Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מתיחת רצועה בברך? אבחון וטיפול מהירים הם המפתח לבריאות העתידית של המפרק. ישנן ארבע רצועות עיקריות במפרק הזה וכולן חשופות לבלאי ולפציעות. קרע רצועה מהווה גורם שכיח למיחושים ומגבלות תנועה. טיפול יעיל בקרע רצועה עשוי למנוע קריעה חוזרת.

עקב מבנה מפרק הברך, העומסים המוטלים עליו ומגוון תנועותיו פציעה של אחת או יותר מהרצועות הללו נחשבת לשכיחה. הרצועות בברך הן רקמות אלסטיות שמחזקות ומייצבות את המפרק. הרצועה יכולה להימתח יתר על המידה, להיקרע באופן חלקי או באופן מלא. לפני שנפרט יותר בנושא נסביר מעט על המבנה האנטומי של הברך. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מתיחת רצועה בברך - רקע

כאבים בברך או פציעה של הברך הם עניין שכיח ביותר. מגוון רחב של מחלות ופציעות בברך ומחוצה לו עלול להיות הגורם לכאבים הללו. בין הגורמים השכיחים נמנה מתיחה של שריר, דלקת פרקים ניוונית, תסמונת פטלופמורל, קרע מיניסקוס ומתיחה או קריעה של רצועה. הרצועות בברך שהרכבן רקמות חיבור סיבי וקולגן מייצבות את מפרק הברך ומונעות ממנו לבצע תנועות בטווחים חריגים. ביצוע תנועה מהירה למרחק שחורג מהגמישות של הרצועות תגרום לפציעתה. תפקוד תקין של השרירים ברגליים וברכיים ויכולת חישה עצמית טובה יגוננו על הרצועות וימנעו את מתיחתן או קריעתן. חשוב לבצע אבחון מדויק של מקור הכאב אחרת הטיפול לא יצלח והבעיה עלולה להפוך לכרונית על כול המשתמע מכך.

אנטומיה של הברך

שני מפרקים

מפרק הברך הוא המפרק הסינוביאלי הגדול ביותר בגוף. למרות מורכבותו של המפרק תנועתו מצטמצמת לכפיפה, פשיטה וסיבוב השוק. מפרק הברך הוא למעשה שני מפרקים נפרדים המצויים באותה קופסית (Capsule) : מפרק שוק - ירך (Tibio femoral) נוצר מהחיבור שבין שתי העצמות הראשיות, עצם השוקה (Tibia) ועצם הירך (Femur) והמפרק השני - שהוא המפרק פיקה ירך (Patello femoral) נוצר בין עצם הפיקה (patella) לעצם הירך. בחלק הפנימי של קופסית הברך ישנה רקמה סינוביאלית (Synovium) שמפרישה נוזל סינוביאלי שתפקידו לסוכך את תנועת הברך.

מיניסקוסים

בתוך הברך ממוקמים אחד בכול צד שתי כריות סחוסיות בצורת חצי סהר - מיניסקוסים. המיניסקוסים שתפקידם לבלום זעזועים ומניעת חיכוך, חשופים לעומסים קיצוניים ואכן נפגעים לעיתים קרובות. היכולת לבצע תנועה חלקה נטולת חיכוך תלויה גם בשכבת הסחוס המצויה בקצות העצמות במפרק. לחלק החיצוני של המיניסקוס יש יכולת שיקום בזכות אספקת הדם שמגיעה אליו ולא לחלקים הפנימיים יותר.

רצועות

הקופסית והברך מחוזקים באמצעות ארבע רצועות עיקריות:

  • רצועה פנימית (MCL – Medial collateral ligament) שמחברת את עצם הירך לעצם השוק מצידם הפנימי ומעניקה יציבות לחלק הפנימי של הברך.

  • רצועה חיצונית ( LCL- Lateral colateral ligament) שמחברת את עצם הירך לעצם השוקה מהצד החיצוני ומעניקה יציבות לצד החיצוני של הברך.

  • רצועה צולבת קדמית (ACL- anterior cruciate ligament) שמחברת בין החלק האחורי של עצם הירך לחלק הקדמי של עצם השוקה ומשפיעה על התנועות הסיבוביות והתנועות לפנים של עצם השוקה.

  • הרצועה צולבת אחורית (PCL- posterior cruciate ligament) שמחברת בין החלק הקדמי של עצם הירך ובין לחלק האחורי של עצם השוקה ומשפיעה על התנועות לאחור של עצם השוקה.

שתי רצועות נוספות תומכות בחלק האחורי של קופסית המפרק: רצועת החבק המלוכסנת (Ligamentum popliteum obliquum) ורצועת בית הברך הקשתית (Ligamentum popliteum arcuatum). רצועה נוספת שמחברת את שני חלקי המיניסקוס מלפנים נקראת רצועת הברך הרוחבית (Ligamentum transversum genus).

