Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הקרפלית? טיפול מהיר עשוי למנוע סימנים ותסמינים כרוניים וצורך בניתוח. מיחושים, חולשה, נימול, הירדמות ועקצוצים בכף היד עלולים להצביע על פגיעה בעצב התווך. זוהי הפרעה עצבית שכיחה שלרוב ניתן לטפל בה בהצלחה ללא ניתוח. 

 הפרעה זאת מתרחשת כאשר עצב התווך (Median nerve) נלחץ או מגורה במיקומו שבתוך התעלה הקרפלית המצויה בשורש כף היד. על הציר של הזמן, תסמונת התעלה הקרפלית עלולה להחמיר ולגרום לסימנים ותסמינים קשים יותר כולל כאבים בכף היד, ניוון של קבוצות שרירים וקושי תפקודי של כף היד. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול יעיל, ימנע החמרה בתסמינים וצורך עתידי בניתוח. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הקרפלית טיפול - רקע

תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome) היא מהפרעות העצביות השכיחות ביותר בכף היד. הפרעה עצבית זאת מתרחשת בעקבות גירוי דלקתי של עצב התווך בתעלה המצויה בשורש כף היד. תסמונת זאת גורמת לכאבים בחלק מהאצבעות ובכף היד, בשורש כף היד ובאמה. לעתים מלבד כאבים החולה התלונן גם על חולשה, נימול והירדמות בחלקים של כף היד והאצבעות בצד של האגודל. מבחינה פונקציונלית החולה עלול לחוש קושי ביכולת האחיזה של חפצים.

אבחון מהיר ומדויק וסינון גורמים אפשריים אחרים להתפתחות סימנים ותסמינים דומים, יאשפר לנו להעניק לכם את הטיפול הטוב ביות בבעיה. טיפולים שמרניים מקובלים כוללים מנוחה,  הימנעות משהייה במנחים שמגרים את העצב בשורש כף היד, קיבוע שורש כף היד באמצעות סד, תרגילים מיוחדים, מוביליזציה של התעלה בשורש כף היד, לייזר רך ועוד. במידה והבעיה אינה מגיבה לטיפולים שמרניים (לרוב זה לא קורה) אזי ניתוח מתבקש כדי לשחרר את העצב.

טיפול עצמי 

מודעות והתייחסות מהירה לסימנים והתסמינים הראשונים של תסמונת התעלה הקרפלית יאפשרו לכם לטפל בבעיה בעצמכם ובהצלחה. כול שנדרש בשלב הזה הוא הימנעות מתנועות חוזרניות עם האצבעות ועם כף היד והימנעות ממנחים מקובעים של שורש כף היד ובעיקר כאשר מדובר במנח שבו כף היד מקובעת במצב של פשיטה או במצב של כפיפה. מצבים שבהם שורש כף היד מקובע במנח לא ידידותי עלולים להיווצר בעבודה עם מקלדת, בשינה כאשר כף היד תחובה באופ כפוף ועוד.

תסמונת התעלה הקרפלית

מחקר חדש (March 2017, Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy) מצא שהטיפול השמרני בתסמונת הזאת שכלל בעיקר טיפול ידני (Manual therapy) הפחית את הכאב, ושיפר את תפקוד כף היד ובסיכומו של דבר הביא תוצאות לא פחות טובות מאלו שהושגו בטיפול הכירורגי בבעיה. לנוכח הסיבוכים האפשריים וההוצאות הכלכליות הכרוכות בניתוחים הללו ממליצים החוקרים להפוך את הטיפולים השמרניים בתסמונת התעלה הקרפלית לסטנדרט. 

זה לכשעצמו עשוי לפתור את הבעיה. במידה ואתם רוצים להעניק מנוחה יסודית יותר או לא סומכים על כך שאתם שומרים מספיק תוכלו להיעזר בתומך או סד למפרק שורש כף היד. תומך כזה ישמור על שורש כף היד לשכם במנח ניטראלי שנדרש לתפקוד תקין של עצב התווך.

