Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה? אבחון וטיפול נדרשים כדי למנוע תסמינים כרוניים ולכידה חוזרנית של העצב. מרלגיה פרסטטיקה היא דלקת  של "עצב עור הירך הצידי" המתרחשת באזור הרצועה המפשעתית בגלל לחץ. התסמינים כוללים תחושת שריפה בקדמת הירך ועוד. 

תלונות על כאבים בירך ושינויים תחושתיים באזור המפרק הן עניין שכיח. הגורמים האפשריים לסימנים והתסמינים הללו הם רבים. בין יתר הגורמים נציין נזקים לרקמות בקרבת מפרק הירך או נזקים ורקמות מרוחקות יותר כמו למשל פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני הגורם ללחץ על שורש עצב שיש ביכולתו להקרין כאב לאזור הירך. אבחון מדויק הוא קריטי לטיפול נכון ויעיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרלגיה פרסטטיקה טיפול - רקע

עצב עור הירך הצידי  (lateral femoral cutaneous nerve) הוא עצב חישתי בלבד, כלומר הוא אינו כולל סיבים מוטוריים. לכידה של תגרום על כן לסימנים ותסמינים תחושתיים בלבד ולא לחולשת שריר למשל. העצב נוצר משורשי העצבים L2-3 יורד מטה בסמוך לשריר המותן כסל ויוצא החוצה מהאגן מתחת לרצועה המפשעתית (Inguinal ligament) או מתחתיה, כסנטימר מקוץ הכסל הקדמי העליון (Anterior superior iliac spine). העצב ממשיך מטה כדי לעניק תחושה לחלק החיצוני קדמי של עור הירך. חשוב לאבחן במדויק את מקור הסימנים והתסמינים בירך וזאת כדי שאפשר יהיה להעניק את הטיפול היעיל ביותר.

אבחון 

מרלגיה פרסטטיקהללא אבחון או עם אבחון וניהול לקויים עלול להיגרם נזק בלתי הפיך לעצב הלכוד. האבחון של הגורם לכאבים שלכם מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית יעבור לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך כאשר יש חשש לקיומה של פתולוגיה אחרת יכלול בדיקות דימות ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

לכידתו של עצב עור הירך באגן עלולה לגרום למגוון סימנים ותסמינים תחושתיים כולל כאבים שעלולים להיות חריפים בקדמת ובצד הירך, תחושת שריפה, נימול, רגישות מוגברת ועוד. הכאבים עלולים להיות חמורים ופגוע באיכות השינה. הסימנים והתסמינים הללו מחמירים בהליכה ובעמידה וכאמור גם בשכיבה ממושכת. בהיסטוריה הרפואית ננסה לזהות את התסמינים הללו. נלמד מה מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים, נלמד האם החולה עבר פרוצדורות כירורגיות שיכלו לפגוע בעצב? האם החולה נפצע במפשעה או בירך? האם החולה עבר פרוצדורה רפואית באגן, ירך או מפשעה? האם מקצועו של החולה חושף את העצב לעומסים חוזרים?...

בדיקה גופנית

אחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר או אף להחמיר את הכאב שלכם, לגעת בעצב הפגוע ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם עומדים והולכים, בדיקות של טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. בבדיקה רפואית זהירה נזהה שהכאבים האופייניים למרלגיה פרסטטיקה מוחמרים במהלך הימתחות של הגוף לאחור ומוקלים כאשר אנו כפופים, כמו כן הליכות ועמידות ממושכות עלולות להגביר את הכאבים.

בדיקה פיזית נוירולוגית תאתר ירידה בתחושה באזור העצבוב של העצב הפמוראלי התחושתי צדדי, בחלק הקדמי צדדי של הירך (Anterolateral thigh). פשיטה של הירך עלולה אף היא להגביר את הכאבים בקדמת הירך. בחלק גדול מהמקרים נזהה נקודה רגישה לאורך הרצועה המפשעתית בסמיכות לנקודת האחיזה שלה בקוץ הכסל הקדמי העליון. הקשות קלות על האזור הזה בעוד החולה מצוי במנח שבו העצב נמתח עשויים לגרום להחמרת התסמינים. גם לחץ על האגן במטרה להרפות את הרצועה המפשעתית עשוייה להפחית את התסמינים שעליהם מתלונן החולה ובכך לאשר את קיום הבעיה. 

בדיקות דימות ומעבדה

בשלב הזה אמור להיות בידנו כול המידע הדרוש כדי לקבוע אבחון של מרלגיה פרסטטיקה. במידה ויש ספק ניתן לאשר את האבחנה עם בדיקות להולכה עצבית (Nerve conduction studies) של עצב עור הירך הצדי. יש צורך לבצע מדידת הולכה של בשני הצדדים לצורך השוואה.

