Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בכף הרגל? אבחון נדרש כדי לטפל בבעיה ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. סימנים ותסמינים יכולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות את כף הרגל: עצמות, רצועות, שרירים, רקמות חיבור, ציפורניים, עצבים, כלי דם ועור. עומסים חוזרניים הוא מנגנון הפציעה השכיח.

כף הרגל האנושית כוללת 26 עצמות שיוצרות 33 מפרקים ושתי קשתות. הקשתות של כפות הרגליים שולטות על כמות כוחות הקרקע שמועברים לגוף שלנו. עצמות כף הרגל אחוזות באמצעות רצועות. בקרקעית כף הרגל ממוקמת חיתולית הכפית - רקמת חיבור שתפקידה להעניק  גמישות לכף הרגל ולעזור בבלימת הזעזועים מהקרקע. עוד ממוקמות בכפות הרגליים כריות שומן שעוזרות לנו לספוג עומסים. רקמות נוספות בכפות הרגליים כוללים גידים, שרירים, כלי דם, עצבים ,לימפה, קופסית המפרק ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בכף הרגל אבחון - רקע

כף הרגל היא מבנה מורכב ביותר שעלולה להיפגע מגורם חיצוני (נקיעה?) או ממחלה פנימית (דלקת פרקים?). כפות הרגליים שלנו נושאות אותנו בנאמנות במגוון מצבים נרחב, כאשר אנו עומדים, הולכים, רצים, רוקדים משחקים או קופצים. לא תמיד אנו נותנים דעתנו לעומסים האדירים המוטלים על כפות הרגליים, כמו בהרבה מקרים אחרים אנו לוקחים את זה כמובן מאליו עד שמתחילים הכאבים. או אז הכול משתנה.  פציעה באחת מהרקמות בכף הרגל עלולה לגרום לכאב ושוני בדפוס התנועה. הרבה גורמים עלולים להוביל להתפתחות כאבים בכף הרגל כולל טראומה, בלאי מצטבר או מחלות למיניהן. אבחון הגורם לכאבים אלו עלול להיות קשה ומאתגר ובכל זאת, על מנת לבחור את הטיפול הנכון יש ראשית להגיע לאבחנה מדויקת תוך ביצוע תהליך של אבחנה מבדלת.

תסמונות כאב בחלק הקדמי של כף הרגל

כאבים באצבעות כף הרגל

צפורן חודרניתאצבעות כף רגל גורמות באופן תדיר לכאבים. ברוב המקרים הגורמים לכאבים אלו הם נעלים לא מותאמות. קטנות מידי, מחודדות בקצה, לא תומכות ועוד. בעיות שכיחות באצבעות כף הרגל כוללות: עור יבש, יבלות, יבלת קשיחה (קורן), ציפורן חודרנית, בוניון (דפורמציה של הבוהן), אצבע פטיש, אצבע טופר ועוד. מלבד כאב ליקויים אלה גם גורמים לפגיעה בתפקוד של כף הרגל ולהתפתחות נזקים משנית מליקוי תפקודי זה.

מורטון נוירומה

היא דלקת הנגרמת לעצב העובר בין עצמות המסרק (Metatarsal bones) בכף הרגל. הסיבות העיקריות להתפתחות דלקת עצב ע"ש מורטון (Morton's Neuroma) היא לחץ המופעל על העצב התוך הנעל, תפקוד ביומכני לקוי של כף הרגל ואין לשכוח משקל עודף. סימנים ותסמינים כוללים: כאבים מקומיים ותחושות של שריפה, דגדוג, נימול והירדמות המוקרנים לאצבעות.

הבעיה שכיחה לרוב בין האצבע השלישית והרביעית אך יכולה להופיע בין כול שתי אצבעת סמוכות אחרות. שני שליש מהסובלים מהתופעה הן נשים בגילאים שבין 40-50. טיפול שמרני מועיל אך לעתים אין ברירה אלא לנתח כדי לשחרר את העצב.