ניתן לבצע תרגילי מתיחה שונים (Nerve gliding exercises) לשורש כף היד שעשויים לאפשר תנועה חופשיה יותר של העצב. דוגמה לתרגיל: ישר את היד קדימה כאשר כף היד פשוטה מול הרצפה. כעת אגרף את כף היד וכופף את האגרוף מטה. עשו זאת מספר פעמים.

טיפול כירופרקטי

יש לזהות בהקדם האפשרי את התסמונת ואת הגורמים לה ולנטרל אותם. בשלבים המוקדמים של התסמונת יתכן ושיפור הרגלי עבודה, סידור עמדת עבודה ושיפור סביבת העבודה לבדם יכולים לנטרל את הבעיה. במידה והבעיה חמורה מכדי לחלוף ללא טיפול יש להתחיל בטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול: הורדה בעומס העבודה, תומך שורש כף יד, טיפול באמצעים חשמליים לריפוי דלקות כולל לייזר רך ותרגילי שיקום. נשלב טכניקות טיפול ידניות שבהן נבצע בין היתר מניפולציות ומתיחות של התעלה הקרפלית על רקמותיה השונות במטרה לשפר את טווחי התנועה ולהפחית את הלחץ והגירוי הדלקתי שנוצר בעקבותיו בעצב התווך. 

לאור העובדה שגם חוסר בפעילות גופנית אירובית ועודף משקל מהווים גורם סיכון להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית נמליץ לחולה על פעילות הגופנית אירובית שאינה גורמת לעומסים על שורש כף היד כמו למשל הליכה, ריצה ושחייה. לא נמליץ על פעילות גופנית הכרוכה גם בעומסים על שורש כפות הידיים כמו לשמל רכיבה על אופניים, שימוש בסטפר או במכשיר חתירה המחייבים לפיתה חזקה במכשיר.

טיפול הרפואי

במידה והטיפולים השמרניים לא פותרים את הבעיה יש לשקול טיפולים אחרים: שימוש בתרופות אנטי דלקתיות, זריקות קורטיקוסטרואידים ובמקרים קשים במיוחד ניתוחים לשחרור העצב בתעלה הקרפלית. בניתוח מסוג זה חותכים את הרצועה המהווה את הגה של התעלה ובכך משחררים את העצב. חשוב לציין שברוב המקרים הניתוח הזה יעיל ובבטוח עם זאת במחקר שפורסם לאחרונה דווח שכמעט רבע מהמנותחים ממשיכים לסבול לאחר הניתוח מסימנים ותסמינים שונים ומחציתם מבצעים בסופו של דבר ניתוח חוזר.

מניעה

כדי למנוע את התסמונת הזאת חשוב לטפל בגורמי הסיכון להתפתחותה כולל בין היתר להפחית ולשנות פעילויות שיוצרות עומסי יתר על שורשי כפות הידיים. הדגש צריך להיות להפחית את הפעולות החוזרניות וכאשר אלו מחויבות במציאות יש לבצע אותן באופן לא כוחני כאשר שורש כף היד נמצאת במנח ניטראלי. בין היתר תעשו שינויים בעמדת העבודה, בתנוחות העבודה ובאופן שבו אתם עובדים (הקלדה, צביעה, שימוש חוזרני בכלי עבודה, שימוש בכלים היוצרים ויברציות ועוד). תעשו שינויים באופן שבו אתם מבצעים את הפעילות הגופנית שלכם (יוגה, טניס, גולף ועוד). תעשו שינויים באופן שבו אתם מבצעים את המטלות שלכם בחיי היום יום בבית (חיתוכי ירקות, ניקיונות ועוד). יש להקפיד על טיפול במחלות רקע כגון סוכרת, דלקת פרקים ניוונית, לחץ דם גבוה, חוסר איזון של בלוטת בתריס ועוד שמעלות את הסיכון ללקות בתסמונת הזאת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)