Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בברך עלולה להיגרם בין יתר בגלל פריקה, שבר, נמק העצם, קרע מיניסקוס, קרע באחת הרצועות, שחיקת סחוסים, בורסיטיס, דלקות פרקים ועוד. פרקים אלו חשופים לעתים קרובות לבלאי ונזק עקב ביצוע תנועות חוזרניות ועומסי יתר, נזקי חבלה וחולי. 

רוב האנשים יסבלו במהלך חייהם מסימנים ותסמינים בברכיים. המפרקים המסיביים הללו נפגעים לעתים קרובות וגורמים להתפתחות דלקת וכאבים בברך כולל בקרב נערים (אוסגוד שלטר), בקרב ספורטאים (קרע מיניסקוס או רצועה), בקרב מבוגרים (דלקת פרקים ניוונית) ועוד. שכיחות הדלקות במפרקים נושאי משקל אלו הולכת וגדלה ככול שאנו מתבגרים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בברך - רקע

הגורמים לדלקת בברך כוללים פעילות גופנית, חבלות והצטברות בלאי במפרקי הברכיים הנגרם מהעומסים החוזרניים של חיי היום יום ובכלל זה ישיבה עם ברכיים כפופות, עלייה וירידה במדרגות, פעילות גופנית חוזרנית ועוד. ברוב המקרים יתחילו התסמינים בברך הנובעים מהדלקת באופן קל וירמזו על הצפוי לנו עם נמשיך להתנהל באותו אופן. לעתים כדאי לעצור, להבין מה קורה בברך, למה היא מתחילה להציק, לתקן את הטעון תיקון כולל שינויים ארגונומיים ולצאת לדרך חדשה. ככה תוכלו להגיע עם הברכיים שלכם ולא עם ברכיים חלופיות עד לנקודת הסיום של חייכם. במידה ואתם מתעלמים מהכאבים ומשאר התסמינים בברך אז סביר להניח שתפתחו את אחת מתסמונות הכאב הבאות.

להלן תסמונות דלקתיות שכיחות בברכיים:

דלקות שכיחות בברך

נמק העצם

ללא אספקת דם רציפה, עקיפה או ישירה רקמות בגוף ובכלל זה העצם אינן יכולות לשרוד. נמק בברך (Avascular necrosis - AVN or osteonecrosis) עלול להיווצר בגלל פגיעה בכלי דם שמזינים את הברך. הנמק עלול לגרום נזק לעצם התת סחוסית ולסחוס עצמו. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. גורם לדלקת קשה, כאבים חריפים ומגבלת תנועה.

אבחון מהיר ומדויק של נמק בעצם יאפשרו טיפול וניהול נכון של הבעיה וימנעו נזקים קשים במפרק כולל קריסתו. התופעה הזאת מתרחשת גם במפרקים אחרים שעליהם מוטלים עומסים חשופים להתפתחות הבעיה כולל בין היתר מפרק הברך, מפרק הקרסול, מפרק הכתף ועוד.

קרע מיניסקוס בברך

כריות מיניסקוס, הן מבנים סחוסיים בצורת ירח שנפגעים באופן תדיר אצל ספורטאים. למיניסקוס מבנה של האות האנגלית C והוא יוצר חיץ בין עצם הירך לעצם השוק. המיניסקוס פועל כבולם זעזועים. קרע במיניסקוס יכול להתרחש בעיקר בגין תנועה סיבובית בברך כאשר כף הרגל נותרת במקומה. כך למשל פוצעים שחקני כדורגל את ברכם כאשר הם מסובבים את הברך במהלך בעיטה בכדור ורגל הציר נותרת במקומה. מנגנון פציעה דומה ניתן למצוא גם בקרב שחקני טניס שמסתובבים על צירם כדי להכות בכדור אך רגל הציר נותרת במקומה והתוצאה רוטציה חזקה בברך ופגיעה במיניסקוס וברקמות נוספות. 

תסמונות שכיחות בברךהמיניסקוס יכול להיקרע במלואו או באופן חלקי. המיניסקוס יכול להיקרע באופן טראומטי או לחילופין כתוצאה מעומס מצטבר ונזק איטי. לעיתים מניסקוס מנוון (מגיל או מעשייה פחותה מידי) מצריך עוד עומס קל יחסית על מנת להיקרע. לאחר שניקרע אין המניסקוס מחלים בקלות וזאת בגלל אספקת דם דלה יחסית בעיקר לחלק המרכזי של המניסקוס. 

מסיבה זו קרעים בחלקו ההיקפי של המניסקוס עשויים להחלים מהר יותר מאשר קרעים בחלקו המרכזי. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.  הסימנים והתסמינים של הדלקת שנוצרת בגין קרע במניסקוס כוללים כאבים, מוגבלות תנועתית, נפיחות, רעשים וחריקות. לעיתים נלכד החלק הקרוע של המיניסקוס בין עצמות הפרק וגורם לנעילתו ולחוסר יכולת להניע את הברך.

