Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ורטיגו? טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים. מדובר למעשה בתחושה מפחידה שבהאתה ו/או הסביבה שלך חשים שאתם זזים ו/או מסתובבים. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שחולפות תוך שניות עד דקות ונמשכות עד מספר ימים גם בלי טיפול. 

לעתים הגורם לורטיגו או לסחרחורת הוא נזק או פתולוגיה משמעותית. בין הגורמים האפשריים לכך נמנה פגיעה באוזן, פגיעה מוחית, מחלות שונות כמו טרשת נפוצה, מחלת מנייר ועוד אבל גם חשוב לציין שגם פגיעה בעמוד השדרה הצווארי עלולה לגרום לכך. האבחון הוא על כן שלב קריטי בדרך לטיפול בגורם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ורטיגו טיפול - רקע

מלבד התחושה שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים החולים עלולים לסבול גם מתסמינים נוספים תלוי מה הפתולוגיה שעומדת בבסיס הבעיה שלהם. בין התסמינים השכיחים ניתן למנות בחילה והקאה, הזעה ותנועות עיניים לא נורמליות, אובדן שמיעה, טנטון, הפרעות ראייה, חולשה, בעיות בדיבור, קושי בהליכה ועוד. פרק הזמן בהם נמשכים התסמינים משתנה. הסימפטומים יכולים להיות אפיזודיים או ממושכים. הטריגר לתחושות התזוזה והסיבוב הללו יכול להיות אפילו תנועה מסוימת או שינוי של תנוחה. 

גורמים אפשריים לורטיגו

- פגיעה במערכת העצבים המרכזית או בעצב השמיעה

פגיעה במערכת העצבים המרכזית ובעיקר בגזע המוח ובמוח הקטן המבקרים והשולטים על מערכת שיווי המשקל. דוגמאות לפגיעה מסוג זה כוללות: גידול סרטני על עצב השמיעה (Acoustic neuroma) שעלול לגרום גם לתסמינים נוספים ובכללם טנטון ואובדן שמיעה, נזק מוחי כמו זה הנגרם בגלל דימום (Cerebellar hemorrhage).תסמינים נוספים של דימום מוחי כוללים כאבי ראש, קושי בהליכה, קושי להביט לצד בו הדימום מצוי וחסרים מוטוריים ותחושתיים שונים בגפיים ובפנים ועוד. 

- פגיעה במערכת שיווי המשקל מלבד המוח

שאינם במוח כולל במערכת הוסטיבולרית באוזן התיכונה. דוגמאות לפגיעה מסוג זה כוללות: תנועתיות של קריסטלים זעירים המצויים בתוך תעלות שיווי המשקל שבתוך האוזן התיכונה (ורטיגו פרוקסימלי פריפרי - Benign positional paroxysmal vertigo), מחלת דלדול העצמות (אוסטאופורוזיס) הגורמת לאובדן מינרלים ובכללם מינרלים בחיישנים באוזן התיכונה (March 2009 24 issue of Neurology), דלקת ויראלית או בקטריאלית במבוך שבאוזן הפנימית (Labyrinthitis) וגם מחלת מנייר (Meniere's) הגורמת גם לתסמינים נוספים ובכללם טנטון ואובדן יכולת שמיעה. 

- מחלות שונות

כאבי ראש מסוג מיגרנה ומחלות כגון טרשת נפוצה עלולות לגרום לתופעה

- פגיעות בעמוד בשדרה הצווארי

ורטיגו טיפול

התחושה שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים יכולה להופיע בגלל נזקים לעמוד השדרה הצווארי כגון אלו שמתפתחים לאחר תאונות דרכים וצליפת שוט. מחקר ארוך טווח שנערך בבית חולים מאיר טוען ש ב19% מהמקרים התופעה מתרחשת על רקע של נזקים בצוואר. הכתובת הראשונה שיש לחפש בה את הגורם לוורטיגו היא פגיעה במערכת שיווי המשקל המצויה באוזן התיכונה (המערכת הוסטיבולרית), אך אין לשכוח שגם הצוואר יכול לגרום לכך ולכן חשוב להקדיש זמן לבדיקה יסודית של הצוואר כדי לשלול או לאשר את מעורבותו.