בוהן קלובה או הלוקס ולגוס

הלוקס ולגוסבוהן קלובה (Hallux Valgus) היא פתולגיה שכיחה הגורמת לכאב בקדמת כף הרגל. בעיה זו שכיחה בעיקר בקרב נשים והגורם לה הוא לרוב תורשה או נעילה ממושכת של נעלי עקב עם חלק קדמי צר. בוהן קלובה הוא מצב בו הבוהן מתכופפת לכיוון האצבעות האחרות ונוצרת בליטה לא אסטטית של העצם (ראו צילום רנטגן) בבסיס הבוהן. 

הבוהן בהתכופפותה גורמת ללחץ קבוע על האצבע שלידה ודוחפת אותה. במקרים קיצוניים הבוהן אף עלולה ל"טפס" על האצבע שלידה. הבליטה הגרמית שנוצרת בבסיס הבוהן מתחכחת בנעל ויוצרת יבלות, כיבים וכאבים. כמו כן המכניקה של ההליכה נפגעת ובעיות שלדיות משניות עלולות לצוץ.

מחלות ובעיות עור

גורמים אחרים לכאבי אצבעות כף הרגל כוללים גם מחלות ובעיות עור כגון: עור פצוע, אקזמה, פסוריאזיס, פטרת, דלקות זיהומיות ועוד. מחלת השיגדון (גאוט) הפוגעת במיליוני בני אדם כל שנה המתאפיינת ברמה גבוהה של חומצת שתן בפרקים. המחלה הזאת תוקפת בעיקר את המפרק שבין המטטרסל והבוהן הגדולה אך יכולה לפגוע גם במפרק הקרסול.

מלבד כאבים חריפים מחלת השיגדון יכולה לגרום באופן מקומי גם לכול יתר סימני הדלקת: אדמומיות, חום ובצקת. גורמים נוספים: תבנית הליכה לקויה ופציעות טראומטיות כגון חבלות, שברים או נקיעות.

תסמונות כאב בחלק מרכזי של כף הרגל

קשת כף רגל לקויה (שטוחה או גבוהה)

כאבים בכף הרגל אבחוןקשת שטוחה או קשת גבוהה יגרמו לעומס יתר מבחינה ביו-מכאנית ועלולים ליצור אזורים בהם העומס הוא גדול במיוחד ובכך לגרום לשחיקה, דלקות וכאבים בכף הרגל ובאזורי גוף אחרים כגון ברכיים, ירך וגב תחתון. 

תבנית הליכה לקויה

הליכה שאינה תקינה מבחינה ביו-מכאנית כמו למשל בעת צליעה עלולה ליצור איזורים בכף הרגל עם עומס גבוה במיוחד ובכך להוביל להתפתחות שחיקת סחוסים, מתיחת רקמות ועוד. התוצאה עלולה להיות דלקות וכאבים בכף הרגל.

פציעה של חיתולית הכפית (פלנטר פשיה)

נזק לחיתולית הכפית (Plantar Fascia) כתוצאה מעמידה ממושכת, הליכה ממושכת, נעליים לא מתאימות ועוד עלולה להוביל להתפתחות דלקתית מקומית והתוצאה עלולה להיות כאב בכף הרגל ומגבלות תנועה. 

גידולים סרטניים  כף הרגל

גידול סרטני (למשל סרקומה) באחת מהרקמות כף הרגל האמצעית עלול לגרום לנזקים לרקמה ובכך להוביל להתפתחות כאב בכף הרגל ומגבלות תנועה.

לכידת העצב הפלנטארי החיצוני

לכידה של העצב בחלק הפנימי של העקב יכולה לגרום לכאב בכף הרגל

תסמונת התעלה הטרסלית

לכידה של עצב קלקנאל פנימי העובר בחלק הפנימי של הקרסול עלולה לגרום לכאב חד שיכול להשליך לכול כף הרגל ולגרום למגבלות בהליכה.

שברי מאמץ

שבר מאמץ בעצם הנויקולר או באחת העצמות האחרות בכף הרגל האמצעית - יגרמו לכאב ומגבלת תנועה.

