Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כריות שינה? בחירה מתאימה היא כורח בריאותי. אתם לא ישנים טוב? מסתובבים מצד לצד וקמים בבוקר עם כאבי צוואר או כאבי ראש? יתכן שהסיבה לכך היא כרית שינה לא מתאימה! כרית שינה שאינה מותאמת אליכם עלולה להוביל להתפתחות נזקים וכאבים בצוואר.

כאבי צוואר מטרידים כמעט את כולנו. עוגמת הנפש הכרוכה בהם והנזקים הכלכליים העצומים הופכים אותם לבעיה מרכזית. מה גורם לכאבים הללו האם זה הישיבה מול המחשב, או אולי הראש הרכון מעל המכתבה או שמא גורם מדובר בכלל בלחץ נפשי אשר מכווץ את השרירים בעורף ובשכמות. לעיתים יכולה לגרום לכאבים הללו כרית השינה שלכם. הקפדו לישון על כרית שינה שתוכננה על פי עקרונות הארגונומיה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כריות שינה בחירה - רקע

כרית מתאימה עם תמיכה אופטימאלית בצוואר נחוצה על מנת למנוע נזקים בעמוד השדרה הצווארי, כאבי ראש, כאבי שכמות ועוד. אלא מה, אם הידע הבסיסי הזה לגבי החשיבות של כרית השינה אנו הולכים לחנות ונשארים מבולבלים בגלל אין סוף אפשרויות הבחירה. מה הגודל הנכון? מה הגובה הנכון? האם רך זו הבחירה הנכונה? או אולי דווקא כרית קשה נחשבת לבריאה יותר? ובאיזה מילוי לבחור, ספוג? משי? נוצות? כרית רגילה? כרית גלית? כרית עגולה ועוד....

שלוש דרישות בסיסיות מכרית שינה:

1) תמיכה אנטומית נכונה ומותאמת אישית

לבחור כרית שינה כרית בעלת תמיכה אנטומית מותאמת אישית הינה כרית שכאשר אתה מניח את ראשך עליה, עמוד השדרה הצווארי והראש שלך נמצאים בהמשך טבעי לעמוד השדרה הגבי ובמצב הכי קרוב לניטראלי. יש לוודא שאנו בוחרים בכרית בעלת יכולת תמיכה מתמשכת ולא כרית ש"קורסת" תחת משקל הראש במהלך שנת הלילה.

2) נוחות אישית מקסימאלית

לאחר שהבטחנו שגובה הכרית נכון נוודא שסוג החומר ממנו עשויה הכרית לא פוגם בנוחות שלנו. כך למשל ישנם אנשים ששינה על כרית מלאה בגרגרים היא פסגת הנוחות עבורם בעוד שאנשים אחרים לא יכולים לסבול שינה על כרית שיש בה מילוי קשיח יחסית. 

3) היפו אלרגניות

לנתון זה יש חשיבות גדולה יותר מימה שניראה מקריאה ראשונית. רובן המכריע של הכריות המצויות בשווקים נוטות להפוך למשכנם של קרדית האבק ועוד אלרגנים הגורמים במהלך שנת הלילה לתגובה אלרגית הגוררת אף סתום ונחירות. נחירות כידוע גורמות להפרעות שינה מרובות גם לנוחר וגם לבן/בת הזוג. לכרית משי יכולת אנטי אלרגנית טבעית.

איך נבחר את הכרית שלנו?

להלן נקודות שאליהן יש להתייחס במהלך הבחירה של כרית שינה:

תמיכה אנטומית מותאמת

תמיכה אנטומית נכונה תלויה על כן בתנוחת השינה וברוחב הכתפיים שלנו. אנשים הישנים על גבם צריכים להסתפק בכרית נמוכה ואילו אנשים הישנים על הצד יזדקקו לכרית גבוהה יותר תלוי ברוחב כתפם. גם אנשים הישנים על בטנם צריכים להסתפק בכרית שטוחה. עם זאת שינה על הבטן אינה מומלצת כלל ועיקר בגלל העומס שהיא יוצרת על הצוואר והגב התחתון. 

זכרו: אם אתם ישנים על מזרון רך הגורם לכתפיים שלכם לשקוע ולהתרוממות הצוואר והראש בחרו כרית שטוחה יותר בעוד שאם אתם ישנים על מזרון קשה שמונע שקיעה ומשאיר את הצוואר והכתפיים מורמים תצטרכו כרית גבוהה יותר.

 גודל הכרית

לגודל הכרית (לא לגובהה) אין משמעות בריאותית ועל כן תלויה בהעדפותינו האישיות בלבד. ישנם כאלו שיעדיפו להתאים את גודל הכרית לגודל המיטה. מיטה גדולה כרית גדולה ומיטה קטנה כרית קטנה.

חומר המילוי 

כרית ספוג או כרית כוסמת שומרות טוב יותר על צורתן במהלך שנת הלילה בעוד שכרית נוצות נדחסת בקלות ובמשך הלילה עלולה לאבד את התמיכה האופטימאלית לצווארנו. מי שמעדיף כרית נוצות צריך כרית מלאה יותר כדי שגם לאחר השקיעה שתחול בה עדיין תוכל להעניק את התמיכה הראויה.

דרגת הקושי

ישנם המעדיפים להניח ראשם על חומר רך (נוצות) גם אם זה אומר להניח שתי כריות פוך זו על גבי זו על מנת להשיג את הגובה האופטימאלי ואחרים המעדיפים חומר קשה יותר כמילוי לכרית שלהם. ניתן גם להשיג כריות שהינן שילוב של חומרי מילוי. 

נוחות 

בסופו של דבר אדם צריך לשאול את עצמו האם הכרית הזאת נוחה לי? נכון הכרית בגובה המתאים והיא תומכת בצוואר באופן מופלא אבל האם היא נוחה? כרית לא נוחה משמעותה שינה לא טובה. נסו להבין מה גורם לחוסר הנוחות. האם זה קשור לסוג המילוי? האם זה קשור לרגישות לחומר המילוי? ועוד.

זכרו: לכרית פוך טובה יכולת לשרוד שנים ארוכות בעוד שכרית ספוג תשנה את תכונותיה לאחר פרק זמן קצר בהרבה (עד שנתיים) מה שיחייב את החלפתה. כרית משי מספקת תמיכה איכותית ומוצקה לכל אורך שנת הלילה.

כרית ארגונומית או אורתופדית

מדובר למעשה במגוון כריות מעוצבות העשויות ממיני ספוג עם שני גלים בגדלים שונים האמורים לספק תמיכה נכונה יותר לצוואר ולראש. ישנן כריות אורתופדיות או ארגונומיות שניתן להוסיף או לגרוע מהן חומר מילוי ועל ידי כך להגיע לגובה המתאים. גם במקרה הזה אין המלצה חד משמעית. הבחירה תלויה בנוחות ובהעדפות האישיות שלנו.

כיסוי הכרית

חשיבותו של כיסוי מתאים לכרית הוא ביכולתו להגן על הכרית ולהאריך את חייה. המלצתי היא להשתמש בכיסוי מבד טבעי (כותנה או משי) כדי למנוע מצב של הזעת יתר או אלרגיה ויאפשר שינה טובה יותר. 

המשיכו לקרוא אודות כאבי גב עליון  וכן האופן שבו אנו מאבחנים ומטפלים בבעיות צוואר. שני התסמונות הללו עלולות להתפתח על רקע שימוש בכרית שאינה מתאימה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)