Skip to main content

כאבים בירך, אבחון וטיפול

כאבים בירך, אבחון וטיפול

כאבים בירך? אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים. מיחושים במפרק הירך, פציעות ירך ודלקות במפרקי הירך הם עניין שכיח. סימנים ותסמינים אלו עשויים להיות קלים וחסרי משמעות או חריפים וכרוכים במגבלות תנועה והפרעות שינה. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון ללקות בהפרעות בריאותיות במפרקים נושאי משקל אלו. במחקר מסוים בקרב גילים 65 - 74 נמצא ש - 19.2% דיווחו על סימנים ותסמינים שנבעו ממפרק הירך.

ריכזתי עבורכם חלק ניכר מההתסמונות וההפרעות שעלולים לגרום לתלונות שלכם באזור הירך. בין היתר תוכלו לקרוא מאמרים שעוסקים באבחון, טיפול ומניעה של תסמינים אלו. בכול הנוגע לפציעות הזמן הוא גורם חשוב. ברוב המקרים המשמעות של אבחון מוקדם הוא גם טיפול יעיל ומניעת התפתחות  תסמינים כרוניים וצורך עתידי בטיפולים אגרסיביים ובכלל זה ניתוח להחלפת מפרק.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כאבים בירך

מפרק הירך הוא מפרק נושא משקל חשוב וציר תנועה מרכזי. מיחושים בירך עלולים להשפיע על הפעילות נושאת המשקל שלנו כולל בין היתר על הליכה וריצה. מספר גורמים עלולים להיות אחראיים לתסמינים הללו. בין היתר נציין עומסי יתר חוזרניים, מחלות שונות וכמובן נזקים טראומטיים. מלבד מכאובים החולה עלול להתלונן גם על צליעה, קשיי תפקוד, מגבלות תנועה ועוד. הגעה מוקדמת למרפאה, כאשר הפציעה נמצאת בראשיתה, תאפשר זיהוי מהיר של מנגנון הפציעה ואבחון וטיפול מוקדמים במקור הבעיה. אופן הטיפול יקבע על פי מצבו של החולה ובכלל זה מיקום הנזק, חומרת הנזק והמגבלות של החולה.

גורמים

גורמים לכאבי ירך כוללים עומסי יתר חוזרניים שבה אנו עלולים להיחשף במהלך פעילות גופנית כמו אומנויות לחימה, כדורגל, טניס ריקוד ועוד. בכול הענפי הספורט הללו המכנה המשותף הוא חשיפה לעומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות. כמובן שסימנים ותסמינים באזור זה עלולים להופיע בעקבות נזקי חבלה כמו למשל לאחר נפילה ושבר מקומי או בעקבות פציעת ספורט. אין לשכוח את מגוון המחלות שעלול להתפתח בפרק הזה וסביבו כאשר את הבכורה נוטלת דלקת הפרקים הניוונית שבגינה רבים וטובים נאלצים בסופו של דבר לעבור ניתוח להחלפת מפרק. מחלות אפשריות נוספות כוללות נמק העצם בראש עצם הפרק, בורסיטיס, דלקת זיהומית וכמובן הקרנות של תסמינים מהגב בגלל סיאטיקה ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות כאב במפרק הירך כוללים כמובן גיל, ככול שאנו מתבגרים הסיכון לכך עולה. גורמי סיכון נוספים כוללים נטייה גנטית לדלקת פרקים ניוונית בפרק, ליקויים מבניים וביומכניים בפרק (זוויות של המפרק), משקל עודף או השמנה היוצרים בין היתר עומסי יתר, ניתוח או פציעה קודמים בפרק, סוגי ספורט היוצרים עומסי יתר על הפרקים הללו, מקצועות הכרוכים בכפיפות חוזרות ונשנות של הפרקים ועוד.

סימנים ותסמינים נלווים

מלבד על מיחושים שהופיעו בירך החולה צפוי להתלונן גם על מגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל צליעה עקב הניסיון לצמצם את העומס המוטל על מפרק הירך בהליכה, מיחושים במפשעה, הקרנות במורד הירך או לגב התחתון, קושי להניע את הירך, חום מקומי, נפיחות, רגישות במישוש מפרק הירך, הפרעות שינה, סימנים ותסמינים של סיאטיקה הכוללים מכאובים בגב התחתון ובישבן המושלכים לכיוון הרגל והירך ולעתים גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

אבחון

אבחון כאב בירך יחל עם לקיחת ההיסטוריה הרפואית של הופעת הסימנים והתסמינים, תעבור לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך תיעזר בבדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו, נשאל מתי החלו, כמה זמן הם נמשכים, מה המיקום שלהם, מה גרם להופעתם (מחלה, פציעה הדרגתי...), מה משפיע עליהם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בפרק עצמו וביתר חלקי הגוף הרלוונטיים, נמשש ונניע את החלקים הללו באופן אקטיבי ופסיבי, נבדוק טווחי תנועה, נבדוק כוח שרירים, נערוך בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. לאחר שקבענו את האבחון נעבור לטיפול או נפנה את החולה.

