Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בלט דיסק צווארי? אבחון מהיר ומדויק עשוי לאפשר טיפול יעיל ולמנוע נזקים עצביים בלתי הפיכים וצורך אפשרי בניתוח להסרת הדיסק. בלט דיסק בצוואר הוא מצב שבו הדיסק הבין חולייתי צווארי ניזוק במידה קטנה יחסית ומפתח בליטה הצובטת את שורש העצב הסמוך.

לא כול בלט דיסק בין חולייתי יכול לגרום לכאבים או לתסמינים אחרים וישנם הרבה אנשים שחיים עם בלטי דיסק ואפילו עם פריצות דיסק שאינם גורמים לסימנים ותסמינים כלשהם ולכן הם לא מודעים לקיומם. יחד עם זאת, בגלל המיקום המוגבל בעמוד השדרה הצווארי גם בלט דיסק קטן עלול לגרום לכאבים בצוואר ולאורך הגפה העליונה וסימנים ותסמינים נוירולוגיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בלט דיסק צווארי אבחון - רקע

עמוד השדרה הצווארי מכיל שבע חוליות צוואר הנושאות את משקל הראש ומעניקות לנו את היכולת לסובב ולהניע את הראש. החוליה הצווארית הראשונה הקרויה אטלס (Atlas) המכונה גם C1 מחברת בין הגולגולת לעמוד השדרה. החולייה השנייה בצוואר המקשרת בין חוליית האטלס ליתר חוליות עמוד השדרה הצווארי היא חוליית הציר (Axis) המכונה גם C2 שהמבנה הייחודי שלה מאפשר לצוואר לבצע תנועות סיבוביות של הראש . יתר חוליות הצוואר ממוספרות בין C3-C7. בין החוליות הללו מתפקד דיסק בין חולייתי שתפקידו לבלום זעזועים ולהעניק לעמוד השדרה את התנועתיות והגמישות. נזק לדיסק הבין חולייתי עלול להוביל להיווצרות לחץ על שורש עצב סמוך ולהתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאן המקום לציין שלא כול בלט או אפילו פריצת דיסק גורמים לכאבים. רק בלט או פריצת דיסק היוצרים לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה יעלו את הסבירות להתפתחות סימנים ותסמינים בצוואר ולאורך היד. ברוב המכריע של המקרים הסימנים ותסמינים על רקע בלט או פריצת דיסק צווארית חולפים תוך מספר שבועות באמצעות התנהלות נכונה וטיפול שמרני. חולים שסבלם נמשך פרק זמן ארוך יותר ו/או סובלים מחסרים נוירולוגיים מתקדמים מופנים לטיפול רפואי הכולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת, זריקות סטרואידים או ניתוח עמוד השדרה.

תסמינים של בלט דיסק בצוואר

בלט דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב הנקרא גם רדיקולופתיה צווארית יכול לגרום לסימנים ותסמינים רבים בצוואר, שכמה, כתף, זרוע, אמה ואצבעות. אופן ההתפזרות של הכאב ושל שאר הסימנים והתסמינים העצביים נקבע במידה רבה על פי הדיסק המעורב, העצב שניזוק וכמובן חומרת הלחץ שמופעל על העצב. סימנים ותסמינים נוספים הצפוים עקב בעיה זאת כוללים מגבלות תנועה של עמוד השדרה הצווארי ולעתים גם כאבי ראש צוואריים, סחרחורת או ורטיגו ועוד.

בלט דיסק צווארי C4-C5

לחץ על שורש עצב C5 הנובע לרוב בגלל בלט דיסק בין חוליות C4-C5 עלול לגרום לכאב בצוואר, חולשה בשריר הדלתה. לרוב לחץ על שורש עצב זה לא גורם לסימנים ותסמינים עצביים.

בלט דיסק צווארי C5-C6

לחץ על שורש עצב C6 (מצב שכיח יחסית) הנובע לרוב בגלל בלט בין חוליות C5-C6 עלול לגרום לכאבים בצוואר ובשכמה, לחולשה של השריר הדו ראשי ושל השרירים פושטי כף היד, כאב, נימול ועקצוצים המושלכים עד לחלק החיצוני של כף היד הצד שח האגודל.

בלט דיסק צווארי C6-C7

לחץ על שורש עצב C7 הנובע לרוב בגלל בלט דיסק בין חוליות C6-C7 עלול לגרום לכאבי צוואר, חולשה של השריר התלת ראשי ושל השרירים הפושטי האצבעות, כאבים, נימול והירדמות המושלכים במורד היד עד לאצבע האמצעית.

בלט דיסק צווארי C7-T1

לחץ על שורש עצב C8 הנובע לרוב בגלל בלט דיסק בין חוליות C7-T1 עלול לגרום לכאבים בצוואר, לחולשת שרירים בכף היד המאפשרים אחיזה, כאבים, נימול והירדמות המושלכים במורד היד עד לצד החיצוני של כף היד, הצד של הזרת.

