Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בברך? גורמים אפשריים כוללים פציעה טראומטית ושימוש יתר. סימנים ותסמינים הנובעים ממפרק זה מהווים בעיה שכיחה ביותר שעלולה להתפתח עקב מחלה, נפילה, לאחר ריצה או סתם לאחר שטיפסתם על מדרגות. לרוב הם תוצר של עומס ותהליך ניווני שגורמים לנזק מצטבר.

הברך הוא מפרק המורכב ביותר ועל כן גם פגיע מאוד. מבחינה גרמית המפרק מורכב מעצמות הירך ושוקה, וכולל בתוכו גם את המפרק שבין עצם הירך ופיקת הברך. שתי כריות סחוסיות הקרויות מיניסקוס מפרידות בין עצמות הירך והשוקה. תפקיד המיניסקוס למנוע חיכוך, לספוג זעזועים ולתרום ליציבות המפרק. המפרק מחוזק על ידי רצועות ומונע על ידי גידים ושרירים. לעתים קרובות מידי עומסי היתר המוטלים על המפרק חורגים מיכולת הספיגה שלו והתוצאה היא פציעה, דלקת ותסמינים. כאבי ברכיים הם הכאבים השכיחים ביותר במערכות שריר ושלד כשרק כאבי גב תחתון שכיחים יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בברך גורמים - רקע

כאבי ברכיים מתפתחים כאשר אחת מהרקמות בברך נפגעת כולל העצמות המרכיבות את הברך, הסחוסים, הרצועות, הגידים, השרירים, או רקמת הבורסה שנצבטה או נלחצה או כאשר רקמה אחרת בעלת יכולת להשליך כאב לברך נפגעת. מפרק הברך מהווה ציר חשוב ומרכזי בחיינו. באמצעות מפרק זה אנו מוציאים לפועל את רצוננו ללכת, לרוץ, לנוע, להתכופף, לשחק כדורגל ולרקוד. המרכזיות הזאת גורמת לעומסים העצומים המוטלים עליו ולגרום לו להתבלות מהר יותר מכמעט כול מפרק אחר בגוף.

בלאי זה של המפרקים משמעותו דלקת פרקים ניוונית. דלקת מפרקים ניוונית בברכיים עלולה לכלול בין היתר שחיקת סחוסים, קרעים ניווניים במיניסקוס ועוד. חלקים נכבדים מאוכלוסיית העולם סובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים כאשר הגיל מהווה גורם סיכון לכך. ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון. על פי נתנוים שפרסם משרד הבריאות האמריקאי מתברר שעד גיל 85 קרוב למחצית מהציבור בארצות הברית צפוי לפתח דלקת פרקים ניוונית לפחות בברך אחת.

אנטומיה בסיסית של הברך

חתך של הברךהברך הוא המפרק הגדול בגופנו. הוא כולל למעשה שני מפרקים הפועלים יחדיו: מפרק ירך-שוק (Tibiofemoral joint) בין עצם הירך (Femur) לעצם השוק (Tibia) ומפרק ירך פיקה (Patellofemoral joint) בין פיקת הברך (Patella) לבין חריץ המצוי בעצם הירך . בתוך המפרק ממוקם זוג כריות סחוסיות  הקרויות מיניסקוס (Meniscus) שלהן צורת סהר ותפקידן בין היתר לבלום זעזועים. על ציר הזמן העומסים והבלאי נוטים לשחוק ולקרוע את המיניסקוס. בחלק הפריפרי נהנה המיניסקוס מאספקת דם טובה מה שמאפשר לקרע בחלק הזה להחלים טוב יותר. סחוס מכסה את קצות עצמות המפרק בנקודות המפגש שלהן ותפקידו לאפשר תנועה חלקה. שקי אמתחת (Bursa) ממוקמים באזורים עתירי חיכוך בברך ותפקידן לרפד, לשכך ולהגן על הברך מכוחות חיצוניים.

מעטפת המפרק והרצועות

רקמה סיבית עבה הקרויה מעטפת המפרק (Capsule) מייצבת ומגנה על המפרק. ממברנה סינוביאלית (Synovial membrane) הממוקמת בתוך המעטפת הזאת מפרישה חומרי סיכה המסוככים את חלקי המפרק. יציבות הברך תלויים בין היתר ברצועות שלו הכוללות את הרצועה הצולבת הקדמית (ACL), הצולבת האחורית (PCL) , העקיפה התיכונה (MCL), העקיפה הצידית (LCL), החבק המלוכסנת (Oblique popliteal), בית הברך הקשתית (Arcuate popliteal), הפיקה (Patellar) ואת הרצועות הרטינקולריות (Retinaculum) חיצונית ופנימית. עוד נציין את שכבת השומן הממוקמת מתחת לפיקת הברך (Infrapatellar fat pad) שתפקידה להפריד בין הרקמות.

