Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריקת כתף? גורמים ותסמינים עשויים לעזור לנו להבין אלו נזקים התרחשו במפרק. פריקה של מפרק זה מהווה את אחת הפציעות השכיחות ביותר. ברוב המקרים מדובר בפציעת ספורט המתרחשת בגלל חבלה ישירה, נפילה על יד מושטת לפנים או בגלל תנועות חדות ופתאומיות. 

תנועות אופייניות שעלולות לפרוק את הכתף כוללות סיבוב הכתף ומתיחת הזרוע לאחור. יתכנו נזקים משניים וחמורים יחסית כתוצאה מפריקת כתף אך ברוב המקרים הנזק המשמעותי ביותר שנוצר הוא חוסר יציבות של המפרק ופריקות חוזרות. חשוב לזהות אם ישנם נזקים משניים ולטפל בהם במהירות. את החזרת הכתף למקומה צריך לבצע קלינאי מיומן רק לאחר צילום רנטגן וזאת כדי למנוע נזקים נוספים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריקת כתף גורמים ותסמינים - רקע

פריקת כתף

ברוב המקרי (95-98%) הפריקה של מפרק הכתף היא קדמית (Anterior dislocation). בפריקה מסוג זה ראש עצם הזרוע יוצא ממקומו במכתש ומתמקם במנח קדמי יותר ביחס אליו. במיעוט המקרים הפריקה מתרחשת לאחור. בפריקה אחורית של הכתף ראש עצם הזרוע יוצא ממקומו במכתש ומתמקם במנח אחורי ביחס אליו. במקרים נדירים תיתכן גם פריקה לכיוונים אחרים כולל למטה, למעלה ולעיתים אפילו לכיוון החזה.

פריקות כתפיים מתרחשות יותר בקרב גברים מאשר נשים. סיבה אפשרית אחת היא הנטייה הגבוהה יותר של גברים לעסוק בספורט המחייב מגע כמו אומנויות לחימה, כדורגל, כדורסל ועוד. מסיבה זאת רוב מקרי פריקות הכתף בקרב גברים התרחשו בגילאים 20-30. לעומת זאת, רוב מקרי פריקות הכתף בקרב נשים נוטות להתרחש מעל גיל 60 וזאת קרוב לוודאי בגין העלייה בשכיחות הנפילות בגיל המבוגר. 

אנטומיה בסיסית של הכתף

הכתף הוא מבנה רב מפרקי שמורכב משלושה מפרקים סינוביאלים שונים שכול אחד מהם עטוף בקופסית (Capsule) אישית וציר תנועה נוסף שאינו מפרק קלאסי.  המבנה האנטומי של המפרקים הללו שונה.

מפרק הזרוע

מבנהו של מפרק הזרוע (Glenohumeral joint) שבו עוסק המאמר הזה הוא בצורת מכתש ועלי (Ball and socket) כאשר ראש עצם הזרוע (Humeral Head) מהווה את העלי ושקע שמצוי בעצם השכמה (Glenoid) מהווה את המכתש. רדידות המכתש של מפרק הזרוע אינה מאפשרת אחיזה יציבה של ראש עצם הזרוע וגם הטבעת הסחוסית (Glenoid Labrum) המקיפה את המכתש ומעמיקה אותו עדיין מותירה אותו רדוד יחסית. רדידות המכתש מאפשרת למפרק הזרוע מחד טווחי תנועה נרחבים ומאידך גורמת לחוסר יציבות ולנטייה מובנית לפריקות.

מפרקים נוספים בכתף

שני המפרקים הנוספים הם מפרק שיא הכתף ועצם הבריח (Acromioclavicular joint) ומפרק עצם החזה ועצם הבריח (Sternoclavicular joint). ציר תנועה נוסף שאינו מפרק קלאסי אך בעל חשיבות מרכזית לתפקוד תקין של חגורת הכתף מתקיים בין עצם השכם לכלוב הצלעות (Scapulothoracic). 

רצועות ושרירים

מפרקי הכתף נתמכים בעזרת רצועות רבות, מוגנים, מיוצבים ומונעים באופן הרמוני על ידי קבוצת שרירי השרוול המסובב (Rotor Cuff) ושריר הדלתה (Deltoid Muscle).