גורמים וגורמי סיכון

בלטי דיסק בצוואר מתפתחים לרוב בגלל שילוב של תהליכי ניוון הנובעים מהתבגרותנו ואגירה הדרגתית של נזקים בדיסקים הבין חולייתיים. נזקים הדרגתיים אלו מקורם לרוב בגלל ארגונומיה ויציבה לקויה (צוואר כפוף מעל מקלדת, טלפון נייד ועוד). גורם מרכזי נוסף להתפתחות בלט דיסק בצוואר הוא כמובן טראומה. נזקי חבלה בדיסקים הבין חולייתיים מתרחשים לעתים קרובות מידי בגלל תאונות צליפת שוט וגם בגלל פציעות ספורט, נפילות ועוד. גורמי סיכון לבלטי דיסק בצוואר כוללים מלבד גיל גם נטייה גנטית, נטייה מגדרית של גברים, עיסוק במקצוע היוצר עומסי יתר על הצוואר (נהיגה מקצועית, עבודה עם מחשב), עיסוק בספורט היוצר עומסי יתר על הצוואר או חושף אותו לטראומה (אומנויות לחימה), עישון, חוסר פעילות גופנית, עודף או פעילות גופנית לקויה, ליקויים מבניים או ביומכניים מולדים או נרכשים ועוד.

אבחון

אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול יעיל בבלט דיסק צווארי ויצמצם הסיכון להגיע לניתוח בגלל נזקים קשים.

היסטוריה רפואית

אבחון בלט דיסק בצוואר יחל בלימוד הסימנים והתסמינים של החולה ואופן התפתחותם. נשאל את החולה מספר שאלות שנועדו להבהיר לנו מה הן תלונותיו (כאבים, חולשה, נימול, הירדמות), מתי החלו, איפה הוא חש אותם (צוואר, כתף, שכמה, לאורך הגפה), מה משפיע עליהם (תנועות, מנחים), המקצוע שלו (איש מחשבים, נהג מקצועי), הספורט המועדף (אופניים, אומנויות לחימה, שחייה), רקע בריאותי (אשפוזים, מחלות, תאונות, ניתוחים), סגנון חיים (עישון, סמים, תנוחות שינה) ועוד.

בדיקה גופנית

בלט דיסק צווארי אבחוןמטרת הבדיקה הגופנית היא לשחזר את התסמינים עליהם מתלונן החולה ובכף לזהות את הרקמה המעורבת ולאמוד את חומרת הנזק. נתבונן בחולה בעודו מבצע פעולות שונות עם הצוואר כתף וגפה עליונה, נמשש ונניע את חלקי הגוף הללו בטווחים שונים. נערוך בדיקות אורתופדיות מיוחדות שנועדו בין היתר לזהות לחץ על שורש עצב צווארי, נערוך בדיקות כירופרקטיות של תנועת החוליות ובדיקות נוירולוגיות הכוללות בחינה של הכוח, התחושות ואת החזרי הגידים בגפה העליונה.

בדיקות מתקדמות

לאחר השלבים הללו יתכן וניעזר גם בבדיקות מעבדה כמו בדיקה חשמלית להולכה עצבית EMG ו/או בדיקות הדמיה כולל צילום רנטגן, MRI או CT כדי לאשר את האבחון או לשלול פתולוגיה אחרת.

דגלי אזהרה אדומים או צהובים

לאורך כול הזמן שאנו שוהים עם החולה נבחן האם ישנה סבירות שהתסמינים עליהם מדווח החולה נובעים מבעיה שאינה מכנית במהותה אלא נובעת מפתולוגיה מסכנת חיים. בין יתר התסמינים שקיומם אמור לעורר את חשדנו ויגרום לנו להפנות את החולה לחדר חיון נמנה חום, צמרמורת, כאב שנותר חמור ואינו פוחת במנוחה, חוסר שליטה בסוגרים, שיבושי הליכה, חולשה בידיים, שיתוק מתקדם ביד, אובדן משקל לא רצוי, עבר של מחלת סרטן, אובדן הכרה בגלל תנועות צוואר ועוד. גם רקע של דיכאון, חרדות ומחלות נפש עלול להיות משמעותי לפרוגנוזה של החולה. חולים הסובלים מהתופעות הללו יופנו במקביל לעזרה נפשית.

אבחנה מבדלת

מספר פתולוגיות נוספות עלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו המופיעים בגלל גירוי שורש עצב צווארי. תהליך של אבחנה מבדלת יאפשר לשלול פתולוגיות רבות אחרות כולל פגיעות צוואר אחרות החל משחיקת סחוסים וכלה בלחץ על חוט השדרה הצווארי, פציעות כתף, פציעות מרפק, אוטם שריר הלב, תסמונת מוצא בית החזה, דלקות עצב פריפריות כולל תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק, תסמונת תעלת הגומד, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד. כמובן שלכול אחת מהפתולוגיות הללו ישנם גם סימנים ותסמינים ייחודיים שאותם יש לאתר ובכך לאשר או לשלול אבחון אפשרי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)