Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

האבחון שניתן לאנשים עם כאבים מסוג זה הוא כוללני מידי ולכן עלול למנוע טיפול מתאים ונכון. המונח הז מתייחס לכאב המופיע לאורך עצם השוק לפנים. כאבים אלו הם לרוב תוצאה של נזקים מקומיים הנגרמים בעקבות עומסים חוזרים ונשנים הנוצרים במהלך ריצה, קפיצה ועוד. כאבים בשוק עלולים להתפתח גם כתוצאה מפתולוגיות בעלי השלכות משמעותיות על הבריאות שלכם כמו "תסמונת המדור". על מנת לטפל באופן יעיל בכאבים בשוק יש ראשית לאבחן את מה גרם להם. אבחון מדויק עשוי לחסוך עוגמת נפש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שין ספלינט גורמים - רקע

המונח שין ספלינט מתייחסת לכאבים המופיעים לאורך חזית עצם השוק (Tibia) ומתחת לברך. התופעה שכיחה בקרב ספורטאים או אנשים אחרים שבמסגרת פעילותם יוצרים עומסי יתר חוזרניים על עצמות השוק. ספורטאים שפעילותם מחייבת ריצה, טירונים היוצרים עומסים חריגים על הרגליים, רקדנים ועוד מהווים דוגמה לקבוצת סיכון. הבעיה המרכזית אינה העומסים אלא כמות העומסים בפרק זמן קצר שמוטחת על עצמות הרגליים.

טירונים שמגיעים לאימונים צבאיים מתישים ללא הקפדה על סרגל מאמצים חשופים להתפחות כאבים בשוק וכך גם רקדנים או ספורטאים שהחליטו לעלות מהר מידי את כמות האימונים או את עצימות האימונים. ברוב המקרים, אם מאבחנים את מקור הכאב בשוק בשלביו הראשונים מנוחה בלבד עשויה להספיק לריפוי. הזנחה והתעלמות מסימנים ותסמינים אלו עלולה לגרום לכאבים כרוניים וקושי גדול בריפוי.

אנטומיה של השוק

עצם השוק שהיא העצם השנייה בגודלה בגוף האדם אחרי עצם הירך מחברת יחד עם עצם השוקית את הברך עם מפרק הקרסול. גודלה של העצם מרמז גם על העומסים האדירים שהיא נתונה בהם.

אנטומיה של הרגל

עצמות

 שתי עצמות מרכיבות את השוק, עצם השוק (Tibia) - העצם המרכזית שנושאת בעיקר העומס המשקל ועצם השוקית (Fibula) הצמודה אליה מהצד החיצוני. רצועה רוחבית (Interosseous membrane) מחברת בין שתי העצמות הללו. תפקידה של הרצועה הוא חיזוק וייצוב השוק. הרצועה מאפשרת דרך פתחים ייעודיים מעבר של עצבים וכלי דם. 

שרירים

מגוון שרירים ממוקמים על עצמות השוק ומאפשרות את תנועות מפרקי הברך והקרסול. בחלק הקדמי של השוק ממוקמים השרירים שאחראים על פשיטת כף הרגל ופשיטת האצבעות. בין השרירים הללו נמנה את שריר השוקיתי הקדמי (Anterior tibialis), השריר פושט הבוהן הארוך (Musculus extensor hallucis longus)השריר פושט האצבעות הארוך (Extensor digitorum longusואת השריר השוקיתי השלישי (Musculus fibularis tertius). כלל השרירים הפושטים מקבלים את אספקת הדם מהעורק השוקיתי הקדמי ואת העצבוב מהעצב השוקיתי העמוק. 

בחלק האחורי ממוקמים שרירים שתפקדים לכופף את כף הרגל ואת אצבעות כף הרגל. החלק השטחי במדור האחורי כולל את שריר הסובך השלש ראשי ( Musculus triceps surae) הכולל את שרירי הסובך ( Gastrocnemius) בעל שני ראשים ואת שריר הסוליה (Soleus). שרירים אלו מתכנסים בחלקם התחתון לגיד אכילס (Achilles) ותפקידם לכופף את כף הרגל מטה במהלך הליכה, ריצה, ניתור ועוד וכן לכופף את מפרק הברך.