עם זאת קיימות הערכות ואחת מהן נצטט את הפרופסור לרפואה קרל לויט אחד המומחים הגדולים בעולם לבעיות במערכות התנועה האנושית שאמר כבר לפני שנים "חשוב לציין ששיבוש צווארי עלול להיות הגורם או אחד הגורמים לסחרחורות ולתחושות שאתם או הסובבים אתכם זזים ומסתובבים... "

מנגנון אפשרי לורטיגו צווארי

שלושה מנגנונים פיזיולוגיים אפשריים:

- שיבוש אספקת הדם

פגיעה בצוואר גורמת לעירור יתר של מערכת העצבים הסימפתטית ובעקבות כך משבשת את אספקת הדם למרכזי השליטה במוח.

- תפקוד לקוי של חיישני הפרופריוספציה

פגיעה בעמוד השדרה הצווארי אשר גורמת לכאבי צוואר, לתפקוד לקוי של חיישני הפרופריוספציה ברקמות הצוואר השונות ולהגעת מידע לקוי למוח הקטן (סרבלום) ולמערכת שיווי המשקל (המערכת הווסטיבולרית) שבאוזן.

- לחץ ישיר על כלי דם צוואריים

פגיעה בעמוד השדרה הצווארי גורמת לשינויים מבניים אשר יוצרים לחץ ישיר על כלי הדם בצוואר ובכך משתבשת אספקת הדם העולה למוח. 

מתי לבקש עזרה מקצועית?

ברוב המקרים ורטיגו אינה תוצאה של פתולוגיה חמורה. טיפולים תרופתיים או טיפולים לצוואר במידה והבעיה נובעת מעמוד שדרה צווארי יצליחו לרפא את רוב המקרים. אך כפי שציינתי קודם לכם ישנם גם מקרים שבהם התסמין הזה הוא תולדה של מחלות קשות ואפילו מסכנות חיים. על כן במקרים עקשניים רצוי להיבדק על ידי איש מקצוע כדי שיוכל לאבחן את מקור הבעיה. סימנים וסימפטומים המצריכים פנייה מידית לבדיקה כוללים: ראייה כפולה, כאבי ראש, חולשה, קושי בדיבור, קושי בהליכה ו/או שליטה בידיים, תנועות עיניים לא נורמליות ושינויים ברמת ההכרה.

בדיקה ואבחון

היסטוריה רפואית

האבחון יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית שתכלול סקירה על הרקע הבריאותי של הנבדק ושל משפחתו (מחלות, פציעות, אישפוזים תרופות ועוד). נלמד פרטים על התלונה המרכזית: כיצד החלה התופעה, מה בדיוק הרגשתם (ראש קל? העולם מסתובב סביבכם?), מה מחמיר את התחושות שאתה או הסובבים אותך זזים ו/או מסתובבים ומה מפחית אותם (שינוי מנח, תנועות צוואר?), כמה זמן נמשך ההתקף? מהי חומרת ההתקף (מסוגלים ללכת, לנהוג?), סימנים ותסמינים נוספים ( בחילה, הקאות, הזעה, תנועת עיניים לא רגילה, ירידה בשמיעה, טנטון, הפרעות בראייה, חולשות, בעיות מוטוריות, קושי בדיבור) האם יש כאבי צוואר ושכמות? האם הכאב מקרין? מהו מיקום הכאב? האם נילווה לכאב בצוואר גם מגבלת תנועה של הצוואר? מה מקל ומה מחמיר את הכאב בצוואר? 

חולים הסובלים מורטיגו על רקע צווארי יתלוננו בהרבה מקרים גם על כאבי צוואר (לעיתים גם כאבי ראש) ונוקשות שרירי הצוואר. כמו כן עלולים חולים אלה לסבול גם מחוסר יציבות, וחוסר שיווי משקל המוחמר כתוצאה מתנועת צוואר מהירה. כאבי הצוואר ולעיתים כאבי הראש הללו הממוקמים בדרך כלל בבסיס הגולגולת מאחור יכולים להקדים את תחושות חוסר שיווי המשקל בימים ואף חודשים. 

