Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע במיניסקוס? טיפול מהיר עשוי למנוע צורך בניתוח. המיניסקוס היא כרית סחוסית שמצויה במפרק הברך בין עצם הירך לעצם השוק. קרע שלה הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה ובכלל זה מיחושים ומגבלות תנועה. 

המיניסקוס היא רקמה סחוסית בצורת האות C שתפקידה הוא בין היתר לשכך את הזעזועים בברך ולאפשר לעצם הירך להחליק על עצם השוק. בכול ברך ישנו צמד של מיניסקוסים אחד בכול צד. אחד בצד החיצוני של המפרק והשני בצד הפנימי של המפרק. קרע במיניסקוס עלול לשבש את התפקוד של הרקמה הזאת מה שעלול לגרום לנזקים נוספים בברך. ככול שאנו מתבגרים הסיכון לקרע במיניסקוס עולה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע במיניסקוס טיפול - רקע

קרע במיניסקוס מתרחש לרוב בגלל סיבוב מהיר של הברך בעוד כף הרגל נותרת נטועה במקומה. גורמים נוסםפים כולילים הרמת משא כבד, נזקי חבלה ועד. אחד מגורמי הסיכון לקרע במיניסקוס הוא גיל. ככול שאנו מתבגרים הסיכון לכך עולה. את הקרע במיניסקוס מכנים על פי צורתו. הסימנים והתסמינים בגין קרע במיניסקוס עשויים לנוע מכאב ונפיחות קלים ועד חוסר יכולת להניע את הברך.

בדיקה גופנית יכולה לאבחן נזקים במיניסקוס ברמה גבוהה של ודאות אך אינה יכולה לקבוע באופן חד משמעי את חומרת הנזק ומיקומו המדויק. MRI יועיל בהשלמת המידע הזה. יכולת ההחלמה של הקרע במיניסקוס תלויה באספקת הדם. סיכויי החלמה טובים יותר יש לקרע מיניסקוס שנמצא בשוליים החיצוניים, אזור שנהנה מאספקת דם טובה יותר. עם זאת חשוב לזכור שתהליכים ניווניים אינם פוסחים גם על כלי הדם הללו וזרימת הדם למיניסקוס פוחתת עם הגיל.

אבחון

קרע מיניסקוס בברךאבחון מהיר של קרע במיניסקוס יאפשר טיפול יעיל יותר וימנע ויעלה את הסיכוי למנוע התפתחות בעיות כרוניות בברך. אבחון של קרע במיניסקוס מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית, עובר לבדיקה הגופנית וניעזר במגוון בדיקות דימות. יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בדימות יקר כדי לאבחן קרע במיניסקוס. קלינאי בעל נסיון יכול לאבחן קרע כזה ברמת דיוק גבוהה ומבלי לאבד זמן להתחיל לטפל בו.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים אודות מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית של הברך ושל הגפה התחתונה.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את התסמינים שלכם, להצביע על מיקום המיניסקוס הפגוע ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה ו/או העמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של הברך, בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. קיימות מספר בדיקות שייעודן זיהוי קרע במיניסקוס. בדיקת מקמורי (McMurray test) הקרויה על שמו של המנתח האורתופדי הבריטי שעשה בה שימוש לראשונה, נחשבת לאחת האמינות שבהן. במהלך הבדיקה נכופף את הברך ונבצע רוטציות חוזרות ונשנות בעצם השוק. תחושה של רעש (קליק) בתוך המפרק מהווה סימן לקרע אפשרי במיניסקוס. 

דימות ומעבדה

במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. MRI מהווה מכשיר הבדיקה האמין ביותר לזיהוי קיומו, מיקומו וחומרתו של הקרע במיניסקוס.

דגלים אדומים

נוכחות של תסמינים כגון חום גוף גבוה, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הברך אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

אבחנה מבדלת

מגוון רחב של פציעות ומחלות עלול לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים בגלל נזקים למיניסקוסים בברכיים. במהלך התהליך האבחוני נתבסס על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית, מהסימנים והתסמינים של החולה, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מהדימות ובדיקות מעבדה כדי לשלול או לאשר את האבחון שלנו. בין התסמונות שיש לקחת בחשבון נמנה:

פגיעות ברך אחרות

פתולוגיות אחרות בברך כמו קרע רצועות בברך, דלקת פרקים ניוונית או אחרת בברך, אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis dissecans) הגורמת לשחרור חתיכות קטנות של סחוס ועצמות לתוך המפרק המעורב ועוד.  

נזק בגב התחתון

נזקים בגב התחתון כולל דלקת בפרקי עמוד השדרה המותני, דלקת בפרקי העצה והכסל באגן וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים לגרום כאבים בגב התחתון וסימנים ותסמינים של סיאטיקה ובכלל זה כאב המושלך אל הברך. במקרה הזה נגלה שמלבד הכאבים האמורים יהיו גם חסרים נוירולוגיים לאורך הרגל ועוד.

טיפול עצמי

קרע זעיר במיניסקוס הממוקם באופן שאינו מפריע לתנועת הברך יכול להיות מטופל באופן שמרני ולהחלים ללא טיפול תוך שבועות ספורים. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. זכרו התנהגות נכונה כאשר הברך מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. 