החלק העמוק במדור האחורי כולל את שריר בית הברך (Popliteus) את השריר כופף הבוהן הארוך (Musculus flexor hallucis longus) ואת השריר השוקיתי האחורי (Tibialis poasterior). בצד החיצוני של השוק ממוקמים השריר השוקיתי הארוך (Peroneus longus) והשריר השוקיתי הקצר (Peroneus brevisשתפקידם לבצע את ההטיה של כף הרגל החוצה (Eversion).

אספקת דם ועצבוב

כלל השרירים במדור הזה מקבלים את אספקת הדם מענפים מהעורק השוקיתי האחורי ואת העצבוב על ידי העצב השוקיתי השטחי. כלל השרירים המכופפים מקבלים את אספקת הדם מהעורק השוקיתי האחורי ואת העצבוב על ידי עצב השוקה. 

מה זה שין ספלינט?

כאמור מדובר במונח כוללני המתייחס לכאבים בשוק בין הברך לבין הקרסול. אין הסכמה גורפת לגבי מה נכון להכניס תחת מושג הזה, חלק גורס שתסמונת כאב זאת אמורה לכלול רק את "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק" (Medial tibial stress syndrome) וחלק אחר מכניס תחת המונח הזה מגוון רחב יותר של תסמונות כאב בשוק.

לא משנה מה אנו כוללים במונח מה שחשוב זה שחוסר טיפול או חוסר התייחסות נאותה לבעיה עוד בשלביה הראשונים ולא משנה מה שמה, עלול לדרדר את הבעיה ולגרום להחמרת הנזקים והכאבים. סכנות אפשריות בגין התעלמות או טיפול לקוי כוללים התפתחות כאבים כרוניים עם קושי רב יותר לטפל בהם, התפתחות שבר מאמץ (Tibial stress fracture) ועוד. אבחון וטיפול בתופעה מחייבים עריכת אבחנה המבדלת שבמהלכה נוודא מה בדיוק גורם לתופעה.

עלי מקובלת עלי התפיסה שכוללת בתוכה את הגורמים הבאים:

תסמונת עומס פנימי של עצם השוק

"תסמונת עומס פנימי של עצם השוק"  שנחשבת לגורם השכיח ביותר לכאבים בשוק ומהווה 60% מכלל פציעות עומס היתר ברגליים. תסמונת זאת כוללת כאבים בחלק הפנימי אחורי של מחצית השוק התחתונה הנגרמת בגלל עומס יתר (Overuse phenomenon). הכאבים יכולים להתפתח ברגל אחת או בשתי הרגליים. מקור הכאבים הוא נזק למסב העצם - הקרום החיצוני העוטף את העצם  (Periostitis) או נזק בנקודת החיבור שבין השרירים לעצם השוק או נזק לגיד השריר השוקיתי האחורי (Tibialis Posterior) או נזק לשריר עצמו. נזקים אלו נגרמים לרוב בשל המשיכות החוזרות והנשנות של עצם השוק והרקמות סביבו הנוצרות על ידי השריר השוקתי האחורי במהלך פעילות גופנית נושאת משקל כמו ריצה, קפיצה ועוד. 

שבר מאמץ בשוק

שבר מאמץ בשוק (Tibial stress fracture) הוא גורם נוסף לכאבים בשוק. עד 15% מהרצים עלולים לסבול מהתופעה. התופעה שכיחה יותר בקרב נשים. הכאב בשבר מאמץ יהיה לרוב ממוקד יותר על עצם השוק. לחץ על נקודה זאת יחמיר את הכאב. ברוב המקרים יפוג הכאב במצב של מנוחה. צילום רנטגן יהיה יעיל רק לאחר מספר שבועות. מיפוי עצמות ו/או MRI עשויים להועיל יותר.

