Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

אחד הגורמים השכיחים לכאבים בצוואר ומגבלות תנועה בצוואר מגיע מצליפת שוט (Whiplash) הנגרמת בתאונות הדרכים. תאונות הדרכים הפכו בעידן המודרני למגפה. מנתונים שמפרסם ארגון הבריאות העולמי מתברר שבכול שנה נהרגים ברחבי העולם בגלל תאונות דרכים מעל מיליון בני אדם וקרוב ל30 מיליון בני אדם נפצעים. על פי נתונים שמפרסמת עמותת אור ירוקמספר ההרוגים בישראל בגלל תאונות דרכים גדול יותר ממספר ההרוגים בכל מלחמות ישראל גם יחד. אין לשכוח גם את העליות הכלכליות העולמיות של תאונות הדרכים המסתכמות מידי שנה במאות מיליארדי דולרים. התסמינים עלולים להיות כרוניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים - רקע

תסמונת צליפת שוט נגרמת בעיקר מפגיעה בצוואר בעקבות הטחה מהירה וכוחנית (כמו צליפת שוט) של הראש והצוואר לטווחים ולכיוונים שונים וקיצוניים. תסמונת זו עלולה להתרחש גם בגלל נפילה מאופניים, מנפילה מעל סוס, במהלך סקי או מחבטת אגרוף, אך ברוב המקרים צליפת שוט מתרחשת בקרב צעירים במהלך תאונות דרכים. מנגנון פציעה דומה קיים בקרב צעירים שבמסיבות סוערות מטיחים את ראשם שוב ושוב לכיוונים שונים.

במהלך התנגשות של הרכב בו אתם נוהגים ברכב או כול גורם אחר (עץ, בנין, עמוד חשמל.. ) מלפנים הראש מוטח בעוצמה תחילה קדימה ומיד אחר כך אחורה. כאשר רכב אחר מתנגש בכם מאחור הראש שלכם יוטח בעוצמה רבה לאחור ומיד לאחר מכן לפנים. כמובן שקיימות אין סוף ווריאציות וזוויות של התנגשויות אשר כול אחת מהן תטיח את הצוואר לכיוונים מעט שונים ותיצור נזקים שונים. 

שכיחות צליפת שוט

באנגליה למשל קרוב לחצי מיליון בני אדם הגישו תביעות בגלל תאונות דרכים וצליפת שוט במהלך שנת 2007 בלבד. בארצות הברית מתרחשות כשלושה מיליון תאונות הכרוכות בצליפת שוט כול שנה. על פי נתונים שנאספו 2 מכול 3 אנשים המעורבים בתאונות דרכים יסבלו מתסמונת צליפת שוט. גם תאונות קלות שבהן הראש והצוואר מוטחים "בעדינות" עלולים להיות כרוכים בכאבים. התסמינים בגין צליפת שוט יחלפו לרוב תוך ימים ספורים או שבועות אך לעיתים עלולים להפוך לכרוניים ולהימשך חודשים ואף שנים. יש חשיבות להמשיך ולשמור על התנועתיות של הצוואר.
תמיכה לצוואר

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים מנזקי צליפת שוט יכולים להיות קלים וחולפים או קשים וחריפים ואף קטלניים. אדם יכול לצאת מרכב לאחר תאונת דרכים שעל פניה נראתה חמורה ללא כול סימן או תסמין בעוד שאותו אדם יפצע פצעי מוות מרכב אחר ומתאונת אחרת קלה ככול שתראה. השילוב של הכוחות שהופעלו על הגוף במהלך ההתנגשות עם המצב הגופני שלך ובאיזה תנוחה נמצאת בדיוק באותה שנייה קובעים את חומרת הנזקים. 

לעיתים קרובות הסימפטומים בעקבות נזקי צליפת שוט יכולים להתפתח שעות ארוכות ואף ימים לאחר התאונה או לא להתפתח כלל. ישנן מספר שיטות לסיווג חומרת הנזקים מצליפת שוט אשר עושים שימוש בין היתר גם בכמה זמן לוקח עד התפתחות הסימפטומים.

סימנים ותסמינים אופייניים לתסמונת צליפת שוט כוללים: כאבי צוואר וגב תחתון המלווים במגבלות תנועה, כאבי לסתות, כאבים והתכווצות קבוצת שרירי עמוד השדרה, וכאבים בין השכמות. תסמינים אפשריים נוספים כוללים כאבי ראש, סחרחורת, ורטיגו, ראייה מטושטשת וקשיים בבליעה. 