כלי דם, שרירים ועצבים

כלי הדם הגניקולארים והעורקים המתפצלים מהם וכן הוורידים המקבילים אחראים על אספקת הדם ואיסופו. השרירים העיקריים שפועלים על הברך כוללים מצד אחד את השריר הדו ראשי (Biceps), השריר החצי קרומי (Semimembranosus) והשרירי החצי גידי (Semitendinosus) שתפקידם כפיפת הברך ומצד שני את השריר הארבע ראשי (Quadriceps) שתפקידו יישור הברך. את התנועה הסיבובית פנימה של השוק יבצעו השרירים הבאים שריר בית הברך (Popliteal), השריר החצי קרומי (Semimembranosus) והשריר החצי גידי (Semitendinosus). את התנועה הסיבובית החוצה של עצם השוק יבצע שריר הירך הדו ראשי (Biceps femoris). עצבים היורדים מהצמה העצבית המותנית סקראלית (Lumbosacarl plexus) מעצבבים את הברך. עצבים אלו מאפשרים את היכולות להפעיל את הברך ולחוש אותה.

גורמים

מפרק הברך מצוי ברמת סיכון גבוהה להיפצע וזאת עקב המבנה של הברך מגוון התנועות שלו והעומסים המוטלים עליו. בין הפציעות השכיחות ניתן למנות את הנזקים לרצועות הברך. הסיבה העיקרית לפציעות ברכיים היא פעילות גופנית. מנגנון הפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית הוא בעיקר פעילות ספורט כמו כדורסל, סקי וכדורגל המחייבים שינויי כיוון מהירים שבהם עלול הגוף לנוע לכיוון אחד והברך לכיוון אחר. תנועה סיבובית זו של הברך עלולה לגרום למתיחה, קריעה חלקית או  מלאה של אחת או יותר מהרצועות. תאונת דרכים או תקול בכדור רגל או בענף ספורט אחר יהיו לרוב מנגנון הפציעה של הרצועה הצולבת האחורית. לנשים, בגין סיבות שונות כולל זווית Q גדולה, גמישות יתר, ופחות כוח יש שכיחות גבוהה יותר של פגיעה בשלמות הרצועות בברכיים.קרע רצועה בברך, אבחון וטיפול

מיון הפציעות

ברוב המקרים רק אחת מהרצועות תפגענה אך ישנם מקרים שבהם יש פגיעה משולבת ביותר מרצועה אחת. כך למשל בתסמונת ה"שילוש הלא מאושר" (Unhappy Triad) שבה נפגעת הרצועה הפנימית במקביל לפגיעה ברצועה הצולבת הקדמית ובמיניסקוס הפנימי. הרצועה הצולבת הקדמית היא רצועה  פגיעה במיוחד בקרב נשים ושכיחות הפגיעה בה ביחס לפגיעה ברצועה הצולבת האחורית עומדת על ארבע לאחד. 

מתיחה או קריעה של הרצועה הצולבת הקדמית

רצועה צולבת קדמית נפצעת יותר מהרצועה הצולבת האחורית. קרע ברצועה הצולבת הקדמית תאפשר לעצם השוקה תנועת יתר קדימה ובכך תגרום לתחושה של חוסר יציבות בברך. בטווח הארוך חוסר יציבות זו תוביל לשחיקת סחוסים מוקדמת ולדלקת פרקים ניוונית.

מתיחה או קריעה של הרצועה הצולבת האחורית

קרע ברצועה הצולבת האחורית תאפשר לעצם השוקה תנועת יתר אחורה ובכך תגרום לתחושה של חוסר יציבות בברך, בטווח הארוך חוסר יציבות זו תוביל לשחיקת סחוסים מוקדמת ולדלקת פרקים ניוונית.

מתיחה או קריעה של הרצועה הפנימית

הרצועה הפנימית נפצעת יותר מהרצועה החיצונית. לרצועה הפנימית חיבור אנטומי גם עם המיניסקוס הפנימי. כוחות שפועלים על הברך מצידה החיצוני (valgus stress) אמורים להיבלם על ידי הרצועה הפנימית. קרע של הרצועה הפנימית יוצרים חוסר יציבות לגבי כוחות שפועלים על הברך מהצד החיצוני. בטווח הארוך חוסר יציבות זו תוביל לשחיקת סחוסים מוקדמת ולדלקת פרקים ניוונית.

מתיחה או קריעה של הרצועה החיצונית

כוחות הפועלים על הברך מהצד הפנימי (Varus stress) אמורים להיבלם על ידי הרצועה החיצונית. קריעה ברצועה החיצונית יוצרת חוסר יציבות לגבי כוחות שפועלים על הברך מהצד הפנימי. בטווח הארוך חוסר יציבות זו תוביל לשחיקת סחוסים מוקדמת ולדלקת פרקים ניוונית.