עצבוב

העצבוב למפרק הכתף מגיע מהמקלעת הברכיאלית והוא כולל את העצב התת שכמתי (Suprascapular nerve), העצב האקסילרי (Axillary nerve) ועצב החזה הצדדי (Lateral pectoral nerve).

אספקת דם

את אספקת הדם מקבל מפרק הכתף מעורקים שמקורם מענפים של עורק הזרוע (Humeral arteries), מהעורק הרום שכמתי (Suprascapular artery) והעורק השכמתי (Scapular artery). 

גורמים

הגורם העיקרי לפריקות כתף הוא טראומה. ברוב המקרים מנגנון הפריקה הוא נפילה כאשר היד מושטת ומסובבת לאחור ומורחקת מהגוף. פריקת כתף היא פציעת ספורט שכיחה ואכן פריקות כתף מתרחשות לעיתים קרובות יחסית במהלך אימון או בעת תחרות ספורט בעקבות מעידה, החלקה או התנגשות אם שחקן אחר. פריקה של מפרק הכתף עלולה להתרחש גם כתוצאה מתאונות דרכים. פריקות כתף אחוריות מתרחשות לרוב על רקע של פרכוס אפילפטי, שוק חשמלי או חבלה ישירה. חשוב לציין שפריקה קודמת של המפרק עלולה לגרום למצב של פריקות חוזרו ללא טראומה. במצבים קיצוניים כול תנועת כתף תמימה עלולה להוציא את ראש עצם הזרוע ממקומו מהשקע הגלנואידי.

גורמי סיכון 

גורמי הסיכון שעלולים לחשוף אותנו לפריקות כתף כוללים גיל (ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון), גמישות יתר (גנטיקה, אימוני יתר של גמישות), מחלות גנטיות כמו תסמונת אהלרס-דנלוס (Ehlers–Danlos syndrome) הגורמת לייצור קולגן פגום ולחוסר יציבות של המפרקים, פריקת כתף קודמת, ליקויים מבניים במפרק הזרוע, חוסר פעילות גופנית וחולשה של שרירי השרוול ועוד.  הפרכוסים הנלווים לאפילפסיה מהווים גורם סיכון לפריקות כתף בכלל ולפריקות כתף אחוריות בפרט.

סימנים ותסמינים

מהלך פריקת הכתף מלווה לרוב ברעש אופייני ולאחריו החולה יצמיד את הכתף לגופו ויסרב להניע אותו. הסימנים והתסמינים המתפתחים בעקבות פריקה זאת כוללים כאבים בכתף ברמת חומרה גבוהה, קושי רב להניע את הכתף, עיוות של הכתף בעקבות שינוי המיקום של ראש עצם הזרוע, שטפי דם מקומיים ונפיחות עלולים להתפתח בשלב מאוחר יותר בעיקר עם הארוע נבע מחבלה. במידה וישנם נזקים עצביים או לחץ על עצבים החולה התלונן גם על סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, הירדמות וחולשה של חלקים מהגפה העליונה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

קרע בגיד הכתף

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

קרע בגיד הכתף
כתף קפואה

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה
דלקת בכתף

דלקת בכתף הגורמת בין היתר למיחושים ומגבלות תנועה במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות שבהם מצויד מפרק הכתף הכוללים טווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בהקשר של יציבות וחוסן וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. 

דלקת בכתף
בורסיטיס בכתף

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. הרופא אבחן דלקת בבורסה? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הזה הנובעת לרוב מביצוע תנועות חוזרניות.

בורסיטיס בכתף
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

כאבים בכתף גורמים ותסמינים
מכתב: פציעות כתף

פציעות כתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי. הבעיה העיקרית אצלי הייתה שאף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה שלי במדויק וזה נורא תסכל אותי.

פציעות כתף
מכתב: דלקת בכתף

דלקת בכתף

לכבוד ד"ר יצחק בכר,  

מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל התקופה נאלצתי להעדר מהעבודה שלי שהייתה כרוכה במאמץ גופני). 

דלקת בכתף
מכתב: כאבי כתפיים

כאבי כתפיים

שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),  

סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין את הידע הרב שלך ככירופרקט ואת היחס החיובי והנעים שאתה משרה על הבאים לטיפול. ליחס כזה

כאבי כתפיים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)