Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

בני אדם מרבים להתלונן על כאבי צוואר. הגורם העיקרי לכך הוא השילוב של עומס היתר המוטל על חוליות הצוואר וטווח התנועה הנרחב שלהם. החוליות והרקמות הרכות התומכות בעמוד השדרה הצווארי מאפשרות את נשיאת הראש ומספקות את היציבות והתנועה הנדרשת לצוואר. לעומת עמוד השדרה החזי שמוגן על ידי הצלעות ובית  החזה עמוד השדרה הצווארי כמו גם עמוד השדרה המותני הנם חופשיים יחסית וחשופים לעומסי יתר ופגיעות שעלולות לגרום לכאב ולמגבלות תנועה. כדי למנוע כאבים אלו חשוב לדעת מה גורם להם ומה הם הסימנים ותסמינים האופייניים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי צוואר גורמים - רקע

כאבים בצוואר הם לרוב אירוע זמני וחולף. עם זאת עבור הרבה אנשים כאבי צוואר הם פגע ארוך ומתמשך. במקרים הללו חשוב להתייעץ ולהיות מטופל על ידי גורם מקצועי. מחקרים שנעשו בעולם המערבי מצאו ש - 70% מהאנשים יסבלו מכאבים בצוואר לפחות פעם אחת מחייהם בעוד ששליש מהאנשים חוו כאבים בצוואר במהלך השנה האחרונה.  

כאבים כרוניים אשר נמשכו יותר מחצי שנה דווחו על ידי 14% מהאוכלוסייה. מחקרים שנעשו בארצות הברית מצאו שמעל 10% מהעובדים האמריקאים סובלים מכאבים כרוניים בעמוד השדרה הצווארי על כל המשתמע מכך בהקשר של עוגמת נפש, עלויות, אובדן ימי עבודה, פיצויים ואשפוזים. כאבי הצוואר יכולים לנבוע מפגיעה בכל אחת מהרקמות "המרכיבות" את הצוואר כולל בין היתר קרע, מתיחה או שחיקה של אחת מרקמות הרכות של עמוד השדרה הצווארי כולל: שרירים, רצועות, גידים, עצבים, חוט שדרה, סחוסים, כלי דם, רקמות חיבור ועוד, הדיסק הצווארי הבין חולייתי שעלול לבלוט, לבקוע או לפרוץ (שלבים שונים של נזק), מפרקי עמוד השדרה הצווארי שעלולים להישחק ולהתבלות ועוד.  לפגיעה בכול אחת מהרקמות מתלווים סימנים ותסמינים המאפשרים לנו זיהוי של הרקמה שנפגעה.

 

אנטומיה בסיסית של הצוואר

כאבי צוואר גורמים

עמוד השדרה הצווארי הכולל שבע חוליות מתחיל מבסיס הגולגולת (Occipital) ומסתיים בחוליית החזה הראשונה (T1). עומס רב מוטל על חוליות הצוואר למרות גודלן הקטן. עמוד השדרה הצווארי תומך בראש ובד בבד מאפשר מרחב תנועתי גדול. עמוד השדרה הצווארי מאחסן ומגן על חוט השדרה בתוך תעלה גרמית גמישה הממקומת בתוכו. שמונה זוגות עצבים (C1-C8) בוקעים מחוט השדרה הצווארי ועושים דרכם בין החוליות כדי לעצבב את העור (תחושה) ולהניע (מוטור) את הראש, צוואר, סרעפת, שרירי הגפיים העליונות ועוד.

ישנם שלושת המפרקים בין כל זוג חוליות לאורך עמוד השדרה הצווארי: שני מפרקי שטחה (Facets), הדיסק הבין חולייתי ובין חוליות C3-C7 נמצאים גם שני פרקים ע"ש לושקה (Luschka's joints). אלו מאפשרים את יכולת התנועה והגמישות של הצוואר. מערך של שרירים, גידים, רצועות ורקמות חיבור אחרות מייצב את המבנה הזה בין בסיס הצוואר לבסיס הגולגולת ומאפשר לו תנועה בטוחה ויציבה. במצב המיטבי מצויד עמוד השדרה בשלושה קימורים: לורדוזיס צווארי (Lordosis), קיפוזיס גבי (kyphosis) ולורדוזיס מותני. הקימורים והקשתות הללו מקנות לעמוד השדרה חוזק, יציבות וגמישות.

חשיבות היציבות של עמוד השדרה הצווארי

היציבות הביו מכנית נדרשת לעמוד השדרה הצווארי לביצוע תפקידיו. יכולתו של עמוד השדרה לשמור על המבנה שלו ועל המיקום התקין של הפרקים והחוליות בכול מנח ותנועה כולל תחת עומסים מהווה מדד ליציבות הזאת. המפרקיים של חוליות הצוואר והרקמות התומכות סביבן והשרירים והגידים מאפשרים את היציבות הזאת של עמוד השדרה הצווארי כאשר על כול המערכת הזאת מפוקחת ומבוקרת על ידי מערכת העצבית המרכזית והפריפרית.

פגיעה בשרירים המניעים ו/או ברצועות וביתר הרקמות התומכות והמייצבות של חוליות הצוואר עלולה להוביל לתפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי. תפקוד לקוי של עמוד השדרה הצווארי יגרום בהכרח לעומסי יתר, שחיקה ונזקים אחרים כולל פריצת דיסק. נזקים אלו עלולים לגרום לתפקוד לקוי עוד יותר ולנזקים נוספים לרקמות התומכות והמייצבות וחוזר חלילה. מעגל זה יפסק רק לאחר שנמצא את הגורם הפוגע ביציבות עמוד השדרה נטפל בו ונשקמו. 