סימנים ותסמינים

קריעה באחת מהרצועות של הברך תתרחש לרוב כתוצאה מחבלה ויהיה כרוך בשורה של סימנים ותסמינים מובהקים. ראשית יש הניח שרגע הטראומה בברך ילווה ברעש של קריעה. מיד לאחריו תחושו כאבים חדים בברך והברך תתחיל להתנפח. ניסיונות להניע את הברך עלולים להיות כרוכים ברעשים ובתחושה של חוסר יציבות.

אבחון

האבחון הפציעה של הרצועות בברך מתחילה מלקיחה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית. בעקבותיה נערוך בדיקה גופנית. חשוב לזכור שכאבי ברכיים עלולים להיגרם מנזקים נוספים לברך כולל קרע מיניסקוס, גידים או שרירים, שבר, פריקה, שחיקת סחוסים ועוד.

במהלך הבדיקה הגופנית נערוך מספר תמרונים לברך הפגועה וזאת כדי להעריך את מידת הנזק לרצועות. עם הנזק הוא מתיחה (קריעה מיקרוסקופית) בלבד של הרצועה נאתר רגישות באזור הנזק, אך הברך תיוותר יציבה. במידה וקיים קרע חלקי נאתר רגישות באזור הנזק וחוסר יציבות חלקית. קרע רצועה מלא יגרום לאי יציבות של הברך. בשלב השלישי, ועל פי הצורך נפנה את המטופל לביצוע בדיקות הדמיה כגון MRI שלו יש את היכולת לזהות פגיעה ברקמות רכות. אמצעי הדמיה אחרים שיתכן ונעשה בהם שימוש בין אם כדי לאשר את האבחנה או לשלול פגיעה מסוג אחר כוללים רנטגן וCT.

טיפול עצמי

התנהלות נכונה שלכם עשויה להועיל בקיצור פרק הזמן הנדרש לשיקום הברך. הימנעו מתנועות כואבות אך על תמנעו מלנוע. כל תנועה שאתם מסוגלים לעשות מבלי להכאיב לברך רצוי להמשיך ולבצע אותה. דברים נוספים שתוכלו לעשות כוללים: הימנעות מתנועות מאמצים ומנחים הגורמים לכאב  ובמידת הצורך שימוש בקביים ו/או חבישה של הברך. 

טיפול כירופרקטי

קרע חלקי ברצועה ניתן לטיפול באופן שמרני. מטרת הטיפול השמרני להפחית כאב, להפחית נפיחות, לשמר טווחי תנוע ותפקוד שרירים. הטיפול במרפאה מתרכז בשלבים החריפים בהפחתה של הדלקת באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך ואולטרה סאונד ובשלבים המאוחרים יותר באמצעות טכניקות ריפוי ידניות. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול באמצעות תרופות אנטי דלקתיות. נמליץ על האופציה הכירורגית רק כמוצא אחרון. 

במרפאתנו לא מסתפקים בהפחתת הכאב. אנו נשאף לשקם את הרצועה בברך ולאפשר לה לעמוד בעומסים של הפעילות השגרתית ופעילות ספורט. נחזיר את האיזון של שרירי הרגליים נחזק את השרירים החלשים ונגמיש את השרירים הקצרים. נשפר את תחושת המיקום ושיווי המשקל של הגוף ובכך נקנה לו יציבות. בין היתר נשפר את התפקוד של פרקי הקרסול, הברך, הירך והגב. נפנה תשומת לב לשיפור טכניקות אימון (במידה והן יוצרות עומס על הברכיים). הטיפול במרפאה יכלול הנעה מבוקרת של הפרק על מנת למנוע היחלשות שרירים ומגבלות תנועה חריפות.

מניעת כאבי ברכיים

הכלל הראשון במניעת פציעות לרצועות הברך כמו גם פציעות גוף אחרות הוא הקשבה לגוף אסור להתעלם מכאב. בדקו את הברכיים עם הופעת הכאב הראשוני. הקפידו על פעילות גופנית המבוצעת באופן נכון והדרגתי. זכרו נכון להיום אין דרך לחדש את הסחוסים בגוף ובברכיים. סחוס שהולך אינו חוזר! פעילות גופנית נכונה תשמר ותחזק את העצמות, הסחוסים, השרירים והפרקים שלכם. פעילות גופנית סדירה תשפר גם את שיווי המשקל ותעזור במניעת "תנועות ברכיים לא נכונות". נסו להימנע מפעילות המייצרת עומס חוזר ונשנה (כפיפות ברכיים, מדרגות) או עומס חד פעמי גדול על הברכיים. נעלו נעליים טובות ויציבות כדי למנוע נקיעות וסיבובי ברכיים. שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם.

המשיכו לקרוא אודות האופן שבו אנו מאבחנים כאבי גב תחתון וכן כיצד נאבחן כאבים בירך שני אזורים בגוף שעלולים לגרום לכאבים גם באזור הברכיים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)