דלקת גיד

דלקת באחד הגידים המותחים בחלק העליון של כף הרגל עלולה לגרום לכאב ומגבלת תנועה

נקיעת העצמות בכף רגל אמצעית

ניראה בעיקר בקרב ספורטאים. גורם לכאב ומגבלת תנועה.

תסמונות כאב בחלק האחורי של כף הרגל

דלקת בגיד אכילס

גירוי דלקתי בגיד אכילס או בשרוול העוטף אותו בגין טראומה או עומס יתר יכול לגרום לכאבי כף רגל ומגבלת תנועה.

דפורמציה ע"ש הגלונד

גידול גרמי בחלק האחורי של העקב שנגרם לרוב משפשוף של החלק האחורי של העקב בנעל קטנה מידי. בתסמונת הגלונד ישנו שילוב של דלקת ברקמת הבורסה הממוקמת בין גיד האכילס לעצם העקב וכן דלקת של גיד האכילס עצמו.

דורבן בעקב

דורבןדלקת של רקמת חיתולית הכפית (פלנטר פשייה) באיזור העקב עלולה לגרום להיווצרות דורבן בכף הרגל - זיז עצם חד שנוצר עקב תהליכי משיכה ועומס מתמשכים על נקודת חיבור של רקמת הפלנטר לעצם העקב. התוצאה עלולה להיות כאב מקומי שיכול להקרין לכיוון הקשת של כף הרגל ולגרום למגבלות תנועה.

מחלת סוור

עצם בולטת וכאב מקומי באזור החיבור של גיד האכילס לעצם העקב – Sever's Disease

דלקת ברקמת הפלנטר פשיה

רקמת הפלנטר הפשיה (חיתולית הכפית) עלולה להינזק בחלק האחורי של כף הרגל לגרום לכאב בכף הרגל ומגבלות תנועה

שברי מאמץ

שברי מאמץ של אחד מעצמות כף הרגל יגרמו לכאב ומגבלת תנועה.

נזק לרקמת השומן בעקב

נזק לרקמת השומן שתפקידה לרפד את עצם העקב יכולה לגרום לכאב בעקב ומגבלות תנועה.

תסמונת תעלת הטרסל

לכידה של עצב קלקנאל פנימי שיכולה לגרום לכאב חד שיכול להקרין לכול כף הרגל ולגרום למגבלות בהליכה.

אכילס בורסיטיס

דלקת ברקמת הבורסה המצויה בחלק האחורי של העקב. גורמת לכאב מקומי וקושי לנעול נעליים.

אבחון הכאבים בכף הרגל

את הנתונים שעליהם נבסס את האבחון של כאבי כף הרגל נלקט במהלך לימוד ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה, ובמהלך ביצוע הבדיקה הגופנית. במידת הצורך נעזר גם באמצי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה. 

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד את הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו ועל מצבו החברתי נפשי. נאסוף פרטים אודות קיומן של נטיות גנטיות לבעיות בכף הרגל ומחלות בעלות נטייה משפחתית כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נלמד מה מיקום הסימנים והתסמינים, נבין מתי וכיצד החלו, נלמד מה סוג הכאב ומה מקל או מחמיר אותו, נלמד על קיומם של סימנים ותסמינים נוספים ועוד. נלמד על עבודתו של החולה, על ענף הספורט המועדף עליו ועל תחביביו וננסה להעריך האם יש קשר בין העומסים המוטלים בהם לבין תלונותיו של החולה.

בדיקה גופנית

מטרת הבדיקה הפיזית היא לאתר את הרקמה הכואבת ולהעריך את מידת הנזק שנגרם לה. לצורך זה ננסה במהלך הבדיקה הפיזית לשחזר את הכאב שלכם באמצעות תצפית, מישוש בדיקת יכולת התנועה ובדיקות מיוחדות. הבדיקות תכלולנה את כול השרשרת הקינטית ובכלל זה האגן, גב תחתון והגפה התחתונה. נערוך תצפית על האופן שבו חלקי גוף אלה ובמיוחד כף הרגל מתפקדים במצב של עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה ועוד.