טיפול

הטיפול בכאבי הירך השתנה בהתאם למהות הנזק וחומרתו ומגבלותיו של החולה. בעיקרון במקרים הקלים אין מניעה שהטיפול יעשה באופן עצמוני על ידי החולה עצמו ויכלול בין היתר מנוחה והתנהלות זהירה. כאשר הבעיה חמורה יותר יש להיעזר בכירופרקט. הטיפול הכירופרקטי עושה שימוש באמצעים לריפוי דלקות כולל לייזר רך וגלי הלם ומשלבם עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן, שמירה על טווחי התנועה והיכולת התפקודית של הירך ויתר המפרקים והרקמות בשרשרת הקינטית של הירך.

שיקום

שיקום מפרק הירך יחל כבר במהלך הטיפולים הראשוניים במרפאה. נתחיל בביצוע הנעות פסיביות של מפרק הירך והרקמות סביבו, במידת האפשר נמליץ על ביצוע פעילות גופנית אקטיבית בעצימות נמוכה שאינה גורמת לכאב כמו למשל שחיית חתירה שבה יש תנועה קלה בלבד של מפרקי הירך, נמשיך בחיזוק, הגמשה ואיזון של השרירים הפועלים על מפרק הירך ולאורך השרשרת הקינטית שלו, נשפר את שיווי המשקל ונאמן את חוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור בהדרגתיות לחיי שגרה הכוללים גם פעילות גופנית מאתגרת. שיקום מפציעה קשה בירך עלול להימשך עד 3 חודשים אך  הנתון הזה עשוי להשתנות מאדם לאדם ומפציעה לפציעה.

כאבים בירך? גורמים ותסמינים עשויים להעניק מידע על הגורם ובכך להועיל לאבחון. לרוב מקור המיחושים מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את המיחושים שאנו חשים.

כאב בירך? גורמים אפשריים כוללים נזק במפרק עצמו או נזק המושלך אליו. סימנים ותסמינים באזור מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם ממגוון גורמים ומחלות. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים ולעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי לאבחון וטיפול.

כאבים בירך? גורמי סיכון אפשריים כוללים בין היתר השמנה, פעילויות מסוימות ועוד. מפרק זה שהוא המפרק הגדול ביותר בגוף מצויד ביכולות תנועה מרשימות. בין תפקידיו נמנה את העברת העומסים מהפלג הגוף העליון אל הגפיים וכן הענקת יציבות לגוף כולו.

כאבים בירך? אבחון יסודי עשוי למנוע מיחושים ומגבלות כרוניים. מפרק זה שתוכנן אמנם על מנת לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים. 

כאבים בירך? טיפול מהיר נדרש כדי למנוע נזק בלתי הפיך במפרק. סימנים ותסמינים שמקורם במפרק הזה הם תלונה שכיחה. טיפול יעיל שמשמעותו טיפול מהיר ומתבסס על אבחון הנזק וחומרתו חייב להתחיל רק לאחר תהליך של אבחנה מבדלת. 

כאבים בירך? מניעה היא הדרך הטובה ביותר. גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות תסמינים בפרק זה. ברוב המקרים המיחושים הללו נגרמים בגלל מתיחה קלה ברקמה רכה והם בני חלוף. לעתים הם עלולים להיות תוצאה של נזק משמעותי יותר.

תסמונת התפס בירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע התפתחות פרקים ניוונית במפרק וצורך עתידי בניתוח להחלפתו. תסמונת זאת מתפתחת כאשר קיים ליקוי מבני מולד או נרכש במפרק. חשוב לציין שמלאכת האבחון עלולה להיות מורכבת ומאתגרת. 

תסמונת התפס במפרק הירך היא אחת הסיבות להתפתחות נזקים וכאבים מקומיים במפשעה וברקמות סביב לה. על פניו פרק זה בגלל היותו סינוביאלי כדורי אמור היה לאפשר לנו תנועה חלקה ונרחבת ביותר וברוב המכריע של המקרים הוא אכן עושה זאת.

כאב בשריר הירך האחורי? אבחון וטיפול מהירים ימנעו תסמינים כרוניים ופציעות חוזרניות. פציעה של שריר הירך האחורי בגלל מתיחה או קרע באחד משרירי מיתר הברך שכיחה בקרב ספורטאים בענפי ספורט שיש בהם עומס על החלק האחורי של הירך כמו כדורגל, טניס, כדורסל ועוד. 

