשר אין אינדיקציות חירום להתחיל לטפל בפריצת הדיסק באופן שמרני וליהנות מתהליך ספיגת הדיסק.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  רק כאשר הטיפול השמרני ובעיקר הטיפול הכירופרקטי כשל וכאשר עבר מספיק זמן וספיגת הדיסק לא התרחשה ראוי לבדוק את האופציה הכירורגית. כמובן שנוכחות של סימנים ותסמינים כגון אובדן שליטה על הסוגרים מחייבת פנייה מהירה לניתוח גב. במאמר הנוכחי "ספיגת דיסק מותני האם זה אפשרי" נדון בתופעה הזאת בהרחבה.

  ספיגת דיסק מותני האם זה אפשרי – רקע

  פריצת דיסק מותני זהו מצב שבו החומר הרך המצוי בתוך הדיסק הבין חולייתי פורץ החוצה. השכיחות של פריצת דיסק מותני הגורם לסימנים ותסמינים נאמד ב – 1% – 3%. השכיחות הגבוהה ביותר נמצאת בקרב הגילים 30 – 50. הסיכון של גברים לפריצת דיסק כפול בשל נשים. עד גיל 55 פריצות הדיסק (מעל 95%) מתרחשות לרוב בדיסקים הבין חולייתיים הנמוכים L4/L5 ו- L5/S1. מעל גיל 55 פריצות הדיסק מתרחשות בעיקר בדיסקים המותניים הגבוהים יותר. יש לעתים שהדיסק הפרוץ יוצר לחץ על חוט השדרה או על שורש עצב וגורם לסימנים ותסמינים שונים. פריצת דיסק סימפטומטית עלולה לגרום בין היתר כאבי גב תחתון עם השלכות כאב בגפה התחתונה, נימול, הירדמות וחולשה בגפה התחתונה ועוד.

  עם זאת חשוב לדעת לא בכל מקרה של פריצת דיסק יופיעו גם סימנים ותסמינים.על פי מחקרים שונים בין 19% – 27% מפריצות הדיסק אינן גורמות לסימנים ותסמינים כלשהם ומתגלים באקראי. עומסי יתר חוזרניים הנגרמים למשל מישיבה או נזקי חבלה עלולים לגרום לפריצת הדיסק המותני. בין גורמי הסיכון לפריצת דיסק נימנה עישון, מקצועות וענפי ספורט הכרוכים בעומסים על הגב ועוד. אבחון פריצת דיסק אינו יכול להתבסס על היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית ומחייב שימוש באמצעי הדמיה (CT או MRI). טיפול שמרני והתנהלות נכונה מקדמים ספיגה חלקית או מלאה של הדיסק הבין חולייתי הפרוץ אצל שני שליש מהחולים. זוהי עוד סיבה לא לרוץ לניתוח במקרה של פריצת דיסק בגב התחתון. במאמר "ספיגת דיסק מותני האם זה אפשרי" נספק פרטים אודות תהליך מבורך זה.

  אנטומיה של הדיסק הבין חולייתי

  פריצת דיסק מותני ספטמבר 2017
  פריצת דיסק מותני ספטמבר 2017

  הדיסק הבין חולייתי ממוקם בין כל שתי חוליות סמוכות לאורך עמוד השדרה החל מחוליית הצוואר השנייה וכלה בחולייה המותנית החמישית. הדיסק הבין חולייתי מורכב מחומר סחוסי חזק וגמיש במידה. המעטפת של הדיסק הקרויה אנולוס פיברוזיס (annulus fibrosus) מורכבת מטבעות של רקמת חיבור חזקה עם סיבים אלכסוניים. בתוך מעטפת הדיסק ממוקם נוזל במרקם ג'לטיני הקרוי נוקלאוס פולפוסוס (nucleus pulposus). המבנה הייחודי של הדיסק הבין חולייתי מעניק לעמוד השדרה יכולת תנועה, גמישות מרהיבה גם את היכולת לעמוד בעומסים. הטלת עומס על החוליות או תנועת חוליות גורמת לחומר הגלטיני לשנות את צורתו, לספוג ולחלק את העומס בין החוליות.

  פריצת דיסק מה זה?

  במצב של בלט דיסק (disc bulge) מעטפת הדיסק נפגעת ונמתחת אך נותרת שלמה. גם החומר הג'לטיני שדוחף את קירות המעטפת אינו מאבד מנפחו. במצב של פריצת דיסק (או בקע דיסק) נוצר קרע במעטפת הדיסק המאפשר לחומר הג'לטיני המצוי בתוך הדיסק הבין חולייתי לפרוץ החוצה אל תעלת השדרה (Extrusions). בפריצת דיסק חמורה במיוחד החומר הג'לטיני פורץ מבעד לקרע במעטפת הדיסק ומתנתק לחלוטין ממנו (Sequestration).

