Skip to main content

כאבים במפרק הירך

כאבים במפרק הירך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במפרק הירך? אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים. מיחושים במפרק הירך, פציעות ירך ודלקות במפרקי הירך הם עניין שכיח. סימנים ותסמינים אלו עשויים להיות קלים וחסרי משמעות או חריפים וכרוכים במגבלות תנועה והפרעות שינה. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון ללקות בהפרעות בריאותיות במפרקים נושאי משקל אלו. במחקר מסוים בקרב גילים 65 - 74 נמצא ש - 19.2% דיווחו על סימנים ותסמינים שנבעו ממפרק הירך.

ריכזתי עבורכם חלק ניכר מההתסמונות וההפרעות שעלולים לגרום לתלונות שלכם באזור הירך. בין היתר תוכלו לקרוא מאמרים שעוסקים באבחון, טיפול ומניעה של תסמינים אלו. בכול הנוגע לפציעות הזמן הוא גורם חשוב. ברוב המקרים המשמעות של אבחון מוקדם הוא גם טיפול יעיל ומניעת התפתחות  תסמינים כרוניים וצורך עתידי בטיפולים אגרסיביים ובכלל זה ניתוח להחלפת מפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במפרק הירך

מפרק הירך הוא מפרק נושא משקל חשוב וציר תנועה מרכזי. מיחושים בירך עלולים להשפיע על הפעילות נושאת המשקל שלנו כולל בין היתר על הליכה וריצה. מספר גורמים עלולים להיות אחראיים לתסמינים הללו. בין היתר נציין עומסי יתר חוזרניים, מחלות שונות וכמובן נזקים טראומטיים. מלבד מכאובים החולה עלול להתלונן גם על צליעה, קשיי תפקוד, מגבלות תנועה ועוד. הגעה מוקדמת למרפאה, כאשר הפציעה נמצאת בראשיתה, תאפשר זיהוי מהיר של מנגנון הפציעה ואבחון וטיפול מוקדמים במקור הבעיה. אופן הטיפול יקבע על פי מצבו של החולה ובכלל זה מיקום הנזק, חומרת הנזק והמגבלות של החולה.

גורמים

גורמים לכאבי ירך כוללים עומסי יתר חוזרניים שבה אנו עלולים להיחשף במהלך פעילות גופנית כמו אומנויות לחימה, כדורגל, טניס ריקוד ועוד. בכול הענפי הספורט הללו המכנה המשותף הוא חשיפה לעומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות. כמובן שסימנים ותסמינים באזור זה עלולים להופיע בעקבות נזקי חבלה כמו למשל לאחר נפילה ושבר מקומי או בעקבות פציעת ספורט. אין לשכוח את מגוון המחלות שעלול להתפתח בפרק הזה וסביבו כאשר את הבכורה נוטלת דלקת הפרקים הניוונית שבגינה רבים וטובים נאלצים בסופו של דבר לעבור ניתוח להחלפת מפרק. מחלות אפשריות נוספות כוללות נמק העצם בראש עצם הפרק, בורסיטיס, דלקת זיהומית וכמובן הקרנות של תסמינים מהגב בגלל סיאטיקה ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות כאב במפרק הירך כוללים כמובן גיל, ככול שאנו מתבגרים הסיכון לכך עולה. גורמי סיכון נוספים כוללים נטייה גנטית לדלקת פרקים ניוונית בפרק, ליקויים מבניים וביומכניים בפרק (זוויות של המפרק), משקל עודף או השמנה היוצרים בין היתר עומסי יתר, ניתוח או פציעה קודמים בפרק, סוגי ספורט היוצרים עומסי יתר על הפרקים הללו, מקצועות הכרוכים בכפיפות חוזרות ונשנות של הפרקים ועוד.

סימנים ותסמינים נלווים

מלבד על מיחושים שהופיעו בירך החולה צפוי להתלונן גם על מגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל צליעה עקב הניסיון לצמצם את העומס המוטל על מפרק הירך בהליכה, מיחושים במפשעה, הקרנות במורד הירך או לגב התחתון, קושי להניע את הירך, חום מקומי, נפיחות, רגישות במישוש מפרק הירך, הפרעות שינה, סימנים ותסמינים של סיאטיקה הכוללים מכאובים בגב התחתון ובישבן המושלכים לכיוון הרגל והירך ולעתים גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

אבחון

אבחון כאב בירך יחל עם לקיחת ההיסטוריה הרפואית של הופעת הסימנים והתסמינים, תעבור לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך תיעזר בבדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו, נשאל מתי החלו, כמה זמן הם נמשכים, מה המיקום שלהם, מה גרם להופעתם (מחלה, פציעה הדרגתי...), מה משפיע עליהם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בפרק עצמו וביתר חלקי הגוף הרלוונטיים, נמשש ונניע את החלקים הללו באופן אקטיבי ופסיבי, נבדוק טווחי תנועה, נבדוק כוח שרירים, נערוך בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. לאחר שקבענו את האבחון נעבור לטיפול או נפנה את החולה.

טיפול

הטיפול בכאבי הירך השתנה בהתאם למהות הנזק וחומרתו ומגבלותיו של החולה. בעיקרון במקרים הקלים אין מניעה שהטיפול יעשה באופן עצמוני על ידי החולה עצמו ויכלול בין היתר מנוחה והתנהלות זהירה. כאשר הבעיה חמורה יותר יש להיעזר בכירופרקט. הטיפול הכירופרקטי עושה שימוש באמצעים לריפוי דלקות כולל לייזר רך וגלי הלם ומשלבם עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן, שמירה על טווחי התנועה והיכולת התפקודית של הירך ויתר המפרקים והרקמות בשרשרת הקינטית של הירך.

שיקום

שיקום מפרק הירך יחל כבר במהלך הטיפולים הראשוניים במרפאה. נתחיל בביצוע הנעות פסיביות של מפרק הירך והרקמות סביבו, במידת האפשר נמליץ על ביצוע פעילות גופנית אקטיבית בעצימות נמוכה שאינה גורמת לכאב כמו למשל שחיית חתירה שבה יש תנועה קלה בלבד של מפרקי הירך, נמשיך בחיזוק, הגמשה ואיזון של השרירים הפועלים על מפרק הירך ולאורך השרשרת הקינטית שלו, נשפר את שיווי המשקל ונאמן את חוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור בהדרגתיות לחיי שגרה הכוללים גם פעילות גופנית מאתגרת. שיקום מפציעה קשה בירך עלול להימשך עד 3 חודשים אך  הנתון הזה עשוי להשתנות מאדם לאדם ומפציעה לפציעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)