הרבה פעמים, הימנעות מתנועות ו/או מנחים הגורמים לכאב ובמידת הצורך שימוש בקביים וחבישה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לברך עשויים להפחית את עוצמת הכאב. זכרו לאחר היעלמות הכאב אתם עדין פגיעים ועליכם להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר ריפוי יסודי יותר של המיניסקוס. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי

קרע מיניסקוס שמוסיף לכאוב באופן חמור או אינו מגיב לטיפול עצמי מחייב עזרה מקצועית. כירופרקטיקה יודעת לתת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוחים לכאבי ברכיים הנובעים גם מקרע מיניסקוס. כירופרקט מוכשר לאתר ולטפל ברוב תסמונות הכאב בברך שנגרמות בגלל נזקים לרקמות הברך השונות בעקבות חבלה, עומס יתר ו/או שיבושים בתפקוד הביו-מכאני.

מטרת הטיפול הראשונית

המטרת הטיפול הראשונית היא עצירה של הדימום בתוך הברך והנזקים בתוך הברך. הטיפול בקרע במיניסקוס ובברך הדלקתית נעשה בשלב הראשון באמצעות מנוחה מתנועות ומטלות וגורמות לכאב, במידת הצורך שימוש בחבישה לברך, שימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים לריפוי דלקות ובכלל זה אולטרה סאונד ומכשיר לייזר רך. יש הממליצים, בשלב הראשוני של הפציעה לעשות שימוש בקומפרסים של קרח. אני לא מצטרף לממליצים על כך וזאת כדי לא לעצור את תהליכי הריפוי הטבעיים שהחלו בברך. יחד עם זאת, בשלב הזה, אני לא ממליץ גם על שימוש בקומפרסים חמים כדי לא להחמיר את הדימום והבצקת. 

טיפול מתקדם ושיקום

מטרת הטיפול היא שיקום הברך והחזרת היכולת שלה לתפקד באופן נורמלי ולעמוד בעומסים הנגרמים במהלך חיי היום יום ובפעילות גופנית. הברך אמורה להגיע למצב שבו אין לה מגבלות תנועה או כאב גם כאשר היא נושאת במשקל הגוף תוך כדי פעילות ספורטיבית. בשלב הזה של הטיפול נכלול הנעה מבוקרת של הברך כדי למנוע החלשות שרירים ופגיעה מתפתחת בטווחי התנועה של הברך. תחילה הנעת הברך תהיה פסיבית ועם השיפור במצב ההנעה תעבור בהדרגה להיות אקטיבית. 

נטפל בחוסר האיזון בשרירים הפועלים על הגפה התחתונה. נחליט איזה שרירים צריכים חיזוק ואלו צריכים הגמשה ובאמצעות טכניקות טיפול ידניות ותרגילים כולל תרגילים נושאי משקל, נחזיר את האיזון השרירי לרגליים. נשפר את תחושת המיקום והתנועה (פרופריוספציה) ואת שיווי המשקל. נשפר את התפקוד של פרקי הקרסול, הברך, הירך והגב. נציע שיפורים בטכניקות אימון שעלולות להיות הגורם לעומס על הברכיים. הטיפול יכלול תרגילים נושאי משקל,

טיפול רפואי כירורגי

כאשר קרע המיניסקוס בברך גדול מידי, הברך ננעלת ואינה מגיבה לטיפולים שמרניים נפנה את החולה לטיפול רפואי. האפשרויות הטיפוליות במסגרת הזאת כוללות טיפול תרופתי נוגד דלקת כולל זריקות הכוללות סטרואידים ו/או התערבות כירורגית להסרת חלק מהמיניסקוס ו/או להחליק את משטח המיניסקוס. הניתוח בקרע במיניסקוס בברך התבצע לרוב על ידי ניתוח ארטרוסקופיה (Arthroscopic surgery). יש לזכור שמפרק שנותח חשוף לסיכון גבוה להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית ולכן רצוי להשתמש באופציה הכירורגית רק כמוצא אחרון.  

מניעה

בעיקרון הקפדה על כללי אימון גופני נכון אמורים להפחית באופן דרסטי את הסיכוי שלכם לסבול מקרע מיניסקוס. בין היתר עליכם להקפיד להגיע מוכנים מבחינה טכניקה ומבחינת כושר גופני ומוכנית גופנית אחר למשחקים ותחרויות. הקפידו על חימום טרם כניסה לעומסים הכרוכים בתחרות או משחק קשוח. הקפידו לשפר ולשמר את הכושר הגופני שלכם את שיווי משקל, את הקואורדינציה, גמישות וכוח. הקפידו להעלות באופן הדרגתי את הדרישות שלכם מהגוף שלכם. שמרו על סרגל מאמצים הגיוני והדרגתי. השתמשו בציוד ונעליים מתאימות לכם ולפעילות שלכם. וודאו שאינכם משחקים על מגרשים מלאי מהמורות. הימנעו מפעילות הגורמת לכאב.

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבי ברכיים ובכלל זה שחיקת סחוס בברך וכן אודות ביומכניקה ודלקת פרקים ניוונית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)