תסמונת המדור

תסמונת המדור (Compartment syndrome) בשוקיים נגרמת כאשר לחץ פנימי בתוך מדור יכול לגרום ללחץ על רקמות וכלי הדם. התוצאה פגיעה בזרימת דם, צמצום הגעת החמצן לשרירים וגרימת מוות לרקמות השונות.

דלקת בגיד שריר שוקה קדמי

שין ספלינטגירוי דלקתי בגיד של שריר השוקיתי הקדמי (Anterior tibialis tendonitis) עלול גם הוא לגרום לכאבים בשוק. במקרה כזה הכאב יופיע בחלק החיצוני של עצם השוק לאורך מיקומו האנטומי של שריר השוקיתי הקדמי בשוק. מאמצי יתר של השריר הזה עלולים לגרום לנזקים לגיד ולשריר, לדלקות וכאבים. הכאב יופיע במהלך ריצה. 

גורמי סיכון

מספר רב של גורמי סיכון עלול להוביל להתפתחות הבעיה בשוק:

עומס יתר

התפתחות תסמונת הכאב הזאת בשוק וכן בעיות שוקיים נוספות כולל תסמונת המדור ושברי מאמץ מתרחשים בקרב אנשים הנחשפים לעומסים גבוהים בשוקיים: טירונים, רצים, שחקני כדור ורקדנים ועוד. אנשים אלו יוצרים עומס יתר על השוקיים בין עם בגלל פעילות מתמשכת ללא זמני התאוששות או בגין פעילות לא נכונה (ריצה על משטחים קשים).

עומסי יתר אלו מובילים לנזקים לעצם הטיביה עצמה או לקרעים זעירים ברקמות החיבור המחברות בין השרירים לעצם (שריר הסוליה, השריר השוקיתי האחורי, שריר מכופף אצבעות ארוך ושריר מכופף בוהן ארוך). המיקום המדויק הוא בחלק הפנימי של השוק מספר סנטימטרים מעל המפרק של הקרסול.

נתונים סטטיסטיים מעידים על ריבוי של שברי מאמץ בקרב טירונים. הסיבה לכך אינה יותר חשיפת החייל לעומסים גופניים גבוהים יותר מאלו שאליהם נחשפו החיילים עד לפני 15 שנים ויותר. הסיבה העיקרית לתופעה זו היא לדעתי הגעתו של החייל לצבא לא מוכן מבחינת יכולת העמידה של העצמות בעומסים.  חלק גדול מהמתגייסים בעת הזאת, ישבו, במקרה הטוב, עד גיל 17 ושיחקו עם פלייסטשן, מחשבים ועם שאר הצעצועים האלקטרוניים במקום לרוץ, לקפוץ ולחזק את העצמות בגיל הנכון. 

אימון גופני לקוי

אי הקפדה על עקרונות האימון הגופני ובכללם העלאה פתאומית בעומס הגופני, אי הקפדה על זמני מנוחה והתאוששות עלול להוביל להתפתחות הדרגתית של הבעיה בשוק. גם קפיצות מהירות בעצימות האימון או באופן ביצוע האימון עלולים להוביל להתפתחות הבעיה. כך למשל מעבר מריצה על כביש לריצה על חול עלול להיות הגורם.  טכניקת ריצה לקויה עלולה לגרום לעומס יתר שאינו הכרחי. תיקון סיגנון ריצה עשוי להפחית עומסים ולהפחית סיכון לפציעה חוזרת של השוק. 

ציוד לקוי

ריצה על משטחים קשים או משטחי ריצה בעלי מהמורות ללא הכנה מתאימה ו/או נעילת נעליים שאינן מתאימות, עלולים לגרום לעומס יתר על הרגל ולחשוף אותה בין היתר לסיכון מוגבר להתפתחות כאב בשוק.

