כאבי ירך, אבחון וטיפול

בעמוד הנוכחי ריכזתי עבורכם חלק ניכר מההפרעות והפגיעות שעלולים לגרום לכאבים בירך. עוד תמצאו בקטגוריה הזאת מאמרים שעוסקים באבחון, טיפול ומניעה של כאבים אלו. הגעה מוקדמת למרפאה, כאשר הפציעה נמצאת בראשיתה, תאפשר זיהוי מהיר של מנגנון הפציעה ואבחון מוקדם של מקור הכאב בירך. בכול הנוגע לפציעות זמן הוא גורם חשוב. ברוב המקרים המשמעות של אבחון מוקדם הוא גם טיפול יעיל בסימנים והתסמינים בירך ומניעת התפתחות בעיות כרוניות וצורך עתידי בטיפולים אגרסיביים כולל ניתוחים.

כאב בירך הם עניין שכיח. לעתים קרובות מקור הכאבים בירך הוא פריצת דיסק מותני היוצר לחץ על העצב הסיאטי ומקרין כאב לירך. יש לאבחן במהירות את מקור הכאב לצורך טיפול נכון ולמניעת בעיה  כרונית. אם זאת, לא תמיד קל לאבחן כאבים באזור הירך. 

כאב בירך היא תופעה שכיחה שיכולה להיגרם ממגוון בעיות רפואיות. ברוב המקרים מדובר בכאבים קלים וזמניים שיחלפו מאליהם בחלק אחר יהיה צורך להיעזר בגורמים מקצועיים לאבחון ולטיפול כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים במפרק.

מפרק הירך הוא הגדול ביותר בגוף. מדובר במפרק סינוביאלי מסוג מכתש ועלי בעל יכולות תנועה מרשימות. בין תפקידיו של המפרק הזה נמנה יציבות בעת ביצוע פעולות או שהייה במנחים וכן העברת עומסים מפלג הגוף העליון אל הגפיים.

מפרק הירך תוכנן כדי לשאת בעומסים אך למרות זאת אינו חסין מפגיעות. הרקמות השונות במפרק הירך חשופות לנזקים בגלל עומסי יתר ותנועות חוזרניות כולל שחיקת סחוסים, דלקות וקרעים של גידים, שרירים רצועות, לברום וקופסית. 

הטיפול בכאבי ירך תלוי בגורם לכאב ובחומרת הנזק. הטיפול בכאב ירך על רקע של נזק קל לשריר יכלול בעיקר מנוחה. הטיפול בכאבים בירך על רקע של קרע לברום או שחיקת סחוס קשה צריך להתנהל באופן מקצועי כדי לצמצם נזקים עתידיים אפשריים.

חציתם את גיל 65? יש לכם הורים או קרובי משפחה מעל גיל 65? המאמר הבא עוסק בנפילות בגיל המבוגר ובפציעות, כאבים כרוניים ואף במוות שלהם הם גורמות. מעל גיל 65 כשליש עד מחצית מהמבוגרים המנהלים חיים עצמאיים נופלים לפחות פעם אחת השנה. 

כאבים בירך הם תלונה שכיחה. ישנם גורמים אפשריים רבים להתפתחות כאבים במפרקי הירך. ברוב המקרים כאבים אלו נגרמים בגלל מתיחה קלה באחד השרירים והם בני חלוף. לעתים כאבים אלו עלולים להיות תוצאה של נזק משמעותי יותר במפרק.

כאבים במפשעה ובמפרק הירך יכולים לנבוע גם מקרע חלקי או מלא בלברום. סיבות אפשריות לקרע כוללות נזקי חבלה, פציעות ספורט, בלאי מתנועות חוזרות ועוד. ללא טיפול עלול הנזק בלברום  להוביל להתפתחות הדרגתית של נזקים בלתי הפיכים במפרק.

העומסים המוטלים על הפלג גוף התחתון במהלך ריקוד, בעיקר בבלט (למשל: סיבוב מירבי הירך - Turnout), גורמים נזקים וכאבים במפרק הירך. הדרישה לביצוע מושלם, האימונים האינטנסיביים והתנועות החוזרניות גובות מחיר.

שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae) ממוקם בחלק הצדי של הירך ומהווה מחולל כוח מרכזי וגורם מייצב של מפרק הירך ושל האגן. בגלל מרכזיותו של השריר בתפקוד הירך והאגן הוא חשוף לעומסי יתר ולפציעות.

דלקת באמתחת תל הירך או טרוקנטריק בורסיטיס מהווה מקור שכיח לכאב באזור מפרק הירך. הפגיעה באמתחת תל הירך הגדול נגרמת בעיקר בגלל טראומה או חיכוך של גידים ושרירים באמתחת הנובע מביצוע תנועות חוזרניות. 

תסמונת שביל הכסל והשוקה היא אחד הגורמים השכיחים לכאב בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. התסמונת נגרמת עקב החיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia paresthetica) היא דלקת  של "עצב עור הירך הצידי" המתרחשת בגלל לכידה ולחץ המופעל על עצב זה בעודו עובר דרך הרצועה המפשעתית. התוצאה: כאבים באזור מפרק הירך והירך וכן שינויים תחושתיים. 

כאב, שינויים תחושתיים ואף חולשה ברגליים עלולים להתפתח גם בגלל נזק ישיר או עקיף לעצב הירך (Femoral nerve). כדי למנוע נזק עצבי בלתי הפיך, יש חשיבות לאבחון וטיפול מהירים בכול בעיה עצבית הנגרמת על רקע של לחץ פיזי. 

דלקת אמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) היא דלקת של שק הבורסה הממוקמת מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך. התסמינים העיקריים כוללים כאבים בירך שעלולים להיות חריפים, מגבלות תנועה ונפיחות מקומית. 

כאבים במפרקי הירכיים עקב שחיקת הסחוס התוך מפרקי, בלאי ודלקת הם נחלתם של אנשים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים לכך מלבד גיל הם טראומה, עומס יתר וליקויים מבניים מוקדמים. אבחון הבעיה עלול להיות מאתגר אך נחוץ לטיפול נכון.

הליכה היא דרכו של הגוף שלנו לנוע. צליעה היא הליכה לא תקינה שסובלים ממנה בעיקר אנשים מבוגרים אך לא רק. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול בחלק קטן מהמקרים הסיבות  היא עלולה לנבוע מהפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אצל ילדים בגילאים שבין 3-10 שנים היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה עם זאת יש חשיבות לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול אפשרות שהגורם לה הוא משמעותי.

,מרלגיה פרסטטיקה" היא תסמונת הכוללת כאבי ירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי" (lateral femoral cutaneous nerve). לרוב, הגורמים לדלקת בעצב בעיה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

כאבים בירך הם תלונה שכיחה. הרבה פעמים מקור הכאבים הוא פציעת גב כמו פריצת דיסק מותני המקרין כאב לירך. יש לאבחן במהירות את מקור הכאב לצורך טיפול נכון ולמניעת בעיה כרונית. אם זאת, לא תמיד קל לאבחן כאבים באזור הירך. 

מתיחה בשרירי מיתר הברך נחשבת לפציעת ספורט שכיחה ביותר. במהלך פעילות גופנית כמו כדורגל, טניס כדור סל ועוד הדורשים מהירות מתפרצת, שינויי כיוון מהירים, כוח וזריזות נוצרים עומסים אדירים על שרירי המיתר וחושפים אותם למתיחה וקרעים.