שרירי הברך

הברך יכולה להתכופף בזכות שרירי מיתר הברך (Hamstring) הכוללים את שריר הירך הדו-ראשי (Biceps femoris), את השריר החצי קרומי (Semimembranosus) ואת השריר החצי גידי (Semitendinosus). גם שריר התאומים (Gastrocnemius) תורם לכפיפת הברך. הברך יכולה להתיישר בזכות השריר הארבע ראשי (Quadriceps). השרירים שמקנים לברך את היכולת לבצע תנועה סיבובית פנימה כוללים את שריר בית הברך (Popliteus), את השריר החצי קרומי, את השריר החצי גידי ואת חלק מהשרירים המקרבים של הירך. שריר בית הברך מסייע גם בפתיחת הנעילה של הברך. שריר הירך הדו-ראשי מבצע את הרוטציה החיצונית. 

עצבים וכלי דם

סיבי עצב היוצאים ממקלעת העצה (Sacral plexus) יורדים מטה לאורך הרגל ומאפשרים שליטה מוטורית ואת מגוון התחושות כולל כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ותחושת מיקום. בין סיבי העצב נמיין את הענף של העצב הסותם (Obturator), את עצב הירך (Femoral) ואת עצב השת (Sciatic). אספקת הדם לברך מגיעה מעורק בית הברך (Popliteal) ועורק הירך (Femoral). הוורידים המקבילים אוספים את הדם ומובילים אותו אל הלב. 

מה עלול להשתבש בברך?

כול אחת מהרקמות המרכיבות ומפעילות את המפרק הזה עלולה להינזק ולגרום להופעת סימנים ותסמינים. הברך הוא מבנה אנטומי מורכב הנתון במהלך שגרת חיינו, לעומסים חוזרניים רבים או לחבלות ועל כן חשוף לפגיעות. אורח החיים המודרני המעודד מחד אורח חיים יושבני ומנוון ומאידך גורם לאנשים לפצות על ידי פעילות גופנית מוגזמת שעלולה לגרום למגוון פגיעות ברכיים כולל פגיעה בגידים, שרירים, מיניסקוסים, ברצועות ובסחוסים. גם שינויים ניווניים ותפקודים של ברכיים חושפים אותן לפגיעות אפילו ממאמצים מינוריים. כך למשל עלייה במדרגות עלולה לגרום לשחיקת סחוס שעבר הליכי ניוון בקלות רבה. מחקר שפורסם בירחון ארטריטיס וראומטיזם ב 01/2009 נמצא שחוזקו של השריר הארבע ראשי מהווה גורם חשוב בין היתר במניעת שחיקת הסחוס התת פיקתי.

סימנים ותסמינים אפשריים

סוג הסימנים והתסמינים שיופיעו בעקבות פגיעה בברך וחומרתם תלויים בסוג הרקמה שניזוקה, בחומרת הנזק ובמיקום הנזק. הכאבים בברך יכולים להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי, להיות חריפים ומשתקים או קלים, חודרניים או שטחיים פועמים או מתמשכים. מלבד כאבים בברכיים אנו עלולים לסבול ממגוון נוספף של סימנים ותסמינים כולל מגבלות תנועה חלקיות או מלאות לעתים עד כדי מצב של נעילת הברך, נפיחות ורעשים בעת הנעתו. 

במידה והגורם לכאבים בברך הוא נזק עצבי נחוש ונזהה סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, הירדמות חלקים מהרגל, חולשה של חלקים מהרגל, פגיעה בהחזר הגידי ועוד. חולשה של השרירים ברגל סביב הברך הפגועה עלולה להיווצר בגלל פגיעה עצבית או בגלל חוסר שימוש בברך הנובע לרוב מנסיון להימנע מכאבים. סימנים ותסמינים מסוימים מהווים דגלים אדומים ומחייבים הפנייה מיידית לחדר מיון. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבים חריפים בברך המלווים בחום, אדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת. אלה עלולים להעיד על דלקת זיהומית. 

הגורמים לכאב במפרק הברך 

אורח החיים המודרני המתאפיין בישיבה אין סופית וחוסר בפעילות גופנית לא דיכא את היכולת המופלאה של גופנו לספוג עומסים, להחלים מהנזקים מינוריים שנגרמים ולהמשיך לתפקד כרגיל. אך מתברר שגם ליכולת הזאת יש גבול שאותו אנו נוטים לעבור. עומסי יתר על רקע חבלה או עקב ביצוע מטלות חוזרניות או בגלל שהייה במנחים מקובעים גורמים לעתים קרובות לנזקים שהגוף לא יכול לספוג  לעמוד בהם.

הגורמים המרכזיים להתפתחות כאב במפרק הברך כוללים: 

ניוון

הליכי ניוון של הרקמות הרכות ובכלל זה של השרירים הפועלים ומניעים את הברך ושל רכיבי המפרק עצמו בין עם בגלל חוסר עשייה גופנית או בגלל גיל עומדים בבסיס חלק ניכר מהפגיעות והכאבים בברך. 