אבחנה מבדלת  

יש להקפיד על אבחון מדויק שכן התמונה הקלינית של מרלגיה פרסטטיקה עלולה לבלבל אותנו עם התמונה קלינית הנגרמת בגלל כאבי מפרקי עצה וכסל המקרינים לירך או בגלל לחץ על שורש עצב מותני בגין פריצת דיסק בין L3-L4 .  במקרה של פגיעה במפרקי העצה והכסל הסימנים והתסמינים יכללו בין היתר פגיעה בטווחי התנועה וכאבים בעת מישוש של המפרקים הללו. במקרה בלט דיסק או פריצת דיסק הסימנים והתסמינים יכללו כאבי גב ויתכן אפילו פגיעה ברפלקס של הגיד הארבע ראשי ואולי גם חולשה של השריר. הפגיעה בעצב הפמוראלי התחושתי צדדי עלולה לגרום לכאב ושינויים תחושתיים בלבד, הרי שתסמינים מנזק לדיסק מותני כגון  בבדיקה יש לשלול גם פתולוגיות אפשריות בבטן ובאגן. 

במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות ובכללם EMG, MRI ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבים שלכם אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה, בירור רפואי עמוק וטיפול תרופתי כזה או אחר. דגלים אדומים נחשבים בין היתר הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר ושימוש מתמשך בסטרואידים, סימנים וסימפטומים המצביעים על האפשרות שבעייתכם היא רב מערכתית.

טיפול עצמי 

זכרו התנהגות נכונה כאשר מתחיל הכאב היא קריטית לרפוי עצמי. ההנחה הטוענת שכאשר יש כאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מפעילות לזמן ארוך אינה נכונה. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. הפחיתו במשקל, שחררו חגורות, תחתונים ומכנסיים הדוקים, סדרו מבחינה ארגונומית את עמדת העבודה שלכם. הימנעו מעמידה ממושכת.

בשינה הקפידו על תנוחה שאינה כואבת. לרוב תנוחה עוברית כאשר כרית תחובה בין הברכיים או בתנוחה שכיבה על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה מסוימת בכאב. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. 

כאשר המצב מוטב חזרו באופן הדרגתי לפעילות שגרתית של עבודה וספורט. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית המתבצעת נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות ממרלגיה פרסטטיקה נסו להימנע מפעילויות המציקות לעצב כולל עמידה, הליכה, ריצה, משחקי כדור. 

טיפול כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. רוב המקרים של מרלגיה פרסטטיקה יגיבו היטב לטיפול שמרני. לרוב מקרי מרלגיה פרסטטיקה רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות מכאניות. הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית את רוב הליקויים בתפקוד הביו-מכאני של האגן או עמוד השדרה שנגרמים מחבלה, עומס יתר או מגירוי דלקתי אחר. 

במרפאה נעשה שימוש בטכניקות לטיפול ברקמות רכות על מנת לפרק את ההידבקויות שיתכן ופוגעים בתפקוד של העצב הפמוראלי התחושתי הצדדי. נעשה שימוש באמצעים חשמליים אנטי דלקתיים. מרפאתנו מצוידת במיטב המכשור כולל אולטרה סאונד, לייזר רך ומכשיר גלי הלם. נתייחס לשינויים נדרשים מבחינה ארגונומית, יציבה, פעילות גופנית ומשקל גוף. עם הירידה בעוצמת הסימפטומים יש להתחיל בשיקום של האגן ועמוד השדרה. תכנית השיקום שתותאם לממצאים עשויה לכלול תרגילי שיווי משקל, תרגילי טווח תנועה ותרגילי חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים על האגן ו/או עמוד השדרה ושל הרצועה האינגואינלית. בין תרגילי המתחיה שעשויים להועיל נמנה מתיחה של הארבע ראשי,תרגיל החתול ועוד.

מניעה

על מנת למנוע פגיעה בעצב הפמוראלי התחושתי הצדדי הימנעו משימוש באביזרים כגון חגורות או קישוטים הלוחצים על האגן, יש להקפיד על יציבה תקינה, על התנהגות ארגונומית תקינה, על פעילות גופנית מאוזנת, במיוחד הימנעו ממאמץ יתר על שררי הבטן, שמרו על משקל גוף תקין, הימנעו מנפילות ותאונות דרכים, הימנעו מעישון והפחיתו מתחים ודיכאונות. 

המשיכו לקרוא על תסמונות נוספות שיכולות להקרין כאב לרגליים כולל היצרות תעלת השדרה וכמובן כאבים במפשעה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליעה בקרב ילדים

צליעה בקרב ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

צליעה בקרב ילדים
צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אבחון וטיפול
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצות שרירים בלילה גורמים
תסמונת המדור אבחון וטיפול

תסמונת המדור? אבחון וטיפול מהירים הם קריטיים כדי למניעת נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. לעתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר.

תסמונת המדור אבחון וטיפול
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגל קצרה יותר
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים? נזק בשריר הזה עלול להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שאתם חשים. תסמינים אלו מתפתחים לרוב במהלך פעילות גופנית ונגרמים בגלל מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו. 

קרע בשריר התאומים
מכתב: כאבי רגליים

כאבי רגליים

ד"ר בכר שלום רב 

אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים ארוכים, כתוצאה מדלקת חמורה. כל עמידה ממושכת הייתה מלווה בייסורים

כאבי רגליים
שין ספלינט בגלל שרירי ירך

שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

שין ספלינט בגלל שרירי ירך
כאבים ברגליים גורמים

כאבים ברגליים? גורמים ותסמינים שכיחים יעזרו לנו לזהות את הרקמה שניזוקה ואת חומרת הנזק. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים גורמים
שין ספלינט גורמים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)