כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה

כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה? הכאבים שאתם חשים בלסת מתפתחים לרוב בגלל פגיעה קלה וחולפת בשרירי הלעיסה או ברקמות אחרות במפרק. פגיעה כזאת בשרירי הלעיסה נגרמת לרוב בגלל מתח נפשי חולף הנובעת מהידוק לסתות או מחריקת שיניים. גורמים נוספים לנזקים קלים וחולפים בשרירי הלעיסה כוללים ביצוע "תנועה לא טובה" עם מפרק הלסת, לעיסת יתר, טיפול שיניים שחייב פתיחה רחבה וממושכת של הפה ועוד. התפתחות כאבים בלסת מסיבות אלה צפויים לחלוף תוך מספר שעות או ימים. עם זאת כאבים בלסת עלולים להתפתח גם בגלל נזקים משמעותיים יותר באחת או יותר מהרקמות במפרק הלסת או בסביבתו.

אבחון וטיפול מהירים נדרשים כדי למנוע התפתחות נזקים כרוניים. לעתים קרובות אני נשאל: כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה? תהליך האבחון של כאבים בלסת חייב לכלול ביצוע אבחנה מבדלת שלוקחת בחשבון את כלל המקורות האפשריים לכאבים בפנים. אבחון כזה מתבסס על היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמקרים מסוימים גם בדיקות מעבדה והדמיה. ברוב המקרים ניתן לטפל בהצלחה בהתפתחות כאבים בלסת. הטיפול השמרני – ללא ניתוחים – הוא הטיפול המומלץ.

כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה – רקע

על פי מחקרים שונים 5% – 33% מהאוכלוסייה סובלים מכאבים בלסת. עם זאת מספר האנשים שקיים ליקוי ראשוני במפרק הלסת שלהם מבלי להיות מודעים לכך גבוה הרבה יותר. כך למשל נמצא לפחות סימן אחד לליקוי במפרק הלסת בקרב 40% – 75% מכלל האוכלוסייה. רובם כאמור לא היו מודעים לכך אך רגישות בשרירי הלעיסה, רעשים שבקעו מהמפרק והפתיחה הלא סימטרית של המפרק הצביעו בבירור על הנזק. עוד נציין שרק 5% – 7% מהאנשים הללו גם נזקק לטיפול. למה כל כך מעט מבקשים טיפול? בחלק מהמקרים בגלל שהכאבים חולפים תוך זמן קצר בחלק אחר הדבר נובע מזלזול המוביל להתפתחות נזקים משמעותית יותר. בין אם מדובר ב5% או ב-75% כל החוקרים מסכימים שמדובר בהפרעה בריאותית משמעותית.

בניגוד לבעיות אחרות במערכת שרירי ושלד כאבים בלסת שכיחים יותר בקרב אנשים צעירים. המגדר הנשי מצוי בסיכון מוגבר לסבול מהתפתחות כאבים בלסת. על פי מחקרים שונים בהשוואה לגברים שיעור כפול של נשים סובל מהתפתחות כאבים בלסת. מקור ההבדלים הללו אינו ברור לחלוטין עם זאת נמצא שישנה השפעה הורמונלית. כך למשל נמצא שנשים הנוטלות אסטרוגן או גלולות למניעת הריון מעלות את הסיכוי לפנות לקבלת סיוע רפואי על רקע כאבים בלסת. מתח נפשי מהווה גורם סיכון נוסף להתפתחות כאבים בלסת. כך למשל נמצא ש- 68.6% מהסטודנטים לרפואה ומדעי החיים באוניברסיטת ירדן מתלוננים על לפחות תסמין אחד שמקורו מפרק הלסת. החוקרים מייחסים את הממצא הזה למתח הנפשי שבו שרויים הסטודנטים הללו בהשוואה לסטודנטים הלומדים לימודים הומניים. גורמים להתפתחות

גורמים וגורמי סיכון לכאבים במפרק הלסת

כאבים בלסת מתפתחים בגלל נזק לאחת או יותר מרקמות המפרק. הגורמים לנזקים ברקמות מפרק הלסת כוללים עומסי יתר חוזרניים, נזקי חבלה במפרק ומגוון מחלות כגון דלקת פרקים ניוונית. עומס יתר חוזרני נגרם למפרק הלסת בשל דיבור ואכילה. נזקי חבלה במפרק הלסת יכולים להיות תוצאה של פציעת ספורט, נפילה, תאונת דרכים או סתם טיפול שיניים אגרסיבי. גורמי סיכון להתפתחות כאבים בלסת כוללים בין היתר גיל (ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון), מגדר (לנשים סיכון גבוה יותר), טיפולי שיניים אגרסיביים, טיפולי יישור שיניים, עיסוק בתחומי ספורט שמעלים הסבירות לנזקי חבלה (אגרוף?), מתחים נפשיים (שמעלים את הסבירות להידוק לסתות או חריקת שיניים) ועוד.

מפרק הלסת – אנטומיה ותנועה

מפרק הלסת מחבר את הלסת התחתונה אל הגולגולת. הביומכניקה של מפרקי הלסת היא ייחודית במורכבות שלה. לצורך פתיחה וסגירה של הפה זקוק מפרק הלסת לשילוב ייחודי של תנועת ציר יחד עם תנועת החלקה. עוד נציין שלצורך תפקוד תקין זקוקים שני מפרקי הלסת ליכולת עמידה בעומסים וכן לתיאום וסנכרון מושלם. המבנה והתפקוד המורכבים של מפרק הלסת חושפים אותו ואת הרקמות הסובבות ומרכיבות אותו לפציעות. אפילו פציעות קלות עלולות לגרום לתנועה לא מסונכרנת ולהוביל על ציר הזמן לבלאי מואץ, פציעות נוספות והתפתחות תסמונת מפרק הלסת. זיהוי מהיר של מקור הבעיה בלסת וטיפול מהיר עשויים למנוע נזקים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים.

