Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקי ולחזור בריא זאת השאיפה של כול העוסקים בתחום הנפלא הזה. סקי שעובר בשלום וללא נזק גופני זה שילוב מנצח של כיף, חופש, טבע ופעילות מלהיבה. עם זאת, מדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקי גוף שחלקן עלול להתרחש אף על פי שנזהרתם. 

פציעות ספורט בגלל סקי מהוות עניין שכיח ביותר. הבדיחות הרבות המתארות את המטוסים הטסים בחורף לאתרי הסקי עם אנשים עליזים ומחייכים ובדרך חזרה המטוסים נראים כמו בתי חולים מוטסים, משקפים אמת סטטיסטית. עם זאת לא מדובר בגזרת גורל. גם במקרה הזה, הקפדה על מספר מצומצם של עקרונות עשוייה לצמצם עד מאוד את מספר הפציעות הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקי ולחזור בריא - רקע

סקי ולחזור בריא

רמת הסיכון להיפצע במהלך סקי היא גבוהה יחסית להרבה ענפי ספורט אחרים. מגוון הפציעות כולל בעיקר פציעות ברכיים, שברים בידיים וברגליים, פציעות פנים, פריקות כתפיים, פציעות עמוד השדרה וראש ועוד. חומרת הפציעות היא לרוב גבוהה. אצלי במרפאה, כל חורף, בעודי שקוע, בטיפול ושיקום של פצוע מתאונת סקי קשה, אני שואל את עצמי וגם את  הפצוע "למה אתה צריך את הסקי הזה"? 

על פי מחקרים שונים הזמן המסוכן לפציעות סקי מצוי היכן שהוא בסביבות אחר הצהריים של היום השלישי לחופשה. לאחר שלושה ימי סקי אתם צוברים בטחון ומתחילים להעז יותר. מאידך גופכם מותש וכואב משימוש אינטנסיבי בשרירים לא מוכרים. מצב זה עלול להיות בעוכריכם. ביצועים, יכולות ובטיחות יכולים להשתפר רבות על ידי הכנה נכונה והקפדה על הכללים הבאים: 

עוד בטרם ניגשים לעסוק בהכנות הפיזיות הנדרשות לסקי וודאו שיש ברשותכם כיסוי ביטוחי הכולל במידת הצורך טיפול, אשפוז ואם צריך גם פינוי עקב פציעה.

ההכנות לפני הסקי

אנו זקוקים בעיקר לשיפור הכושר הגופני על כל מרכיביו וטכניקת הסקי:

- סיבולת לב ריאה

שפר את הסיבולת לב ריאה שלך. זה הבסיס לכול פעילות ספורט המצריכה סיבולת, ריכוז ודיוק. לך, רוץ, רכב על אופניים ושחה. בחדר כושר תוכל להיעזר במשירים לשיפור סבולת לב ריאה כגון קרוס טריינר וסטפר.

- כוח שרירים

חיזוק השרירים נדרש לביצוע הסקי. חזק את שרירי הליבה (שרירי בטן אגן וגב עמוקים) ואת שרירי הרגליים. תרגילי כריעה, קפיצות על טרמפולינה ושימוש במכשירי כוח יכולים לעזור במטלה הזאת.

- גמישות

שפר את טווחי התנועה של הפרקים שלך על ידי הארכת השרירים.

- זריזות

תרגילי שינוי כיוון מהירים.

- שיווי משקל קואורדינציה ותחושת מצב של הפרקים

לשיווי משקל חשיבות עצומה בסקי. ערוך תרגילי שיווי משקל על לוח שיווי משקל (לוח העומד על משטח לא יציב). תרגילי עמידה על רגל אחת. העברת המשקל מהעקב לאצבעות והיפך. העברת המשקל מהצד החיצוני של כף הרגל לצד הפנימי וההיפך.

- טכניקה

רצוי להיעזר בסקימולטור, מכשיר המדמה סקי, לצורך שיפור טכניקת ההחלקה.

זכור התחל להכין עצמך לסקי מבעוד מועד (לפחות שלושה חודשים לפני הסקי). אל תחכה לרגע האחרון. את האימונים ערוך באופן הדרגתי. על תתאמן אם כאב. התחל את האימון בחימום וסיימו במתיחות קלות.

התנהגות במהלך הסקי

באופן כללי רצוי להתחיל את הגלישה שלכם רק לאחר לקיחת מספר שיעורי ם או שיעורי ריענון. גם אם הייתם ממש מצוינים בחופשה הקודמת סביר שהעליתם כבר חלודה. אנא, הקפידו על הכללים הבאים:

 • חימום ומתיחות

התחילו את יומכם בחימום וסיימו באמבטיה חמה ומתיחות.

 • הדרגתיות

התחילו מהקל אל הכבד. אל תרוצו ישר למסלולים השחורים. הרשו לגופכם להסתגל.

 • לא לגלוש לבד

תמיד גלשו עם אדם נוסף.

 • מנוחות

קחו מספר רב של מנוחות. על "תקרע" את עצמך! עייפתם? עצרו! כואב לכם? עצרו! אל תתעלמו. גלישה במצב של עייפות מסוכנת.

 • שתייה ותזונה

בגלל תחושת הקור והמאמץ אנו מאבדים נוזלים ואנרגיה מבלי שנחוש בכך. שתו הרבה. צמצמו שתיית אלכוהול תה וקפה. אכלו באופן מאוזן.

 • בגדים מתאימים

קחו בגדים התואמים את האופן בו אתה עושים סקי. עליכם להרגיש נוח במהלך הסקי. נסו להתלבש בשכבות. לא לשכוח כובע וכפפות.

 • מגלשיים

הקפידו על מגלשיים מותאמים. החיבור של כפות הרגליים למגלשיים צריך להיעשות באופן מדויק על מנת לאפשר שחרור מהיר של המגלשיים בעת הצורך.

 • נעלי סקי

לנעלי סקי חשיבות עליונה. השקיעו את הזמן להתאמה אופטימאלית. נעל סקי גדולה מידי עלולה להוות בעיה גדולה. נעלי הסקי אמורים לאחוז את רגליכם היטב.

 • נעליים

הרבה אנשים נפצעים בגלל מעידה על הקרח. נעליים עם אחיזה טובה יכולה לסייע לנו להישאר על הרגליים.

 • מפרק לא יציב

אם אחת הברכיים שלכם אינה יציבה או נוטה לנקיעה עשו שימוש בחבישה מיוחדת לייצוב הפרק.

 • הרמת ציוד

הקפד להניח את הציוד (מגלשיים) באופן נוח להרמה. המנע מהתכופפות של הגב לצורך הרמת ציוד. החלף כתפיים לצורך סחיבת ציוד.

המשך לקרוא אודות סוגי פציעות הספורט וכן פציעות אופייניות לסקי כולל פציעות שרירי הכתף וכמובן קרע במיניסקוס.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)