כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה
כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה

כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה? הכאבים שאתם חשים בלסת מתפתחים לרוב בגלל פגיעה קלה וחולפת בשרירי הלעיסה או ברקמות אחרות במפרק. פגיעה כזאת בשרירי הלעיסה נגרמת לרוב בגלל מתח נפשי חולף הנובעת מהידוק לסתות או מחריקת שיניים. גורמים נוספים לנזקים קלים וחולפים בשרירי הלעיסה כוללים ביצוע “תנועה לא טובה” עם מפרק הלסת, לעיסת יתר, טיפול שיניים שחייב פתיחה רחבה וממושכת של הפה ועוד. התפתחות כאבים בלסת מסיבות אלה צפויים לחלוף תוך מספר שעות או ימים. עם זאת כאבים בלסת עלולים להתפתח גם בגלל נזקים משמעותיים יותר באחת או יותר מהרקמות במפרק הלסת או בסביבתו.

אבחון וטיפול מהירים נדרשים כדי למנוע התפתחות נזקים כרוניים. לעתים קרובות אני נשאל: כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה? תהליך האבחון של כאבים בלסת חייב לכלול ביצוע אבחנה מבדלת שלוקחת בחשבון את כלל המקורות האפשריים לכאבים בפנים. אבחון כזה מתבסס על היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמקרים מסוימים גם בדיקות מעבדה והדמיה. ברוב המקרים ניתן לטפל בהצלחה בהתפתחות כאבים בלסת. הטיפול השמרני – ללא ניתוחים – הוא הטיפול המומלץ.

כאבים בלסת איך נדע מה הבעיה – רקע

על פי מחקרים שונים 5% – 33% מהאוכלוסייה מתלוננים על כאבים בלסת. עם זאת מספר האנשים שקיים ליקוי ראשוני במפרק הלסת שלהם מבלי להיות מודעים לכך גבוה הרבה יותר. כך למשל נמצא לפחות סימן אחד לליקוי כזה במפרק הלסת בקרב 40 -75% מכלל האוכלוסייה. רובם כאמור לא היו מודעים לכך אך רגישות בשרירי הלעיסה, רעשים שבקעו מהמפרק והפתיחה הלא סימטרית של המפרק הצביעו בבירור על הנזק. עוד נציין שרק 5% – 7% מהאנשים הללו גם נזקק לטיפול. למה כל כך מעט מבקשים טיפול? בחלק מהמקרים בגלל שהכאבים חולפים תוך זמן קצר בחלק אחר הדבר נובע מזלזול המוביל להתפתחות נזקים משמעותית יותר. בין אם מדובר ב5% או ב-75% כל החוקרים מסכימים שמדובר בבעיה בריאותית משמעותית. הגורמים להתפתחות כאבים בלסת כוללים עומסי יתר חוזרניים, נזקי חבלה במפרק ומגוון מחלות כגון דלקת פרקים ניוונית. גורמי סיכון להתפתחות כאבים בלסת כוללים בין היתר גיל, מגדר, טיפולי שיניים אגרסיביים, טיפולי יישור שיניים, עיסוק בתחומי ספורט (אגרוף?) שמעלים הסבירות לנזקי חבלה, מתחים נפשיים ועוד.

בניגוד לבעיות אחרות במערכת שרירי ושלד כאבים בלסת שכיחים יותר בקרב אנשים צעירים. המגדר הנשי מצוי בסיכון מוגבר לסבול מהתפתחות כאבים בלסת. על פי מחקרים שונים בהשוואה לגברים שיעור כפול של נשים סובל מהתפתחות כאבים בלסת. מקור ההבדלים הללו אינו ברור לחלוטין עם זאת נמצא שישנה השפעה הורמונלית. כך למשל נמצא שנשים הנוטלות אסטרוגן או גלולות למניעת הריון מעלות את הסיכוי לפנות לקבלת סיוע רפואי על רקע כאבים בלסת. מתח נפשי מהווה גורם סיכון נוסף להתפתחות כאבים בלסת. כך למשל נמצא ש- 68.6% מהסטודנטים לרפואה ומדעי החיים באוניברסיטת ירדן מתלוננים על לפחות תסמין אחד שמקורו מפרק הלסת. החוקרים מייחסים את הממצא הזה למתח הנפשי שבו שרויים הסטודנטים הללו בהשוואה לסטודנטים הלומדים לימודים הומניים. גורמים להתפתחות

מפרק הלסת – אנטומיה ותנועה

מפרק הלסת מחבר את הלסת התחתונה אל הגולגולת. הביומכניקה של מפרקי הלסת היא ייחודית במורכבות שלה. לצורך פתיחה וסגירה של הפה זקוק מפרק הלסת לשילוב ייחודי של תנועת ציר יחד עם תנועת החלקה. עוד נציין שלצורך תפקוד תקין זקוקים שני מפרקי הלסת ליכולת עמידה בעומסים וכן לתיאום וסנכרון מושלם. המבנה והתפקוד המורכבים של מפרק הלסת חושפים אותו ואת הרקמות הסובבות ומרכיבות אותו לפציעות. אפילו פציעות קלות עלולות לגרום לתנועה לא מסונכרנת ולהוביל על ציר הזמן לבלאי מואץ, פציעות נוספות והתפתחות תסמונת מפרק הלסת. זיהוי מהיר של מקור הבעיה בלסת וטיפול מהיר עשויים למנוע נזקים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים.