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פריצת דיסק לא גורמת בהכרח לסימנים ותסמינים. למעשה קרוב לשליש מהאנשים הסובלים מפריצת דיסק אינם מודעים לכך ולעתים הגילוי של פתולוגיה זאת הוא אקראי. עם זאת סימנים ותסמינים הם תופעת לוואי בקרב רוב האנשים שפרצו דיסק. אחד הגורמים המשפיעים על התפתחות סימנים ותסמינים הוא הכיוון שבו פורץ הדיסק. פריצת דיסק המתרשת לפנים (לכיוון הבטן) אינה גורמת ללחץ על רקמה עצבית (חוט שדרה או שורש עצב). התסמינים הנובעים מפריצת דיסק קדמית אם אכן מתפתחים נגרמים בשל אובדן הגובה בין החוליות והלחץ הנוצר עקב כך על המפרקים האחוריים. פריצת דיסק אחורית או צדית עלולה ללחוץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים ובכך לגרום למגוון סימנים ותסמינים המפורטים בהמשך.

   מהם הסימנים והתסמינים של פריצת דיסק ?

   גורמים וגורמי סיכון לפריצת דיסק מותני

   הגורם השכיח ביותר לפריצת דיסק הוא עומס חוזרני הנובע בעיקר מאורח החיים היושבני. עומס חוזרני שאליו נלווה גם בלאי ניווני גורם לנזק מצטבר בדיסק עד לפריצתו. פריצת דיסק עלולה להתפתח גם בגלל נזקי חבלה. נפילות, תאונות דרכים, פציעות ספורט, הרמה חד פעמית של חפץ כבד במיוחד ועוד עלולים לגרום לפריצתו של הדיסק הבין חולייתי. גורמי סיכון לפריצת דיסק כוללים בין היתר עישון, ספורט נושא משקל כגון הרמת משקולות, מקצועות הכרוכים בעומסים (ישיבה, נהיגה, הרמת חפצים כבדים ועוד).

   פריצת דיסק סימנים ותסמינים

   כאמור בחלק לא קטן מהמקרים פריצת דיסק אינה גורמת לסימנים ותסמינים כלשהם. עם זאת באותם מקרים שבהם מדווחים סימנים ותסמינים אלה השתנו בהתאם למיקום הדיסק ולחומרת הפריצה. גורמים נוספים שעלולים להשפיע על חומרת הסימנים והתסמינים כוללים בין היתר תנועות ופעולות מסוימות, עיטוש, שיעול, מאמצים כאלה ואחרים ועוד. להלן פירוט סימנים ותסמינים שכיחים על פי מיקום הדיסק בעמוד השדרה:

   פריצת דיסק בגב התחתון

   פריצת דיסק בגב התחתון ולחץ על שורש עצב מותני יגרום לרוב כאבי גב תחתון והשלכות כאב לגפה התחתונה. יש לעתים שהתווספו לכאבים הללו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים ובכלל זה: נימול, הירדמות וחולשה בחלק מהגפה התחתונה.

   פריצת דיסק בצוואר

   פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי יגרום לרוב: כאבי צוואר והשלכות כאב לגפה העליונה. יש לעתים שהתווספו לכאבים הללו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים ובכלל זה: נימול, הירדמות וחולשה בחלק מהגפה העליונה.

   פריצת דיסק גבי

   פריצת דיסק בגב המרכזי ולחץ על שורש עצב גבי יגרום לרוב: כאב גב טורקלי ויתכן גם השלכות כאב לגפיים התחתונות. יש לעתים שהתווספו לכאבים גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים ובכלל זה: נימול, הירדמות וחולשה בחלק מהגפה העליונה.

   במצבים קשים פריצת דיסק עלולה לגרום לחסרים נוירולוגיים חמורים ובכלל זה אובדן שליטה בסוגרים, קשיים בתפקוד מיני, שיתוק שרירים ועוד.

   ספיגת דיסק מותני מה אומרים המחקרים?

   פריצת דיסק מותני יולי 2019
   פריצת דיסק מותני יולי 2019

   כאמור ברוב המקרים הדיסק הפרוץ צפוי להצטמצם או להיעלם לחלוטין. התהליך הזה של ספיגת דיסק נמשך לרוב חודשים ספורים ועד שנתיים ומושפע רבות מגודל הפריצה של הדיסק. באופן פרדוקסלי ככל שפריצת הדיסק חמורה יותר כך נראה שתהליך ספיגת הדיסק תהייה טובה יותר ומהירה יותר. במילים אחרות מטופלים עם פריצות דיסק חמורות הם בעלי הסיכוי הגדול יותר ליהנות מתהליך ספיגה מהיר של הדיסק לעומת המקרים הפחות חמורים. על פי המחקרים השונים שנערכו בנושא נמצא:

   • פריצת דיסק נספגת תוך 12 חודשים (ישנם מחקרים שטוענים שהתהליך נמשך עד שנתיים)
   • פריצת דיסק חמורה שבה החומר הפרוץ לחלוטין ניתק מהדיסק (sequestration Disc) נספגת תוך 9 חודשים בלבד.
   • בלטי דיסק אינם נספגים או משנים את צורתם באופן משמעותי

   ספיגת דיסק – מנגנון אפשרי

   המנגנון המדויק של ספיגת דיסק אינו ידוע. שלוש השערות הועלו כאשר אחת מהן או כל שילוב שלהן עשוי להיות ההסבר לכך. שלושת ההשערות כוללות:

   • נסיגה ספונטנית

   נסיגה ספונטנית לאחור של הדיסק הפרוץ. תהליך החזרה של החומר הפרוץ לתוך הדיסק מתבצע באין היתר באמצעות הלחץ המופעל על ידי הרצועה האורכית האחורית.

   • התייבשות והיספגות

   החמור הגלטיני עשיר במים. השהות של החומר הגלטיני הפרוץ מחוץ לדיסק והפסקת הזנתו על ידי הדיסק גורמת בהדרגה להתייבשותו, הצטמצמותו וספיגתו

   • פירוק הדיסק הפרוץ באמצעות פגוציטים

   פריצת הדיסק החודרת לחלל האיפודורלי מזוהה כחומר וגורמת לתהליך דלקתי מקומי. התהליך הדלקתי כולל ייצור של כלי דם חדשים והגעה של תאי דם לבנים ובכלל זה תאים פגוציטים. פגוציטים שהם תאי דם לבנים המכונים בולענים (מונוציטים, מקרופאג'ים, נויטרופילים) מתחילים באמצעות תהליך הנקרא פגוציטוזה לפרק את הדיסק הפרוץ ולגרום להצטמטמותו.התנהלות נכונה הכוללת הקפדה על הימנעות מעומסי יתר שעלולים להחמיר את הנזק בגב התחתון עשויה לתרום את חלקה לתהליך המבורך הזה.

   סיכום

   פריצת דיסק היא הפרעה בריאותית קשה. יש לעתים שניתוח נקבע מוקדם מידי למרות שאין אינדיקציות מצדיקות לכך וזאת בגלל שהחולה אינו מסוגל לשאת יותר את הכאבים. כאן המקום לציין את העובדות הבאות:

   • מחקרים רבים מצביעים על שיפור והחלמה מהירים יחסית מפריצת דיסק באמצעות טיפול שמרני
   • אך גם מי שבוחר בטיפול הכירורגי בפריצת דיסק נהנה מהקלה מהירה ולעיתים אפילו מהירה יותר.
   • על ציר הזמן התוצאות של הטיפול השמרני והטיפול הכירורגי משתוות
   • ספיגת דיסק פרוץ הוא תהליך שזקוק לזמן.

   למרות שבעידן הנוכחי ניתוחי גב נחשבים לפרוצדורה בטוחה יחסית עדיין אין להתעלם מתופעות הלוואי אפשריות. בין התופעות הללו נמנה:

   • סיכונים הנובעים מההרדמה ובכלל זה ליקויים בלב, שבץ מוחי, נזק מוחי ואף מוות
   • דימום
   • קרישי דם שעלולים לגרום לסחיפי דם בריאות (הפרעה מסכנת חיים)
   • קרע בקרום העוטף את חוט השדרה ודליפה של הנוזל השדרתי
   • כישלון של קיבוע חוליות כאשר זה מתבצע
   • זיהום
   • נזק בחוט השדרה או בשורשי העצבים
   • כאבים כרוניים
   • בלאי של דיסקים וחוליות סמוכות ועוד.

   ואז נשאלות השאלות הבאות:

   • האם נכון לבחור בניתוח גב עם כל הסיכונים הכרוכים בו רק כדי לקבל הקלה מהירה יותר בכאב?.
   • האם נכון לבחור בניתוח גב מבלי להמתין מספר חודשים וליהנות מתהליך ספיגת דיסק שעשויה להתרחש?.

   מקובל על רובם המכריע הגורמים המקצועיים העוסקים התחום שיש להעדיף טיפול שמרני תחילה בפריצת דיסק. רק לאחר שמוצו הטיפולים השמרניים ותהליך ספיגת הדיסק לא תרם את חלקו ניתן לבדוק את האופציה הכירורגית. כמובן שדברים אלו נכונים לגבי פריצת דיסק שאינה גורמת לתסמינים המהווים דגל אדום ובכלל זה חולשה מתפתחת בשרירים, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,