Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מבנה כף היד האנושית ושורש כף היד חושף בפנינו את אחד מחלקי הגוף המדהימים והמורכבים ביותר. ישנם חוקרים הסבורים שבמהלך האבולוציה נוצרו יחסי הגומלין בין כפות הידיים לבין המוח שאפשרו את ההתפתחות ההדדית הבלתי פוסקת של המוח ושל מורכבות הביצוע של כפות הידיים.

ככול שהמוח התפתח כך הוא אפשר לכפות הידיים לבצע פעולות עדינות ומדויקות יותר. ככול שהיכולת של כפות הידיים לבצע מטלות כאלה עלתה כך גם גורה המוח והתפתח. אודות למבנה המופלא של כף היד האנושית וליכולות התפקודיות שלה האדם מסוגל לבצע מגוון אדיר של משימות החל משימוש בכף היד כדי לצייר או לפרוט בעדינות על מיתרי גיטרה וכלה בפירוק קיר בטון באמצעות פטיש כבד. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מבנה כף היד - רקע

כף היד האנושית היא מבנה גאוני מורכב ובעל יכולת תנועה ותפקוד מדהימים. היכולות המופלאות הללו הנובעות מהמורכבות האנטומית והביומכנית העצומה של כף היד ושורש כף היד מחייבות שליטה עצבית עילאית של מערכת העצבים המרכזית והפריפרית ואספקת דם תקינה לגפה העליונה. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בכף היד חושף אותה לעומסי יתר אפשריים ופציעה או לחבלות כתוצאה מנפילה על יד מושטת לפנים. בין יתר הגורמים השכיחים האפשריים לכאבים בידיים נמנה את תסמונת התעלה הקרפלית, דלקות גידים בידיים, מחלות פרקים, שברים וקרעים טראומטיים ועוד. כדי לאבחן את מקור הנזק חשוב להכיר את האנטומיה והביומכניקה של חלקי כף היד השונים.

מבנה אנטומי של כף היד

עצמות ופרקים

היד האנושית מורכבת מ- 29 עצמות ועשרות רבות של מפרקים. שלושת החלקים העיקריים של כף היד כוללים את שורש כף היד (wrist) את כף היד (palm) ואת האצבעות (fingers). שורש כף היד מורכב משמונה עצמות קטנות ולא סדירות (Carpal) התחומות בין עצמות המסרק (Metacarpal) לבין עצם הגומד ועצם החישור. השורה המקורבת של עצמות שורש כף היד זו הצמודה לעצמות הגומד והחישור מורכבת מהעצמות שטרש כף היד הבאות: עצם הסירה (scaphoid) עצם הסהר (lunate) עצם הטריז (triquetrum) ועצם העדשה (pisiform). החיבור המפרקי בין קבוצת העצמות של שורש כף היד לעצמות החישור והגומד נוצר באמצעות שתי העצמות הראשונות בשורה המקורבת עצם הסירה ועצם הסהר. 

השורה המרוחקת של עצמות שורש כף היד מורכבת מהעצם רבת הזוויות הגדולה (trapezium), העצם רבת הזוויות הקטנה (trapezoid), עצם הפיקן (capitate) ועצם האנקול (hamate). חמשת עצמות המסרק הן עצמות ארוכות ומעוגלות התחומות בין עצמות שורש כף היד לבין כול אחת מעצמות חמשת האצבעות: אגודל, אצבע, אמה, קמיצה וזרת. כול האצבעות מורכבות משלושה גלילים מלבד האגודל שחסר את הגליל האמצעי. שלושת הגלילים כוללים את שורת הגלילים המקורבת זו המופרקת עם עצמות המסרק, שורת גלילים אמצעית ושורת גלילים מרוחקת. 

הערה קלינית

מבחינה קלינית חשוב לזכור שעצם הסירה בשורש כף היד פגיע לשברים שבגלל אספקת דם דלה יחסית אינם מחלימים בקלות. עוד חשוב לדעת שעצמות שורש כף היד מהווים את הקרקעית של התעלה הקרפלית והרצועה הרוחבית הנאחזת בחלק העליון של העצם רבת הזוויות הגדולה ועצם האנקול מהווה את התקרה של התעלה. היצרות של תעלה זאת המשמשת מעבר של גידים, כלי דם ועצב התווך עלולה לגרום לגירוי דלקתי של עצב התווך ולהוביל להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית.

מפרקים ותנועה

מספר מפרקים מתפקדים בכף היד האנושית ומאפשרים את התנועה העשירה של היד האנושית. המפרק בין עצמות שורש כף היד ועצם החישור (radiocarpal joint) והמפרקים בין שורת העצמות הראשונה לבין השורה השנייה בשורש כף היד (Midcarpal joints) מאפשרים לכף היד לבצע תנועות של כפיפה ופשיטה וכן הטיה של כף היד (deviation) לכיוון הזרת או לכיוון האגודל. בין עצמות שורש כף היד לבין עצמות המסרק מתפקדים חמישה מפרקים (carpometacarpal joints) כאשר המפרק של האגודל הוא בעל תנועה נרחבת לכול הכיוונים ואילו המפרקים הנותרים מוגבלים יותר. המפרקים בין עצמות המסרק מופרקים עם האצבעות (metacarpophalangeal joint) ומאפשרים כפיפה, פשיטה, הרחקה, קירוב ותנועה סיבובית. טווחי התנועה הגדולים יחסית של עצמות המסרק הרביעית והחמישית המופרקים עם הקמיצה והזרת מאפשרים יכולת תנועה עשירה יותר כולל אחיזה (Grasping), קפיצת כף היד לאגרוף (Clenching) ועוד.
שני מפרקים בין האצבעות (interphalangeal joints) ממוקמים באצבע, אמה, קמיצה וזרת ומעשירים את תנועת הכיפוף והפשיטה של האצבעות הללו. באגודל מתפקד מפרק אחד בין הגלילים ולמרות זאת תנועת האגודל היא נרחבת במיוחד.