קרע ברצועות בברך

הרצועות התומכות את מפרק הברך נפגעות באופן שכיח בטראומות ספורט ועלולות להוביל למצב של חוסר יציבות של המפרק. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

נקע של הברך

מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הברך. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

שחיקת הסחוס במפרק הירך-שוק

שחיקת הסחוס במפרק הברך הראשי שבין עצם הירך לעצם השוק נגרמת לרוב בגלל דלקת פרקים ניוונית. מבנה לקוי בגין גנטיקה או על רקע טראומטי, ניוון ושימוש לא הדרגתי בברכיים מגדילים את הסיכוי לשחיקת הסחוס.

שחיקת הסחוס במפרק ירך-פיקה

שחיקת הסחוס שבין פיקת הברך לעצם ההירך (Patellofemoral) מהווה בעיה שכיחה שהסימפטום העיקרי שלה הוא כאב ברכיים באזור פיקת הברך (כאב פטלופמורלי). במצב מיטבי פיקת הברך עולה ויורדת בעת יישור וכיפוף של הברך בתוך מסלול המצוי על עצם הירך. לעיתים הפיקה מפתחת מסלול תנועה חלופי או אפילו סוטה ממסלולה וגורמת לשחיקת הסחוס ולכאבים. ברוב המקרים הסטייה של הפיקה או פריקתה תהיה החוצה כלומר לצד החיצוני של הברך. 

בהעדר פריקה טראומטית הסיבות לסטיית הפיקה הן בעיקר ניוון וחולשה של השריר הארבע ראשי ובעיקר של הראש הפנימי (Vastus medialis) בגלל גיל, חוסר אימון או מחלה או ביו-מכאניקה לקויה של כפות הרגליים או פרק הירך. גורם סטייה נוסף הוא בעיות מבניות מולדות כגון פיקה שטוחה מידי. הסחוס תחת הפיקה חשוף גם לתופעה של ריכוך או שחיקת הסחוס בגיל עשרה (Chondromalasia patella) התופעה גורמת לכאבים בעיקר בעלייה וירידה במדרגות.

בורסיטיס בברך

בורסיטיסבורסיטיס או דלקת בבורסה מהווה מקור שכיח לכאבי ברכיים. בורסיטיס הוא התפתחות דלקתית ברקמת דמוית שק הקרויה בורסה או בעברית אמתחת. פגיעה ברקמת הבורסה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים ולמגבלת תנועה. כול ארבעת הבורסות הממוקמות סביב הברך חשופות לפגיעה ודלקות אך הפגיעה בבורסת הפיקה היא השכיחה ביותר. 

דלקת בבורסת הפיקה, (אמתחת הפיקה) המצויה בקדמת הברך ממש מעל לפיקת הברך נקראת גם "ברך משרתות" (Housemaid's Knee). השם ניתן לפתולוגיה הזאת בגלל שבעבר נטו לסבול ממנה משרתות שהיו מנקות את הרצפות תוך הישענות על הברכיים והפעלת לחץ על בורסת הפיקה. גם כיום נוטים לסבול מהתופעה כול אותם אנשים הצריכים לכרוע זמן ממושך על הברכיים: אנשי מקצוע בתחום של גגות רעפים, רצפים, יוצקים של רצפת בטון ועוד. 

דלקת בורסה נוספת שיכולה לגרום גם לכאבי ברכיים היא פס אנסרין בורסיטיס (Pes Anserinus Bursitis) או בעברית דלקת אמתחת רגל האווז. שק בורסה זה, ממוקם בין עצם השוקה לבין הגיד המשותף לשלושה שרירים: שריר החייטים (Sartorius), השריר העדין (Gracilis) והשריר החצי גידי (Semitendinosus), עלול לפתח דלקת כתוצאה מחבלה או עומס יתר.

כאבי שרירים

נזק לשרירים באזור הברך בגלל שימוש יתר או חבלה כאבי שרירים הם תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לשרירים האנטגוניסטים?  מסיבות לא ברורות לחלוטין שרירים עלולים להיכנס למצב של עווית שרירית לילית ולגרום לכאבים חריפים. תיאוריות שונות מדברות על חסרים של מינרלים כגורם לתופעה.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית - לאחר שעזב את חוט השדרה- יכולה לגרום לכאבי רגל. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה היא דלקת בעצב קומון פירוניאל (Common peroneal). עצב זה חשוף לנזק מטראומה באזור הברך בצידו החיצוני. פגיעה בו תגרום לכאבים וחסרים נוירולוגיים בכף הרגל. עצב פריפרי נוסף שלכידה שלו עלולה לגרום לכאבים באזור הברך הוא העצב הפמוראלי. לכידה של העצב הזה יכולה לגרום לתופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)