נפילות בגיל המבוגר? שבר באגן ובירך ובחלקי גוף נוספים עלולים לעתים קרובות מידי להיות התוצאה. חציתם את גיל 65? יש לכם הורים או קרובי משפחה מעל גיל 65? מעל גיל זה כשליש עד מחצית מהמבוגרים המנהלים חיים עצמאיים נופלים לפחות פעם אחת השנה. 

קרע לברום בירך? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת תסמינים כרוניים וצורך בניתוח. מיחושים במפשעה ובירך יכולים לנבוע גם מקרע לברום במפרק הירך. גורמים אפשריים כוללים נזקי חבלה, בלאי מתנועות חוזרות ועוד. התעלמות מהקרע תוביל להתפתחות דלקת נייונית בפרק.

פציעות במפרק הירך בקרב רקדנים הם עניין שכיח. העומס האדיר המוטל על הגפה התחתונה במהלך ריקוד חורגים לעתים מיכולות הספיגה של הפרק הזה וגורמים לפציעתו. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים וחוזרניים.

כאב בירך? מותח המחתלה הרחבה עלול להיות הסיבה. שריר זה הממוקם בחלק הצדי של הירך מהווה מחולל כוח מרכזי וגורם מייצב עבור מפרק הירך והאגן. לעתים הוא עלול להיות המקור לתסמינים באזור הזה. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע מיחושים כרוניים. 

דלקת באמתחת תל הירך? אבחון וטיפול נדרשים לריפוי. דלקת בשק או בורסה של תל הירך מהווה מקור שכיח לתסמינים באזור פרק הירך. טראומה ישירה או חיכוך של גידים ושרירים בבורסה עקב ביצוע תנועות חוזרניות גורמים לפגיעה בבורסה. 

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים למיחושים בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

מרלגיה פרסטטיקה? אבחון וטיפול נדרשים כדי למנוע תסמינים כרוניים ולכידה חוזרנית של העצב. מרלגיה פרסטטיקה היא דלקת  של "עצב עור הירך הצידי" המתרחשת באזור הרצועה המפשעתית בגלל לחץ. התסמינים כוללים תחושת שריפה בקדמת הירך ועוד. 

נזק בעצב הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזק בלתי הפיך. מיחושים באזור הזה ולעתים גם שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב הזה. לאבחון חשוב לבצע אבחנה מבדלת. 

דלקת באמתחת תל הירך (טרוכנטריק בורסיטיס) היא בעיה שכיחה. מדובר בדלקת שק (אמתחת) הבורסה, הממוקם מעל תל הירך הגדול ובצדו החיצוני. הסובלים מהתופעה מדווחים על מיחושים מקומיים, מגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה.

דלקת ניוונית במפרק הירך? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ניתוח להחלפת הפרק. דלקת זאת הבאה לידי ביטוי בין היתר באמצעות שחיקת הסחוס התוך מפרקי ובלאי היקפי היא נחלתם של מבוגרים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים כוללים גיל, טראומה, עומס יתר ועוד.

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אצל ילדים? אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים. ילדים בגיל 3 - 10 שנים הסובלים צליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה. יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי.

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

אנטומיה וביומכניקה של מפרק הירך עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הסימנים והתסמינים במפרק. בחלק ניכר מהמקרים מקור הבעיה אינו במפרק עצמו אלא נובע מפציעת גב כמו פריצת דיסק מותני, לחץ על עצב מותני הנוצר עקב כך ותסמינים המושלכים לאזור האגן. 

כאב בשריר הירך האחורי? גורמי סיכון עשויים לספק מידע  שיאפשר למנוע את התסמינים הללו. מיחושים ברגל מאחור בגלל מתיחה או קרע בשריר מיתר הברך הם עניין שכיח בקרב ספורטאים. סוגי ספורט מסוימים יוצרים עומסי יתר על שרירי המיתר וגורמים לפציעה.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • אלצהיימר וסגנון חיים

  אלצהיימר וסגנון חיים? האם יש קשר? חוקרים טוענים שכן. מחלת השיטיון (דמנציה) גורמת לירידה בתפקוד השכלי של מבוגרים רבים. הסיכון לחלות בשיטיון עולה ככול שאנו מתבגרים. אין טיפול יעיל בשיטיון אך ניתן לצמצם הסיכון לחלות בו. 

   
 • שמנים חייבים קרינת רנטגן גדולה יותר

  שמנים חייבים קרינת רנטגן גדולה יותר! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי רנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה אף לגרום לסרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או השמנה למנת קרינה גדולה יותר.

   
 • שיקום לאחר החלפת מפרק, העיתוי חשוב

  שיקום לאחר החלפת מפרק? העיתוי חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר ניתוח החלפת מפרק יכול להשפיע על תוצאותיו. מתברר מהמחקר הנוכחי שהעיתוי הנכון לתחילת השיקום של המפרק משתנה ממפרק למפרק.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)