נחפש סימנים חיצוניים של נפיחות, חוסר סימטריה ותפקוד לקוי. נמשש את חלקי גוף אלה במטרה לזהות אזורים כואבים ורגישים. ערוך בדיקות טווחי תנועה של הגב התחתון ומפרקי הגפה התחתונה כולל כף הרגל. נערוך בדיקות מיוחדות לכול אזור גוף ובדיקות נוירולוגיות.

בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה 

שבר בעצם העקב

ברוב המקרים די במידע שנשיג עד לשלב הזה כדי לאבחן את הבעיה. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל דימות (צילומי רנטגן CT או MRI) ובדיקות מעבדה. נבצע בדיקות דם כדי לשלול סוכרת, דלקת פרקים ושיגדון. נבצע צילומי רנטגן או מיפוי עצמות כדי לזהות פתולוגיה של העצמות והמפרקים של הגפה התחתונה ובעיקר של כף הרגל או של הגב התחתון והאגן. נוכחות של סימפטומים כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב כף הרגל אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

דגלים אדומים וצהובים

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית, ביצוע הבדיקה הגופנית ובחינת התוצאות של הבדיקות המתקדמות נאתר סימנים ותסמינים כגון כאבים חריפים שאינם פוחתים במנוחה, חום, אובדן משקל ללא הסבר, רקע טראומטי ועוד. סימנים ותסמינים אלו מעלים את החשד שהכאבים ברגל לא נגרמים על רקע מכאני. מקרים אלו יופנו להמשך בירור. במקביל נחפש סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד ומכונים דגלים צהובים. תסמינים וסימנים אלו הכוללים דיכאון וחרדות יכולים להתפתח על רקע של בעיות חברתיות, בעיות כלכליות, גירושין, מוות במשפחה ועוד ומשמעותם עלולה להיות האטה בהחלמה ואף בלימתה.

כאבים בכף הרגל - אבחנה מבדלת

מגוון רחב של הפרעות עלולים לגרום לסימנים ותסמינים בכפות הרגליים כולל הפרעות בכפות הרגליים עצמן או הפרעות מרוחקות בעלות יכולת להשליך סימנים ותסמינים לכפות הרגליים. על סמך הממצאים המושגים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות הקלינאי אמור לשלול או לאשר את ההפרעות הללו ולקבוע את האבחון המדויק.

הפרעות בכף הרגל

בין ההפרעות בכפות הרגליים הללו נמנה פציעות, דלקות וקרעים בגיד אכילס, דלקות פרקים למינהן במפרקי כפות הרגליים (בעיקר דלקת פרקים ניוונית), כאבים הנובעים מכפות רגליים שטוחות או קשתות גבוהות, דלקת באמתחת העקב (בורסיטיס), יבלות למיניהן, עיוותים בכף הרגל כולל דפורמציית הגלונד (Haglund's deformity), אצבע פטיש (Hammer toe) ועוד, דלקת בכרית כף הרגל, לכידה של עצב פריפרי בקרסול (Tarsal tunnel syndrome), נוירומה על שם מורטון, שברי מאמץ בכף הרגל, דורבן ועוד.

הפרעות מחוץ לכף הרגל

בין הפגיעות הבריאותיות המרוחקות מכף הרגל שיש ביכולתן להקרין כאב וסימנים ותסמינים נוספים לכפות הרגליים נמנה את מגוון הבעיות בעמוד השדרה המותני  כולל: פריצת דיסק מותני עם לחץ על שורש עצב מותני והקרנה לכף הרגל, היצרות תעלת השדרה (שעלולה לגרום ללחץ על חוט השדרה), ספונדילוליסטזיס (גלישה של חוליה שעלולה לגרום ללחץ על עצב). מגוון בעיות במפרקי הירך, בברכיים ובעצמות השוקיים שעלולים לגרום בין היתר להשלכת סימנים ותסמינים לכף הרגל כולל: דלקת פרקים, פצעי חבלה, שברי מאמץ, קרע לברוך בירך, קרע מיניסקוס או קרע רצועה בברך ועוד.

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבי כף רגל ובכלל זה דלקת בגיד אכילס וכן גאוט.

המאמר הבא: כאבים בכפות רגליים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)