בעיות מבניות

מגוון בעיות מבניות ובעיות ביומכניות עלולות לגרום לכאבים בשוקי הרגליים. הבעיות הביומכניות השכיחות ביותר כוללות: פרונציית יתר (קשת כף רגל שטוחה וקריסת יתר מטה של כף הרגל) או סופינציית יתר (קשת כף רגל גבוהה ויש פחות מידי תנועה מטה של כף הרגל) של כף הרגל. בעיות מבניות אלו של כפות הרגליים גורמות למאמץ אדיר על השרירים הפועלים על כף הרגל ולעומס יתר על נקודות האחיזה לאורך עצם השוק. גם בעיות מבניות של הברכיים (ברכי X, או ברכי O) עלולים לשנות את אופן העברת הכוחות והעומסים על עצם השוק ולהגדיל את הסיכון להתפתחות הבעיה. חוסר שוויון באורך הרגליים יוצר עומסי יתר על רגל אחת וחושף אותה למגוון פציעות כולל הבעיה בשוק.

פציעות קודמות וגנטיקה

גם גנטיקה מהווה מרכיב אטיולוגי לפציעת השוק. ישנם אנשים בעלי נטייה חוזרת לפתח שברי מאמץ ושאר הבעיות בשוק. הסיכוי של אנשים שחוו פציעה קודמת ברגליים לסבול שוב מאותה פציעה גבוהים משמעותית. יתכן והדבר נובע מכך שהרקמה שנפצעה לא החלימה או שוקמה באופן מלא או לחילופין שגורמים מבניים וגנטיים מגבירים את העומס על עצם השוק ומעלים את הסיכון לפציעות חוזרות.

חוסר איזון שרירי

מחקרים רבים תומכים בתפיסה שמעניקה משקל רב לאיזון השרירים מבחינת כוח וגמישות במניעת פציעות בשוק או פציעות אחרות. אנשים בעלי שרירים לא מאוזנים ברגליים מצויים בסיכון מוגבר לפתח כאבים בעצם השוק. חוסר איזון שרירי הנובע מחולשה וגמישות של קבוצות שרירים אגוניסטים לעומת שרירים אנטגוניסטים קצרים וחזקים מידי עלול להגביר את העומס על עצם השוק ויחד אתו גם את הסיכון להיפצע. במחקר שנערך ב2009 ופורסם בירחון ל"ספורט בריא" נמצא קשר בין החולשה בשרירים התומכים במפרק הירך לבין הסיכון לפציעות ריצה ברגליים ובכלל זה כאבים בשוקיים.

סימנים ותסמינים 

סוג הסימנים והתסמינים בפציעה של השוק ועוצמתם תלויים כמובן ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק. התסמינים העיקריים יהיו כאבים בשוק שיופיעו בעקבות תקופת אימונים קשה. ברוב המקרים הכאבים יחלו באופן הדרגתי ורק הימנעות ממנוחה ו/או טיפול יעלו את עוצמתם. בתחילת הדרך הכאבים יופיעו, בתחילת האימון, באופן קלויפחתו בעוצמתםואף ייעלמו בהמשך הריצה. התעלמות מהכאבים הללו והמשך הריצה יוביל למצב של כאבים חריפים ומתמשכים ואפילו לגרום לצליעה.

הכאבים בשוקיים יתפרסו לאורך חלק נרחב מהחלק הפנימי של עצם השוק. ברוב המקרים הכאבים כתוצאה יפחתו (שבר מאמץ?) ואף ייעלמו במצב של מנוחה. תיתכן נפיחות מקומית. בהעברת האצבעות לאורך עצם הטיביה יתכן ותחושו חוסר סדירות של העצם. כפיפה של אצבעות כף הרגל והאצבעות מחמירים את הכאבים.

המשיכו לקרוא אודות פציעות ספורט כולל על הגורמים לפציעות ספורט וכן כיצד יש לאבחן פציעות ספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט ופציעות אחרות

שין ספלינט ופציעות אחרות בגפה התחתונה טורדות את מנוחתם של ספורטאים חובבים ומקצועיים רבים. בין הפציעות השכיחות נמנה פציעות קרסול, גיד אכילס, שוקיים, שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס בברכיים. מדוע יש ספורטאים שמרבים להיפצע ואחרים שאינם נפצעים כלל?

שין ספלינט ופציעות אחרות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)