נזקי חבלה 

תאונת דרכים, נפילה או פציעת ספורט עלולים לגרום להתפתחות נזקים טראומטיים בברך. נזקי חבלה בברך עלולים לכלול מתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות ובכללן מיניסקוסים, רצועות, גידים ושרירים או בגלל שבר באחת מהעצמות או בבגלל נקיעה או פריקה של מפרק הברך או פיקת הברך. כל נזק טראומטי מהסוג הזה יגרום לדלקת, לכאב בברך ולמגבלה ביכולת התנועה. נזק טראומתי לעצבים פריפריים בברך עלול ולגרום לחסרים נוירולוגיים. נזק טראומטי לכלי דם בברך עלול לגרום לדימום, נפיחות, כאב ואף לנמק. 

עומסי יתר

כאבי ברכיים

הברכיים חשופות לעומסי יתר בעיקר בגלל ביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. עומסים אלו גורמים לבלאי ולנזקים מצטברים ברקמות הברך השונות.  

מחלות והפרעות בריאותיות

בדומה למפרקים אחרים גם מפרק הברך חשוף לכאבים בגלל מחלות. בין המחלות נמנה דלקות פרקים בעיקר דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים פסוריאטית, שיגדון (גאוט), גידול סרטני ועוד. הסיבה העיקרית לשכיחות מוגברת של דלקת פרקים ניוונית בברך היא היות המפרק הזה חשוף לעומסי יתר חריגים. המעבר של האדם להליכה על שתיים הגדילו את העומסים המוטלים על עמוד השדרה, על מפרקי הגפה התחתונה ובפרט על הברכיים.

הקרנת כאב מפגיעה מרוחקת

פציעה בגב התחתון  עלולים לגרום בין היתר להקרנות כאב אל הברך. תסמונות כאב שכיחות בגב התחתון שעלולות לגרום להקרנת כאב לברך כוללות דלקת פרקי השטחה שבין חוליות עמוד השדרה המותני, דלקת במפרקי העצה והכסל, היצרות תעלה השדרה, דלקת בשורש עצב מותני על רקע נזק לדיסק בין חולייתי מותני ועוד. דיסק בין חולייתי מותני או גורם אחר שמייצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב השת (סיאטי) עלול לגורם לדלקת (סיאטיקה) ולכאב שעלול להיות מושלך לברך. עוד צפויים בגלל סיאטיקה גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

המשך לקרוא על גורמי כאב נוספים לברכיים ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית על רקע של עודף משקל וכמו כן ביומכניקה ודלקת פרקים ניוונית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב פטלופמורלי

כאב פטלופמורלי? תסמינים אופייניים כוללים קושי בעלייה וירידה במדרגות. עומס היתר על הברכיים הנובע בין היתר מריצה או כפיפות חוזרניות של הברך עלול לגרום לנזקים כמו מתיחת שריר, קרע מיניסקוס, דלקת בגיד אך גם לשחיקת הסחוס מתחת לפיקה.

כאב פטלופמורלי
אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים בברכיים. אוסגוד-שלטר (Osgood-Schlatter) היא פתולוגיה כואבת ומטרידה אשר פוגעת בעיקר בנערים בגיל ההתבגרות שעוסקים בספורט שכרוך בעומסי יתר על המפרקים הללו.

אוסגוד שלטר
ציסטה בברך

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

ציסטה בברך
קרע במיניסקוס תסמינים

קרע במיניסקוס? תסמינים אופייניים עשויים להועיל באומדן חומרת הפציעה. שסע ברקמה סחוסית זאת הפועלת כבולם זעזועים מהווה גורם שכיח לסימנים ותסמינים בברך. גורמים אפשריים כוללים טראומה ובלאי מצטבר. לרוב שינויים ניווניים יקדימו את השסע. 

קרע במיניסקוס תסמינים
ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך! פציעות ודלקות ברכיים הם עניין שכיח. מתברר שחוזקו של השריר הארבע ראשי חשוב לתפקוד תקין של המפרק פטלופמורל (מפרק הירך-פיקה) בברכיים וכתוצאה מכך הגנה מפני שחיקת סחוס מתחת לפיקת הברך (תסמונת פטלופמורל).

ארבע ראשי חזק מונע כאב בברך
דלקת בברך תסמינים

דלקת בברך? תסמינים שונים יעניקו לקלינאי את הרמזים הדרושים לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים במפרק זה מהווים בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. הגורמים כוללים בין היתר נזקי חבלה, שימוש יתר חוזרני בעקבות עיסוק בספורט או עבודה ובגלל חולי מפרקי.

דלקת בברך תסמינים
כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר
כאב בברך? בלי חומצה הילורונית

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

כאב בברך? בלי חומצה הילורונית
ספורט לשיכוך כאבי ברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים
תסמונת שביל הכסל והשוקה

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

תסמונת שביל הכסל והשוקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)