כאבים בלסת ותסמינים נוספים של תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת כוללת בתוכה את כלל הסימנים והתסמינים האפשריים הנגרמים בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות במפרק. רקמות המרכיבות את המפרק (עצמות, סחוסים מיניסקוס) ורקמות המניעות את המפרק (שרירי לעיסה). קיים מגוון ענק של סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת הזאת. חולים עם תסמונת מפרק הלסת עלולים לדווח על חלק או כל הסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בלסת, כאבים באוזן, כאבים המוקרנים לפנים ולצוואר, רעשים הבוקעים מהמפרק, נעילה של המפרק, קשיי דיבור ואכילה, קושי לפהק ועוד. הכאבים בלסת הם לרוב חריפים. ברוב המקרים הכאבים התפתחו בשני המפרקים אבל אינם סימטריים בחומרתם. הכאבים עשויים לדעוך לסירוגין או להיוותר קבועים. שימוש במפרק לצורך דיבור, אכילה או פיהוק יחמירו את הכאבים.

כאבים בלסת איך נאבחן את הנזק?

הזיהוי של הנזק במפרק הלסת מתבסס על הממצאים שמופקים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ולעתים גם מבדיקות הדמיה. בשלב שבו אנו לומדים את ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים נלמד מה בדיוק כוללת התלונה שלכם. האם אתם מתלוננים על כאב בלבד או גם על רעשים הבוקעים מהמפרק או נעילה של המפרק ועוד. נלמד על המיקום של הכאב, וגם על הגורמים המשפיעים על הסימנים והתסמינים שלכם. נלמד האם אתם חורקים שיניים ו/או מהדקים לסתות ו/או כוססים ציפורניים. נלמד האם אתם מצויים במתחים נפשיים. בבדיקה הגופנית נתבונן בלסת בעת פתיחה וסגירה של הפה ונחפש חוסר סימטריה, פריקה או נעילה של הפרק.  נחוש ונקשיב למפרק בניסיון לשמוע ולחוש חריקות ורעשים הבוקעים מהמפרק.

נבצע אבחנה מבדלת של כלל הפרעות בריאותיות שיכולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים כולל כאלה שאינן קשורות ללסת. בין היתר נשלול פגיעות בעמוד השדרה הצווארי, דלקת זיהומית באוזניים, דלקת זיהומית בחניכיים, דלקת זיהומית בשיניים, דלקת זיהומית בסינוסים, סרטן בחלק זה או אחר בפנים, סרטן בחלק העליון של הריאה, דלקת באחד מעצבי הפנים (Trigeminal neuralgia, herpes zoster), דלקת של כלי הדם ברקות ועוד.

מה עלול להינזק במפרק הלסת

כאמור, תסמונת מפרק הלסת עלולה להתפתח בגלל פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות או מניעות את מפרקי הלסת. המומחים בתחום חלקו את ההפרעות במערכת הלעיסה (Temporomandibular disorders ) לשלוש קטגוריות מרכזיות. קטגוריות אלה משקפות גם שוני במיקום האנטומי של הנזק, בסוג הרקמה שניזוקה ובחומרת הבעיה. להלן שלושת הקטגוריות:

תסמונת מפרק הלסת בגין פגיעה שרירית וכאבים מיופציאליים (ממקור שרירי)

כאבים בלסת
כאבים בלסת

עומסי יתר על שרירי הלעיסה הנגרמים בשל מנשך לא תקין או בגלל הידוק לסתות (clenching) וחריקת שיניים (grinding) ומסיבות נוספות עלול לגרום להתפתחות דלקות וכאבים שמקורם בשרירי הלעיסה (Myofascial pain). תסמונת מפרק הלסת בגין פגיעה בשרירי הלעיסה היא השכיחה ביותר וברוב המקרים חולפת מאילה גם ללא כל טיפול. אם זאת אין להזניח דלקת בשרירי הלעיסה הנמשכת יותר ממספר ימים. דלקת כזאת עלולה על ציר הזמן לגרום לליקוי בתפקוד של הלסת ולהוביל לנזקים פנימיים.

תסמונת מפרק הלסת בגין פגיעה פנימית במפרק הלסת

כאמור התעלומות מנזקים ראשוניים עלולה על ציר הזמן להוביל לנזק מצטבר בחלקים הפנימיים במפרק (Internal derangement of the joint) ובכלל זה במיניסקוס עצמו ובחלקים הגרמיים של המפרק. פריקה של המיניסקוס (לרוב קדמית למנח האופטימלי) או קרע של המיניסקוס ו/או פריקה של המפרק עם או בלי לחזור למקום הנכון (with or without reduction) מהווים עליית מדרגה משמעותית בחומרת הנזק. לא ניתן לרפא באופן מלא את תסמונת מפרק הלסת בגין פגיעה פנימית במפרק הלסת. ניתן לשפר אבל לא לרפא.  כך למשל קרע מיניסקוס תוך מפרקי הוא נזק מבני בלתי הפיך.

תסמונת מפרק הלסת בגין דלקת פרקים במפרק הלסת

גם דלקת פרקים (Arthritis) במפרק הלסת עלולה לגרום להתפתחות תסמונת מפרק הלסת. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא כמובן דלקת פרקים ניוונית המתפתחת לרוב לאחר גיל 50. דלקות פרקים נוספות כוללות דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים זיהומית, ועוד. כמובן שישנם חולים הסובלים מליקויים החורגים מקטגוריה כזאת או אחרת. כך למשך לעתים קרובות נראה חולה הסובל מדלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת ויחד עמה גם דלקות בשרירי הלעיסה ושחיקות סחוסים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

  מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי.…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן