Skip to main content

כאבים בירך, אבחון וטיפול

כאבים בירך, אבחון וטיפול

כאבים בירך? אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים. כאבים במפרק הירך, פציעות ירך ודלקות במפרקי הירך הם עניין שכיח. הכאבים ויתר הסימנים והתסמינים עשויים להיות קלים וחסרי משמעות או חריפים וכרוכים במגבלות תנועה והפרעות שינה. ריכזתי עבורכם חלק ניכר מההפרעות והפגיעות שעלולים לגרום לסימנים ותסמינים שמקורם בירך. בין היתר תוכלו לקרוא מאמרים שעוסקים באבחון, טיפול ומניעה של כאבים אלו. בכול הנוגע לפציעות הזמן הוא גורם חשוב. ברוב המקרים המשמעות של אבחון מוקדם הוא גם טיפול יעיל בירך ומניעת התפתחות כאבים כרוניים וצורך עתידי בטיפולים אגרסיביים כולל ניתוחים.

כאבים בירך

מפרק הירך הוא מפרק נושא משקל חשוב וציר תנועה מרכזי. כאבי ירך עלולים להשפיע על הפעילות נושאת המשקל שלנו כולל היליכה וריצה. מספר גורמים עלולים להיות אחראיים לכאבים הללו. בין היתר נציין עומסי יתר חוזרניים, מחלות שונות וכמובן נזקים טראומטיים. מלבד כאבים החולה עלול להתלונן גם על מגבלות תנועה ועוד. הגעה מוקדמת למרפאה, כאשר הפציעה נמצאת בראשיתה, תאפשר זיהוי מהיר של מנגנון הפציעה ואבחון וטיפול מוקדמים במקור הכאב בירך. אופן הטיפול בכאבים יקבע על פי מצבו של החולה ובכלל זה מיקום הנזק, חומרת הנזק והמגבלות של החולה.

גורמים

גורמים לכאבי ירך כוללים עומסי יתר חוזרניים שבה אנו עלולים להיחשף במהלך פעילות גופנית כמו אומנויות לחימה, כדורגל, טניס ריקוד ועוד. בכול הענפי הספורט הללו המכנה המשותף הוא חשיפה לעומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות. כמובן שפציעות באזור הירך כמו למשל במצב של נפילה ושבר בירך או פציעת ספורט עלולים להוביל לכאב בירך. אין לשכוח את מגוון המחלות שעלול להתפתח במפרק הירך כאשר את הבכורה נוטלת דלקת הפרקים הניוונית שבגינה רבים וטובים נאלצים לעבור ניתוח להחלפת מפרק. מחלות נוספות כוללות נמק העצם בראש עצם הירך, בורסיטיס בירך, דלקת זיהומית בירך וכמובן הקרנת כאב מהגב בגלל סיאטיקה ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות כאב במפרק הירך כוללים כמובן גיל, ככול שאנו מתבגרים הסיכון להתפתחות כאבים במפרק הזה עולה. גורמי סיכון נוספים כוללים נטייה גנטית לדלקת פרקים ניוונית במפרק הירך, ליקויים מבניים וביומכניים במפרק הירך (זוויות של המפרק), משקל עודף או השמנה, ניתוח או פציעה קודמים במפרק הירך, סוגי ספורט היוצרים עומסי יתר על מפרקי הירך, מקצועות הכרוכים בכפיפות חוזרות ונשנות של מפרקי הירך ועוד.

סימנים ותסמינים נלווים

מלבד על כאב שהופיע בירך החולה צפוי להתלונן גם על מגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל צליעה עקב הניסיון לצמצם את העומס המוטל על מפרק הירך בהליכה, כאבים במפשעה, הקרנות כאב במורד הירך או לגב התחתון, קושי להניע את הירך, חום מקומי, נפיחות, רגישות במישוש מפרק הירך, הפרעות שינה, סימנים ותסמינים של סיאטיקה הכוללים כאבים בגב התחתון ובישבן המושלכים לכיוון הרגל והירך ולעתים גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

אבחון

אבחון כאבי ירך יחל עם לקיחת ההיסטוריה הרפואית של הופעת הסימנים והתסמינים, תעבור לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך תיעזר בבדיקות מעבדה ודימות. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו, נשאל מתי החלו הכאבים, כמה זמן הם נמשכים, מיקום הכאבים, מה גרם להופעתם (מחלה, פציעה הדרגתי...), מה משפיע עליהם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן בירך וביתר חלקי הגוף הרלוונטיים, נמשש ונניע את החלקים הללו באופן אקטיבי ופסיבי, נבדוק טווחי תנועה, נבדוק כוח שרירים, נערוך בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. לאחר שקבענו את האבחון נעבור לטיפול או נפנה את החולה.

טיפול

הטיפול בכאבי הירך השתנה בהתאם למהות הנזק וחומרתו ומגבלותיו של החולה. בעיקרון במקרים הקלים אין מניעה שהטיפול יעשה באופן עצמוני על ידי החולה עצמו ויכלול בין היתר מנוחה והתנהלות זהירה. כאשר הבעיה חמורה יותר יש להיעזר בכירופרקט. הטיפול הכירופרקטי עושה שימוש באמצעים לריפוי דלקות כולל לייזר רך וגלי הלם ומשלבם עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן, שמירה על טווחי התנועה והיכולת התפקודית של הירך ויתר המפרקים והרקמות בשרשרת הקינטית של הירך.

שיקום

שיקום מפרק הירך יחל כבר במהלך הטיפולים הראשוניים במרפאה. נתחיל בביצוע הנעות פסיביות של מפרק הירך והרקמות סביבו, במידת האפשר נמליץ על ביצוע פעילות גופנית אקטיבית בעצימות נמוכה שאינה גורמת לכאב כמו למשל שחיית חתירה שבה יש תנועה קלה בלבד של מפרקי הירך, נמשיך בחיזוק, הגמשה ואיזון של השרירים הפועלים על מפרק הירך ולאורך השרשרת הקינטית שלו, נשפר את שיווי המשקל ונאמן את חוש החישה העצמית ועוד. בסוף התהליך החולה אמור לחזור בהדרגתיות לחיי שגרה הכוללים גם פעילות גופנית מאתגרת. שיקום מפציעה קשה בירך עלול להימשך עד 3 חודשים אך  הנתון הזה עשוי להשתנות מאדם לאדם ומפציעה לפציעה.

כאב בשריר הירך האחורי? אבחון וטיפול מהירים ימנעו כאבים כרוניים ופציעות חוזרניות. פציעה של שריר הירך האחורי בגלל מתיחה או קרע באחד משרירי מיתר הברך שכיחה בקרב ספורטאים בענפי ספורט שיש בהם עומס על החלק האחורי של הירך כמו כדורגל, טניס, כדורסל ועוד. 

כאבים בירך? גורמים ותסמינים יעניקו לנו מידע רב ערך על הגורם לכאבים הללו. לרוב מקור הכאב מצוי בנזק לרקמה מקומית במפרק עצמו, לעתים המקור הוא פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר על העצב הסיאטי ומשליך את כאב שאנו חשים באזור מפרק הירך.

כאב בירך? גורמים אפשריים כוללים נזק במפרק עצמו או נזק המושלך אליו. סימנים ותסמינים באזור מהווים תלונה שכיחה שיכולה להיגרם ממגוון גורמים ומחלות. לרוב מדובר במיחושים קלים וזמניים ולעתים יהיה צורך להיעזר בגורם מקצועי לאבחון וטיפול.

כאבים בירך? גורמי סיכון אפשריים כוללים בין היתר השמנה, פעילויות מסוימות ועוד. מפרק הירך הוא המפרק הגדול ביותר בגוף ובעל יכולות תנועה מרשימות. בין תפקידיו נמנה את העברת העומסים מהפלג הגוף העליון אל הגפיים הענקת יציבות לגוף.

כאבים בירך? אבחון יסודי עשוי למנוע כאבים כרוניים. מפרק הירך תוכנן כדי לשאת בעומסים אך למרות זאת אינו חסין מפגיעות וכאבים. כאב במפרק הירך נגרם בגלל נזקים ברקמות השונות במפרק על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים. 

כאבים בירך? טיפןל מהיר נדרש כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים במפרק. אחת התלונות השכיחות שאני שומע במרפאתי היא כאב במפרק הירך. טיפול יעיל משמעותו טיפול טוב ומהיר יותר. יש על כן לאבחן היטב את מקור הכאב ולבחור את הטיפול הנכון לסוג הנזק ולחומרתו. 

נפילות בגיל המבוגר, שבר באגן ובירך ועוד מתרחשות לעתים קרובות מידי. חציתם את גיל 65? יש לכם הורים או קרובי משפחה מעל גיל 65? מעל גיל זה כשליש עד מחצית מהמבוגרים המנהלים חיים עצמאיים נופלים לפחות פעם אחת השנה. 

כאבים בירך? מניעה היא הדרך הטובה ביותר. גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות כאבים במפרקי הירך. ברוב המקרים כאבים אלו נגרמים בגלל מתיחה קלה באחד השרירים והם בני חלוף. לעתים הכאבים עלולים להיות תוצאה של נזק משמעותי יותר במפרק.

קרע לברום בירך? אבחון וטיפול מהירים חשובים למניעת כאבים כרוניים וצורך בניתוח. כאבים במפשעה ובירך יכולים לנבוע גם מקרע לברום במפרק הירך. גורמים כוללים נזקי חבלה, בלאי מתנועות חוזרות ועוד. התעלמות מהקרע תוביל להתפתחות דלקת נייונית במפרק.

כאבים בירך? פציעות ריקוד הם מהגורמים השכיחים ביותר לכאבים אלו. העומס המוטל על הפלג גוף התחתון במהלך ריקוד, בעיקר בבלט (למשל: Turnout), גורמים נזק וכאב למפרק הירך. פציעות ריקוד נגרמות בגלל הדרישה לשלמות, אימונים אינטנסיביים ותנועות חוזרניות.

כאב בירך? מותח המחתלה הרחבה עלול להיות הסיבה לכך. שריר זה הממוקם בחלק הצדי של הירך מהווה מחולל כוח מרכזי וגורם מייצב עבור מפרק הירך והאגן. לעתים הוא עלול להיות המקור לכאב בירך. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע כאבים כרוניים. 

דלקת באמתחת תל הירך? אבחון וטיפול נדרשים להסדרת העניין. דלקת בשק או בורסה של תל הירך מהווה מקור שכיח לכאב באזור מפרק הירך. הפגיעה באמתחת תל הירך נגרמת בעיקר בגלל טראומה או חיכוך של גידים ושרירים באמתחת עקב ביצוע תנועות חוזרניות. 

תסמונת שביל הכסל והשוקה או תסמונת ITB או בקיצור ITBS היא מהגורמים השכיחים לכאב בצד החיצוני של הברך בקרב בעיקר רצים למרחקים ארוכים ורוכבי אופניים. הגורם לה הוא חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה בבליטה הגרמית של עצם הירך.

מרלגיה פרסטטיקה? אבחון וטיפול נדרשים כדי למנוע כאבים ונזקים כרוניים ולכידה חוזרנית של העצב. מרלגיה פרסטטיקה היא דלקת  של "עצב עור הירך הצידי" המתרחשת בגלל לחץ על העצב בעוברו דרך הרצועה המפשעתית וגורמת לתחושת שריפה בירך ועוד. 

כאבים בירך? נזק בעצב הירך עלול להיות הגורם לכך. כאבי באזור הירך עלול להתפתח גם בגלל נזק לעצב הירך. מלבד על הכאבים החולה עלול במקרה הזה להתלונן גם על שינויים תחושתיים בקדמת הירך ואף חולשה של השריר הארבע ראשי. חשוב לאבחן ולטפל מהר. 

דלקת באמתחת תל הירך? כאבים בירך היא תוצאה הגיונית. לעתים סיבת הכאב באזור הירך היא דלקת באמתחת תל הירך או בורסיטיס בירך. דלקת בשק הבורסה הממוקם מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך גורמת גם למגבלות תנועה, נפיחות והפרעות שינה. 

דלקת ניוונית במפרק הירך? כאבים בירך הם תוצאה שכיחה. כאב במפרק הירך עקב שחיקת הסחוס התוך מפרקי, בלאי ודלקת הם נחלתם של אנשים רבים שחצו את גיל 60. הגורמים לכך מלבד גיל הם טראומה, עומסי יתר ותנועות חוזרניות, ליקויים מבניים ועוד.

הליכה היא דרכו של הגוף שלנו לנוע. צליעה היא הליכה לא תקינה שסובלים ממנה בעיקר אנשים מבוגרים אך לא רק. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול בחלק קטן מהמקרים הסיבות  היא עלולה לנבוע מהפרעות בריאותיות קשות.

צליעה אצל ילדים בגילאים שבין 3-10 שנים היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה עם זאת יש חשיבות לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול אפשרות שהגורם לה הוא משמעותי.

מרלגיה פרסטטיקה? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון התופעה. מרלגיה פרסטטיקה היא תסמונת הכוללת כאב בירך, נימול ותחושת שריפה הנגרמים בגלל נזק לעצב היקפי הקרוי "עצב עור הירך הצידי". הגורמים העיקריים לדלקת בעצב הזה הם ליקוי יציבה ו/או ארגונומי.

אחת התלונות השכיחות היא כאבים בירך. אנטומיה וביומכניקה של מפרק זה עשויים להועיל באבחון מקור הכאבים. בחלק ניכר מהמקרים מקור הכאב בירך אינו במפרק הירך עצמו אלא נובע מפציעת גב כמו פריצת דיסק מותני המקרין כאב לירך. 

כאב בשריר הירך האחורי? גורמי סיכון עשויים לספק מידע חשוב לצורך מניעת הכאבים. כאבים ברגל מאחור בגלל מתיחה או קרע בשריר מיתר הברך נחשבים לעניין שכיח בעיקר בקרב ספורטאים. סוגי ספורט מסוימים יוצרים עומסי יתר על שרירי המיתר וגורמים לפציעה.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • יוגה מורידה לחץ דם

  יוגה מורידה לחץ דם. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כולל מחלות לב, שבץ מוחי וכשל לבבי. מלבד היתרונות הידועים, אנשים שמתרגלים יוגה ומנהלים אורח חיים בריא ייהנו גם מהפחתת לחץ הדם ומבריאות טובה יותר. 

   
 • לעס יותר אכול פחות

  לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים מהר. אכילה איטית ולעיסה מרובה גורמים לתחושת שובע מוקדמת ועקב כך להפחתת הקלוריות הנצרכות בהארוחה ב10-15%.

   
 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים מתלוננים על כאבי גב. ההורים צריכים להחליט האם מדובר בכאבים משמעותיים הנובעים מנזק משמעותי או שמא מדובר ב"כאבי גדילה". 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)