גורמים לכאבים בצוואר

צליפת שוט

מגוון רחב של גורמים עלול להוביל להתפתחות כאבים בצוואר. בין היתר נמנה עומסי יתר על הצוואר בגלל פעילות חוזרנית או בגלל מנח ראש ממושך שאינו ניטראלי כמו למשל ראש רכון מעל מקלדת. גורמים שכיחים נוספים לכאבים בצוואר כוללים נזקי חבלה בצוואר כמו אלו הנגרמים בגלל צליפת שוט ומגוון מחלות כולל דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים אוטואימונית, דלקת זיהומית, גידול סרטני ראשוני או גרורה בעמוד השדרה או בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד. גורם שכיח נוסף לכאבים בצוואר הוא פגיעה ברקמה מרוחקת בעלת יכולת להשליך כאב לצוואר. בין יתר הפגיעות מהסוג הזה נמנה דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), סרטן ריאות (Lung Cancer), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm) ועוד.

גורמי סיכון לכאבים בצוואר

גורמי סיכון רבים עלולים להעלות את הסיכוי שלכם לסבול מכאבים בצוואר. בין היתר הגורמים שאינם בשליטתנו נמנה: גיל, גנטיקה, פציעה או ניתוח צוואר קודמים, ליקויים מבניים ותפקודיים בצוואר כמו עקמת, מגוון מחלות רקע כמו דלקות פרקים, דיכאון, מתח נפשי כרוני, חולי ופגיעה ברקמות מרוחקות כמו למשל נזק בעמוד השדרה הצווארי, דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מחלות לב, מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm), סרטן ריאות (Lung Cancer) ועוד.

בין גורמי הסיכון הנמצאים בשליטתנו נמנה פציעות חבלה, אורח חיים יושבני, עבודה היוצרת עומסים על הצוואר, פעילות גופנית היוצרת עומסים על הצוואר,חוסר ועייפות, יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה.

כאבים בצוואר וסימנים ותסמינים נלווים

כאב הוא התסמין העיקרי המתפתח בגלל נזק צווארי. כאשר הנזק מינורי הכאב יכול להופיע גם לאחר מספר ימים וזאת בגלל תגובה דלקתית איטית. לכן, כאב שמופיע מיד לאחר התאונה עלול להעיד על נזק משמעותי יותר. כאבי צוואר הם לרוב קלים וחולפים מעצמם גם ללא טיפול. בקרב מיעוט יהפכו כאבי הצוואר למטרד קשה וכרוני הזקוק לאבחון, טיפול וניהול. התייחסו גם לכאבים קלים והימנעו התפתחות של בעיה כרונית הכרוכה במוגבלויות ואולי אף בניתוחים עתידיים. הטיפול בכאבי צוואר כרוניים הוא מאתגר וממושך יותר. 

כאבי צוואר יכולים להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, להיות חדים או קהים, קצרי חיים או כרוניים, מתמשכים או עם הפוגות, ממוקדים או מוקרנים. הכאב יכול להופיע רק בצוואר או להקרין לראש או במורד היד, לגב האמצעי או לשכמה. תנועות מסוימות ומנחים מסוימים עשויים להפחית את הכאב ואילו מנחים ותנועות אחרות עלולים להחריף אותו. עוד סימן לפגיעה צווארית הוא מנח הצוואר שמשתנה על מנת למנוע כאב (אנטלגיה). 

כאבי צוואר

אל הכאב הצווארי מתלווים לרוב גם מגבלות תנועה, נוקשות וספזם שרירי. תסמינים אפשריים נוספים יכולים לכלול בין היתר גם כאבי ראש,  סחרחורות, ורטיגו ובחילות. נזק עצבי בעמוד שדרה צווארי עלול לגרום להתפתחות סימפטומים וסימנים נוירולוגיים כולל: חולשה מוטורית של הגפיים ושינויים תחושתיים - דגדוג, שריפה, נימול והירדמות של חלק מהיד. 

סימנים ותסמינים של צליפת שוט

חגורת הבטיחות מחזיקה את הגוף צמוד לכיסא ומותירה את הצוואר לנוע באופן חופשי יחסית. תנועות חדות של הצוואר יגרמו בהכרח לנזקים לרקמות המרכיבות את הצוואר. במקרים קלים למתיחה של השרירים הצווארים ובמקרים קשים לפגיעה גרמית ועצבית. הסימפטומים במקרים אלו הם בהתאם לנזק, החל מכאב קל בצוואר ועד לחסרים נוירולוגיים קשים ומוות. יש לזכור שמחקרים מראים שאי שימוש בחגורת בטיחות כרוכה בנזקים גופניים קשים הרבה יותר.

הסיכון לפגיעה חריפה בעמוד השדרה וחוט השדרה הצווארי בעקבות תאונת "צליפת שוט" הוא גדול. מומלץ עם כן, לאחר טראומה לעבור סדרת בדיקות בסיסית הכוללת צילומי רנטגן כדי לשלול נזק כזה. יש לזכור שבפגיעת צוואר קשה עדיף להמתין לפינוי כאשר הצוואר מקובע. 

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב לצוואר ובכללם דלקת פרקים ניוונית וכן אודות תסמונת כאב צוואר חריפה הנקראת טורטיקוליס.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
עמוד שדרה צווארי בדיקה

עמוד שדרה צווארי? בדיקה נדרשת כדי לאתר את הגורם לסימנים ולתסמינים הנובעים מאזור זה ולטפל בהם בהקדם. בדיקה זאת תאפשר זיהוי הרקמה שניזוקה ותאפשר אומדן של חומרת הנזק. ללא אבחון אמין יעילות הטיפול בסימנים ובתסמינים נפגעת.

עמוד שדרה צווארי בדיקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)