במקרים בהם ישנם נזקים למוח, חוט השדרה או לשורשי העצבים יהיו גם תסמינים אופייניים לפגיעה ברקמות אלו הכוללות נימול, הירדמות של אחד או יותר מגפיים, חולש של אחד או יותר מהגפיים, רפלקסים היפראקטיביים ואובדן שליטה על הסוגרים. הסימפטומים ככלל יכולים להופיע מיד לאחר התאונה ועוצמתם עלולה להחריף במהלך הימים הבאים. בעקבות צליפת שוט יתכנו גם סימפטומים על רקע נפשי הכוללים קושי להירדם, דאגה, דיכאון וקשיים בריכוז. 

סיווג

צליפת שוט ופציעת צוואר ממתיחת יתר

 תסמונת צליפת שוט כאשר הנוסעים או הנהג מוטחים לפנים והראש נותר מאחור. התוצאה היא שהצוואר נכנס במהירות ובאלימות למצב של מתיחת יתר לאחור. כאשר הראש נמצא במצב מקסימאלי של מתיחה לאחור הוא מוטח לפנים למצב של כפיפת יתר.

צליפת שוט ופציעת צוואר מכפיפת יתר

הראש מוטח לפנים ומכופף את הצוואר לפנים. זריקת הראש לפנים מותחת את עמוד השדרה הצווארי ועלולה לגרום לנזקים נוירולוגיים. מתיחת יתר לאחור עלולה לבוא בשלב הבא.

נזקים אופייניים לצליפת שוט

מהות הנזקים, מיקומם וחומרתם תלויה בין היתר בעוצמת ההתנגשות, כיוון ההתנגשות ומה עשיתם ברגע ההתנגשות. הנזקים יכללו לרוב מתיחות וקרעים זעירים של רקמות רכות אשר יגרמו לכאבים קלים ומוגבלות תנועה שתיעלם תוך ימים עד שבועות. לעיתים הנזקים עלולים להיות חמורים יותר ולכלול פגיעה במפרקי הגוף השונים, פגיעה בחוליות עמוד השדרה, פגיעה בכלי הדם, פגיעה בחוט השדרה ובמוח. לצערנו חלק מהמעורבים בתאונות דרכים נחבלים באופן שגורם למותם. 

ברוב המקרים הצוואר הוא הנפגע העיקרי. הפגיעה בצוואר, ברוב המקרים של תאונות דרכים מתרחשת כאשר רכב פוגע בנו מאחור. התוצאות יכללו לרוב כאבי צוואר, נוקשות צווארית, כאבי ראש עורפיים, כאבי גב אמצעיים ו/או כאבי גב תחתון והקרנות כאב ונימול של הגפיים העליונות.

גורמי סיכון לנזק חמור

חגורת בטיחות אכן מעלה את הסיכון להיפגע מתסמונת זו אך מחקרים מראים שללא חגורת בטיחות הנזקים חמורים יותר. יציבה לקויה, מנח צווארי לקוי ותומך ראש שאינו מותאם עלולים גם הם להשפיע על חומרת הנזק. לנשים ולגברים מעל גיל 65 סיכון מוגבר להיפגע מתסמונת צליפת שוט כנראה בגלל חולשה יחסית של שרירי הצוואר ושינויים ניווניים מוקדמים הקיימים בגיל הזה. גם אנשים עם תעלת חוט שדרה מוצרת חשופים יותר לפגיעה בחוט השדרה בעקבות תאונת צליפת שוט.

המשיכו לקרוא אודות כאבי גב וכן אודות בלט דיסק וכמובן פריצת דיסק שיכולים להיגרם מתסמונת צליפת שוט בעקבות תאונת דרכים או מסיבה אחרת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
עמוד שדרה צווארי בדיקה

עמוד שדרה צווארי? בדיקה נדרשת כדי לאתר את הגורם לסימנים ולתסמינים הנובעים מאזור זה ולטפל בהם בהקדם. בדיקה זאת תאפשר זיהוי הרקמה שניזוקה ותאפשר אומדן של חומרת הנזק. ללא אבחון אמין יעילות הטיפול בסימנים ובתסמינים נפגעת.

עמוד שדרה צווארי בדיקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)