בדיקה גופנית

בשלב הבא נערוך בדיקה גופנית מקיפה ומדוקדקת שתכלולנה תצפית ובחינה של היציבה בכללותה ושל אופן נשיאת הראש בפרט, נתבונן בתוך האוזניים ומחפש סימנים לדלקת, נתבונן בתנועות העיניים ובגודל האישונים, נחפש סימנים לתנועות עיניים בלתי רצוניות (Nystagmus), נערוך בדיקות שיווי משקל. נתבונן בנבדק בעודו הולך עם עיניים פקוחות ועיניים עצומות באופן שמקשה על שיווי המשקל, נבקש מהחולה לשנות מנחים באופן חד. נמשיך במישוש (Palpation) של החוליות ומפרקי הצוואר והגב העליון, מישוש הרקמות הרכות ובכללותן השרירים והרצועות, בחינת התפקוד של השרירים (כוח, גמישות), בדיקות טווח תנועה של חוליות הצוואר והגב העליון, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות כולל של עצבי הגולגולת ובדיקות כירופרקטיות.

בדיקות דימות ומעבדה

במידת הצורך על מנת לשלול או לאשר אבחון של פתולוגיה בצוואר נשתמש באמצעי הדמיה הכוללים MRI ו/או CT וצילומי רנטגן. צילומי רנטגן של הצוואר יערכו במנחים של כפיפה ומתיחה לצורך זיהוי שינויים במנח ובמצב של חוליות הצוואר. כאשר קיים חשד שמקור הבעיה אינו בצוואר נפנה את החולה לבדיקות נוספות.

בדיקות נוספות

במידת הצורך נפנה את הנבדק למומחה אף אוזן גרון לביצוע בדיקות מתקדמות כגון בדיקות שמיעה, בדיקה לזיהוי וניתוח תנועות עיניים בלתי רצוניות (Videonystagmography), מבחן קלורי (Caloric testing) שבודק את תגובת העיניים בעקבות גירוי תעלות המבוך באוזן הפנימית שנעשה על ידי החדרת מים בטמפרטורות שונות לאוזן. כאשר קיים חשד לפתולוגיה תוך מוחית יערכו לנבדק סריקות CT של המבוך והראש ו/או סריקות  MRI של המוח לזיהוי גידול בעצב השמיעה, טרשת נפוצה ועוד.

טיפול בוורטיגו

אופן הטיפול תלוי באבחון המדויק של הגורם. כירופרקטיקה או כירופרקט יכולים לתת מענה טוב כאשר מקור הבעיה בפתולוגיה של עמוד השדרה הצווארי או באוזן התיכונה. הטיפול בעמוד השדרה הצווארי יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות ואמצעים חשמליים כמו לייזר רך לריפוי דלקות שמטרתם שיפור התפקוד של השרירים והחוליות. בשלבים המתקדמים יותר ועד שוך הדלקת יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי ויצריך מעורבות הולכת וגדלה של המטופל. הטיפול בוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign paroxysmal positional vertigo) נעשה באמצעות מספר תמרונים שמטרתם להסדיר את תזוזת המינרלים באוזן התיכונה. 

מקרים אחרים יופנו לניהול וטיפול רפואי שיכלול בעיקר תרופות. כך למשל דלקת חיידקית באוזן תטופל באמצעות אנטיביוטיקה וחולי מחלת מנייריתבקשו לצרוך פחות מלח ולהשתמש בתרופות הגורמות להפרשת שתן מרובה.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לשפר שיווי משקל

לשפר שיווי משקל יועיל למניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

לשפר שיווי משקל
שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

שיקום שיווי משקל מונע נפילות
שיווי משקל מונע פציעות ספורט

שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם  סיכון גבוה לפציעות.

שיווי משקל מונע פציעות ספורט
סחרחורת טיפול

סחרחורת? טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך. תחושת סחרור היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. 

סחרחורת טיפול
סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול
אימונים בבריכה לשיפור היציבות

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

אימונים בבריכה לשיפור היציבות
סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט
כוח ושיווי משקל מונעים פציעות

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות! עיסוק בספורט נושא עמו גם צד מכוער - פציעות ספורט. לא כול הפציעות מדווחות ולכן קשה לאמוד במדויק את כמות הפציעות אך מדובר בתופעה אדירת מימדים. במחקר הנוכחי נמצא שאימוני כוח ושיווי משקל יעילים למניעת פציעות ספורט. 

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות
יכולים לעמוד על רגל אחת?

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

יכולים לעמוד על רגל אחת?
נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות ולמוות בקרב מבוגרים הוא בעיקר ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת. 

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)