כאבים בלסת ותסמינים נוספים של תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת כוללת בתוכה את כלל הסימנים והתסמינים האפשריים הנגרמים בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות במפרק. רקמות המרכיבות את המפרק (עצמות, סחוסים מיניסקוס) ורקמות המניעות את המפרק (שרירי לעיסה). קיים מגוון ענק של סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת הזאת. חולים עם תסמונת מפרק הלסת עלולים לדווח על חלק או כל הסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בלסת, כאבים באוזן, כאבים המוקרנים לפנים ולצוואר, רעשים הבוקעים מהמפרק, נעילה של המפרק, קשיי דיבור ואכילה, קושי לפהק ועוד. הכאבים בלסת הם לרוב חריפים. ברוב המקרים הכאבים התפתחו בשני המפרקים אבל אינם סימטריים בחומרתם. הכאבים עשויים לדעוך לסירוגין או להיוותר קבועים. שימוש במפרק לצורך דיבור, אכילה או פיהוק יחמירו את הכאבים.

כאבים בלסת איך נאבחן את הנזק?

הזיהוי של הנזק במפרק הלסת מתבסס על הממצאים שמופקים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ולעתים גם מבדיקות הדמיה. בשלב שבו אנו לומדים את ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים נלמד מה בדיוק כוללת התלונה שלכם. האם אתם מתלוננים על כאב בלבד או גם על רעשים הבוקעים מהמפרק או נעילה של המפרק ועוד. נלמד על המיקום של הכאב, וגם על הגורמים המשפיעים על הסימנים והתסמינים שלכם. נלמד האם אתם חורקים שיניים ו/או מהדקים לסתות ו/או כוססים ציפורניים. נלמד האם אתם מצויים במתחים נפשיים. בבדיקה הגופנית נתבונן בלסת בעת פתיחה וסגירה של הפה ונחפש חוסר סימטריה, פריקה או נעילה של הפרק.  נחוש ונקשיב למפרק בניסיון לשמוע ולחוש חריקות ורעשים הבוקעים מהמפרק.

נבצע אבחנה מבדלת של כלל הפרעות בריאותיות שיכולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים כולל כאלה שאינן קשורות ללסת. בין היתר נשלול פגיעות בעמוד השדרה הצווארי, דלקת זיהומית באוזניים, דלקת זיהומית בחניכיים, דלקת זיהומית בשיניים, דלקת זיהומית בסינוסים, סרטן בחלק זה או אחר בפנים, סרטן בחלק העליון של הריאה, דלקת באחד מעצבי הפנים (Trigeminal neuralgia, herpes zoster), דלקת של כלי הדם ברקות ועוד.

מה עלול להינזק במפרק הלסת

כאמור, תסמונת מפרק הלסת עלולה להתפתח בגלל פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות או מניעות את מפרקי הלסת. המומחים בתחום חלקו את ההפרעות במערכת הלעיסה (Temporomandibular disorders ) לשלוש קטגוריות מרכזיות. קטגוריות אלה משקפות גם שוני במיקום האנטומי של הנזק, בסוג הרקמה שניזוקה ובחומרת הבעיה. להלן שלושת הקטגוריות:

תסמונת מפרק הלסת בגין פגיעה שרירית וכאבים מיופציאליים (ממקור שרירי)

כאבים בלסת
כאבים בלסת

עומסי יתר על שרירי הלעיסה הנגרמים בשל מנשך לא תקין או בגלל הידוק לסתות (clenching) וחריקת שיניים (grinding) ומסיבות נוספות עלול לגרום להתפתחות דלקות וכאבים שמקורם בשרירי הלעיסה (Myofascial pain). תסמונת מפרק הלסת בגין פגיעה בשרירי הלעיסה היא השכיחה ביותר וברוב המקרים חולפת מאילה גם ללא כל טיפול. אם זאת אין להזניח דלקת בשרירי הלעיסה הנמשכת יותר ממספר ימים. דלקת כזאת עלולה על ציר הזמן לגרום לליקוי בתפקוד של הלסת ולהוביל לנזקים פנימיים.

תסמונת מפרק הלסת בגין פגיעה פנימית במפרק הלסת

כאמור התעלומות מנזקים ראשוניים עלולה על ציר הזמן להוביל לנזק מצטבר בחלקים הפנימיים במפרק (Internal derangement of the joint) ובכלל זה במיניסקוס עצמו ובחלקים הגרמיים של המפרק. פריקה של המיניסקוס (לרוב קדמית למנח האופטימלי) או קרע של המיניסקוס ו/או פריקה של המפרק עם או בלי לחזור למקום הנכון (with or without reduction) מהווים עליית מדרגה משמעותית בחומרת הנזק. לא ניתן לרפא באופן מלא את תסמונת מפרק הלסת בגין פגיעה פנימית במפרק הלסת. ניתן לשפר אבל לא לרפא.  כך למשל קרע מיניסקוס תוך מפרקי הוא נזק מבני בלתי הפיך.

תסמונת מפרק הלסת בגין דלקת פרקים במפרק הלסת

גם דלקת פרקים (Arthritis) במפרק הלסת עלולה לגרום להתפתחות תסמונת מפרק הלסת. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא כמובן דלקת פרקים ניוונית המתפתחת לרוב לאחר גיל 50. דלקות פרקים נוספות כוללות דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים זיהומית, ועוד. כמובן שישנם חולים הסובלים מליקויים החורגים מקטגוריה כזאת או אחרת. כך למשך לעתים קרובות נראה חולה הסובל מדלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת ויחד עמה גם דלקות בשרירי הלעיסה ושחיקות סחוסים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור