Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב גב? מניפולציה וספורט נמצאו יעילים יותר מספורט בלבד בטיפול בכאבי גב תחתון. כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה בקרב כלל האוכלוסייה ובשנים האחרונות גם בקרב בני נוער. למרות מגמת הגידול המשמעותית הקיימת, אין מידע מספק לגבי דרכי הטיפול היעילים בה.

במחקר הנוכחי בהשתתפות 185 נערים בני 12 - 18 שסבלו מכאבי גב תחתון כרוניים נמצא שפעילות גופנית יחד עם מניפולציה של עמוד השדרה המתבצעת, חשוב לציין ברוב המכריע של המקרים על ידי כירופרקטים הייתה יעילה יותר בהפחתת הכאבים ובשיפור התפקוד של הנערים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב גב? מניפולציה וספורט - רקע

כאבי גב תחתון מהווים מגפה ועל פי הערכות עד 80% מהאנשים בעולם סובלים מהם במהלך חייהם. למעשה כאבים אלו פוגעים ביותר אנשים מאשר שילוב של מספר החולים במחלות לב, סוכרת, וסרטן. על פי הערכות במהלך שני העשורים האחרונים סבלו כ- 42% מחולים אלה גם ממגבלות ונכויות ומאובדן ימי עבודה. על פי אותם מקורות כשליש מאוכלוסיית בעולם סובל מכאבי גב תחתון כרוניים.

בשנים האחרונות מתבררת העובדה הנוראית שכאבי גב תחתון אינם נחלתם הבלעדית של בוגרים ומבוגרים. גם ילדים ונערים סובלים מהם וגם שם המספרים הולכים וגדלים. למעשה מחקרים מראים ששכיחות כאבי הגב בקרב ילדים נמוכה יחסית ובסוף גיל העשרה היא מגיעה לרמות השכיחות של מבוגרים. כאבי גב תחתון אצל ילדים ונערים מהווים גורם מנבא להמשך כאבי גב גם בגיל מאוחר יותר. המשמעות היא פגיעה נרחבת יותר באיכות חיים, יותר טיפולים תרופתיים והתמכרות לאופיאטים, יותר ניתוחים, יותר נכויות ומגבלות, יותר אובדן כושר עבודה ועוד. בשנת 2012 טופלו באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה שליש מהבוגרים באמריקה וכ- 12% מהילדים והנערים.

המחקר

כאב גב? מניפולציה לעמוד השדרה וספורטמחקרים רבים חזרו ואישרו את היעילות של המניפולציה של עמוד השדרה כאמצעי יעיל לטיפול בכאבי גב בקרב בוגרים ומבוגרים אך האם הדברים נכונים גם לגבי ילדים ובני נוער. מתוך רצון להימנע מטיפולים תרופתיים מזיקים וממכרים החוקרים בקשו לדעת האם המניפולציה של עמוד השדרה ופעילות גופנית אכן יעילים לטיפול בכאבי גב בקרב ילדים ונערים ועשויים להוות תחליף נאות.

השיטה

המחקר נערך במספר מרכזים בו זמנית. 185 חולים בגילים 12 - 18 עם כאבי גב תחתון כרוניים הללו חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות (randomized controlled trial) כאשר קבוצה אחת מטופלת על ידי תרגילי ספורט ומניפולציה של עמוד השדרה והקבוצה השנייה מטופלת על ידי תרגילי ספורט בלבד. נבדק מצב החולים במספר פרמטרים כולל: חומרת הכאבים, מגבלות, איכות חיים, שימוש בתרופות, שביעות רצון ומערכת יחסים עם המטפל. הבדיקות נערכו לאחר 12 שבועות (תום תקופת הטיפול), לאחר 26 שבועות ולאחר 52 שבועות. הממצאים שוכללו באמצעות חישובים סטטיסטיים. מתוך 185 החולים רק 179 חולים סיפקו נתונים לאחר 12 שבועות ורק 174 חולים ספקו נתונים לאחר 26 שבועות ולאחר 52 שבועות.

ממצאי המחקר

הוספת מניפולציה של עמוד השדרה על ידי כירופרקט לפעילות גופנית שיפרה באופן משמעותי יותר את מצב החולים לאורך השנה בכול הנוגע לחומרת כאבי הגב. השיפור היה קטן יותר בהתחלה אך הלך וגדל במהלך השנה. הקבוצה שטופלה באמצעות השילוב של פעילות גופנית ומניפולציה של עמוד השדרה הראתה שיפור גדול יותר מזו שטופלה באמצעות פעילות גופנית בלבד גם בכול הנוגע למגבלות. עוד נוסיף שקבוצה זאת גם דיווחה על שביעות רצון גבוהה יותר מהקבוצה השנייה. מיותר לציין שלא נגרמו תופעות לוואי משמעותיות כתוצאה מהטיפולים הללו.

מסקנות המחקר

עבוד ילדים ובני נוער הסובלים מכאבי גב כרוניים שילוב של פעילות גופנית יחד עם מניפולציה של עמוד השדרה היה יעיל יותר בהפחתת הכאבים ובהפחתת המוגבלות לאחר שנה. שיא השיפור במצב הגב של הילדים והנערים היה לאחר 6 חודשים. יש להמשיך לחקור את ההשפעות של שילוב סוגי הטיפול הללו בכאבי גב תחתון בקרב ילדים ובני נוער ולבחון את העלות תועלת שלהם.

PAIN: July 2018 - Volume 159 - Issue 7 - p 1297–1307

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)