שרירי כף היד

שרירי כף היד המכופפים

מספר רב של שרירים פועלים על שורש כף היד, על כף היד ועל האצבעות. בין יתר השרירים נציין את כופף שורש היד הגומדי (flexor carpi ulnaris) שכפי ששמו מרמז מכופף את כף היד אך עושה זאת עם הטיה לכיוון הזרת. כופף שורש היד החישורי (flexor carpi radialis) שגם הוא מכופף את שורש כף היד אך גם בעל יכולת הטיה של כף היד לכיוון האגודל. כופף האצבעות השטחי ( flexor digitorum superficialis) המכופף את ארבעת אצבעות כף היד מלבד האגודל וכן את שורש כף היד. כופף האצבעות העמוק ( flexor digitorum profundus) המכופף את אצבעות כף היד. כופף האגודל הארוך (flexor pollicis longus) המכופף בעיקר את קצה האגודל ומסייע בכיפוף בסיס האגודל.

שרירי כף היד הפושטים

פושט שורש היד הגומדי ( extensor carpi ulnaris) פושט את שורש כף היד ומאפשר הטיה לכיוון הזרת. פושט שורש היד החישורי פושט את שורש כף יד עם הטיה לכיוון האגודל. פושט שורש היד החישורי הארוך ( extensor carpi radialis longus) הפושט את שורש כף היד עם הטיה לכיוון האגודל. פושט האצבעות ( extensor digitorum) פושט את ארבעת האצבעות מלבד האגודל ואת שורש כף היד. פושט האגודל הקצר (extensor pollicis brevis) פושט את הפרק המקורב של האגודל. פושט האגודל הארוך (extensor pollicis longus) הפושט את הפרק המרוחק של האגודל. פושט הזרת ( extensor digiti minimi) הפושט את הזרת.

השרירים הפנימיים

מלבד השרירים הללו מתפקדים בתוך כף היד מספר קבוצת שרירים פנימיים (Intrinsic) ובכלל זה השרירים הבין-גרמיים (Interossei) והשרירים התולעיים (lumbricals). לשרירים אלה יכולת לקרב, להרחיק לכופף ולפשוט את האצבעות ולמעשה הם מאפשרים ביצוע תנועות עדינות ומטלות מורכבות במיוחד.

עצבוב ואספקת דם

העצבוב של כף היד מגיע מעצב התווך, עצב הגומד ועצב החישור. סיבי עצב אלה המתחילים את דרכם מהצמה הברכיאלית בצוואר יורדים מטה לאורך הגפה העליונה בעודם מעצבבים שרירים שונים. פגיעה בעמוד השדרה הצווארי או במקומות מסוימים לאורך הגפה העליונה עלולים לגרום לפגיעה עצבית בכף היד. את אספקת הדם מקבלת כף היד משני עורקים עיקריים עורק הגומד ועורק החישור. אספקת דם זאת ניתנת באופן מעגלי דבר שמבטיח שאספקת הדם תימשך גם במידה ונגרמת פגיעה חלקית לאחד מכלי הדם.

ביומכניקה של כף היד

מבנה כף הידבכול הנוגע לקינטיקה כף היד מוגדרת כשרשרת קינטית פתוחה המתחילה בשורש כף היד ומסתיימת באצבעות. המפרקים, העצמות והשרירים הרבים יחד עם אזור נרחב יחסית בקורטקס שאחראי לתחושות ולניהול המוטורי מאפשרים את היכולת לבצע את המגוון הרחב של התנועות הנדרשות בחיי היום יום ומעבר לכך.

מנח תפקודי אופטימאלי

מנח התפקוד האופטימאלי של שורש כף היד מצוי במצב של פשיטה קלה (כ- 20 מעלות) עם הטיה קלה לכיוון הזרת (כ- 10 מעלות). בזווית זאת כף היד יכולה לייצר יותר עוצמה וחוזק ולתפקד טוב יותר. פעולות בסיסיות רבות מתבצעות במנח אופטימלי זה כולל בין היתר כתיבה, אכילה ועוד. כפיפה קלה של שורש כך היד הופכת את המשימות הללו לקשות יותר לביצוע. המנח התפקודי האופטימאלי של כול מפרקי האצבעות מלבד האגודל הוא כפיפה קלה (כ- 20 -45 מעלות). המנח התפקודי האופטימלי של האגודל הוא מצב של קירוב וכפיפה קלה (כ- 5 - 10 מעלות). במצב שבו צריך לקבע את כף היד חשוב לעשות זאת עם התחשבות מקסימאלית בזוויות הללו.

קשתות בכף היד

שלוש קשתות מתפקדות בכף היד. הקשת רוחבית המקורבת ממוקמת בגבול האחורי של התעלה הקרפלית. שלמות הקשת נשמרת על ידי בין היתר הרצועה הקרפלית המהווה את הגג של התעלה הקרפלית. קשת רוחבית נוספת היא הקשת הרוחבית המרוחקת שבגלל שהיא נוצרת באמצעות ראשי עצמות המסרק נקראת גם הקשת של עצמות המסרק. הקשת האחרונה היא הקשת האורכית החוצה את שתי הקשתות המתוארות מעלה. הקשתות הללו מאפשרות איזון בין יציבות ותנועה לצורך אחיזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)