Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי לזהות בוודאות את מקור הכאבים של החולים שלנו לא נוכל להעניק להם את הטיפול הנדרש לפתרון הבעיה ובסבירות גבוהה נחמיר את מצבם. 

חולים רבים חשים בכאבי גב תחתון שלעתים גם מתלווה להם הקרנת כאב לישבן, מפשעה, מפרק ירך, ברך ואף מתחת לברך. הכאבים הללו מופיעים לרוב בגלל נזקים באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה המותני או האגן אך עלולים להופיע גם בגלל נזקים שהתפתחו במפרק הירך. האתגר שעומד בפני החולים ובעיקר בפני הרופאים שלהם הוא לאבחן מהר ככול האפשר את מקור הסימנים והתסמינים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מדובר באתגר שכן קיים דמיון רב בין הסימנים והתסמינים הנובעים משתי הפתולוגיות הללו. עיכוב באבחון או אבחון לקוי של הבעיה יוביל בהכרח לעיכוב בהענקת הטיפול הנכון. לעיכוב בהענקת הטיפול הנכון עלולות להיות השלכות ארוכות טווח על איכות חייו של החולה ושל הסובבים אותו. הכאבים עלולים להיעשות כרוניים, עלולות להתפתח מגבלות תנועה ברמות חומרה שונות, הכאבים ומגבלות התנועה הללו יובילו בסבירות גבוהה לאורח חיים יושבני ולחוסר בפעילות גופנית ועקב כך גם להשמנה וניוון על כול המשתמע מכך.

הכאב מהירך או מהגב? - רקע 

אבחון של תלונות החולה יחל תמיד עם למידה של ההיסטוריה התפתחות הסימנים והתסמינים. בין יתר השאלות שנשאל את החולה נכלול מתי הופיעו לראשונה הסימנים והתסמינים, מה גרם להופעתם (חבלה, פעילות גופנית, "תנועה לא נכונה"...) אלו תנועות, פעולות או מנחים מחמירים או מפחיתים את עוצמת הסימנים והתסמינים הללו, האם יש רקע של אשפוזים, ניתוחים או פציעות קודמות ועוד.

לאחר מכן נבצע בדיקה גופנית שתכלול תצפית על היציבה של החולה בעת שהוא מבצע פעולות שונות עם הגב התחתון ועם מפרק הירך בניסיון לאתר ליקוי באופן ההתנהלות שלהם, עוד תכלול הבדיקה הגופנית גם הנעה פסיבית ואקטיבית (כולל הליכה, בדיקת טווחי תנועה ועוד) ובדיקות מיוחדות שמאתגרות את חלקי הגוף הללו (כולל בדיקת אורך רגליים ועוד). נבצע גם בדיקות נוירולוגיות על מנת לשלול מעורבות עצבית. בשלב הזה אנו אמורים להיות עם כול המידע הנדרש לביצוע אבחון מדויק. במקרים חריגים שבהם קיים ספק נשלח את החולה לבדיקות מעבדה מתקדמות ו/או בדיקות דימות.

אבחונים אפשריים

כאבים ושאר סימנים ותסמינים המופיעים באזור הירך, אגן ו/או בגב התחתון נגרמים לרוב בגלל נזקים ופגיעות מקומיים ותסמונות שכיחות. אבחונים אפשריים לסימנים ותסמינים אלו כוללים בין היתר דלקת פרקים ניוונית בירך, אגן או בעמוד השדרה, שברי מאמץ, נמק העצם בירך (osteonecrosis or avascular necrosis - AVN) קרע לברום במפרק הירך, בלט, תסמונת הצביטה בירך (Femoroacetabular Impingement syndrome), בקע או פריצת דיסק מותני, לחץ על שורש עצב מותני (pinched nerve) או על חוט השדרה (spinal stenosis), פגיעה במפרק העצה והכסל (sacroiliac joint dysfunction) ועוד.

כאשר המקור הוא הירך

באופן כללי ניתן לומר שכאשר בשלב של למידת ההיסטוריה הרפואית החולה מתלונן על כאבים ממוקמים במפשעה נחשוד ראשית במפרק הירך. אם זאת בגלל הקרבה של מפרק הירך לגב התחתון גם פגיעה בגב התחתון או באגן עלולים ליצור כאבים במפשעה ועל כן אנו נזקקים לסימנים ותסמינים נוספים התומכים בכך שמקור הבעיה הוא במפרק הירך. סימנים ותסמינים נוספים שעשויים להצביע על מפרק הירך כגורם לתלונות החולה יכולים לכלול כאבים במחמירים בהליכה עמידה או פעילות נושאת משקל אחרת, נוקשות וקשיים בעת ביצוע תנועות עם הירך או שהייה במנחים כגון ישיבה מזרחית, רעשים וחריקות הבוקעים ממפרק הירך, צליעה ועוד.

בבדיקה הגופנית נבצע בדיקות טווחי תנועה ובדיקות מיוחדות שתאתגרנה את מפרק הירך באופנים שונים נבחין לרוב במגבלות תנועה של המפרק הזה, נזהה את סוג הפגיעה במפרק (קרע לברום, תסמונת הצביטה ועוד) ונשלול מעורבות של הגב התחתון. במידה ויש צורך ובהתאם לחשדות שעולים מהשלבים הראשונים של הבדיקה נפנה את החולה לבדיקות דימות ו/או בדיקות מעבדה.

כאשר המקור הוא הגב התחתון

כאשר החולה מתלונן על כאבים בחלק התחתון של הגב המחמירים בגלל אחת או יותר מהגורמים הבאים: ישיבה, קימור או כפיפה של עמוד השדרה המותני, שיעול או התעטשות, סביר להניח שמקור הבעיה הוא בעמוד השדרה. הגב התחתון מהווה בוודאות את מקור הבעיה כאשר החולה מתלונן על סימנים ותסמינים נוירולוגיים המופיעים לאורך הגפה ובכלל זה נימול, הירדמות, חולשת שרירים ועוד. חולה עם בעיית גב ידווח ברוב המקרים על כך שהכאבים בגב משתפרים או אפילו נעלמים כאשר הוא הולך.

הכאב מהירך או מהגבבמהלך הבדיקה הגופנית נבצע גם בדיקות טווחי תנועה וגם מספר בדיקות מיוחדות של הגב התחתון והאגן במטרה לזהות את אופי הפגיעה בגב התחתון או באגן (פריצת דיסק בגב התחתון, דלקת במפרק העצה והכסל ועוד) ונשלול מעורבות של מפרק הירך. במידה ובמהלך ביצוע השלבים הראשונים של הבדיקה עולים חשדות לכך שאולי מדובר בבעיה אחרת ממה שאנו סבורים נפנה את החולה לביצוע בדיקות דימות ו/או בדיקות מעבדה.

ואלי זה שילוב של הירך ושל הגב התחתון

אין לשכוח את העובדה שהגוף שלנו הוא יחידה ביו מכנית אחת ולכן פתולוגיה באזור אנטומי מסוים המשנה את התפקוד של אותו אזור תוביל בסבירות גבוהה לפגיעה באזור אנטומי אחר. בעיקר נכונים הדברים לגבי חלקים אנטומיים סמוכים כמו מפרק הירך, האגן ועמוד השדרה המותני. כך למשל דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך תגביר את הלחצים הנוצרים על הגב התחתון ותגרום לנזקים גם שם ועקמת בעמוד השדרה המעוותת את האגן משבשת את אופן העבודה של מפרק הירך ומעלה את הסיכון לנזקים. בשנת 1983 תיארו לראשונה אופירסקי ומקנב (Offierski and MacNab) את "תסמונת ירך עמוד שדרה" (hip-spine syndrome) שהתייחסה לתופעה הזאת.

סיכום

על הקלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על סימנים ותסמינים באזורי הגב התחתון, אגן ומפרק הירך צריכים לבדוק היטב את כול האזורים הללו ולא להסתפק בבדיקה שגרתית של הגב התחתון בלבד שהוא הגורם השכיח ביותר לתסמינים הללו. אופן עבודה זה עשוי לצמצם את הסיכוי לפספס את האבחון הנכון ויאפשר להעניק לחולה את הטיפול הנכון במהירות גדולה יותר.

Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons. 25(2):e23-e34, February 2017

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התפס במפרק הירך

תסמונת התפס במפרק הירך היא אחת הסיבות להתפתחות נזקים וכאבים מקומיים במפשעה וברקמות סביב לה. על פניו פרק זה בגלל היותו סינוביאלי כדורי אמור היה לאפשר לנו תנועה חלקה ונרחבת ביותר וברוב המכריע של המקרים הוא אכן עושה זאת.

תסמונת התפס במפרק הירך
תסמונת התפס בירך טיפול

תסמונת התפס בירך? טיפול מהיר עשוי למנוע התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק וצורך עתידי בניתוח להחלפתו. תסמונת זאת מתפתחת כאשר קיים ליקוי מבני מולד או נרכש במפרק. חשוב לציין שלמרות החשיבות מלאכת האבחון עלולה להיות מורכבת ומאתגרת. 

תסמונת התפס בירך טיפול
מרלגיה פרסטטיקה

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

מרלגיה פרסטטיקה
דלקת ניוונית במפרק הירך

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

דלקת ניוונית במפרק הירך
בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק
כאבים במפרק הירך גורמים

כאבים במפרק הירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאבים במפרק הירך גורמים
בורסיטיס בירך

בורסיטיס בירך או דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

בורסיטיס בירך
דלקת במפרק הירך

דלקת במפרק הירך? גורמים אפשריים כוללים נזק או חולי של אחת הרקמות המרכיבות של המפרק עצמו. סימנים ותסמינים מאזור זה מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם מפציעה או חולי. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים אך לעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי.

דלקת במפרק הירך
נוירופתיה של עצב הירך

נוירופתיה של עצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

נוירופתיה של עצב הירך
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)